Kao što sam već rekao, sledi testiranje dvokrake drvene elise, izvađene iz "naftalina", "rcm Pelikan" 15x6", što je i urađeno u Subotu. Postignuti rezultati, "zemaljskog" merenja, su u granicama očekivanih. Preciznost merenja je shodna preciznosti korišćenih instrumenata (spadaju u klasu k=0,5% i +/-1digit) ! Urađena su tri uzastopna merenja i usvojena je srednja vrednost izmerenih veličina.
Neću iznositi kompletne rezultate merenja, već samo neke relevantne, za datu elisu i motor.
Na 86,6% "gasa" postignut je maksimalno deklarisani pik opterećenja motora, pri čemu je broj obrtaja bio 8.854 o/min . Daljom, aproksimiranom, prostom računicom, dolazimo do brzine opstrujavanja, od 134,9 km/h !
Na konstantno dozvoljenom opterećenju motora (optimalno), broj obrtaja je bio 8906 o/min, a brzina opstrujavanja 135,7 km/h, pri čemu je korisna snaga bila 0,88 KS !
Na 100% "gasa", broj obrtaja je bio 8440 o/min, a brzina opstrujavanja 128,6 km/h ! Pri ovome je došlo do prekoračenja i max dozvoljene pik vrednosti, tako da je merenje svedeno na tri sec, pri čemu je korisna P dostigla 1,02 KS !
Zaključeno je da je, stvarni broj obrtaja motora, za 266 o/min manji od nazivno deklarisanog broja za dati pad napona., što je oko 3% razlike. Deklarisani je 600 kv [o/V min], a izmereno je 582,5 kv [o/V min] !
Potom smo postavili marker na rotoru i merili bez elise. Na 100% "gasa", kv broj je bio 655 o/V min, pri naponu od 15,6 V. Napon baterije, po isključenju je bio 16,2 V ! Ovo ne preporučujem da radite, u dužem vremenskom periodu, jer može dovesti do trajnog oštećenja motora pa i totalnog uništenja, ali samo ako se ne poštuje max dozvoljeni napon...
Kada bi i ono "što na tarabi piše" bilo to, onda bi mogli pouzdano da koristimo raznorazne kalkulatorske programe, ovako, kalkulatori mogu samo da posluže kao imformacija-reper za one koji znaju da unesu podatke "sa tarabe" i približno izvrše, neku vrstu selektivnog odabira, a i dalje je daleko od konkretnog...
Nekim, iskusnijim modelarima, ti programčići nisu ni potrebni, jer iz iskustva več znaju šta bi gde trebalo, ali takvih je jako malo...
Samo konkretno izmereni podaci na konkretnom sklopu, su merodavni i to samo za dotični sklop.
Mala digresija:
Svojevreno sam pokrenuo topik sa ciljem da se ovakvi - mereni podatci prikupe u neku vrstu tabele-baze, a nedavno je slično nešto, pokušao i jedan novi član, no "elegantno" je , mogu reći i ismejana, takva ideja, naravno od onih koji neshvataju dobrobit za sve članove, pa i šire. Još, ako se takvoj bazi, doda i izmereni statički potisak i karakteristike modela sa konkretnim korišćenim pogonskim sklopom...
Vratimo se temi; pri ovim merenjima tj iznošenju podataka, namerno je izostavljena izmerena električna snaga u W, a to iz razloga, što svi "stručnjaci" to smatraju glavnim parametrom, koji, u stvari i jeste važan, ali samo u korisnom delu dinamičke karakteristike, gde je i efikasnost najveća ili ti najvći stepen korisnog dejstva. Ostatak je nepoželjna, krajnje nepotrebna i često pogubna, toplotna energija.
Pri svemu ovome, od fabričkih podataka, uzećemo samo max konstantno dozvoljenu struju i napon, kao tačni reper i tome ćemo dodati i max struju u dozvoljenom vremenskom intervalu (obično je to 1 do 3 sec) tj pik..
Da skratim; prekoračenjem gornje pomenutih parametara, u najboljem slučaju, dobićemo samo drastično smanjenje vremena leta uz opšti pad performansi. Pored lažnog povećanja snage (u stvarnosti, ona opada). Zbog drastičnog povećanja toplote, magneti gube ili izgube svoja svojstva i pad je neminovan. Noviji, mnogo skuplji motori, imaju magnete mnogo otpornije na toplotu, ali i oni imaju granicu...
Pri konkretnim merenjima, kratkotrajna prekoračenja pik vrednosti, čak su pokazala i neko poboljšanje tj povećanje potiska koji je toliko mali da je apsurdno u odnosu na sve nepoželjno što proizilazi iz toga, pa i to je kratkotrajno jer se vrlo brzo pregreje motor i onda se može desiti sve već opisano.
*******************************************************************************
Juče je, namontirana, gore opisana elisa i, pošto je lakša skoro 50gr, od predhodne-trokrake, dodata je jedna baterija i malo olova, oko kapotaža, da bi CG bio "tu negde"...
I tako, Coka, hrabro, krenu u treći (svi ukupno) start ! Dalji tok se vidi na donjem videu.
Posledice:
- Polomljen krak elise i
- Desna "uporna spona" trapa, ispala iz ležišta na trupu
Posle detaljne analize:
Skakaonica na pisti ! Da ju je "gađo" nikad ja ne bi potrefio
Posle ovoga, trap je sređen "oma", a elisu nismo imali ni jednu u rezervi, pa nam je Tihi (mislim da ga tako zovu) pozajmio jednu njegovu, ali se ne sećam koja beše. Čini mi se da je APC 11x7, ali znam samo,da je bila "premala", mada su napravljena dva leta sa njom. I oni su snimljeni, ali dok ih digneš na "jutube"... Čim ih postavim, sledi link u narednom postu.
Pozdrav
Miša