RC MODELI AVIONA - ELEKTRO > SCALE MODELI

SIG CITABRIA

<< < (2/45) > >>

drjack:
Nakada davno kao studenti smo pravili nekakve pepeljare ali od onog obicnog gradjevinskog gipsa iz farbare. Imamo nekog iskustva sa uglovima za vadjenje odvajanje kalupa itd. Gde ima da se nadje  modelarski gips?. Kapotaz je iz 3 dela. Da li svaki deo posebno da radimo ili da sastavimo u celinu pa sve odjednom. Koliko vidim nema negativnih uglova zbog izvlacenja. Mada mislim da bi mogao nastati problem  jer bi komad od gipsa bio povelik i duze bi se susio.
Mozda da idemo na tanji sloj gipsa sa nekakvom ispunom prostora?
Kapotaz nije bas ni mali .

Sava:
Kako bih ja radio? Modelarski gips sam nalazio u farbarama, a ako ga nema, onda alabaster gips. Svaki deo posebno odli bez obzira što nema negativnih uglova.One veće komade što imaju otvor kada ih postaviš na ravnu podlogu pripremi tako što ćeš otvor zadvoriti stirodurom da bi posle mogao izvući deo bez oštećenja kalupa. Plastiku namaži sapunicom jer je to odvajač i napravi gips gustine jogurta te polako sipaj preko plastike.Da gips nebi bezao po podlozi, improvizuj ogradicu od letava.Sloj gipsa neka bude oko 1cm. Za podlogu ja koristim staklenu ploču, sa nje se odlivak lako skida. Sa vađenjem plastike netreba žuriti mada je gips stegao, sve je još rovito jer je veliki procenat vode.Nesme se sušiti blizu vatre i povećane toplote jer će popucati,nemože savanuti pre zore. Posle 24 sata može se lepo izvaditi i oštrim nožem doraditi gde je gips neželjeno dospeo. Tek posle nekoliko dana kada kalup osetno izgubi na težini, što znači da je suv može poslužiti za odlivanje komada. Mora se iznutra namazati odvajačem, a pošto gips pije kao kamila najbolje je zgrejanu belu pasu za obuću naneti u unutrašnjost i dobro izglancati, kao cipelu.Tada se može naneti odvajač na bazi voska i dobro izglanca. Tako pripremljen kalup daće par solidnih odlivaka. Verovatno postoji još neki metod rada, ali ja radim ovako već dugo i provereno je.
Na isti način možeš uraditi i kapisle, šolje, gaće ili kako ih ko zove za točkove. Ako nemaš prakse, prvo uradi njih jer su malo jednostavnije za rad.Za veće kalupe, što ovde nije slučaj u gis se ubacuje kudelja kao armatura da spreči pucanje kalupa.
Želim Ti uspeh u radu, pozdrav (work)

drjack:
 :)aplauz  Hvala Savo odmah sam znao  koga da pitam.
Uradicemo tako :big smile

misha:
bravo momci. sta li bi ste vas dvojica mogi da napravite da imate vremena i prostora
kada sa nemanjem vremena planirate takve projekte.  mmmm

sto rece Sava nije da sugerisem, ali van te Citabrije nece zvucati ni blizu prave bez nekog cetvorotaktnog motorceta. :)


Goran-Le:
Pozdrav,model je pravi i prlep i za oko i za leteti (<--),imam isti takav ali sa 4-taktnim saitom od 8,5ccm,mada mislim ni da el.varijanta vam nece bas oduzeti mnogo cari u letenju sa ovim modelom! Zelim vam uspesnu gradnju,prve letove i najmanje bar 500letova!!!

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version