Author Topic: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...  (Read 105490 times)

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #90 on: November 15, 2012, 10:38:40 PM »
Ufff Mišo, pa to bi bio savršen zločin!!! Dobri tatica kupuje igračku  :angel ne razmišljajući o svojim "glupostima", a onda kada se niko ne nada...
« Last Edit: November 15, 2012, 10:40:28 PM by tataBulik »

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #91 on: December 13, 2012, 10:40:19 AM »
Oblaganje horizontalca i vertikalca.





   

« Last Edit: December 13, 2012, 10:49:39 AM by tataBulik »

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #92 on: January 11, 2013, 09:36:52 PM »
Prije neki dan sam po prvi put upalio motor na modelu i isprobao svu elektroniku. Za sada je OK.

Tako sklopljenog u kompletu (osim kapotaža i poklopca kabine) sam ga izmjerio - avion je težio 6100g, pa me zanima da li je to OK?
Inače, veličina je 25% skala ili cca. 180cm raspon.

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #93 on: January 11, 2013, 11:05:05 PM »
Modeli tog tipa i te velicine ne bi trebalo da predju 5-5.5kg... Ali ako je malo tezi ne znaci da nece da leti (pijanoo)
Prelep rad  (res) (<--)

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #94 on: February 22, 2013, 11:07:48 PM »
Počelo se sa kokpitom.

Stigla mi je folija 3C PET iz HK za vakumiranje kabine. Djeluje OK, ima zaštitnu foliju jednostrano i mislim da će biti dobra, možda malko tanka, ali šta drugo da radim kad je najtanje što mogu naći pleksiglas od 3mm!!!  :sljus

Za izradu kalupa sam izabrao stirodur od 5cm debljine što se tačno uklapa u max visinu kabine - 10cm, ulijepio dvije ploče epoksijem pa udri...

           

I... što bi rekli momci iz "The books of knjige": "Poprima obrise Grune"...

   

Nakon "časkom ću ja to" šmirglanja do iznemoglosti...

 

Nakon uklapanja u trup i sitnijih dorada, nanio sam kit za drvo na vodenoj bazi u malo debljem sloju (što se kasnije pokazalo kao loše jer kad voda ispari ostaju sitne pukotine u kitu) i ostavio da se suši...



Nakon šmirglanja prve ruke kita uočio sam pomenute pukotine, ali sam sve svakako kitovao i drugi put tako da mislim da neće biti problema...

 

Druga ruka kita...



Dok se kit sušio, počeo sam sa izradom samog kokpita od balse 3mm...

 

Samo mi nemojte reći da nije šmeker  8), autentični kineski pilot iz HK!!!



Kada su se spojevi osušili, odradio sam okvir od balse 4mm radi dobijanja "mesa" za šraflenje jer sam planirao da poklopac kabine za kabinu fiksiram malim šrafovima za drvo dim. 1,5mm x 4mm. Taj način mi djeluje onako scale, a ne zahtjeva lijepljenje ionako zajebane PET plastike.



.
.
.
« Last Edit: February 22, 2013, 11:25:10 PM by tataBulik »

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #95 on: February 23, 2013, 11:32:37 PM »
Nastavljeni su radovi na kabini.

Odlučio sam da se kokpit fiksira na klasičan način, sa dva bolcena sa prednje i magnetima sa zadnje strane...





Bolcene sam napravio od najlonskih šrafova, izrezao sam im glavu i skratio dio navoja. Dio sa navojem sam premazao epoksijem i zavidao u prednji dio kokpita tako da je dio bez navoja ostao da viri 10mm za kačenje.
Rupe za upadanje bolcena sam proširio na 12mm, zumbom napravio šajbne od gume debljine 5mm i zalijepio ih epoksijem, tako da imam meku i zaptivenu vezu.

Što se tiče magneta, imao sam ih iz HK, okrugli neodijumski D=10mm, d=1mm. Za njih sam dremelom izdubio prostor sa donje strane poda kokpita, dok sam na trupu fiksirao željezne pločice izrezane iz velike šajbne, debljine 3mm. Odabrao sam malo deblje željezo radi bolje magnetne sile (poučen iz iskustava sa foruma gdje je nekome u letu spadao kokpit fiksiran magnetima).

     

Odlučio sam da malo ojačam kalup od stirodura epoksijem sa staklenom tkaninom. Ono što me je navelo da kalup sa donje i bočnih strana ojačam je relativno mekana ivica kalupa koja bi možda pod dejstvom vakuuma i popustila i usrala ma ivice poklopca od PET folije. Sad je to već nešto drugo, jako i oštro.

« Last Edit: February 23, 2013, 11:59:34 PM by tataBulik »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #96 on: February 23, 2013, 11:46:27 PM »
Prije neki dan sam po prvi put upalio motor na modelu i isprobao svu elektroniku. Za sada je OK.

Tako sklopljenog u kompletu (osim kapotaža i poklopca kabine) sam ga izmjerio - avion je težio 6100g, pa me zanima da li je to OK?
Inače, veličina je 25% skala ili cca. 180cm raspon.

Mislim da je to malo previse za jednog akrobatu ovog raspona, da je neki warbird ne bi mu nista smetalo, ovako ce biti samo za neko umereno letenje.

Extreme Flight Extra istog raspona je predvidjena da bude od 4,3 do 4,7kg.

http://www.extremeflightrc.com/html/70extra.html

poz
Veljko

Offline Miki Va

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 185
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #97 on: February 24, 2013, 01:04:08 AM »

    Moj  model je
   dosta  tezak, 5.5 kg.u vreme kad sam ga ja pravio nie bilo moguce tako lako nabavljati iz  inostranstva kvalitetne
   materijale.Mislim da sa sadasnjim mogucnostima nabavke kvalitetnih materijal ne bi treblo da bude tezi od 5.0kg.
   Pozdrav od Radovana.
 
Slazem se sa Magicom fula tezinu prilicno , pokusaj da napravis neka olaksanja gde je izvodljivo.
« Last Edit: February 24, 2013, 01:16:56 AM by Miki Va »

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #98 on: February 27, 2013, 12:27:08 AM »
Istina boli!!!  :sljus  Kad sam ga izmjerio  ") mislim avion, vidio sam da je malo potežak, ali sad kad ste me izbombardovali... popizdio sam  (pijemo)
Jedino što mislim da ga je otežalo je onaj moj famozni antivibracioni firawall (sa šrafovima oko 120g) i Nimh baterija 4800mAh od 300g (umjesto LiPo i Ubec od oko 120-150g). Ostalo mislim da je po protokolu.

BTW, nastavio sam radove na kokpitu i uzgred pravio kutiju za "vacuum forming" da se malo oprobam i u tome:





Na instrument tabli sam planirao da zalijepim dva led voltmetra, po jedan za obije baterije. Zato sam i tablu malo natkrio radi zaštite od sunca da bih vidio diode po sunčanom danu (ukoliko ih uopšte budem vidio).

Ovo sa vakumiranjem poklopca kabine sam možda mogao staviti u rubriku "materijali i tehnike obrade u modelarstvu", ali je evo ovdje:





Kutiju sam pravio od otpada univera. Stranice su od univera dok je dno i perforirana ploča od lesonita (leđa plakara). Radi boljeg dihtovanja, na rubovima sam zalijepio samoljepljivu sunđerastu izolaciju od termotehničkih kanala koju sam već koristio za "ušuškavanje" rezervoara. Ram za stezanje folije sam napravio od smrekovih letvi dim. 12x35mm.



Komplet za vakumiranje čini: Kutija, kvarcna peć sa pregorelim grijačem i usisivač  :sljus  Planirao sam da foliju grijem u rerni, ali tek kad sam sastavio ram shvatio sam da ne može da stane u rernu (dva put mjeri, jednom sijeci!!!)...


   

   

   

   


Sve u svemu za prvi put sam zadovoljan. Ono što je bilo neočekivano je sledeće:

1. Foliju baš dooobro treba ugrijati (prvi otisak je bio nekompletan), ali kad sam ga opet vratio na grijalicu, na moje veliko čudo, folija se u potpunosti ispeglala.
2. Perforiranu površinu treba praviti od nečeg malo tvrđeg jer kad se ostvari vakuum, uvija se!!! Ili eventualno staviti nekolike prečke sa donje strane.
3. Pozitivno iznenađenje, kalup od stirodura je izdržao bez ikakvih deformacija od toplote i vakuuma  :)aplauz tako da ga preporučujem. Lagana i brza obrada.
« Last Edit: February 27, 2013, 12:32:29 AM by tataBulik »

Offline Miki Va

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 185
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #99 on: February 27, 2013, 12:43:08 AM »
Odlicno je ispala kabina , bice ovo prelep model samo tako nastavi sa radovima .

 (pijemo)

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #100 on: February 27, 2013, 12:50:40 AM »
Konacnu tezinu ces tek saznati posle balansiranja, ali i tako ce leteti sasvim dobro. Mozda kasnije mozes da zamenis te baterije za lipo sa manjim kapacitetom, mislim da je to od 4800mah bas nepotrebno. Odlican rad, samo napred !!!

Offline donkihote

  • Newbie
  • *
  • Posts: 33
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #101 on: February 27, 2013, 10:08:06 AM »
svaka čast na radu  (res)
izvinjavam se za off ali da pitam kakva je to folija za vakumiranje to jest za pravljenje kabina i sl. i gde to nabavljate jel ima to kod nas ili se nabavlja iz inostranstva?

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #102 on: February 27, 2013, 01:03:04 PM »
Hvala momci  ()-()

Folija je PET (kao za plastične flaše) kineska iz HK:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__17237__Transparent_PET_Film_3C_1_Metre.html

Imaju dvije vrste tanju i deblju, ja sam uzeo deblju. Nijesam je mjerio ali mislim da ima oko 0,5-0,6mm. Lijepo se oblikuje i kao što sam naveo gore, proces se može ponoviti (ukoliko se ne otisne da valja), kada se ponovo ugrije vraća se u prvobitno stanje bez ikakvih deformacija.

Možeš probati i varijantu sa PET flašama od Cole ili još bolje od flaširane vode zbog većih dimenzija (za veće kalupe). Napravi se kalup na isti način kao i za vakuumsko oblikovanje, izreže se dno flaše, zavuče se kalup na pogodan način i flaša se grije fenom (može i bolji fen za kosu). Flaša se skuplja i oblikuje prema kalupu. Proces nijesam probao, ali sam gledao na netu kako ljudi prilično uspješno koriste ovu metodu.
« Last Edit: February 27, 2013, 01:07:23 PM by tataBulik »

Offline donkihote

  • Newbie
  • *
  • Posts: 33
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #103 on: February 27, 2013, 02:48:57 PM »
ee super hvala na brzom odgovoru,nameravam da se oprobam sa time pa da napravim za heli,i za auto neke karoserije i još jednom sorry za off...
 ()-()
 

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #104 on: February 27, 2013, 11:45:19 PM »
Konačno kokpit  (work) sa sve šmekerom!!!