Author Topic: opravka drvenih krakova  (Read 12253 times)

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
opravka drvenih krakova
« on: June 17, 2011, 11:51:37 AM »
u prosloj temi (mala pomoc)sam napomenuo da imam zelju da izvrsim opravku krakova koji su malo osteceni tj na kojima je ozuljana ili iscepana zavrsna folija i vise nisu za upotrebu.
za moj helikopter esky king 3 do sad sam se susretao sa dve vrste krakova drveni i "carbonski",ovi drveni su od balze i presvuceni su nekom boljom oracover folijom a "carbonski" namerno sam stavio u znake navoda su plasucna sipka koja ide kroz krak kao remenjaca,oracover folija sa dezenom karbona i ispunjeni belom pur penom za ne poverovati.
videvsi to dosao sam na ideju uzeti 3d carbon foliju koju sam kupio na limundu i presvuci moje krakove od drveta.
mali uvod sto se tice rotora i glave glavnog rotora:vecina nas zna da to mora biti na helikopteru uravnotezeno ili izbalansirano da ne bih stvaralo vibracije a samim tim i bacanje helikoptera po vertikalnoj osi na pravom helikopteru konkretno gazeli se to radi na dva mesta glava se balansira na probnom stolu tako sto se na svaki sarnir dodaju olovne kuglice i tako se vrsi balansiranje glave u ove crne plasticne casice:

dok se krakovi balansiraju pomocu tegova koji se nalaze ispod ovih terminezona ovog metalnog krajnjeg dela kraka:

mi na ovim malim masinama nemamo balansiranje glave nego mozemo samo da balansiramo krakove i tu pocinje moj rad
moji krakovi oguljeni od folije i ocisceni od lepkova izgledali su ovako:

kad sam ih postavio na moj inprovizovanu balans masinu ispalo je da je jedan krak tezi skoro 2.5 grama

od alata sam koristio burgije od 1 do 3,5 mm pecarosko olovo,noz za secenje papira to je od nepoznatih alata i pribora sve ostalo prepoznajete na slikama,prvo ide busenje najmanjom burgiom pa sve vecom:





zatim se u rupicu ubaci izmerena kolicina olova umanjena za tezinu lepka i sve to lepo zalepi ba ne bih ispalo pri obrtajima rotora

i

sad isecenu samolepljuvu 3d carbon foliju postavimo na sto i razmerimo da sa svake strane kraka ima isto folije i postavimo krak

i na drugu stranu

onda krpom izguramo vazduh ako ga ima

i

a krivine malo pritisnemo klestima da bolje spoje
zatim visak osecemo makazama i nozem za papir radi sto bolje izlazne ivice

i

i to posle izgleda ovako:

i posle sledi jos malo balansiranja trakom i oznacavanje radi lakseg trakitanja na helikopteru

ja sam ovu drecavu traku kupio u knjizari i nisam je jos isprobao do sad sam koristio izolir traku u boji kontra od boje kraka

mada mislim da cu ih morati bar krajeve ofarbati u belo jer ovi crni kad pocnu da se okrecu na masini uopste se ne vide??







ex pseudonijum: sova

Offline pericamitic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 290
Re: opravka drvenih krakova
« Reply #1 on: June 17, 2011, 12:40:00 PM »
Koliko se razlikuju u tezini? I kad ih probas javi kakvi su utisci.




(One karbon krakove TIG od 288mm koje sam ti preporucio nisu kao sto si ih ti opisao.Kroz sredinu imaju drvenu letvicu i nikakvu purpenu ili nesto tako nego oko te letvice je oblikovana karbon folija. Jako su dobri jer iako su karbon lome se pre nego li se iskrivi osovina ili se polomi glava rotora. Za razliku od drvenih prastaju cesanje krajeva rotora od beton ali bilo kakav malo veci udar oni jednostavno puknu)

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: opravka drvenih krakova
« Reply #2 on: June 17, 2011, 04:08:53 PM »
iskren da budem ne razumem se u helikoptere ali jel si siguran da dovoljnu preciznost mozes da postignesh sa tim selotejpovima?

Offline Danijel

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 504
  • www.heliproduction.rs
    • www.heliproduction.rs
Re: opravka drvenih krakova
« Reply #3 on: June 17, 2011, 05:02:04 PM »
Moje neko misljenje je da samo cudom moze da izbalansira ove dve elise ali i ako ih balansira ova folija je teza od prvobitne fabricke i ima dosta lepka na sebi
Ceo helikopter ima da se trese
Posebno kod malih helikoptera tezina je presudna

Offline pericamitic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 290
Re: opravka drvenih krakova
« Reply #4 on: June 17, 2011, 06:46:38 PM »
Moje neko misljenje je da samo cudom moze da izbalansira ove dve elise ali i ako ih balansira ova folija je teza od prvobitne fabricke i ima dosta lepka na sebi
Ceo helikopter ima da se trese
Posebno kod malih helikoptera tezina je presudna
  Verovao ili ne ovaj njegov a i moj heli hbk3 je mnogo upravljiviji sa nesto tezim krakovima.
E sad gledaj ovo kupim ja dva para drvenih elisa original za hbk3, a posto sam pocetnik polomim jedan (ostane jedna citava), polomim ja i drugi par (i tu ostane jedna citava neogrebana); posto zamenim ja osovinu i mislim se sta da narucujem jos jedne krake kad imam dva neogrebana.
Pocnem da ih balansiram kad ono, jedan krak je mnogoooo tezi i nema sanse da se izbalansira. Naljutim se i kupim karbon, malo su tezi nego drveni.

Poucen ovom pricom kolega trex ako koristi iste krakove iz istog pakovanja i bude stavio priblizno istu kolicinu nalepnice ima debele sanse da to bude ok.

odoh sad da ja to isto probam ali sa samoleplljivom folijom.

Offline batans

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 355
Re: opravka drvenih krakova
« Reply #5 on: June 17, 2011, 09:29:54 PM »
Mozda ce ovo pomoci.
     Ima sigurno 15-20 god. od kada sam ja pokusavao da poletim Graupnerov BELL 212. On je imao drvene rotore i trebalo ih je naravno izbalansirati. Polaziste je bilo da drvo nije u svakom svom delu jednake gustine pa je samim tim i raspored masa duz kraka razlicit. Postavljanje nesto olova na kraju lakseg kraka nije najbolje resenje. Postupak je sledeci:
     1. Izmere se posebno krakovi rotora i utvrdi koji je tezi i za koliko je drugi laksi.
     2. Tezi se postavi na neki ostar predmet tako da bude u "vagi". Rotor pljostimice lezi na recimo noz tako da sa njim zakljapa ugao od 90 stepeni. Pazljivo se tankim flomasterom oznace tacke na napadnoj i na izlaznoj ivici ispod kojih je secivo noza. (ja sam pravio od alu-lima negativ profila).
     3. Sada se postave jedan krak pored drugog i obezbedi da koren krakova i vrhovi budu tacno izmedju dve paralelne linije.
     4. Sa tezeg kraka se "preslikaju" one tacke u kojima je on bio u "vagi" na leksi krak.
     5. Sada se laksi krak postavi na ostar oslonac tako da obelezene tacke na napadnoj i izlaznoj ivici budu tacno iznad oslonca. Jedan kraj kraka ce sigurno padati.
     6. Uzme se "teg" iste tezine za koliko je u prvom merenju laksi krak bio "laksi", postavi na stranu kraka koji je podignut i od oslonca pomera ka vrhu kraka. U jednom trenutku na nekom polozaju tega krak ce biti u "vagi". To se mesto obelezi.
     7. Sa donje strane kraka se izbusi rupa adekvatna velicini tega (olova), sto blize ramenjaci, namaze epoxijem u ubaci teg.
     8. Odabere se samolepiva tepeta i iseku dava potpuno jednaka pravougaonika koji ce odgovarati "presvlacenju" krakova.
     9. "Presvlacenje" ili lepljenje tapete se vrsi tako sto pocinje sa donje strane izlazne ivice. Tu se tapeta zalepi u sirini od oko 3 mm. zatim prelazi na gornju stranu kraka prema napadnoj ivici, pa onda ide na donju stranu, prelazi preko ona 3 mm. do same izlazne ivice. Tako se eliminise odlepljivanje tapete.
     10. Sada balans i ako je potrebno malo selotejpa na kraj lakseg rotora.
     11. Nikakva briga oko tezine rotora. Sto tezi to helikopter stabilniji, naravno, sve ima meru.
                                                                                                           

Offline Danijel

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 504
  • www.heliproduction.rs
    • www.heliproduction.rs
Re: opravka drvenih krakova
« Reply #6 on: June 17, 2011, 10:01:25 PM »
Ali meni nije jasno zasto recimo trex sa original rotorima koji su karbon i dosta su laksi od bilo kojih drugih rotora helikopter leti dosta stabilnije i bolje
Zasto su ti rotori male tezine , ja imam onda suprotno iskustvo kada stavim skuplje rotore oni su laksi i helikopter mi leti dosta stabilnije i mirnije
kada stavim isto karbonske one najskuplje na hk one su dosta teze

Offline pericamitic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 290
Re: opravka drvenih krakova
« Reply #7 on: June 17, 2011, 10:04:02 PM »
ja zavrsio evo ga rezultat


Offline batans

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 355
Re: opravka drvenih krakova
« Reply #8 on: June 17, 2011, 11:02:28 PM »
Malo teoretisanja oko tezine rotora.
           Kod helikoptra gas uvek ide malo ispred koraka (kolektiva). To je zato da rotor prvo dobije na brzini (broju obrtaja) pa tek onda da se pojavi neki napadni ugao krakova. I tako u trenutku kada bi helikopter da se odlepi od zemlje rotor ima vec ozbiljan broj obrtaja. Tu lezi zec. Sa visokim brojem obrtaja i odgovarajucom masom vec se uspostavio ziroskopski momenat. Fizika kaze da svako telo koje rotira oko neke svoje ose tezi da zadrzi svoj polozaj u prostoru. Eksperimenat za to je veoma jednostavan. Potrebna su dva modelara i jedan bicikl. Jedan modelar podigne guvernalom prednji tocak a drugi ga zarotira sto brze moze. Ovaj sto je podigao prednji tocak sada pokusa da u vazduhu okrece guvernal levo-desno. Nece ici lako, tocak ce teziti da zadrzi polozaj pri kom je dobio onu snaznu rotaciju. I sada, zakljucak se sam namece. Zamislimo da je na bicikli tocak od stiropora, otpor je sigurno manji i ziroskopski momenat je mali, a da je tocak pravilno opterecen kuglicama olova, zakretanje ne bi islo bas tako lako. Ogromni teski rotirajuci diskovi su sastavni deo svakog turistickog broda i sprecavaju ljuljanje kada je more nemirno.
           E sad, ovo je teorija. Helikoptere sigurno prati ozbiljna matematika pa su sve brojke u granicama dozvoljenog, nisam siguran da krakovi rotora mogu da budu neograniceno teski. Vise sam hteo da malo pojasnim ziroskopski momenat, ovo naravno nema nikakve veze sa ziroskopom na repnom rotoru.   

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: opravka drvenih krakova
« Reply #9 on: June 18, 2011, 12:09:04 AM »
ovaj selotejp  je veoma, veoma male  tezine on je tu prvenstveno da se kraci razlikuju kad se okrecu tj kad nisu istrakirani ,kada su kraci istrakirani oni se okrecu po istoj putanji i cine takozvani disk e kad nisu istrakirani oni pri dodavanju kolektiva tj picha ili ti snage dolazi do razdvajanja i svaki krak pravi svoj disk i tada dolazi do velikih  vibracija .
sve ovo govorim jer to nije toliko strasno u ovom slucaju bitno je da su kraci  kad se stave  na vagu iste tezine je oni kad se stave na glavu glavnog rotora su jedna celina vise se ne gledaju kao dva nego kao jedan koji ima obrtanje oko svoje ozdusne ose i cine jednu celinu koja u svom obrtanju cini disk kao sto je i batans objasnio sa tockom od bicikla to je naj bolje uporedjivanje sa rotorom u punoj brzini.
ovo funkcionise probano danas popodne sutra mozda bude i snimak ako bude lepo vreme za letenje.
ex pseudonijum: sova

Offline pericamitic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 290
Re: opravka drvenih krakova
« Reply #10 on: June 18, 2011, 07:03:03 AM »
@Batans
A evo i slike koja to prikazuje:

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: opravka drvenih krakova
« Reply #11 on: June 18, 2011, 08:58:46 AM »
uzmes flex u ruke upalis i probas ga uvrtati i eto ziroskop efekat