Author Topic: Kliko nas ima?  (Read 7192 times)

Offline damirmih

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
  • Keep it simple.
Re: Kliko nas ima?
« Reply #15 on: April 24, 2011, 12:20:43 PM »
- Trex 100 S (10ak letova)
- Trex 450 Sport (20ak letova)
- Oko 80 letova ukupno do sada
- Beograd

Heli istorija:

- Blade CX2
- Esky Lama v4
- Esky Belt v1
- Esky Belt v2
- Esky HoneyBee CP3
- HK 250
- HK 450
Keep it simple.

Offline SaleR

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 289
Re: Koliko nas ima?
« Reply #16 on: April 25, 2011, 07:52:17 AM »
Znači ima nas oko 20-tak. Nije loše.

Da li bi smo mogli da organizujemo druženje 30.4.2011. to je sledeća subota, nedelja je 1. maj pa možemo sa porodicama (da ne kažu kako samo mislimo na rc modelarstvo)?

Recimo u 10h na Savskom nasipu u Beogradu ili na Čeneju u Novom Sadu.

Mogli bi smo da organizujemo dva takmičenja i mislim da bismo mogli svi u njemu da učestvujemo.

1. takmičenje može da bude u brzom letenju. Na startnu liniju stanu dva letača sa helikopterima ispred sebe. Takmičari startuju motore, postignu pun broj obrtaja elise na zemlji i na znak poleću. Lete 30m pravolinijski ispred sebe. Na cilju stoje dva čoveka jedan sa leve strane putanje helikoptera, drugi sa desne strane putanje helikoptera. Logično onaj što stoji sa leve strane prati pogledom isključivo levi helikopter i kada on predje granicu zamišljenog cija podigne ruku i vikne recimo "prvi", isto to radi i onaj sa desne strane, prati isključivo desni helikopter i kada ovaj predje zamišljenu liniju cilja vikne "drugi" ukoliko je onaj preko puta već viknuo "prvi" ili vikne "prvi" ukoliko se onaj naspram njega nije oglasio. Naravno ova dvojica što stoje na cilju stojala bi dovoljno razmaknuto iz bezbednosnih razloga da neki od helikoptera ne bi završio u njima (obzirom da ih prate pogledom imali bi dosta vremena da se sklone ukoliko nesto krene po zlu). Takmičenje bi se moglo odvijati u eliminacijom obliku. Pobednik jedne trke ide u sledeći krug i tako dok ne dobijemo pobednika. Tako možemo napraviti 2 ili 3 trke, pa onda ko je imao najbolja vremena od dve ili tri trke taj je pobednik takmičenja.

2. takmičenje bi moglo da bude u preciznom letenju. Postave se neke jednostavne prepreke i ko najbrže predje prepreke taj je pobednik takmičenja. Naravno prepreke mogu biti raznolike i u ovom nekom prvom vidjanju budu što jednostavnije. Recimo da se na desnoj strani od starta postavi plastični stubić (kada ga elisa dodirne on jednostavno pukne, a helikopter nastavlja da leti bez oštćenja) potrebno ga je obleteti sa desne strane, zatim je na sredini postavljen veliki limbo i kroz njega mora da se proleti, onda sa leve strane opet je postavljen plastični stubić oko koga morate da obletite krug. I na kraju samo sletanje. Potrebno je sleteti u obeleženi krug što bliže centru koji bi bio vidno obeležen. Pobednik bi bio onaj pilot koji u najkraćem vremenu obleti celu stazu i sleti najbliže centru obeleženog mesta za sletanje. Metrom bi se izmerilo koliko je sletanje bilo neprecizno u odnosu na centar i to bi predstavljao broj negativnih sekundi. Recimo da je neko izleteo stazu za 46 sekundi i sleteo 5 cantimetara od centra (merilo bi se odstojanje od centra osovine do obeleženog centra za sletanje) to bi značilo da je završio sa (46+5)=51 sekund. Svako dodirivanje bilo kog stubića ili limba kažnjavalo bi se diskvalifikacijom. Letenje može biti sa jednog mesta ili da se prati helikopter sasvim je svejedno. Ovde bismo mogli isto da izletimo 3 trke, a pobednika bi dobili izborom najboljeg ostvarneog vremena.

Naravno da neće biti nikakvih nagrada ni sponzora ni obezbedjene hrane, već da se jednostavno dobro provedemo i ipak nesto "radimo", a ne samo da mlatimo prazan vazduh. Ili opet da svako od takmičara da recimo 50 dinara (što mislim da nam ne bi bilo problem odvojiti) i da pobednik dobije neku simboličnu sumu. Možda bi smo ovim malo podigli takmičarski duh. Sudije će biti neko od nas ili neko ko ne leti pošto nije potrebno nikakvo znanje o letenju helikoptera. Na kraju takmičenja možemo i da maltimo vazduh dokle god možemo!

Za sada po prognozi za tu subotu vreme bi trebalo da nam bude naklonjeno! Sunčano i bez vetra!

Ko je zainteresovan za prvo takmičenje u rc helikopterima u Srbiji?

Sale
064/11-27-285
rackov.sasa@gmail.com
« Last Edit: April 25, 2011, 08:04:09 AM by SaleR »

Offline ratep

  • Newbie
  • *
  • Posts: 32
Re: Kliko nas ima?
« Reply #17 on: April 26, 2011, 01:09:49 PM »
Svi junaci nikom ponikoše,
i u svoje nepokretne rotore pogledaše... :hehe
« Last Edit: April 26, 2011, 01:12:06 PM by ratep »

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Kliko nas ima?
« Reply #18 on: April 26, 2011, 01:37:40 PM »
ja sam za, ali trenuntno mi ni jedan heli nije u letnom stanju :)  mogu da dođem sa avionom ako budem u gradu.

Offline SaleR

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 289
Re: Kliko nas ima?
« Reply #19 on: April 27, 2011, 03:21:42 PM »
Znači nema zainteresovanih?

Šteta...

Sale

Offline rolex

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 115
Re: Kliko nas ima?
« Reply #20 on: April 27, 2011, 06:10:11 PM »
Ja mislim da je ideja odlična, bar da se skupe helikopteraši i bez takmičenja.

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: Kliko nas ima?
« Reply #21 on: April 27, 2011, 09:10:34 PM »
I ja mislim da je ideja dobra, ali imam i amandman: neka dodju svi sa svojim helikopterima, avionima, quad-ovima (tosha, gizmo i ostali ako su zainteresovani), RC-paraglajderima (ima ih koji su upravo završili i taj projekat  (yay) ). Vreme je da se skine prašina sa ljutih mašina, ako to kojim slučajem još nije urađeno   (<--).
« Last Edit: April 27, 2011, 09:19:35 PM by nebeski »