RC MODELI AVIONA - SUS > AKROBATSKI MODELI

Пројекат М 1022

<< < (3/128) > >>

presko:
Пошто сам одредио почетну величину модела, конфигурацију крило-хоризонтални реп, сео сам за рачунар и наставио даље радове. Мало рачунице: одређивање положаја тежишта, величине вертикалног репа,  величине крилаца, крма и слично. Паралелно са овим радио сам, на рачунару, виртуелни модел и направио ово.









Као што се види, авион је средњoкрилац. За ову конфигурацију, уобичајено је да се крило ради из два дела, леве и десне половине и да се са трупом спаја помоћу “бајонета”. “Бајонет” је, у већини случајева, цев од дуралуминијума или карбона. Ово напомињем, јер сам сад имао одређене димензије “бајонета” и могао сам да кренем у набавку одговарајуће алуминијумске цеви.

Од овог тренутка посао се одвија у два правца. Први, разрада виртуелног модела у циљу припреме за сечење ласером делова од дрвета. Други, припремa и почетак израде делова од композита.

presko:
Одлучио сам да мало оставим рачуницу и рачунар по страни и да се бацим на конкретан посао.

Почео сам са израдом делова од композита. Прво сам урадио капотаж. Нажалост, фото апарат ми није био при руци па слике изостају. Ово је био посао од два дана, не рачунајући касније фарбање. Првог дана сам намазао калуп одвајачем, искројио стаклено платно и заједно са епокси смолом га поставио у калуп. Сутрадан сам, након што се смола осушила, извадио капотаж из калупа, обрадио му ивице и прорезао потребне отворе. После неколико дана, отишао сам у радионицу код мог друга Бранка, и он ми је капотаж офарбао. Бранка сам већ помињао (http://rcfly4um.org/index.php?topic=4037.0), а тек ћу га помињати у току ове теме. Иначе он се професионално бави израдом производа од композита.













После капотажа сам направио терминезоне. О овоме сам већ писао (http://rcfly4um.org/index.php?topic=1515.0), само бих још једном нагласио корисност ове технологије израде делова, како за моделе тако и уопште.



После терминезона на ред су дошле композитне цеви. Скоро сам писао о томе (http://rcfly4um.org/index.php?topic=8568.0). Урадио сам пар цеви за вођење “бајонета” у крилу и пар цеви за провлачење каблова сервоа од крилаца. Такође сам направио и једну равну плочу за потребе израде поклопаца сервоа.



И о овоме сам некад писао (http://rcfly4um.org/index.php?topic=1560.0), а потпуно исто ћу радити и овог пута.

presko:
Следила је разрада модела на рачунару.




















saxpg:
E sad me ubi... a ja taman naucio da radim u Corelu.
Sad moram sve ispocetka (zid)
Salim se, svaka cast. Od kad se laser pojavio projektovanje modela na racunaru je postala prava stvar.
Samo napred  (work)

presko:
Виртуелни модел је готов. Геометријски су дефинисани сви витални делови. Следећа фаза је припрема за сечење на ласеру делова од дрвета. Ово подразумева претварање тродимензионих елемената у дводимензионе цртеже.









Сви ласер секачи, које сам до сада контактирао, користе за погон програм корелдроу (CorelDraw). Значи завршна припрема, за сечење, је морала бити урађена у овом програму. Програм у коме радим нема везу са корелом па сам пребацивање урадио помоћу аутокеда (AutoCAD). У аутокеду сам извршио оптимизацију положаја резаних делова с обзиром на радну површину ласера (700mm x 400mm).




























Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version