ELEKTRONIKA > POWER SYSTEM
Univerzalni promenjivi izvor napajanja velike struje
jrlotpi:
--- Quote from: tibeteagle on February 06, 2011, 02:40:57 AM ---Kondenzator ima ulogu da ako je potrošaču, recimo digitalnom servou potrebna trenutno velika struja i ako to ESC u tom trenutku ne može da isporuči onda da ima odakle da povuče. Ovde se isto radi o milisekundama.
(spava)
--- End quote ---
u tvom slucaju ti treba da smanjis visak a ne da nadomestis
jrlotpi:
nece raditi na uredjajima kojima je Absolut Maximum Rating za napajanje manji od 12 V i slicno...
ne smanjujes napon to samo neki uredjaji nemogu da registruju
tibeteagle:
Da, to je već konstatovano da elektronike koje inače ne mogu da trpe veći napon od svoje nazivne, odnosno preko nekog maksimuma ni na trenutak, se ne preopručuje ovaj regulator. Nekim aktivnim elektronikama kao u digitalnim servoima, žiroskopima ili prijemniku isto može da unese smetnje u njihov rad zbog PWM frekvencije koja može da ima učestalost isti sa njihovim aktivnim komponentama kao mikrokontroler i sl.
--- Quote ---u tvom slucaju ti kondenzator treba da smanjis visak a ne da nadomestis
--- End quote ---
Kondenzator jeste malo diže efektivni napon ali ako se dobro iskalkuliše vrednost za odgovarajući potrošač dobro radi svoj posao. Bitno je da dok je otvoreno strujno kolo paralelni potrošač kondenzator isto opterećuje izvor sa svojim punjenjem i tako je porast struje u potrošaču sporiji. Kada nema strujnog kola, u potrošaču struja ne pada drastično jer krivu "drži" nagomilani potencijal u kond. i tako kondenzator preuzima privremeno napajnje i tako se pegla kriva struje. U ovu svrhu se koriste u mrežnim ispravljačima elektrolitni kondenzatori.
Problem je što različiti potrošači različito konzumiraju struju u modelu. Problem je i to što ne podjednako, kao motori servoa. Stoga je slabost ovog načina napajanja što nije pogona za više različitih potrošača od jednom. Ali ako se podesi za jedan konstantan sistem i dobro usklade svi parametri, onda nema problema.
Znači za RC modele je svakako najsigurnije koristiti direktan akumulator ili stabilizovanu struju preko BEC nego ovaj sistem. Nije da se ne može, ali su oni bolji.
Za grejanje žice, poktretanje jednosmernih elektromotora, sijalica, LED dioda velike snage i drugih potrošača je 100% sigurno.
Znači univerzalnost kod osetljivih aktivnih elektronika novije generacije je ograničena i ni ja ne predlažem da se za to koristi!
ivanmagd:
Dali je moguce napraviti pouzdan BEC recimo od regulatora napona tipa 7805 ili slicnog na recimo 6 V , recimo da je ulazi napon 3s lip baterija ili 12 V , kako bi najlakse mogli napraviti BEC a da moze da izbaci jedno 5A i naravno da ga ne kupujemo i cekamo dva meseca iz Kine....
I jos jedno pitanje za elektronicare, kada kacim bateriju na esc konektor mi posteno zavarnici, sto bi nas narod rekao `zasmercuje`, pune se elektroliti verovatno u ESC-u , i nakon nekoliko puta primetio sam da je bullet konektor poceo da crni i topi se na nekim mestima gde zavarnici, dali je moguce ovo otkloniti dodavanjem negde nekog kondenzatora ili....
Hvala :)aplauz
Gery:
pozdrav forumasi!
probano/provereno i radiiiii!
u testu je koristen graupner predajnik sa r 700 prijemnikom i jeti esc i to jes 012.
ulazni napon je bio sa laboratorijskog izpravljaca i to 12,22 volti dok je izlazni napon sa esc-a boi od 0,5 do 12.20, u zavisnosti od polozaja palice gasa.Jedino prilikom testa sam morao staviti minimalno opterecenje na izlaz esc a i to otpornik od 2,2 kilooma 5 wati snage.ako neko zeli esc da koristi kao regulator napajanja tj. napajanje sa promenjivim izlaznim naponom, moze uzpomoc jednostavne elektronike da to uradi:par otpornika par konendzatora i integrirac NE 555.i jos da dodam nesto:po ovom principu radi danas 99 posto napajanja pocev od racunara pa preko najobicnijeg punjaca za mobilni telefon.
toliko od mene
gery.
Navigation
[0] Message Index
[#] Next page
[*] Previous page
Go to full version