Author Topic: Ziroli JU 87 Stuka...  (Read 197425 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #105 on: August 02, 2012, 10:35:59 AM »
Ehej... Radi li se šta na Štuki?

Vidi instrumente... http://www.iflytailies.com/store/instruments/1-4-scale-warbirds/

Pozdrav

Mirče

Online Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #106 on: August 02, 2012, 11:03:38 AM »
Polako, ali da, radi se.

Hvala za link!!!

Online Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #107 on: August 04, 2012, 01:32:44 PM »
Hteo sam da nastavim sa eleronima i flapsovima, ali...



Što sam dobio u kitu, one male ploče od špera, u što treba da se ušrafi servo horn, na većem flapsu i na eleronu ide samo do pola rebra. Mislio sam da napravim druge ploče, pa da idu od rebra do rebra...





... ako  to uradim i to je neka plus težina. Inače i one fabričke bi se zalepile i na plank, normalno, sa unutrašnje strane. Površine nisu velike. Po koji predlog je dobrodošao!


Online Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #108 on: August 08, 2012, 02:04:49 PM »
Pošto sam se dvoumio, pregledao sam strane forume ko, šta je radio...
Te male ploče od špera će da budu dovoljni. Tu prednju letvu treba malo iseći, i svaka ta ploča ulazi 3mm i u tu letvu.
Prvo sam isplankirao donje površine levog elerona i flapsa



posle sam ulepio šper ploče u šta će se šrafiti servo horn, i ulepio sam male letve isto od špera što treba da ojača mesto gde dolaze, mislim da možemo nazvati šarkice. Ulepio sam i mali blok od balze, što dolazi na sam kraj elerona





Dok se sušio lepak, nastavio sam sa unutrašnjim, malim flapsovima



Kad se osušio lepak, ćerkica je povadila čiode. Ja sam odšmirglao višak balze sa elerona i flapsa








Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #109 on: August 08, 2012, 03:28:37 PM »
Lepo, lepo...


Online Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #110 on: August 09, 2012, 10:35:43 AM »
Nakon što je zalepljen plank sa donje strane malih flapsova, skinut je sa radnog stola



grubo sam odsekao višak balze



Finu obradu je odradila Anet



Kao i kod elerona i srednjeg flapsa, i tu sam ulepio potrebna ojačanja od šper ploče



Delove posle lepljenja obično ostavim preko noči da se lepo osuše...
Pošto još mi se nije spavao, zamenio sam plan na radnom stolu i počeo sam sa desnom eleronom i flapsom. Koraci će da budu isti, kao kod leve strane. Juče sam ulepio rebra u letve




Online Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #111 on: August 22, 2012, 01:55:37 PM »
Donja površina desnog elerona i flapsa je isplankiran, ulepljena su i ojačanja



Na svim pokretnim površinama krila sam odšmirglao višak rebra, da bih dobio oblik što je po planu. Kod dva rebara sam malo preterao, ali i to sam rešio



Pošto je sa tim urađen sve, danas mogu da plankiram i gornju površinu pokretnih delova...

Online Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #112 on: August 30, 2012, 02:39:34 PM »
Eleroni i flapsovi su isplankirani


Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #113 on: August 30, 2012, 03:26:29 PM »
Polako ali sigurno napreduje izrada ovog modela......super izgleda, samo napred !!!!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #114 on: August 30, 2012, 04:03:29 PM »
Gledam slike, pa dete ti je odradilo ceo model...
Posle ćeš da kažeš kako si ti napravio Stuku... Cccccc....  ;namig

Lepo, lepo...  Devojčice, svaka čast...

Ala će to da leti, 2,6 metara raspona, a 12 - 13 kila...
Leteće kao trener model...

Mogao bi možda da vidiš sa Belim da kupiš alnaser za Zenoaha G-62.
On ga ima (ja mu prodao), to bi Stuku učinilo još atraktivnijom, a težina i ovako nije mnogo bitna, a svakako se sa tim neće puno povećati.
Baš bi bila fora da stisneš prekidač i motor se upali...
Razmisli o tome...

Pozdrav

Mirče

Online Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #115 on: August 30, 2012, 04:19:11 PM »
Dišljenko, hvala!

Eh, Mirče... Ona samo pomaže... Mada ako ovako nastavim, možda mi i uzme model, pa  (work)

Šalu na stranu, kako sam već pisao, ali i rekao, ne žuri mi se. Čim osetim da mi je gradnja modela prešao u zadatak, neće valjati. Ovako je oK. Lagano ali sigurno ( bar se nadam ).

Hm  mmmm  ... anlaser... oK, je to, samo .... Prvo da gradnja stigne na neki nivo, pa ću kasnije razmišljati i o takvim detaljima... Kako sam gledao na RC Scalebuilder-u , tu oko tih stvari malte ne nema granica. Pitanje je samo koliko želiš da potrošiš novca.

Online Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #116 on: September 07, 2012, 10:11:25 AM »
Hteo sam da nastavljam radove na horizontalcu, ali... Došlo je momenat da ulepim čeličnu šipku u obliku ćirilrčnog slova P, što spaja dve strane pokretnog dela. Posle dosta mozganja, najverovatnije ću ih ostaviti razdvojene, a montiraću dva posebna servoa po strani. Tako je i na Extri, kao i na P47. Ako taj spoj slučajno zeznem, posle ima da ga rasturam u parčade. Ova varijanta sa dva servoa mi se više sviđa. Ona ojačanja što bi služile kao ležište za šipku, sad će služiti za servo horn. Onda sam razmišljao da isplankiram i donju površinu fiksnog dela. Ipak još neću, prvo hoću da vidim kako sve to leži u trupu, i kako mogu da rešim servo linkove...
Počeo sam raditi trup modela...
Pošto nisam imao dovoljno špera, Mirče mi je izašao u susret i pozajmio mi je "parče". Jedva sam ga uspeo staviti u auto  :jaki: Hvala Mirče!!!
Znate da sam već pisao da nisam dobio 5 kom. rebara i da ću morati da ih napravim



Počeo sam sa sečenjem onih rebara što nisam dobio u paketu



Posle sam sva rebra obradio po planu




« Last Edit: September 07, 2012, 10:13:45 AM by Gabor »

Online Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #117 on: September 17, 2012, 10:16:17 PM »
Kako su mi rekli, da deset puta pogledam sve, korak po korak, pa... Tako sam i uradio, ali još mi uvek nije jasno kako mi se ova napomena promakla  :sljus :



Znači ta rebra nisu nedostajala, već se dobijaju ili se prave u slučaju trupa od fiberglasa  (fiu)
Hteo sam da počnem sa fiksiranjem rebara od trupa, pa sam povadio sva ta rebra. Nikako mi nije bilo jasno gde treba da postavim on FG delove... Eto, nigde... Nema veze, praveći te delove izgubio sam sat vremena, ali sam naučio jedan mali deo lekcije.

Online Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #118 on: September 20, 2012, 12:02:31 PM »
Radovi se nastavljaju na trupu modela, i na vertikalcu...

Na letvu od balze, nalepio sam rebara pokretnog dela vertikalca, na šta će da nalegne plank. Pored rebara dobio sam i jednu skoro trouglastu ploču, što služi za određivanje ugla donje ivice. Na istu ploču, pre planka se lepi i šper ploča, u šta kasnije treba da ušrafim servo hornove



Dve letve, koje spajaju rebara trupa, treba da su 1400mm dužine. Balze letve što imam, oni su 1000mm, pa sam morao da ih nastavim.





Da bi spoj bio jači, i zbog veće površine za lepljenje, odšmirglao sam deo sa obe letve, a posle ih zalepio







Posle obrade oko spoja, postavio sam deo rebara od trupa, da vidim kako sve to stoji, i da smislim prve korake oko lepljenja istih. Spremio sam male stalke na šta ću ih fiksirarti






« Last Edit: September 20, 2012, 12:07:29 PM by Gabor »

Online Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #119 on: September 21, 2012, 03:01:21 PM »
Postavio sam sva rebra od trupa, da vidim koliki će da bude trup





Jest da je dugačak, ali nije preterano širok. Pored Thunderbolta skoro pa se i izgubi. Mada mislim da kad dođu horizontalac i vertikalac na mesto, već će izgledati drugačije...
Imao sam opet seansu gledanja u plan, pa u rebra modela. A razlog je bio kako da rešim repni trap

Kako se vidi na slici, trap treba da se zašrafi na rebro br.12, koji je predzadnji



Tu je već rebro dosta uzano





Ako ga i ušrafim tu, a na drugo mesto ne može, jer je sledeće rebro dosta daleko, onda ne mogu ulepiti one letve skroz do kraja trupa.





Razmišljao sam da možda napravim 2 polurebra, jedan ispred rebra br. 12, sa tim bi ga i ojačao ali onda bih te tanke, uzdužne letve stavio do stajnog trapa (pišem o donjoj površini trupa). Drugo polurebro bi išao iza stajnog trapa, pa bi povezao i zadnje rebro. Tu ću još morati da vidim kako mogu ojačati gornju površinu, tamo ima mesta. Plašim se da ne oslabim kraj trupa zbog repnog trapa...
Prva tri rebra sam nalepio na široke letve



Počeo sam raditi i na fiksnom delu vertikalca




« Last Edit: September 21, 2012, 03:12:33 PM by Gabor »