Author Topic: Galeb G2  (Read 324241 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #420 on: July 11, 2013, 02:15:03 AM »
He, he, "slatke muke"...

Još ništa ne grmi, ali će grmeti ubrzo. Napravio sam 90% instalacije na modelu. Verujte uopšte nije jednostavno i za svaku žicu ili crevo 10 puta razmislim gde ću i kako ga ga provučem. Kad to smislim, onda treba sve to skratiti, zalemiti, namestiti...

Morao sam "u hodu" da menjam neke sisteme.
Svi hodovi na stanici i na modelu su nemešteni, sve se "mrda", za flapsove i horizontalac sam koristio JR Match Box, pneumatika trapova ima dva vazdušna cilindra i to je namešteno, umiksovano, iako još nisam probao kako rade vratanca i trapovi...

Svetla na krajevina krila i na početku i kraju trupa su odradjena...

Čekam da sve završim, pa da onda sve islikam i potanko napišem "izveštaj"...

Da bih upalio turbinu potreban mi je nepovratni ventil na onoj maloj bočici za propan butan gas. Nećete verovati, ali uspeo sam da ga izgubim.  :sljus
Sreće u nesreći je to da je taj ventil puštao gas i zadnji put kad sam bio na letenju, jedva sam upalio turbinu.
Danas su mi iz Jet Cat-a poslali dva ta ventila i novu LiPo bateriju za elektroniku i turbinu. Nadam se da će to da sve stigne do kraja iduće nedelje, onda "kresanje" u dvorištu potom, kad vreme dozvoli - Čenej...

Model će za dva - tri dana biti apsolutno gotov, ostaje još da se odredi težište i to je to...

Eto sad znate kako stoje stvari... :big smile

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: July 11, 2013, 02:17:10 AM by mirce »

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Galeb G2
« Reply #421 on: July 17, 2013, 01:27:37 PM »
Zdravo Mirče,

Pročitao sam na RC Universe da sumnjaš da je G2 pretežak.

Ako mogu da predložim, uzmi u razmatranje ovo www.jetcatusa.com/PDFFiles/KeroseneStarter-Manual%20V2.pdf‎.

Time bi aliminisao gas i gasni tank za start (plus dobio auto start, mnogo lakše i pouzdanije), i par stvari vezano za to. Ne znam koliko će to da skine težine, ali sigurno hoće nešto. Ti ćeš bolje oceniti jer znaš težinu gasnog tanka kad je pun, okolne opreme i slično.

Pozdrav
Branko
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Galeb G2
« Reply #422 on: July 17, 2013, 01:34:10 PM »
Mislim da tu ne bi ustedeo vise od 100-150 gr a taj teret mu je ionako u "nosu" pa ne mora da dodaje olovo.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #423 on: July 17, 2013, 02:46:12 PM »
Hvala Branek na savetu...

Na sajtu sam "u sitna creva" napisao sve oko težine, ali evo i za Forum...
 
Model je ispao teži nego sam se nadao, planirao sam 12 kg a bez olova je 13 kila.
U zavisnosti od težišta na poletanju će biti oko 15 - 15,5 kilograma.

E sad, to i nije preteško jer je sa 15,5 kg opterećenje u gram isto kao na Pantheru.
Sem toga, jednom kad sam "divanio" sa Alijem, rekao mi je da su oni sa tom turbinom leteli modele i od 18 kila!!!

Ima tu još momenata zbog kojih ne bi trebao mnogo da brinem oko težine, krilo je veće, vitkost je veća, napadni ugao modela je manji nego na Pantheru, profil - uzgon je veći, kao i komandne površine...

Jedina stvar koja me trenutno brine je koliko će trebati G2 da rula da bi poleteo? To je glavno pitanje...

Panther je bio premotorizovan, tj. imao je turbinu jaču nego što treba i imao je popriličnu rezervu snage.
Na neravnom Čenejskom aerodromu često se dešavalo da kad se model zaleti, pre poletanja, odskoči od zemlje, jer je "pista" neravna - talasasta...
Može biti da i dugačka prednja noga doprinosi tome, jer je napadni ugao na tom modelu popriličan.
No, pošto je motor jači, višak snage u mnogome tu pomaže i uglavnom je model, čak i kad se odlepi ranije, nastavio da leti bez ikakvih problema.

Kod Galeba je malo drugačija situacija, jer je na poletanju 3 kile teži i samim tim će mu trebati više prostora da se "zatrči". Koliko - to trenutno niko ne zna...
Može biti da će sve biti bolje nego na F9F-u, ali dok se konkretno ne proba na pisti, sve je ovo samo prazna priča.

Kad isprobam turbinu, kako radi u modelu, tj. kad vidim koliko se trup greje i da li se uopšte greje više nego što treba, naredni korak je da ću svakako nositi ovaj model na aerodrom da vidim kako rula, kolika mu treba brzina za poletanje...
Verovatno će to sve biti na 13 Maju, gde je pista mnoooogo duža od naše modelarske na Čeneju i dosta ravnija.

U vazduhu i na sletanju, uopšte ne sumnjam da će se G2 bolje ponašati od Panthera, ali kako rekoh, ostade pitanje poletanja.

Ono što me veoma raduje je činjenica da je ovaj model pravljen da bude kao tenk i težina koja je trenutno uopšte nije velika.
Svi znate da je sve predimenzionisano, počevši od svih rebara trupa i krila, preko ramenjača. pločica koje zatvaraju kutije izmedju ramenjača...
Čak i količina olova nije velika jer je G2 za 20 cm duži u zadnjem delu od Panthera, a tamo sam imao skoro 600 gr olova!!!

Znači, na novom Galebu, verzije II, kad se zamene sva rebra šperom od 3 mm (sad su od četvorke), kad se malo smanje ramenjače, kad se još neki delovi od špera i vitroplasta promene u balzu, težima drastično ide dole.
 
Dalje, panel linije ću praviti drugačije i neće trebati uopšte špric git, kojeg je btw, potrošeno je 5 - 6 sprejeva, trup neće ceo biti farban u belo kao ovaj (gornji deo trupa je komplet plav), verovatno ću na sledećem modelu skinuti tip tankove i sve u svemu ove promene će takodje u mnogome smaniti težinu, pogotovo iza težišta, a onda neće uopšte biti potrebe za teretom za doterivanje istog.

Na ukupnoj masi "šacujem" skidanje 1,5 - 2 kg. Tako olakšan model sa otprilike 13,5 kila na poletanju će biti perfektan jet avion.
Panther je imao 12,5, a savršeno je leteo...

Što se tiče ovog prvog modela, probe se nastavljaju, na modelu je sve namešteno, nadam se da ću, ako mi stignu oni delovi iz Jet Cat-a tokom ove nedelje, za vikend da palim turbinu, a potom nema razloga da se odlaže test na aerodromu.

Za sada sve radi dobro i pouzdano i veoma, veoma sam zadovoljan kako sve "funkcionaniše", mislim da se to tako kaže...  ;namig

Ako poslednje probe budu uspešne i ako se ustanovi da nema frke za poletanje pri ovoj težini, pa mislim, ne morate da pogadjate šta će se desiti...
No, uzimam sebi za pravo, da donesem krajnju odluku, jer ne bih želeo da na "kraju balade" upropastim stvar.

Ovaj teži model uvek mogu da ponudim Amidži, koji je izrazio želju da mu napravim jednog Galeba i da ga drži kao maketu. 

Sa Martinom se već uveliko radi na prepravkama i bez obzira na sve, ubrzo počinjem da pravim novi, olakšani, model.

Eto, sad svi sve znate...
Kao što vidite, u našem Kombinatu nema odmora...

Uzdravlje

Mirče
« Last Edit: July 17, 2013, 02:50:20 PM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #424 on: July 21, 2013, 02:11:41 PM »
Još samo malo...







4e

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Galeb G2
« Reply #425 on: July 21, 2013, 06:18:05 PM »
Quote
E sad, to i nije preteško jer je sa 15,5 kg opterećenje u gram isto kao na Pantheru.
Verovatno ste mislili na specifično opterećenje krila (g/dm2) da je isto sa Panterovim.

Evo i jedan drugi generalni aspekat posmatranja težine i drugih karakteristika avio modela. Uporedimo parametre sa originalom aviona.

1.Po skala teoriji težina modela i potisna sila motora modela od originalnog aviona se smanjuje sa trećim stepenom faktora umanjenja. Ako je umanjen 5 puta onda težina modela treba da je 5x5x5=125 puta manja. Originalni G2 prazan je težak 2620kg. Ako to podelimo sa 125 onda izađe oko 21kg. Dakle iz ovog ugla gledano težina modela od 15.5 kg je dobra. Brojčano 35% pogodnije.  (thumb)

2.Snaga, odnosno veličina sile potiska originalnog Rolls Royce jet motora  je oko11000N (1100 kg). Ako i to podelima sa 125 dobijamo 88N (8.8kg)   JetCat 120 (ili 140?) ima više i to oko 130N  Ima skoro za 50% srazmerno više. (thumb)

3.Evo koliko snage ide po jedinici težine originala i modela:
Original G2 : 11000N / 2620=4.2 N/kg
Model   G2 :  130N / 15.5kg= 8.4 N/kg
Dakle specifična snaga je dva puta veća kod vašeg modela od originala.  (thumb)

4.Što se tiče opterećenosti krila to opada srazmerno sa faktorom umanjenja.
Ako uzmemo da je original opterećen sa 2620.000g/1943dm2=1348g/dm2 to treba da podelimo sa 5 i dobijemo 270g/dm2
Kod vašeg modela je površina krila 25 puta manja, jer to opada kvadratično sa faktorom umanjenja, pa je 1943dm2/25=77.72dm2 Ako sa ovim brojem podelimo težinu modela, dobijamo 15.500g/77.72dm2=200g/dm2. Dakle mnogo bolje i to za 35%  (thumb)

Bez brige, lete će bolje i lepše od originala a i od Pantera.  :)aplauz

Podaci su uzeti odavde:
https://en.wikipedia.org/wiki/Soko_G-2_Galeb

T.E.
 (fiu)
« Last Edit: July 21, 2013, 10:12:31 PM by tibeteagle »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #426 on: July 22, 2013, 02:18:29 AM »
Što bi reko narod: "Iz Vaših usta u Božije uši"...

 (pijemo)

Offline dovlasmith

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 157
Re: Galeb G2
« Reply #427 on: July 22, 2013, 10:54:37 PM »
Svaka cast za objasnjenje! :)
Ja bih dodao ovde moju budalastu ideju kako da se "svinjski" izmeri potisak: postaviti ga horizontalno na tockove, privezati sajlu za model, za sajlu zakaciti "svinjsku" vagu, a nju za neki kolac zabijen u zemlju.
« Last Edit: July 22, 2013, 11:04:39 PM by dovlasmith »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Galeb G2
« Reply #428 on: July 22, 2013, 11:34:32 PM »
Quote
Ja bih dodao ovde moju budalastu ideju kako da se "svinjski" izmeri potisak: postaviti ga horizontalno na tockove, privezati sajlu za model, za sajlu zakaciti "svinjsku" vagu, a nju za neki kolac zabijen u zemlju.
Da, i da prasić, sa kojim Mirče bude častio društvo, bude najmanje težak koliko će G2 da gura  lol
Poznat je takav način merenja sa pecaroškom vagom, da ga lepše nazovem.
 ;namig
« Last Edit: July 22, 2013, 11:36:36 PM by tibeteagle »

Offline dovlasmith

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 157
Re: Galeb G2
« Reply #429 on: July 22, 2013, 11:41:25 PM »
Bas tako! Mada ja najvise volim da je zovem "svinjskom" jer se cesce koristi u te svrhe. :)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #430 on: July 23, 2013, 01:40:58 AM »
Ne morate se truditi oko tih "veterinarskih metoda" merenja, potisak je 10 kg...

 (pijemo)

Offline dovlasmith

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 157
Re: Galeb G2
« Reply #431 on: July 23, 2013, 01:44:24 AM »
Do k...

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Galeb G2
« Reply #432 on: July 24, 2013, 01:51:49 PM »
udaririla neka glad na forum sve pocelo da se racuna u prasicima :hehe :hehe :hehe :hehe
ex pseudonijum: sova

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Galeb G2
« Reply #433 on: July 24, 2013, 11:44:24 PM »
Jel se to iz NS cuje neka grmljavina?

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #434 on: July 25, 2013, 01:22:25 AM »
O da...

Grmi, seva, sve vatra na izduv izlazi, ali doslovno...  :sljus

Da ne pišem dva puta isto, na sajtu možete  4e

Ajd' (pijemo)