Author Topic: Premotavanje-viklovanje elektromotora  (Read 45390 times)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Premotavanje-viklovanje elektromotora
« Reply #15 on: March 06, 2011, 06:26:10 PM »
Yu-men, poštedi sebe od suvišnih muka. Nepotrebno je da premotavaš ove motore za MK, a i jeftini motori će ti na kraju izaći jako skupo. mmmm
Sa ovim motorima FC 28-22 Brushless Outrunner 1200kv se može napraviti MK.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=5354
Ovaj setup leti Warthox, pa pogledaj njegov setup, koji je stavio na kraj svojih video klipova. Kv vrednost je malo velika, ali je stavio manju elisu i leti kako leti. Pogledaj:


« Last Edit: March 06, 2011, 06:57:56 PM by tibeteagle »

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: Premotavanje-viklovanje elektromotora
« Reply #16 on: March 06, 2011, 08:07:06 PM »
Misho oces da kazes da struja putuje spoljnim delom zicke pa zato je bolje vise zicki da ima siri put na manjem ukupnom preseku od jedne zicke debele
Mene su ucili da se struja prostire POVRSINOM provodnika, tzv. skin efekat, te je samim tim vise tankih zica "sposobnije" prenijeti vecu struju od jednog debljeg provodnika.
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline Yu-men

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 828
  • ma nemam reci......;)
    • Yumen2011
Re: Premotavanje-viklovanje elektromotora
« Reply #17 on: March 06, 2011, 08:13:31 PM »
 ;namig

Iste motore imam i ja ali oni sa EPP 1045 vuku blizu 13-15A, a to je mnogo za MK-BL-Ctrl V1.2.

On koristi KK-plocu i jace HK reglere, tako da njemu odgovara motoric bez premotavanja.

Nemam nameru da dajem 160€ za 4kom. V2.0 ili 1hoch4 reglere, jedino ako budem morao.

Ploca mora biti od MKopter-a, vec je kupljena i druga za mene ne dolazi u obzir.

Skoro su bili na jednom forumu 8 kom na prodaju (premotavani), toliko brzu su se prodali da nisam stigo ni poruku da posaljem.

Ako neko zna i ima volje da mi pomogne i premota (uz novcanu nadoknadu ako treba) Motorice neka se javi.



poz.

Evo mene opet .....

               \\\--///
               ( @ @ )
  ----o00o----(_)----o00o---
                Yu-men    
   ------------------0ooo---------
               ooo0     (   )
               (    )      )  /
                \  (      (_/
                 \_)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Premotavanje-viklovanje elektromotora
« Reply #18 on: March 06, 2011, 09:32:01 PM »
Trebao si da počneš sa time da ti treba alternativni motor za MK. Ima još puno BL motora koji su dobri za ovu namenu. Prelistaj BL motore u klasi 45-60g TR28XX, SK28xx ili sl, sa Kv parametrom od 900-1050. Stavi u neki BL moto Calc. i vidi koliko će da vuče sa 1045 elisom, slow fly klase.
Uzmi u obzir da se MK leti sa 30-50% maksimalne struje i skoro nikada trajno sa 100%
Recimo ovaj motor za super cenu je veoma dobar za MK:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7705
Ovaj sa elisom 10x4.5" sa 3S vuče 12.38A i daje potisnu silu od 712g.
Važno je da motor ima pogodnu konstrukciju za montiranje na MK i da ima precizni nosač elise, kao one Robbe Roxy koje se stavljaju na originalni MK. FC 28-22 ne spada u takve.
Računao sam sa online motor kalkulatorom. Za proveru je dobar: http://brantuas.com/ezcalc/dma1.asp
Mani se motanja.
 ;namig

« Last Edit: March 06, 2011, 09:37:50 PM by tibeteagle »

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Premotavanje-viklovanje elektromotora
« Reply #19 on: March 06, 2011, 10:02:45 PM »
  Tacno je da se struja vise prostire povrsinom provodnika ali to vazi za "visokofrekventne" struje dok se "niskofrekventne" prostiru celim presekom provodnika,tako su bar mene ucili u skoli pre jedno 20 godina,ne znam dal se to sad promenilo  mmmm
  Poenta kod premotavanja BL motora ti je sledeca "deblja zica->manji br namotaja= veci kv i motor vuce vise struje,tanja zica-> veci br. namotaja=manji kv i motor vuce manje struje.
  Ja sam se igrao sa premotavanjem motorica od cd roma al zbog nedostatka zice razlicitih precnika nisam imao neke ozbiljnije rezultate.
Skoro je djgorandj dao oglas za kupovinu izgorelih BL motora,pa pretpostavljam da hoce da ih premotava,mozda da se obratis njemu oko ovog motanja.

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: Premotavanje-viklovanje elektromotora
« Reply #20 on: March 07, 2011, 12:16:15 PM »
  Tacno je da se struja vise prostire povrsinom provodnika ali to vazi za "visokofrekventne" struje dok se "niskofrekventne" prostiru celim presekom provodnika,tako su bar mene ucili u skoli pre jedno 20 godina,ne znam dal se to sad promenilo  mmmm
Malecki offtopic, ne sjecam se, sta su vf struje, tj. od koliko hz?
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Premotavanje-viklovanje elektromotora
« Reply #21 on: March 07, 2011, 02:54:53 PM »
Koliko sam ja shvatio, autor ovog topika ne traži koji motor da kupi, već:
;namig
Ja u pretrazi nisam uspeo nista da nadjem u vezi sa "Premotavanjem-viklovanjem elektromotora"
Naravno da se u odnosu na cenu i utroseno vreme to danas skoro i ne isplati, ali sta drugo raditi po losem vremenu ?
Osim sa drustvom  (pijanoo)  :hehe
Mozda nije jeftinije, ali zato imas nesto cemu mozes da se divis.
Zanima me dali to neko radi/radio i kakva su njegova iskustva ?
Ja planiram da (probam) premotavanje jednog CF 2822 iz HK-ga, pa me zanima kako i na sta treba obratiti paznju ?
Toliko od mene za pocetak, ja sad ode na  ()-() a vi udrite po tastaturi.  lol

pozdrav.

Moje iskustvo s viklovanjem malih motora tj s "viklerima" (nisu oni za kosu) je to da im se ne isplati to da rade - mnogo posla i nemogu adekvatno da kompenzuju tj naplate i zato neće to da rade, a žicu nerado prodaju il je debelo naplate.
@Yu-men
Ne odustaj od namere. Ne nerviraj se i kreni u potragu za žicom, ali se pomiri s činjenicom da žicu 0,53mm nećeš naći. Idi na alternativno rešenje <=> 0,5-0,55-0,6. "Okrugle" cifre prečnika žice ćeš lakše naći 0,5-0,6.
Pridržavaj se uputstva o razmotavanju (tibeteagle, miša2002) i one tabele.
U međuvremenu, dok ne nabaviš žicu, izreži od -recimo mediapana, model statora, što tačnije i uzmi par metara ribarskog konca ili još bolje, strunu za pecanje (ona "beži" na sve strane) i probaj da namotaš na model par segmenata što zategnutije i što pravilnije! Ako to uspešno uradiš u bilo kom pokušaju i ne p.p.zd.š, kreni sa premotavanjem. U suprotnom, ne rasturaj ono što nije neispravno.
Ako si "položio" (kod sebe samog) i ostao pri premotavanju (veruj mi - nije sveto pismo) i nisi uspeo da nabaviš tih desetak metara žice, žicu možeš naći na nekom, starom ili novom, transformatoru - recimo mrežni trafo od 200W...

NE MOGU DA VERUJEM DA NIKO NEMA DA PONUDI 10m ŽICE 0,5 ILI 0,6mm !
#FFCC00

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Premotavanje-viklovanje elektromotora
« Reply #22 on: March 07, 2011, 02:58:38 PM »
  Tacno je da se struja vise prostire povrsinom provodnika ali to vazi za "visokofrekventne" struje dok se "niskofrekventne" prostiru celim presekom provodnika,tako su bar mene ucili u skoli pre jedno 20 godina,ne znam dal se to sad promenilo  mmmm
  Poenta kod premotavanja BL motora ti je sledeca "deblja zica->manji br namotaja= veci kv i motor vuce vise struje,tanja zica-> veci br. namotaja=manji kv i motor vuce manje struje.
  Ja sam se igrao sa premotavanjem motorica od cd roma al zbog nedostatka zice razlicitih precnika nisam imao neke ozbiljnije rezultate.
Skoro je djgorandj dao oglas za kupovinu izgorelih BL motora,pa pretpostavljam da hoce da ih premotava,mozda da se obratis njemu oko ovog motanja.

Obnovi gradivo!
#FFCC00

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: Premotavanje-viklovanje elektromotora
« Reply #23 on: March 07, 2011, 10:08:53 PM »
Imam zice 0,4 0,5 i 0,6
mogu da nabavim sve ali sam u Bosni, pa ...
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Premotavanje-viklovanje elektromotora
« Reply #24 on: March 09, 2011, 10:28:05 AM »
   Izvini YUmen što ti kvarim topic ali evo jednog dijagrama skin efekta (dat je primer provodnika poluprečnika 2mm).Debljinu nosećeg sloja struje u provodniku određuje frekvencija i ta funkcija je probližno eksponencijalna.Kao što se vidi pri nižim frekvencijama ispod 1khz može se smatrati da se struja kreće kroz ceo presek provodnika. 1khz = 60.000 o/min.Motor koji ti hoćeš da premotaš ima kv1.200 i na naponu 11.1v  daje 13.320 o/min ili u prevodu radi na 222 Hz(dobra vest: ne moraš da tražiš šuplju žicu za motanje  ;) ).
VF opseg je preko 40kHz i već spada u radio talasni opseg.
« Last Edit: March 09, 2011, 10:30:58 AM by firebird »

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Premotavanje-viklovanje elektromotora
« Reply #25 on: March 09, 2011, 12:25:50 PM »
   Izvini YUmen što ti kvarim topic ali evo jednog dijagrama skin efekta (dat je primer provodnika poluprečnika 2mm).Debljinu nosećeg sloja struje u provodniku određuje frekvencija i ta funkcija je probližno eksponencijalna.Kao što se vidi pri nižim frekvencijama ispod 1khz može se smatrati da se struja kreće kroz ceo presek provodnika. 1khz = 60.000 o/min.Motor koji ti hoćeš da premotaš ima kv1.200 i na naponu 11.1v  daje 13.320 o/min ili u prevodu radi na 222 Hz(dobra vest: ne moraš da tražiš šuplju žicu za motanje  ;) ).
VF opseg je preko 40kHz i već spada u radio talasni opseg.

Napiši mi definiciju "skin-efekta" i na šta se on odnosi i objasni mi "-r" (-1, -2, ). Koji je to poluprečnik i na šta se on odnosi?
Možda si i u pravu? Mnogo davno sam to studirao. Nije isključeno da sam i ponešto zaboravio? 4e
« Last Edit: March 09, 2011, 12:32:57 PM by miša2002 »
#FFCC00

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Premotavanje-viklovanje elektromotora
« Reply #26 on: March 09, 2011, 01:09:15 PM »
Izvolte cika Mišo:"Pojava neravnomerne raspodele po preseku provodnika vremenski promenljive struje je dobila naziv površinski efekat ili skin efekat (skin effect)",jel sam položio? :mhm

ooooops,stvarno odosmo u offtopic :-[

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Premotavanje-viklovanje elektromotora
« Reply #27 on: March 09, 2011, 02:32:45 PM »
Ma opušteno!

Ovo je "vo lan-efekt" !
« Last Edit: March 09, 2011, 02:36:09 PM by miša2002 »
#FFCC00

Offline Yu-men

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 828
  • ma nemam reci......;)
    • Yumen2011
Re: Premotavanje-viklovanje elektromotora
« Reply #28 on: March 09, 2011, 06:19:13 PM »
 ;namig

Koliko se dugo raspravljate, do sada ste mogli svi po jedan Motoric da mi namotate.  :mhm

poz.
Evo mene opet .....

               \\\--///
               ( @ @ )
  ----o00o----(_)----o00o---
                Yu-men    
   ------------------0ooo---------
               ooo0     (   )
               (    )      )  /
                \  (      (_/
                 \_)

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Premotavanje-viklovanje elektromotora
« Reply #29 on: March 09, 2011, 07:37:58 PM »
A, bogami i po dva!
#FFCC00