Author Topic: Ziroli JU 87 Stuka...  (Read 194545 times)

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #240 on: February 09, 2014, 04:09:43 AM »
Ma ništa strašno, bar si naučio kako ne treba gitovati!  :big smile
#FFCC00

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #241 on: February 10, 2014, 01:45:28 PM »
Mišo, jesam... Kod sledećeg modela već neću napraviti istu grešku...   :sljus

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #242 on: February 28, 2014, 08:39:59 PM »
Na repu, na pokretnim površinama počeo sam sa ojačavanjem površine epoxy smolom - staklenom tkaninom. Prvo sam sa akril gitom doterao spojeve planka, pa sam celu površinu izšmirglao.



Posle sam naneo i staklenu tkaninu



Posle 24h višak tkanine sam odsekao i opet sam prešmirglao sve presvučene površine. Dok čekam da mi stigne tkanina, radim na drugim delovima...
Na krilu, sa leve strane isekao sam mesto gde ću ugraditi svetlo. Za svetlo sam napravio mali okvir, što po potrebi mogu izvaditi. Kad se svetlo stavi na mesto, ovako izgleda



Kad sam sve uklopio, pomoću planka od balze zatvorio sam kutiju svetla








Offline tutko

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 74
  • I live for fly,l fly for live
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #243 on: February 28, 2014, 08:59:43 PM »
 :)aplauz (work) bravo Gabore samo napred čeka te još puno posla ali samo nastavi...

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #244 on: March 10, 2014, 10:09:54 PM »
Polako završavam repni deo modela, ali treba mi malo pomoći. Naime, radi se o krajevima horizontalnog stabilizatora... Gledao sam razne fotke modela i pravih aviona, ali nigde se ne vidi jasno da li je kraj horizontalnog stabilizatora zaobljen ili nije  mmmm



Kako trenutno stoji, to sam uradio po meri, po planu. Ako treba da se zaobli, onda moram nalepiti još jedno parče ali onda će biti malo duži u odnosu na plan  mmmm

Hvala unapred!!!

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #245 on: March 11, 2014, 03:03:39 PM »
Na pravim avionima Ju-87B, gde se prelama krilo, treba da dođe jedno uzdužno ojačanje. Od 10mm debele balze isekao sam oblik krila...







... što sam nalepio, a kasnije i oblikovao




Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #246 on: March 20, 2014, 11:42:46 AM »
Nakon pomoći kolega sa stranih foruma, u vidu fotografija pravih aviona, počeo sam sa oblikovanjem krajeva horizontalnog stabilizatora. Kad sam sve odradio, video sam da nisam dobio potrebnu debljinu i oblik kakav sam želeo...



... pa sam odšmirglao taj deo. Nalepio sam deblje parče balze od čega sam već mogao izvući potreban oblik



Obeležio sam sredinu horizontalnog stabilizatora, da bih znao dokle treda da ga odšmirglam. E, sad mi se već sviđa izgled krajeva




Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #247 on: March 20, 2014, 01:21:36 PM »
Bi će jako aerodinamikus.  :jaki: Samo će ti ove izbočine i podupirači jako smetati pri oblaganju.  mmmm To je trebalo da se reši tako, da se posle montira ili zalepljuje. Neka. Prvi model je da se uči. Baš si izabrao.  :big smile

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #248 on: March 20, 2014, 02:49:05 PM »
T.E., znam, ali volim da se pozabavim sa takvim, sitnim, preciznim stvarima. Ne da ih nemam na poslu dovoljno, ali...  :big smile  Par njih je već pitao, kako mogu da imam toliko stpljenja, što ne završim već jednom ovaj model?! Ne žuri mi se sa modelom. Neke stvari sam radio dva puta, pa bolje da radim sporije ali sigurno. A što se tiče nekog redosleda namontiranja detalja, to ću sad naučiti, sigurno. Mada mislim da kod svakog modela to drugačije ide  (work)

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #249 on: May 15, 2014, 10:58:27 AM »
Pošto sam drvenariju završio na repu modela, mogu da ga presvlačim sa staklenom tkaninom - epoxy smolom. Pre nego što sam počeo, izmerio sam model





Prvo sam uradio gornje površine horizontalnog stabilizatora i desnu stranu vertikalnog stabilizatora





... par dana kasnije i donju površinu i levu stranu





Opet krilo... Na oba krila treba da se nagradi kućište mitraljeza. Prvo sam napravio unutrašnji deo na šta sam nalepio malu letvu. Ta letva prolazi kroz plank i nalepio sa ga na unutrašnji deo napadne ivice







Kućište sam napravio od balza letvica




Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #250 on: May 17, 2014, 11:13:04 AM »






Kolege sa mađarskog RC foruma su mi skenuli pažnju na deo na lomu krila, tačnije, da je zadnji deo pljosnat



Dremel je odradio grublji deo, a ostalo sam već ručno odšmirglao






Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #251 on: June 30, 2014, 12:16:00 PM »
Završava se i kućište mitraljeza





Nakon obrade kućišta mitraljeza, na nekim mestima, sa akril gitom doterao sam površinu celog krila da bih mogao da nanesem staklenu tkaninu/epoxy smolu





Pošto me je obišao kolega, moj mentor, Mirče, sastavio sam model da pogleda gde, šta još treba da uradim





Paaaa, ima još šta da se radi...   (work)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #252 on: June 30, 2014, 07:36:23 PM »
Iako sam rekao da više neću pisati na Forumu, prekršiću to, samo iz razloga da pohvalim našeg drugara Gabora i njegov projekat Stuke.
Da, bio sam pre neki dan kod njega, išao sam u Novi Sad, pa sam svratio do bečejskog modelarskog giganta.

Stuka veoma dobro izgleda, i iskreno, za prvi ovakav kit, Gabor ga baš lepo pravi.
OK, malo sve to "oteglo", ali ovo su kompleksne stvari i ako čovek želi da ih odradi "ljudski" onda se svemu mora posvetiti puno pažnje i vremena.
 
Očigledan je napredak u Gaborovoj modelarskoj tehnici.
Površine i one pregitovane i one presvučene staklenom tkaninom, za ovaj stadijum izrade dobro su odradjene... 

Ima tu još mnogo posla, ali  nadam se da će u dogledno vreme ovaj model biti spreman za letenje.


Kad već spomenuh letenje, u produžetku putovanja prema Novom Sadu, svratio sam na Čenejski aerodrom.
Šta da vam kažem, tuga...
Modelarska pista je zarasla u travu, OK, nije baš do pupka, ali totalno se utopila u aerodromski prostor.

Sreo sam Kirša, čačkao je nešto oko svog velikog žutog dvokrilca.
Reče mi da modelari ne dolaze, bili malo kad je ceo aerodrom bio pokošen, a potom nšta...
Eh, kad se samo setim kako je to nekad bilo...


Kod Gabora sam video mog bivšeg Thunderbolta, stoji na stolu, pokriven čaršavima.
Zadnji put je leteo, ne znam, prošle ili čak sad već predprošle godine, kad smo bili na Čeneju...


Kako god, Stuka moćno izgleda, Gabore samo "guraj"...
A ako negde zapne, samo zovi.
Bez obzira što sam modelarski "pemzioner" srećom nisam "izlapeo", pa se i dalje sećam kako se šta radi...

Uzdravlje i sve najbolje

Mirče

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #253 on: July 01, 2014, 11:39:58 AM »
Mirče, hvala lepo! Svaki komentar, svaki reč daje dodatnu motivaciju...  ()-()

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #254 on: July 02, 2014, 08:16:21 AM »
Svaka cast majstore!Samo napred imas molralnu podrsku od nas mnogih a pivo kad se vidimo,valje se svaki posao zaliti!
ex pseudonijum: sova