Author Topic: Galeb G2  (Read 327185 times)

Offline svrco

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 102
Re: Galeb G2
« Reply #225 on: March 20, 2013, 07:34:34 PM »
Pratimo rad  (yay)

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: Galeb G2
« Reply #226 on: March 21, 2013, 08:01:23 AM »
dodao bih, budno :)  :)aplauz :)aplauz :)aplauz
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Galeb G2
« Reply #227 on: March 21, 2013, 10:17:01 AM »
Mirce, srecan rodjendan i nastavak radova  ()-()

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Galeb G2
« Reply #228 on: March 21, 2013, 11:07:57 AM »
Hvala Saša na čestitkama, hvala svima na "podršci" za početak radova...

Dole sam u radionici i uveliko pravom trup, veoooooooooooma sam zadovoljan kako se sve uklapa i kako sve izgleda.
Da ne dužim, slike i tekst uveče...

Pozdrav

Mirče

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Galeb G2
« Reply #229 on: March 21, 2013, 09:47:32 PM »

Offline dovlasmith

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 157
Re: Galeb G2
« Reply #230 on: March 21, 2013, 09:50:52 PM »
Svaka cast :)
Po ovome se vidi da ce prvi let biti za svega par meseci :)

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Galeb G2
« Reply #231 on: March 22, 2013, 02:36:48 AM »
 :)aplauz
Svaka čast, Martine! Odradio si lavovski deo posla.
Sad je red na Mirčeta, a tu je  (res)

Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: Galeb G2
« Reply #232 on: March 23, 2013, 01:31:03 PM »
Pozdrav Mirče i kao i uvijek SVAKA ČAST  (res)

Imao sam jedno, možda malo glupo, pitanje u vezi sa cijenom modela.

Na finansijsku vrijednost modela (koja svakako nije pokretač u ovome hobiju) me je navela pojava djelova za sklapanje jedrenjaka na kioscima. Kada se sve sabere (ukupan tiraž) dobija se cijena samih djelova i komponenti oko 400€ što djeluje malo skupo za laserski rezano drvo, ali kada sam našao sklopljen jedrenjak (uzgred rečeno veoma dobar) na EBay-u, cijena mu se kretala između 2500 i 3000€  ")

Na osnovu toga se da zaključiti da na zapadu veoma cijene nečiji uloženi rad, a pogotovo ako se radi o dobrom modelaru / maketaru.
Zanima me koliko onda mogu koštati scale modeli odrađeni u "tvom maniru", tj. do perfekcije plus sva ona skupa oprema u njemu?!

Malo sam odstupio od tehničkog dijela topic-a, ali me stvarno zanima, iako ne planiram ni kupovinu ni prodaju.

Još jednom srećan rad!!!

 (pijemo)
« Last Edit: March 23, 2013, 01:34:14 PM by tataBulik »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Galeb G2
« Reply #233 on: March 23, 2013, 02:49:10 PM »
Hvala na komplimentima...

Tata Bulik, interesantno pitanje.

Preko je cena rada mnogo veća, iz prostog razloga što postoji satnica, koje se poštuje i isplaćuje, tako da ona u mnogome utiče na vrednost.

Pisao sam u topiku od Meister P 47, ali možda neko nije čitao, kad sam pitao Dina koliko košta da kad kod njega naruče da im se napravi Thunderbolt?
Rekao mi je tada da im to i nije neki posao, ali da je cena izmedju 3000 - 6000$ zavisi od finiša na modelu.
Ja ga pitao: - Jel to sa delovima? - a on reče: "Ma kakvi "only labor"... Samo rad...

E, sad, sa naše tačke gledišta to izgleda sjajno, ali...

U Americi minimalna cena rada je oko 9$.
Kad znate koliko sati mora da se utroši i da se napravi i finišira ovakav model (znači dva do tri meseca i to da se satreš od posla) i kad to pomnožite sa 9$ onda dodjete do cifre koju Dino spominje.
Naravno u toj cifri nije materijal od modela, ali je sve ostalo potrebno da se model napravi (lepkovi, šmirgl papiri, gitovi, farbe, epoxy smole, tkanine...).
Dino je njegov P 47 sa Top Gun-a iz 2010 prodao za 9000,00$.


Ima još jedna stvar, koju moram da istaknem.
Drveni model, kako ih ja radim, preko teško da ćete naći.
Gledao sam slike tog Dinovog P 47, jer mi je poslao CD od izrade, pa to je iznutra sve "spičkano"...
Oni nemaju vremana da rade na detaljima koji se ne vide.
Sa nekim modelima, koje sam video tamo na takmičenju, sam se čak bio i razočaran...

Znači, stvar je u vremenu koje se posvećuje izradi, a tamo je vreme novac...

Imao sam varijantu da prodam mog Meister P 47 jednom Englezi. Dosta smo pregovarali, a stvar je "pukla" oko transporta, da sad ne dužim...

Cena je bila 5500,00 evra.
Kad sam stavio na papri delove, pa samo su oni preko 3500,00 evra!!!
U onih 2 soma, je sav rad i farbanje...
Preko mesec dana sam lepio nitne na model... Znate, takve stvari koštaju, ali daju poseban šmek i kvalitet modelu.

Na kraju, po meni, Englez se zeznuo, jer ga je model koji je pravljen u Engleskoj izašao malo jeftinije, ali kvalitet nije ni blizu...


Preko su cifre od par hiljada, pa čaki par desetina hiljada $$$ normalne i ima ljudi koji to hoće, žele i mogu da plate...
Doduše, i tamo je kriza, pa ih je sve manje, ali i dalje postoje...

Pre neki dan je na RCU, u delu kod jetova, bio oglas za Mibov A-10, model ima skoro 350 letova i prodaje se za 19000,00$ !!!!
Nemojte da "padate u nesvest", to je relativno povoljno jer je čoveka koji ga nudi koštao 35000$!!!


Ako priču prenesemo na Galeba G2, u delu oko cene i jeste moja šansa za ovaj projekat...
Ideja je da ponudim kit koji bi imao prihvatljivu cenu, a dobar kvalitet.

Jet modeli od 2,3 metra, kad su uradjeni iz kalupa, koštaju po par hiljada $$$ + transport. Carine i tako to ni ne spominjem...
Pročitajte topic ovde na Forumu o Sabartovom Avati S modelu...

Ja računam da će kit za G2 biti oko 450 - 500 evra.
U toj ceni će biti mnogo toga što ja posebno plaćam kad kupujem kitove modela (kabina, rezervoari, tip tankovi, poklopci, delovi od vitroplasta...)

Najveća stavka u kalkulaciji cene je sečenje na laseru, jer ima mnogo velikih delova.
Nije isto iseći delove za maketu jedrenjaka ili za ovoliki model, jer iz materijala za jet možeš napraviti 5 jedrenjaka...

E sad, gde je "kvaka", kad platiš za dobar kit, sastavljanje nije neki posao, jer nemaš mnogo dorade...
Vidite i sami, trup sam sastavio za manje od 8 sati rada, a da sam koristio cijanofix bio bi gotov za 4...

Kvalitet ovog našeg proizvoda je na mnogo višem nivou nego bilo koji Ziroli, Meister, pa čak i Top Flite...
Tajna je naravno u 3D crtežima, gde su "ispeglane" sve greške, a sad na prvom modelu će se "dopraviti" i sve ono što se "provuklo"...

Na kraju, kad je model gotov i kad se stavi pored nekog "plastičnog", ako je sve dobro odradjeno, skoro da nema razlike.
Razlika je samo u količini novaca koja se uložila, jer je "drveni" jedno 3-5 puta jeftiniji. E to je čista zarada, da ne spominjem opet toliko puta spominjanu stvar, transport koji košta "kao prva ljubav" za velike gotove modele...

Već su me pitali da li bih pravio ceo model i naravno da ću to da radim, ali to ima cenu koja mora biti adekvatna uloženom radu.
Ono što znam sigurno je da će svaki Galeb koji izadje iz "Kombinata" biti odlično napravljen i da će imati finish, vedering i sve ono što modelu daje čar...

A cena za "ključ u ruke" će biti niža od recimo Sebartovog modela.
Pri tome nipošto ne treba zaboraviti da je Sebin jet presvučen monokootm, i da je, da bi bio lak, napravljen kao i svaki akrobatski model, što znači da će na prvom grubljem sletanju, na našim "ravnim" terenima, trapovi biti "obaška" od aviona.

Sve ovo ne pišem da bih rekao kako Sebart nije dobar.
Cela ideja oko Galeba je potekla iz iskustva koje sam imao sa Pantherom i sa željom da probam da napravim model primeren uslovima na kojima letimo. Na kraju krajeva, nismo mi jedini koji letimo sa travnatih terena...

I još nešto, kad pogledate cene i rokove isporuke rezervnih delova za jetove koji se nude na tržištu... Ne moram ni da komentarišem... 

Zaključak, mislim da se moramo početi navikavati na "cifre" i na ono što je u celom svetu normalno : Koliko para toliko muzike...

Evo par "taze" sličica od G2...





Pozdrav

Mirče
 
« Last Edit: March 23, 2013, 04:03:35 PM by mirce »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: Galeb G2
« Reply #234 on: March 23, 2013, 03:03:01 PM »
Galeb pa Galeb. A onu Formulu iza ne pominjes. Vidim da su baterije na mestu.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Galeb G2
« Reply #235 on: March 23, 2013, 04:04:43 PM »
Pssssst... Nemoj da neko čuje, ispitivanja su u toku...

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: Galeb G2
« Reply #236 on: March 23, 2013, 05:18:03 PM »
Mirče, hvala puno na odgovoru  (pijemo)

A ovo sa Galebom će biti super varijanta, a i cijena je OK za kit u ovako preciznoj izradi!

 (pijemo)

Offline Goran-Le

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 193
Re: Galeb G2
« Reply #237 on: March 23, 2013, 07:21:38 PM »
 :)aplauz :)aplauz :)aplauz (res)
Svakaq cast druze na izradi i Martinu na caroliji,od pocetka paratim ovaj rad i bice to prava masina! a za izvodjaca radova tu nisam ni sumnjao da ce biti omanjivanja.Samo napred i da sto pre poleti makina!!!
Pozdrav

Offline Avatar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: Galeb G2
« Reply #238 on: March 23, 2013, 09:39:39 PM »
Svaka vam cast na odradjenom planu i modelu, samo napred.

Pozdrav Bojan

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Galeb G2
« Reply #239 on: March 27, 2013, 02:46:56 AM »
Hvala, hvala...

Radovi se nastavljaju...