Author Topic: Galeb G2  (Read 324035 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #75 on: March 13, 2012, 11:46:44 PM »
Mišo 2002 hvala u svakom slučaju...
Za sada ću probati u Novom Sadu da sve odradim. Ova rebra su svakako proba da se vidi kako uopšte trup izgleda i da se na njima odrede mesta za olakšanja, usisnike, žljebovi za letvice što nose plank...

Pozdrav

Mirče

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Galeb G2
« Reply #76 on: March 14, 2012, 12:22:59 AM »
Ma na konto onog posta, par kolega, u međuvremenu, su me kontaktirali, jer su mislili da je laser moj...
Dozvoliću sebi da ti malo "popujem".
Za prostornu proveru konstrukcije, mislim da bi bilo bolje da si to dao Tibeteaglu da ti rebra iseče od 2cm stirodura. Mnogo lakše se rade izmene, a dovoljno je čvrst da se ne deformiše...
U svakom slučaju, pozdravljam i podržavam "samokonstruisanje".

Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #77 on: March 14, 2012, 05:26:36 PM »
Mišo 2002, mislim i da će ovaj moj sistem sa rebrima od špera da funkcioniše..
Rebra od špera dozvoljavaju da se na njima odmah modelira i sve se lako prenosi nazad u računar na plan.

Danas sam dobio mail od Save u kojem mi kaže da ne može da mi pravi stiroporska krila.
Nije mi jasan razlog, pre desetak dana je pričano nešto savim drugo, no sad, šta je tu je.

Možda i bolje ovako, sad ću lepo da se vratim prvobitnom planu i da krilo lepo napravim konstruktuvno, kako i treba da bude.
Za krilo imam sve mere, debljine profila, juče stigle mere za trapove, tako da sad samo treba sesti i crtati...

Po ko zna koji put se pokazalo da je najbolje "use i u svoje kljuse"...

Pozdrav

Mirče


Offline milzor225606

  • Newbie
  • *
  • Posts: 1
Re: Galeb G2
« Reply #78 on: March 19, 2012, 08:28:01 PM »
Moje ime je Milorad Zoric iz Nisa 46 godina. Vazduhoplovnim modelarstvom se bavim jos iz skolske klupe i bio sam clan Aero kluba PPA iz Prijedora u modelarskoj kasnije jedrilicarskoj sekcije. Prve modeli su mi bili A1, A2, kasnijim skolovanjem i dobrim instruktorom bio sam opsednut domacim avionima pa me potakla ideja da napravim i ja skala modele galeba G 2 A,   Kraguja J 20  i AN 26.
Ovom prilikom saljem repliku svojih RC aviona. Bice mi veoma drago da i ja vidim repliku Vaseg modela i popilarizaciju domacih old star aviona bivse Kraljevine i avijacije SFRJ.
                                                                                               Srdacan pozdrav modelarima Srbije i EX YU
                                                                                               zoric964@gmail.com


























« Last Edit: March 19, 2012, 08:59:28 PM by milzor225606 »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #79 on: March 21, 2012, 01:23:39 AM »
Radja se polako...







Rebra trupa, sa JPG-a koji sam dobio, su napravljena. Morao sam mnogo da crtam, "upasujem" delove i da pravim poneku izmenu.
Sledeći korak je da napravim konstrukciju na koju se navlače ova rebra trupa. Nažalost, to nisam stigao ovih dana, ali biće ubrzo. Sada i mene veoma zanima kako će sve da izgleda kad se postavi na svoje mesto.

Prekjuče sam bio na aerodromu i do detalja islikao Galeba G2 i skinuo mere sa elerona, flapsova trapova, repnih površina...

Kad sam umanjene mere elerona i flapsa ubacio u crtež krila koji sam radio na osnovu dobijene dokumentacije, sa radošću sam mogao konstatujem da se sve veoma veoma dobro slaže.
Za krila sada imam apsolutno sve neophodne parametre i ostaje samo da sednem i da ga nacrtam do kraja.

Ista je priča i sa horizontalnim stabilizatorom...

Pošto se projekat "vratio" na konstruktivna krila, ponovo sam radio na karmanu i samom spoju krila i trupa.

Čika Dule je izračunao kolike treba da budu dimenzije bajoneta, kao i dimenzije delova u koje oni ulaze.
Za spoj uški krila i trupa koristiće se dva pljosnata čelična bajoneta po svakoj ušci. Bajoneti će prolaziti kroz tri prva rebra od špera, a biće fiksirani na kutije prednje i zadnje ramenjače.
U trupu će se nalaziti dva aluminijumska dela sa žljebom, u koji će bajoneti ulaziti.  Fiksiraće se za rebra trupa spram ramenjača u krilu.
Širina delova sa žljebom će biti ista kao širina trupa u zoni spoja uški i trupa.

Na krilu izmedju prednje i zadnje ramenjače je prostor u kojem su smešteni stajni trap i točak.
Ceo sklop krila (ramenjače, bajoneti, trapovi, točak, poklopci trapa) je trebalo dobro osmisliti, da bi se ispoštovale dimenzije i gabariti pravog aviona.
Merenjem na aerodromu rastojanja od zemlje do krila, veličine točkova i drugih detalja, dobio sam tačne mere koliko sve to mora biti na modelu.
Tek sa tim dimenzijama sam video da se dobijena dokumentacija veoma dobro poklapa sa umanjenim merama od pravog aviona.
Kad sam to ustanovio, konačno sam mogao da naručim trapove.

Oko trapova je bila i najveća dilema, jer se postavljalo pitanje da li da ispoštujem srazmerne veličine točkova ili da se držim Galebove geometrije trapa, ali sa dosta manjim prečnicima točkova.
Posle dosta razmišljanja šta da radim, telefonskih razgovora i konsultacija, zaključak je bio "okrugao pa na ćoše"... I jedna i druga opcija su imali i prednosti i mane... 

Na kraju sam "prelomio" i rešio da se zadržim srazmernu veličinu točkova. Prednji trap ima apsolutno istu geometriju kao Galeb, ali zadnji točkovi, zbog prečnika, nisu mogli biti postavljeni u trapove takve koncepcije, pa sam s odlučio za klasične noge sa oprugom u njima.

Galeb je nizak avion, a pošto je i nisko krilac, trapovi su mu veoma "kratki"...

Sve u svemu, trapvi su naručeni, sve je kupljeno kod nemačke firme Behotec, a dimenzionisani su za modele do 16 kg težine. Tu nisam štedeo, jer znajući sa kakvih terena polećemo i slećemo, svaka ušteda sada, mnogo više košta kasnije...

Takodje su naručeni i točkovi, apsolutno 1/5 skale pravih, sa aluminijumskim felnama...

Eto, čisto da vidite da se radi...

Pozdrav

Mirče

« Last Edit: March 21, 2012, 01:37:17 AM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #80 on: March 22, 2012, 01:26:56 AM »
Juče, 21. marta 2012, inženjer Dušan Papić, "udario je paraf" čime je dato zeleno svetlo za početak izrade Galeba G2...






Napravljena je konstrukcija na koju će se postavljati rebra trupa...





Konstrukcija je odradjena od balze 15x6 mm. Nakon odredjivanja tačnog oblika rebara, otvora na njima, dodavanja rebara koja fale, poprečnih i uzdužnih ukrućenja, deo konstrukcije će se svakako morati ukloniti, jer će smetati drugim delovima koji se moraju postaviti u trup.
Takva procedura je bila i na Pantheru...

Pošto sam balzu lepio sa ZAP super lepkom, sve je bilo relativno brzo gotovo.

Tada sam na radnu ploču postavio nosače, i konačno počeo sa postavljanjem rebara trupa.
Ne mogu se žaliti kako naležu...







Sve je, kao što vidite "brucenzi" (specijalna mera u SI sitemu za visoku toleranciju)...

Inače, trup za sada izgleda ovako:












Sledeći korak je da napravim dva rebra u zadnjem delu trupa, koja nedostaju i za ispravan oblik i za samu čvrstoću.


Jutros sam dobio fakturu iz Behotec-a, trapovi su naručeni, verovatno do ovog momenta i plaćeni, a moram reći da je Adriana bila veoma korektna i da sam dobio 10% popusta na cenu...


Pozdrav

Mirče

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Galeb G2
« Reply #81 on: March 22, 2012, 07:25:12 AM »
Au, cim nadjem vremena dolazim u kombinat na razgledanje.

Da budem iskren jako sam zaintereovan za citavu stvar, jednog dana mozda, ako me zena ne izbaci iz kuce pre toga  ... :)

poz
Veljko

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: Galeb G2
« Reply #82 on: March 22, 2012, 08:47:19 AM »
Svaka cast Mirce, nema sta !!! Bas mi je drago sto ovaj projekat polako dobija oblik, samo napred. Super je sto si se ipak odlucio da krila budu konstuktivna a ne od stiropora, pored svega ipak je to vise u tvom stilu :D

Nego kako planiras da na postojeca rebra odredis pozicije onih zljebova u koje dolaze uzduzne letvice, s'obzirom da trup ima bas dosta prelaza? Pozdrav !!!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #83 on: March 22, 2012, 12:01:35 PM »
Magic, "samo pretiš"... Rekao si da dolaziš još prošle nedelje i da ćeš doneti trup od RC 21 da vidim...
Šalim se, dolazi, tu sam...

Dišljenko, mesta za žljebove ću odrediti na ovaj način...





Tako mogu videti da li su oblici rebara dobri jer kad se postavi balza na, recimo prvo i zadnje rebro, odmah se vidi kako naleže i po svim ostalima.
Za sada mi fale dva rebra u danjem delu i dok ih ne napravim, neću moći da mnogo toga da odradim.

Pozdrav

Mirče

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Galeb G2
« Reply #84 on: March 29, 2012, 02:13:05 PM »
Браво Мирче сасмо напред  (pijemo) Ово има зачас да буде готово  :big smile
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline Goran-Le

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 193
Re: Galeb G2
« Reply #85 on: March 31, 2012, 08:46:42 PM »
Svaka cast druze :)aplauz (res) bas bih voleo da napokon vidim ovu krilaticu u tvojoj perfektnoj izradi i mislim da ce super i leteti.Reci mi kako planiras stajni trap(hand made)? ili ces koristiti od nekog drugog modela sl.konstrukcije?
Pozdrav i drzim ti palceve da ovaj ovaj ozbiljan projekat izguras do kraja ()-()

Offline Goran-Le

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 193
Re: Galeb G2
« Reply #86 on: April 01, 2012, 08:56:02 PM »
Druze jedna mala ispravka i dopuna za trapove.pod ovim hand made sam mislio da li ce ti firma Behotec odraditi full scale trapove ili ce morati vesta doktorska ruka her Mirceta da doradjuje te trapove (work)?Jer mislim da ima jos interesantnih aviona nase domace proizvodnje koji bi se mogli odraditi slicno kao ova tvoja prica prevashodno mislim na Galeba G4 i Orla!i da li firama Bahotec radi male serije trapova ili uslpvljavaju sa nekom serijom od vise komada?

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #87 on: April 01, 2012, 10:36:11 PM »
Hvala Zajo i Gorane...

Trapovi su Behotec ali nisu specijalno pravljeni za Galeba. Mehanizmi za uvlačenje sa pneumatskim ventilima (oznake C 40) su namenjeni za modele do 16 kg i to je iz standardne Behotec ponude. Prednja noga je i dimenzijski i geometrijski ista kao na Galebu i u nju staje točak od 89mm (1/5 skale od pravog točka)...

E sad, jedina izmena u odnosu na Galebove trapove je geometrija (oblik) glavnih trapova, jer nema trapova (kao što je prednja noga na Pantheru) a da može da stane točak od 115 mm. Ova dimenzija točka je takodje tačno 1/5 od pravog i želeo sam da zadržim tu meru da bi model bio što više skala. Sama noga je klasična sa oprugom u sebi. Problem je što ne sme biti duža od 110 mm, a Behotec ima nogu od 107 mm, što je idealno za moje "varijante". Sama noga se mnogo ni ne vidi jer je pokrivaju poklopci tapova...

Razrešena su još dva "problema" oko same konstrukcije modela.
Martin, momak koji je prvi bio u varijanti crtanja modela u 3D programu, ponovo je sa nama u projektu. U Catia programu doteruje trup i posle će raditi na detaljima tipa, usisnici za vazduh, kabina, rebra trupa kojih nema na planu...

Korišćenje ovakvih tehnologija je ipak neophodno.

Čika Dule, kao dipl. maš. ing. proračunao je kakvi i koliki bajoneti su potrebni za spoj krila i trupa. Takodje je odredjena koncepcija njihovog postavljanja u samo krilo, kao i dimenzija i oblik dela u koji bajonet ulaze, dela koji će se nalaziti u trupu.
Kao pravi inženjer, izračunao je sve matematičkim putem, koristeći razne koeficijent opterećenja i sigurnosti, tako da je sve više nego dovoljno...

Što se tiče krila, dok čekam da Martin završi prvi deo svog projekta, od sutra počinjem da ga crtam. Imam apsolutno sve elemente i samo treba da sednem da sve odradim.
Ista je priča i za horizontalac...

Nadam se da ću u nedelji koja je pred nama, ići u Zenn model u Peštu i doneti trapove, točkove i ostale neophodne delove za početak radova na krilima...

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: April 01, 2012, 10:40:36 PM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #88 on: April 12, 2012, 03:48:15 PM »
Evo mali up date...

Da se Martin ne šali vidi se na par sledećih slika. U priču je uveo "tešku artiljeriju" i iz Catie, projekat je prebačen u Alias Studio...









Pre odlaska u Ameriku, biće izdefinisane sve stvari u i na trupu, tako da, dok se završi Thunderbolt, za Galeba će biti sve spremno.


Prošle nedelje sam išao u Novu Pazovu i u firmi Freishe, kupio topolov avio šper. Šper je vrhunskog kvaliteta ploča je ravna kao staklo i bez i jednog čvorića.

U petak (sutra) u Peštanski Zenn Model stižu trapovi i točkovi, pa će i to od nedelje, zajedno sa balzom za rebra krila, da stigne u Kombinat...

Eto, malo po malo "kockice se slažu"...


Pozdrav

Mirče
 
« Last Edit: April 12, 2012, 03:50:26 PM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #89 on: April 17, 2012, 03:51:00 PM »
Juče smo Bane i moja malenkost napravili malu "putešestviju" u Budimpeštu. Išli smo po delove, što za Galeba, što da se nadju u radionici...
Znate, mnogo je lepo modelariti kad svega ima, samo otvoriš kutijicu ili posegneš na policu i uzmeš šta ti treba...



Sve u svemu bili smo u Zenn-u, gde nam je Čaba dao trapove koji su iz Behotec-a stigli pre jedno desetak dana.



Uf, trapovi su vrhunski, kućišta mehanizama glodana iz komada aluminijuma, sve eloksirano u crno...
Mehanika veoma precizno odradjena, kao i noge stajnog trapa.









Tu su i svi ostali neophodni delovi.



Boca, za razliku od Robartove, na vrhu ima navoj na koji dodje aluminijumski deo u koji se, opet, uvrće Festo nastavak...







Pneumatski ventil je veoma mali i na sebi ima već i izvod za kočnice...





Prednja noga nam je poznata od Panthera...



...jedina razlika je što je ova Galebova veća, jer je i sam točak većeg prečnika.









Noge glavnih trapova su takodje prilično velikog prečnika. Dužine su samo 107 mm, ali to je baš idealna mera za trapove kao što su na Galebu, jer su originalni bili mnogo kratki...





Čaba je iz Lindingera doneo i točkove. Pravi ih firma ESM i to su jedini točkovi gde sam uspeo sa "uparim" oblik i veličinu. Iako su velikog prečnika, nisu mnogo široki, a to mi je bitno zbog debljina profila na krilu.
Felne su aluminijumske, u sredini imaju mesinganu piksnu, a sama guma je prilično tvrda.







I točkovi stajnog trapa Galeba G2 imaju veći prečnik od točkova montiranih na Panthera...



Inače, točkove sam mogao poručiti i kog Behotec-a, ali pošto se posebno prodaju felne, a posebno gume, na kraju sve mnogo skupo izadje.
Naručivanje ovakvih točkova ima smisla u slučaju da imate veliki, težak, jet model i da ga letite sa asfalta ili betona.
Skoro sam čitao jedat topic o Airworld-ovom Cougaru, gde je čovek napisao da sa modelom ima preko 500 letova i da jedino što je menjao su gume na točkovima. Potrošio je do sada 16 kompleta!!!!!!

Eto toliko za sada...

Pozdrav

Mirče 
« Last Edit: April 17, 2012, 08:20:36 PM by mirce »