Author Topic: Ziroli P 38 - Lightning  (Read 47348 times)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #45 on: December 26, 2011, 02:17:58 AM »
Da, ovo celoj prici daje drugi tok, ali i dalje ostaje jezgro, a to je da prodajemo neke vredne stvari u bescenje, i od tih para finansiramo plate i tekuce odrzavanje. 
Bleriot se moze naci u prodaji za nekih 30-50.000 u zavisnosti od stanja aviona.  Dakle sve ovo kosta manje nego sto je Zdravko Colic trebalo da dobije
od EPS-a za godisinji ugovor.
http://www.kurir-info.rs/vesti/drustvo/eps-daje-coli-350.000-evra-163716.php
Naravno, od svega se odustalo kad je prica izasla u javnost.  Svaka prica ima dve strane, ali, sticajem okolnosti ne verujem ni jednoj strani, niti me interesuje ko je u pravu.
Znam samo da su sve to (naravno ne za nas obicne smrtnike) veoma male pare za koje se prodaje nesto sto je deo istorije. Uz svo duzno postovanje prema direktoru muzeja,
on je pilot i to pretpostavljam izuzetan, ako se usudio da sedne u avion i poleti u neravnopravnu borbu, ali nije menadzer ili ekonomista ili vec koja vrsta strucnjaka koja treba da vodi muzej.
Pa Narodni muzej u Kragujevcu vodi covek, pisac, jedan od boljih studenata Filolokog fakulteta, koji ima samo jednu manu, MRZI UMETNOST. To samo moze da se desi kod nas.

Najlakse je prodati, a kupiti nesto je veooooooma tesko.
 
U svakom slucaju, Mirce, sedaj u Astru i pravac Beograd dok jos mozes da vidis delove 38-mice i Stuke. Bice ti to lepa uspomena a i mozda dodatna dokumentacija ako se odlucis da
avione pravis u nekoj od kolornih sema koje su ta dva aviona imala.


Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1253
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #46 on: December 26, 2011, 04:08:22 PM »
Evo da jos malo zloupotrebimo  Mircetov post, Mirce izvini...

Vredi procitati ovaj kratki tekst i slike prenesene sa Facebook-a gde ih je objavio
Autor je Mario Hrelja  vec pomenut u onom linkovanom tekstu gore kao kolekcionar starih aviona.

A evo i par fotki za one koji nisu imali prilike da ih do sada vide:






Tekst:


Muzej vazduhoplovstva prodaje Lokid P-38 by Cigla » Sun Dec 25, 2011 00:26
od Mario De Maksimilian Hrelja, 25. prosinac 2011 u 8:35
 
Da nije tužno bilo bi smešno. Kada je Biga pre par godina uljudno odbio dotične američke "prijatelje vazduhoplovstva" isti su krenuli "institucionalno i vaninstitucionalno" da buše i pokušavaju da uzmu ono šta im "pripada". Uz posredovanje ambasade i angažovanje izvesne advokatske kancelarije (iz koje sam saznao ovo šta sledi) otpočeo je dug i mukotrpan proces lobiranja. Kontaktiran je, ni kriv ni dužan, ministar inostranih poslova, Ministarstvo kulture, Ministarstvo odbrane i više državnih činovnika, ali za divno čudo, avaj. Isticano je i da je avion protivpravno prisvojen odnosno ukraden davne 1945. te da on formalno još uvek pripada vladi SAD. Kada su videli da od svega nema ništa, kao vrhunski argument izneto je da "munja" trune u depou, da mi nismo u stanju da se o njoj staramo i ako već ne umemo da brinemo o "American cultural heritage", onda smo dužni da je predamo onima koji to znaju i mogu (ako se ne varam, mislim da je i bukvalno bilo napisano "to the American people")! Zvuči vam poznato? Kad mi je čovek pričao o tome i pokazivao papire, umirao sam od smeha, a priča je bila toliko bizarna da je nikom nisam ni spominjao da ne ispadne da lažem.
Koja je razlika između operacije "munja" i operacije "Štuka" koja je neslavno završila po tadašnje rukovodstvo MJV? Ako se dobro sećam prodaja delova štuke je zaustavljena jer je bila protivzakonita i pre svega jer je naš drugar Valera natčovečanskim naporima i uprkos ozbiljnim pretnjama njemu i njegovoj porodici uspeo da to spreči. Na kraju, upravo je Grandić prebacivanjem štuke iz magacina SUKL-e u depo MRV i njenim unosom u ulaznu knjigu zapečatio sudbinu nesuđenih izvoznika. Da li je u slučaju "munja" pokriće nekakva replika blerioa? O kakvoj replici se radi? Kako je sprovedena izrada? Po kojoj tehnologiji i po kojim crtežima? Kakav motor je ugrađen u tu repliku? Koliko radnih sati je bilo potrebno da se replika napravi? Američke kopije blerioa poznate su po "vrhunskom" kvalitetu izrade i nemanju veze sa originalnom tehnologijom izrade i originalnim materijalima. Umesto visoko kvalitetne breze, koja prolazi kroz izuzetno dug, skup i složen proces obrade pre transformacije u delove od kojih se prave trup i krila, američke replike se prave od kutijastih varenih metalnih cevi koje se onda prebojavaju u bolju drveta ili oblažu sa "genuine-looking" foto-tapetom. Samim tim i vrednost takvih replika ekvivalentna je vrednosti utrošene gvožđurije u njih. I foto-tapeta, da ne zaboravim.
Jako sam tužan i nesrećan zbog ovakvog "rešavanja" tekućih finansijskih problema u ustanovi kulture kakva bi muzej trebalo da bude. Posebno me boli što je nosilac ovog rašomona ratni heroj i čovek kog smatram svojim dragim prijateljem i kolegom, i ne mogu da shvatim kako se doveo u situaciju u kojoj je.
Konačno, ako muzej nema za plate zaposlenih ili za očuvanje postojeće zbirke ili krpljenje platoa zarad sprečavanja prokišnjavanja, ajde onda lepo da se eksponati konzerviraju, pa ključ u bravu. Možda za generaciju ili dve bude sluha za potrebom da ova zemlja ima jednu takvu instituciju. Ko nama danas daje pravo da krčmimo ono što su nam prethodne generacije ostavile? Hoćemo li dogodine da prodamo Gustava da zamenimo propala stakla na zgradi, a za dve Spitfajera da bi smo mogli da zamenimo polu-trule sajle o koje su obešeni eksponati na galeriji? Ili bi možda najbolje bilo da ovu našu Srbiju damo onima koji znaju i mogu u paketu, a mi da se lepo raziđemo ko ljudi pa kud koji...
« Last Edit: December 26, 2011, 04:13:42 PM by drjack »

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #47 on: December 26, 2011, 04:19:10 PM »
Koliko znam i od stuke je ostalo malo delova (delovi kabine ,rep , kapotaz ...) pa su hteli da je prodaju.
Sada je izlozen rep u muzeju ali nazalost pogresno ofarban.

A to sto je toliko delova Lightning-a smo mi krivi i nas odnos prema istoriji.

Krivi smo i za isecene Mosquito-e (prica se da su se seljaci takmicili ko ce prvi da presece trup sekirom). Pa Fw 190
(malo ih je u svetu) je stajao godinama na Kalisu lupali su ga pijucima po repu da izgleda kao da je pogodjen, potpuno je truo
odozdo jer je lezao u blatu.Takodje i Junkers-i 88 su pobacani i iseceni.

Nas muzej ima dosta retkih stvari (Fiat G50bis,motor od me262 jumo 004 Ceski,razni motori, topovi mitraljezi,delovi bombi...)
Sreca pa postoje entuzijasti koji vole istoriju avijacije koji kolko toliko iznose informacije u javnost.

Kao sto rece misha ,najlakse je prodati...

Mirce izvini za off 
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #48 on: December 26, 2011, 05:46:19 PM »
Koliko sam ja razumeo po prici iz onog klipa taj p38 je bio u letnom stanju i zadrzan je kod nas jer se setio neki nas da da skine jedan tocak kako rusi ne bi mogli da odlete sa njim. Postavlja se pitanje kako smo uspeli da bukvalno pojedemo ceo avion i da ostane samo ono sto smo videli. Po meni je to mnogo veca sramota i neverovatna cinjenica. Kojoj budali je palo na pamet da to posalje na masinski fakultet i da se studenti igraju i seckaju ga, a sad odjendnom je neprocenjivi deo istorije. Kasno nam doslo iz dupeta u glavu kao i uvek !!!

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #49 on: December 26, 2011, 06:28:58 PM »
Kojoj budali je palo na pamet da to posalje na masinski fakultet i da se studenti igraju i seckaju ga, a sad odjendnom je neprocenjivi deo istorije.

Zapravo taj koji ga je poslao na masinski ga je i sacuvao od rezanja. Ko zna koliko je i kakvih sve letilica otislo na rezanje jer u to doba jednostavno nisu bili zanimljivi. To je nesto sto se stalno desava. Svi ovi G2, G4, Orlovi, Migovi koji se danas prodaju otpadima za smjesne pare nekada ce biti neprocjenjivi exponati.
Skoro sam slusao od druga o jednom skladistu u Podgorici koje je bilo puno starih nacistickih radio stanica, magnetofona i ko zna cega jos. Sve je to zavrsilo na otpadu.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #50 on: December 26, 2011, 07:57:48 PM »
Svako ima svoje "stručnjake"... Nisu ni oni tamo spašeni, pazi ovo...



Evo i teksta...

http://mike01s.wordpress.com/2007/02/02/breaks-my-heart-p-38-graveyard/


F 84 - Thundrejet, koji stoji na ulazu na Čenejski aerodrom, je takodje umalo "fasovao" otpad...
Da aerodrom nije usput za otpad, tačno bi završio tamo. Ovako se neko setio da ga istovare na Čeneju. Momčilo i ekipa sa aerodroma su ga sastavili i spasili "strašne sudbine"...
Predpostavljam (al sam "kvaran") da ga nisu istovarili zbog očuvanja, nego da prištede na gorivu, jer do otpada ima još 15-tak kilometara...

Pre toga Thunderjet je stojao u dvorištu kasarne na Trandžamentu (pored Petrovaradinske tvrdjave) i jedno 5.000.000 vojnika se decenijama pentralo i njakalo ga.
Da ne spominjem 50 zima i leta, ako ne i više, koje je proveo na otvorenom.
Vrhunac je, a to može svako da proveri, i sada posle svega, sa dva prsta možete pomerati vertikalni stabilizator!!!!!

I na kraju, mani te me izvinjavanja za off topic. I ovo je istorija...

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: December 27, 2011, 12:09:08 AM by mirce »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #51 on: December 26, 2011, 11:19:14 PM »
U vreme dok smo svi glasali da se Djavolja Varos uvrsti u svetska cuda, dobili smo odgovor
ILI CElA SRBIJA ILI NISTA.

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #52 on: December 27, 2011, 07:23:38 PM »
Evo i nasa zemlja se probudila :D Izaslo na vestima da je prodaja aviona stopirana i da od prodaje nema nista. Ipak deo aviona ostaje kod nas. Evo i vesti :  http://www.prva.rs/sr/vesti/drustvo/story/15755/PRVA+saznaje%3A+Muzej+vazduhoplovstva+ne+sme+da+proda+avion+%22Lokid%22+ameri%C4%8Dkom+muzeju.html.html

Offline Goran-Le

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 193
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #53 on: April 07, 2012, 06:43:58 PM »

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #54 on: April 08, 2012, 12:36:59 PM »
iznad virginie

Offline Goran-Le

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 193
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #55 on: April 12, 2012, 11:17:48 AM »
druze samo me interesuje kad ces naci vreme da nastavis rad na ovj prelepi avion?! ()-()

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #56 on: April 12, 2012, 04:09:02 PM »
E, to ti je dobro pitanje... Kao što vidiš ne postizavam...

Dobuše pre jedno dve nedelje sam isplankirao jednu ušku, tako da je ona kompletno gotova. Verovatno ću ovih dana raditi i na drugoj ušci, pa da i taj deo posla završim.

Pozdrav

Mirče

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #57 on: June 10, 2012, 11:01:31 PM »
Evo mala foto reportaža šta sam sve u zadnjih šest meseci (od poslednjeg pisanja) radio na Lightningu...

Danas kad sam ga sastavio, posle dugo vremena, ponovo sam se oduševio oblikom i veličinom modela.
Još razmišljam šta ću raditi sa ovim modelom, razum kaže da bi bilo najbolje da ga prodam, a srce kaže da bi bilo lepo imati i ovakav model.
Ono što zasigurno znam, pravim ga kao za sebe, a šta će biti do kraja - videćemo...

Ove godine na Top Gun-u pričao sam sa Nik Zirolijem. Veoma se iznenadio kad sam mu rekao da u Srbiji ima 6 njegovih kitova (3 Hellcata, Panther, Stuka i Lightning).
Pitao sam ga šta misli o P 38 i koliko je tačno da ako stane jedan motor model obično pada u kovit.
Rekao mi je da je on imao nekoliko P 38-mica da mnogo dobro lete, da je najviše pažnje posvećivao štelovanju motora i njihovoj sinhronizaciji.
Čuo sam i priču pod kakvim uglovima postavlja motore i da nikada nije koristio flapsove koji se izvlače, kao na pravom Lightningu...

Kako rekoh, videćemo do kraja šta ću raditi sa ovim modelom. Za sada ću se malo više posvetiti ovom projektu. Željan sam "stolarskog rada"... ;namig

Danas sam "brucenzi" napasovao uške i centroplan.Veoma sam zadovoljan kako sve naleže. Večeras ću nalepiti i napadne ivice...

No, za sada, evo slika šta se sve radilo...

Stali smo kod uški koje su bile izplankirane samo sa gornje strane (2 strana ovog topika).
Pošto tada još nisam imao bajonete, radove sam nastavio na centroplanu. Prvo sam izplankirao donji deo kabine. Radijus je popriličan, pa je plankirano sa tankim letvicama 3 mm balze.









Pre šmirglanja donji deo je izgledao ovako...





...ali nakon te operacije...











Zadnji deo...










U centroplan, sa svake strane, morao sam da ugradim po četiri klocne od tvrdog drveta. Kroz njih je probušen otvor kroz koji će prolaziti šraf za stezanje bumova (trupova).
Klocne sam napravio kod stolara i odradjene su od bukovine. Naravno svaka je drugačijeg oblika i veličine...







Nakon finog upasivanja, ulepljene su u centroplan...












U medjuvremenu su stigli bajoneti...









Sastavio sam kompletan model...




Posle ovoga, mogao sam da zatvorim prednju donju stranu...



Negde na sredini profila ulepio sam čamovu pločicu u koju će se uvrtati šraf za stezanje uške uz centroplan...





Potom je izplankiran kompletan donji deo...








Na uškama je napravljena konstrukcija kroz koju prolazi šraf za stezanje...








Sa tankim slojem akrilnog gita, pregitovan je ceo centroplan...











Izplankirane su i uške...







...i kako rekoh, danas sam ih fino upasovao, poravnao napadnu i izlaznu ivicu, i prelaze sa centroplana na ušku...











Krila su malo povijena prema gore. Takodje su dosta i izvitoperena u zadnjem delu...




Kad sa sastavi, Lightning je baš velik...





Pozdrav

Mirče


   
« Last Edit: June 10, 2012, 11:19:38 PM by mirce »

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #58 on: June 11, 2012, 10:04:04 AM »
Potpuno bez teksta, samo utisak... Ovo će da bude sumanuto veliko...  (:sok:)

Svaka čast Mirče.  (res)

branek
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #59 on: June 11, 2012, 10:15:53 AM »
od svih projekata koji su trenutno aktuelni na forumu, ovaj najviše želim da vidim gotovog. :)