Author Topic: Univerzalni promenjivi izvor napajanja velike struje  (Read 37503 times)

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Univerzalni promenjivi izvor napajanja velike struje
« Reply #15 on: February 04, 2011, 11:59:51 PM »
A da ti,Miso2002,odes do livade,pa da tamo napises ko si i sta si,pa  da znamo sa kim imamo posla?

Bez uvrede,vidi se da znate o cemu pricate,al to malo napadno deluje....od prvog vaseg posta....

nema veze za newbie,sto to tamo pise,cisto da se upoznamo....

pozzz

Cane

izvinjavam se za offtopik

http://rcfly4um.org/index.php?topic=6003.0
#FFCC00

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: Univerzalni promenjivi izvor napajanja velike struje
« Reply #16 on: February 05, 2011, 12:07:30 AM »
Mislim da je covek izuzetno dobro nameran,dokaz za to je da je ponudio svoju pomoc oko resavanja problema oko moje stanice na 1 (treba ziveti sa znanjem da mozda ima i boljih od nas samih)ko sto rece Nebojsa JA
« Last Edit: February 05, 2011, 12:12:59 AM by JRlotpi »

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: Univerzalni promenjivi izvor napajanja velike struje
« Reply #17 on: February 05, 2011, 12:20:37 AM »
ma mene je naprzio u svom 6 postu koji stavio na ovaj forum cim se pomene elektronika svi ispadaju glupi ,ti postovi su izbrisani gde me je naprzio ne kazem da je covek los ali ima problem sa stavom, predpostavljam citajuci njegovu biografiju da je neki profesor ili ti barem covek koji je nesto predavao , ako je tako brale nismo mi ovde njegovi ucenici , ne daje on meni hleba ili znanja za bi zaradio za hleb ovo je moj hobi . ja ako kazem da je krava crno -bela on ce reci da je 40% bela 58 % crna i onih 2 % crvena jer joj je njuska te boje ma izvini bre
a sto se tice tibeteagleove  zamisli veoma pametno vec razmisljam gde da nabavim torusni transformator za male pare posto mi treba neki regulator napona za neke druge stvari

poz

ps: cane tranzistori ne lete  ()-()
misho ovo je modelarski forum i nemoj to da zaboravis i tu ne treba ulaziti u dubiozu oko elektronike objasni ali nemoj potcenjivati a sto se tice zvanja na forumu ima tu njih koji imaju veci cin a samo su pisali u kupujem-prodajem
« Last Edit: February 05, 2011, 12:28:56 AM by Dejan Dobricki »

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Univerzalni promenjivi izvor napajanja velike struje
« Reply #18 on: February 05, 2011, 12:26:49 AM »
kad ide oftopik, ide oftopik:

A da neko proba ovo cudo? pa makar ga spalio.
brushed ESC je 5$.
Nije mnogo da se dokaze da si u pravu izacepis usta protivniku.
Probao bi ja ali imam samo jedan ovakav ESC i nalayi mi se u modelu.
Vjerovatno iskusnije kolege imaju koji koji sluplja prasinu vec nekoliko godina.

Ne vidim potrebu za oštrinu niti je ovde reč o protivnicima i dokazivanju, naprotiv, radi se samo o modelarsko-kolegijalnom razmatranju jedne ideje o mogućoj primeni jednog sklopa, a konstruktivnom diskusijom ćemo pronači pravo rešenje.
ESC ne bi bio spaljen i nije problem u "spaljivanju" već u mogućnosti konkretne primene predloženog sklopa!
Na YuTube ima par snimaka (Ameri) korišćenja ESC-a umesto "PowerBox-a" - svi su neslavno završili...
#FFCC00

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: Univerzalni promenjivi izvor napajanja velike struje
« Reply #19 on: February 05, 2011, 12:41:36 AM »
chek chek malo tibeteaglova ideja je ako sam ga je dobro razumeo napraviti jeftini regulator napona pod 1 na stolu da napajas punjac za li-po ,da uzaris zicu ako hoces  da seces stiropor itd,itd,itd . u modelu da ga TESTIRAS pa koje lud da leti citavu sezonu  i vuce servo tester u njemu mozda je on 5 grama ali ne ide nekako kada sve to mozes preko stanice podesavati,a sto se tice power box-a i amera ko ih j..e kad su glupi
« Last Edit: February 05, 2011, 12:46:15 AM by Dejan Dobricki »

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: Univerzalni promenjivi izvor napajanja velike struje
« Reply #20 on: February 05, 2011, 12:49:15 AM »
Podrzavam svaki vid diskusije koji ce pomoci nama ostalima,normalno je da moze doci i do sukoba misljenja vazan je kraj.
Znanje koje drzis za sebe a ne preneses je ko i da ga nema-Ko je ovo bese rekao ,ah da opet JA 2a

SAMO KONSTRUKTIVNA DISKUSIJA-i stanicu da mi opravite  :mhm



Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Univerzalni promenjivi izvor napajanja velike struje
« Reply #21 on: February 05, 2011, 12:53:24 AM »
ma mene je naprzio u svom 6 postu koji stavio na ovaj forum cim se pomene elektronika svi ispadaju glupi ,ti postovi su izbrisani gde me je naprzio ne kazem da je covek los ali ima problem sa stavom, predpostavljam citajuci njegovu biografiju da je neki profesor ili ti barem covek koji je nesto predavao , ako je tako brale nismo mi ovde njegovi ucenici , ne daje on meni hleba ili znanja za bi zaradio za hleb ovo je moj hobi . ja ako kazem da je krava crno -bela on ce reci da je 40% bela 58 % crna i onih 2 % crvena jer joj je njuska te boje ma izvini bre
a sto se tice tibeteagleove  zamisli veoma pametno vec razmisljam gde da nabavim torusni transformator za male pare posto mi treba neki regulator napona za neke druge stvari

poz

ps: cane tranzistori ne lete  ()-()
misho ovo je modelarski forum i nemoj to da zaboravis i tu ne treba ulaziti u dubiozu oko elektronike objasni ali nemoj potcenjivati a sto se tice zvanja na forumu ima tu njih koji imaju veci cin a samo su pisali u kupujem-prodajem

I od mene  ()-()
Ja sam direktno iz "proizvodnje"  (work) a tranzistori lete u modelima!  (<--) Možda sam preoštro startovao, ali nisam imao nameru niti da potcenjujem niti bilo šta slično... a najmanje da držim predavanja...
#FFCC00

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Univerzalni promenjivi izvor napajanja velike struje
« Reply #22 on: February 05, 2011, 12:55:03 AM »
Podrzavam svaki vid diskusije koji ce pomoci nama ostalima,normalno je da moze doci i do sukoba misljenja vazan je kraj.
Znanje koje drzis za sebe a ne preneses je ko i da ga nema-Ko je ovo bese rekao ,ah da opet JA 2a

SAMO KONSTRUKTIVNA DISKUSIJA-i stanicu da mi opravite  :mhm




Ko očemu, on o stanici!
Spremio sam macolu, čini mi se da 5kg :)aplauz
#FFCC00

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: Univerzalni promenjivi izvor napajanja velike struje
« Reply #23 on: February 05, 2011, 12:57:55 AM »
Podrzavam svaki vid diskusije koji ce pomoci nama ostalima,normalno je da moze doci i do sukoba misljenja vazan je kraj.
Znanje koje drzis za sebe a ne preneses je ko i da ga nema-Ko je ovo bese rekao ,ah da opet JA 2a

SAMO KONSTRUKTIVNA DISKUSIJA-i stanicu da mi opravite  :mhm




Ko očemu, on o stanici!
Spremio sam macolu, čini mi se da 5kg :)aplauz

Sta da vam kazem svakom je svoja muka najteza :'(

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Univerzalni promenjivi izvor napajanja velike struje
« Reply #24 on: February 05, 2011, 01:04:49 AM »
Ma će ti rešimo muku, ne se sekiraš!
#FFCC00

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: Univerzalni promenjivi izvor napajanja velike struje
« Reply #25 on: February 05, 2011, 01:05:55 AM »
sudeci po ova dva posta iznad "ako neko ne napise nesto pre mene" da mishi treba jedan izlazak sa nama modelarima ili da dodje na neki skup i da nas upozna a naravno i mi njega pa cemo ga mi vec kalibrisati ,ovako je ko grom iz vedra neba pa necu komentarisati dalje nadam se da cemo se upoznati jednog dana

ps: ajd ti napravi tranzistor koji leti bez modela ,a ja cu model bez tranzistora pa da vidimo ko ce leteti tu se ne poteze pitanje ko je stariji "koka ili jaje" zna se MODEL barem na ovom forumu

Laci "tibeteagle" da znas koliko si mi pomogao uh ljubi te majka ja bih sad lemio kad ono nema jeftinije i jednostavnije
« Last Edit: February 05, 2011, 01:10:48 AM by Dejan Dobricki »

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Univerzalni promenjivi izvor napajanja velike struje
« Reply #26 on: February 05, 2011, 01:09:29 AM »
Ja odavno napravio model koji leti bez tranzistora! A i tranzistor leti bez modela, kad ga zafrljačim kroz prozor! :hehe
#FFCC00

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: Univerzalni promenjivi izvor napajanja velike struje
« Reply #27 on: February 05, 2011, 01:14:24 AM »
da svaki elektronski sklop radi na dim , kad taj dim izadje on vise ne radi e onda leti ali kroz prozor  :hehe

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Univerzalni promenjivi izvor napajanja velike struje
« Reply #28 on: February 05, 2011, 01:17:14 AM »
Pa nadam se susretu i pre no što završim moju "karakondžulu" cca 1,8 do 2m. Projekat je pri kraju a i neke delove sam već sklopio!... Ne žurim, do jeseni ima vremena!
#FFCC00

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Univerzalni promenjivi izvor napajanja velike struje
« Reply #29 on: February 05, 2011, 12:05:15 PM »
Quote
Nije mnogo da se dokaze da si u pravu izacepis usta protivniku.
Odmah sam imao nameru da isprobam, kada se setih da sam prodao svoj jedini jednofazni regulator. Pošto sam siguram da ovo radi, bez dokaza, stavio sam na forum ideju sa detaljnim opisom i šemom da sve bude jasno i kako čitam i obradovao sam neke modelare za ovu mogućnost. Skeptik Misa2002 nije protivnik. Ako sam se posle prvog njegovog posta suzdržao da ga komentarišem ni sada neću. Uradili su to mesto mene kolege na forumu i kako vidim povlači se i sve je u redu. Ko za šta će jedan ovakakav promenjljih izvor napajanja koristiti je već stvar fantazije ili kome treba, zna kako će da ga upotrebi.

D. Dejane, ako imaš već poluprovodničko mrežno napajanje za LiPo punjač 12-15V 5A, onda imaš kvalitetan izvor koji možeš da koristiš u ovom sklopu. Treba staviti elektrolitni kondenzator na ulaz ESC-a manje vrednosti, ako već nema. Obično viri iz ESC-a. Na izlazu je potrebno isto staviti, ako se želi napajati recimo servo ili druga osetljiva elektronika na nefiltrirani izvor. Od priliko ove vrednosti:


Poluprovodničko mrežno napajanje AC230V DC12-15V 5A ima da se kupi u Elementi u Subotici. Ne treba torusni tranformator, kućište, priključci, diode, kondenzatori, osigurači ...sve to zajedno može da košta kao ovaj kvalitetan i siguran izvor.

ili
http://www.hobbycity.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6256
http://www.hobbycity.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=11758
http://www.hobbycity.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6477
 4e