Author Topic: Extra 260 27% H9  (Read 67642 times)

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #120 on: June 11, 2012, 09:37:47 AM »
pre par nedelja sam i ja prvi put poletao novi avion. ruke su mi se posle leta tresle pola sata :)   mogu da zamislim kako je tek kad se poleti ovakav avion.   (pijanoo)

Offline An-2 colt

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
  • YU-TKN
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #121 on: June 11, 2012, 12:29:08 PM »
"To ti jebavas"

"da,da Ja!!!"

Stvarno ste ludi!!! :_D

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #122 on: June 11, 2012, 12:56:28 PM »
Atila, veruj mi, nije bilo svejedno...

Milane, čast izuzecima, ali .... gde si ti video normalne RC pilote  :hehe

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #123 on: June 11, 2012, 03:57:15 PM »
Samo sebi pravis dupli posao, prvo namestis bilo kako, pa posle to skines, pa namestis kako treba, zasto, ne razumem? :sljus

Avion ce ti se pre skrsiti zbog nesredjene elektronike nego zbog nerazradjenog motora.

Zajo ti je rekao, a evo ja cu ti ponoviti:DLE nije O.S., DA ili Zenoah, njemu treba vise vremena da se razradi.

Nemoj isuvise privijati ni Hi ni Lo iglu, pregrejace ti se motor i zaribace.

M. (pijemo)

oK, hvala na sugestiji. Elektronika je sređena, svi spojevi su obezbeđeni sa kopčama, antenice prijemnika je razdvojeni u 90 stepeni, kako treba, prijemnik je fiksiran sa čičak trakama sa obe strane. Baterije su fiksirane, nema šanse da se pomeraju, kao i oba UBEC-a. Kablove fiksiram na trup i to je to.
Mene više brine motor... Igle su trenutno nameštene po uputstvu a kao vidiš, čuješ, nešto ne valja

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #124 on: June 12, 2012, 11:10:22 AM »
Samo uzivaj Gabore, ako dobro radi samo ga leti.  Nemoj havere jos neko vreme i racunaj da je moguce da kad se razradi opet da treba stelovanje. Nebrini sve je u redu (pijemo).
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #125 on: June 12, 2012, 12:02:59 PM »
Samo uzivaj Gabore, ako dobro radi samo ga leti.  Nemoj havere jos neko vreme i racunaj da je moguce da kad se razradi opet da treba stelovanje. Nebrini sve je u redu (pijemo).

Jesi gledao snimak? Jesi slušao kako motor radi?  mmmm

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #126 on: June 12, 2012, 01:07:46 PM »
Iskreno malo mi zvuci pre siromav  mmmm ne razumem se tolko, na moi RCG jos nisam pipnuo iglice  :big smile
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline An-2 colt

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
  • YU-TKN
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #127 on: June 21, 2012, 06:49:11 PM »
Nadjite nekog avio mehanicara na aerodromu pa neka malo poslusa motor i proba da podesi, ima neka caka sigurno!
Nebitno sto je ovo modelarstvo, motor je motor!

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #128 on: June 22, 2012, 03:33:41 PM »
Pre neki dan mi je stigla elisa Biela 22*10. A razmišljam da vratim igle po uputstvu, pa da vidim kako se ponaša... U svakom slučaju, u nekim momentima iskustvo modelara zna da dobro dođe...

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #129 on: July 15, 2012, 09:01:04 AM »
Pre neki dan mi je stigla elisa Biela 22*10. A razmišljam da vratim igle po uputstvu, pa da vidim kako se ponaša... U svakom slučaju, u nekim momentima iskustvo modelara zna da dobro dođe...

Pošto sam dobio negativne kritike vezano za veličinu, tj. korak elise, pre koju nedelju deda Sava mi je doneo Biela-u 22x8...
Juče sam probušio rupe i proverio sam da li treba da se balansira. Posle sam i namontirao.





Na kapotažu sam napravio mali otvor, da bih imao lakši pristup iglama za štelovanje karburatora. Nikako mi nije odgovaralo da svaki put kad treba da se šteluje, skidam elisu, pa kapotaž...
Nadam se da sa ovom elisom neću imati problema i prevelike obrtaje, a da i pri sletanju model neće biti brz?! No, sve to ću videti kad poletim model...

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #130 on: August 20, 2012, 03:41:41 PM »
Konačno, u subotu sam poletio model na Čenejskom aerodromu. Prilikom prvog leta bio sam dosta napet, plašio sam se malo  :-[
Kod drugog i trećeg leta sam se već malo opustio. Kako ste mi rekli, model je više nego odličan  (yay)





Kako se sve dugovlačio oko modela, mislio sam da ga nikad neću poleteti, ali ipak, nije tako. Nadam se da će vreme poslužiti i sledećeg vikenda, pa da idem opet do Čeneja. Naravno, Extru nosim obavezno!!!

prvo poletanje i sletanje u subotu:




Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #131 on: September 21, 2012, 11:50:44 AM »
alal ti  patka (<--)  (yay) sve vedro nebo !
ex pseudonijum: sova

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #132 on: October 08, 2012, 02:32:53 PM »
Dana 06.10.2012., poleteo sam model na Čenejskom aerodromu. Hteo sam da vežbam program za takmičenje IMAC 2012., što je bio održano 07.10.2012.



Posle par krugova, krenuo sam da pravim figure, kad jednom primetim da servo gasa uopšte ne reaguje na moje komande, dok sve ostale funkcije rade kako treba. Znao sam, riknuo je servo gasa. Ono što u ovakvoj situaciji sledi, to je prinudno sletanje... Inače imam naviku, da svaki svoj model par puta namerno slećem bez motora, da vežbam prinudna sletanja. Onda me ne može da iznenadi situacija, već tačno znam šta i kako treba da odradim, ali znam kako se ponaša i model. Pošto sam sa ovom modelom još malo leteo, do tih vežbi nije došlo, pa sad je bio trenutak da se to obavi... Pošto je motor radio na nekih 20% gasa, mislio sam da uhvatim pravac piste, ugasim motor i da ga sletim. A nije to išlo baš tako jednostavno, jer funkcija "thruttle cut" mi je na tom servou isto. nije mi drugo ostalo, već da kružim iznad aerodroma i da sačekam da nestane čorbe. Pokušavao sam par naglih navučenja, ali motor je namešten, uštelovan kako treba, neće da se ugasi... Pratio sam štopericu na daljinskom, i kad je došlo do 8 min., počeo sam da ga podignem još malo, da bih imao dovoljno prostora, tj. visine za potrebne zaokrete. Motor se ugasio skoro iznad glave, niz vetar. Nisam imao muda da ciljam modelarsku pistu, već sam uhvatio pravac velike piste, i tu sam ga spustio bez problema. Pa, u svakom slučaju, nije mi bilo sve jedno.... U prilog ide ovom kvaru, da sam razrađivao motor leteći tih 8 minuta skoro na leru.
Kad sam došao kući, zamenio sam servo



Namestio sam sve kako treba i model vratio nazad u auto...
U nedelju, 07.10.2012. na sportskom aerodromu 13 Maj u Beogradu, tačnije Zamun polju, održavalo se takmičenje IMAC 2012. Još prošle godine sam dao sebi rok, da sastavim i poletim model. Cilj je bio da sa ovom modelom prisustvujem na ovom takmičenju. To sam i uspeo. Jedini problem je bio, da nisam imao uopšte vremena da uvežbam program IMAC BASIC. Kad smo stigli na aerodrom, poleteo sam model, čisto da vidim kako se ponaša servo gasa, i da ga osetim i u tom vazdušnom prostoru. Sa modelom sam odleteo sva tri turnusa, ali treba još jako, jako puno da vežbam. O takmičenju možete čitati : http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,10190.0.html
Posle takmičenja, uz asistenciju Marka, opet sam poleteo model. Onda sam se već opustio i uživao sam leteći model koji puca od snage. Ne mogu da vam opišem taj osećaj, da penjete model vertikalno, i skoro pa da nema kraja.
U početku sam imao dosta problema oko nameštanja karburatora, pa nikako nisam mogao da potrefim elisu, ali sad već znam da nisam pogrešio što sam odlučio za Extra 260 i vredelo je svaki trud što sam uložio u ovaj model.
Nadam se da ću dugo uživati u letenju ovog modela...

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #133 on: October 08, 2012, 02:52:29 PM »
Samo napred Gabore. (<--)

Sada je na redu fino stelovanje aviona, ruder to elevator i ruder to ailerons mix.  4e

M. (pijemo)
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #134 on: October 08, 2012, 03:42:00 PM »
Samo napred Gabore. (<--)

Sada je na redu fino stelovanje aviona, ruder to elevator i ruder to ailerons mix.  4e

M. (pijemo)

 ;namig  samo da ga prebacim na desetku

Inače hvala ti za mali kurs letenja  (pijemo)