Author Topic: Par pitanja pocetnika  (Read 9536 times)

Offline Nitronen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
    • Kinepx
Par pitanja pocetnika
« on: December 15, 2011, 01:46:03 PM »
Cao svima i ovde, sinoc sam sastavio sklopio svoj prvi model (Cessna 182 RTF) pa imam par pocetnickih pitanja.

Pitanje broj jedan, da li se baterija moze drzati povezana ili se povezuje samo neposredno pre letenja. Posto na samom modelu nema nikakve ON/OFF funkcije.

Pitanje broj dva. Pri montiranju elise i spinera, sve sam postavio malo vise unapred tako da je zazor izmedju spinera i nosa veci za nekih 4-5mm. Pa ne znam kolike su tu tolerancije za gresku i da li to moze znacajno da se odrazi na polozaj tezista i eventualno stvaranje nekog disbalansa na osovini motora.

I trece, kod povezivanja elerona na servo motore, u neutralnom polozaju oba elerona su za otprilike pola milimetra zakrenuti prema dole posto je to najblize centru sto sam do sada uspeo da podesim. Pa me i to interesuje kako ce se odraziti na letenje. Da li mozda u tom slucaju u neutrali eleroni deluju kao flapsovi, pa mi mozda to bude i odgovaralo za sporo letenje.

Hvala puno, pozdrav!


Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: Par pitanja pocetnika
« Reply #1 on: December 15, 2011, 02:06:52 PM »
1.
Bateriju ne drzis povezanu. Ne znam koji je setup ,ali u zavisnosti od tipa baterije moras da se ponasas po odredjenim pravilima (punjenje,praznjenje,formiranje).
Imas topike po forumu , pretrazi.
2.
Gledaj da zazor bude sto manji a da pri opterecenjima ne kaci nos. Ako avion trese pri dodavanju gasa , postoji neki disbalans , to nema veze sa ovim zazorom,
obicno vibracije uzrokuje neizbalansirana elisa,spiner ,kriva osovina... .
3.
Probaj da podesis mehanicki , eleroni moraju da budu u nuli u odnosu na krilo kada je palica na sredini.

Svakako imas dosta o svemu ovome na forumu samo pazljivo pregledaj. Najbolje je ako imas nekoga u blizini da ti pregleda avion pre letenja i da te uputi u osnove.


pozdrav
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline Nitronen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
    • Kinepx
Re: Par pitanja pocetnika
« Reply #2 on: December 15, 2011, 03:29:05 PM »
Hvala puno na odgovoru. Batererija je litijum-polimer od 1800mAh 11.1V/15C (3cells ), a motor pise... 3536 KV800. Kada sam je povezao pokrenuo sam par puta motor na kratko i stavio da se puni. Punjac koji sam dobio uz nju izgleda ovako:


Posto nema opciju praznjenja da li bi bilo dobro da je par ciklusa napunim i ispraznim sa minimalnom snagom motora. Pitanje je samo koliko bih onda minuta trebao da je drzim na "leru". Ili je i ta snaga prejaka za pocetak?

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: Par pitanja pocetnika
« Reply #3 on: December 15, 2011, 03:43:01 PM »
Obavezno procitaj:

http://rcfly4um.org/index.php?topic=5976.0

http://rcfly4um.org/index.php?topic=7187.0

http://rcfly4um.org/index.php?topic=5375.0

Obavezno prati voltazu na baterijama lipo ne smes da 'prepraznis'.
 
Sve imas i u ostalim topicima na forumu pazljivo procitaj.
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline Nitronen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
    • Kinepx
Re: Par pitanja pocetnika
« Reply #4 on: December 15, 2011, 04:38:12 PM »
Bas sam zbog ove teme o razradjivanju LiPo postavio prethodno pitanje posto je se tamo govori u procentima i razlicitim voltazama punjenja. Dok ovaj moj punjac ima samo ukljuci/iskljuci opciju.

Hvala puno za ovaj link do teme za bezbednost, mislim da cu ja moju direktno u ekspres lonac ;)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Par pitanja pocetnika
« Reply #5 on: December 15, 2011, 05:13:27 PM »
Ajde da ne budem mnogo grub ali i ta baterija i punjac je najbolje preskociti ih. Baterija je samo 15C i zato nece dugo trajati a punjac tog tipa ne puni bateriju do kraja, tj. samo do nekih 85% jer nema CV mod.

Za pocetak to sve moze da posluzi, ali nemoj se bakcati oko razradjivanja te baterije, to sve vazi za mnogo vece struje praznjenja nego sto ces ti sa tim modelim ikada imati.

poz
« Last Edit: December 15, 2011, 07:17:32 PM by magic »
Veljko

Offline Nitronen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
    • Kinepx
Re: Par pitanja pocetnika
« Reply #6 on: December 15, 2011, 05:43:21 PM »
Ok, da znam onda da se ne zanosim sa tim stvarima

Poz!

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 701
Re: Par pitanja pocetnika
« Reply #7 on: December 15, 2011, 06:02:40 PM »
Ovaj tvoj punjač je čini mi se sličan ovome:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__7637__Turnigy_balancer_Charger_2S_3S.html

Dosta ljudi sa foruma koristi ovaj punjač, kojim su zadovoljni:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__7028__Turnigy_Accucel_6_50W_6A_Balancer_Charger_w_accessories.html
On je za baterije do 6S. Imam ovakav punjač i zadovoljan sam.

Ova stvar nije loša,
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__18987__On_Board_Lipoly_Low_Voltage_Alarm_2s_4s_.html
Buzzer, koji te upozorava kada je baterija delimično prazna (od 2S do 4S)

kao ni ova
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__6589__Battery_Monitor_2_6S.html
SA ovim uređajem meriš napon po svakoj  ćeliji ponaosob.


Ova dva uređaja nemama, ali planiram da naručim.
« Last Edit: December 15, 2011, 06:06:17 PM by IvanGrozni »

Offline Nitronen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
    • Kinepx
Re: Par pitanja pocetnika
« Reply #8 on: December 15, 2011, 08:11:24 PM »
Interesantne sitnice. Kako se to nabavlja, direktno ili neko organizovano narucuje?

Gledam ovaj alarm pa se razmisljam da li ima neki ustaljeni nacin da otprilike odredim koliko da ogranicim trajanje leta. Mozda neko iskusan moze odokativno da proceni koliko minuta bi trebalo sa ovim setupom:

motor 3536 KV800,
baterija 1800mah/3S/15C

konkretno ovaj rtf http://www.malaivanca.com/174-cessna-182-1400mm

Danke schoen!

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: Par pitanja pocetnika
« Reply #9 on: December 15, 2011, 10:22:11 PM »
Sto se tice nabavke, odes na taj sajt i napravis nalog. Za kupovinu ti treba neka platna kartica kako bi porucio nesto. Recimo ja koristim INTESA VISA internet karticu (koja se vadi za dzabe i nema nikakvih troskova za odrzavanje, treba ti samo licna karta).

Sa tim setup-om mozes da letis oko 8min.

Offline Nitronen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
    • Kinepx
Re: Par pitanja pocetnika
« Reply #10 on: December 16, 2011, 01:22:06 AM »
^ Kul! 8min je dovoljno za sadasnju kolicinu koncentracije ;)

Hvala svima jos jednom!

Offline Nitronen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
    • Kinepx
Re: Par pitanja pocetnika
« Reply #11 on: December 16, 2011, 01:27:21 PM »
Upravo sam priblizio elisu blize nosu, mislio sam da je spiner malo krivo postavljen. Ali kada startujem motor celi disk elise je malo nagnut u odnosu na uzduznu osu aviona.

Jel mislite da ovo moze da bude ok ili da i to ispravljam?





Offline aca405

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 152
Re: Par pitanja pocetnika
« Reply #12 on: December 16, 2011, 01:30:41 PM »
Normalno je da je motor okrenut malo udesno i na dole (od prilike 2-3 stepena).

Ne diraj ništa, ovo mi liči da je OK, samo proveri da nije preveliki ugao.

Za detalje, zašto se tako postavlja motor, pročešljaj malo forum, ima lepih objašnjenja pa da se ne ponavljamo.

Offline Nitronen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
    • Kinepx
Re: Par pitanja pocetnika
« Reply #13 on: December 16, 2011, 01:38:11 PM »
A okok to je znaci kompenzacija za efekte elise i ostalo ;)

Offline Nitronen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
    • Kinepx
Re: Par pitanja pocetnika
« Reply #14 on: December 29, 2011, 05:47:26 AM »
Posle nezgode koju sam imao primecujem da spiner ima jos veci disbalans, a u pakovanju koje sam dobio uz spiner i elisu su bile obicne M6 navrtke dok je na slici u uputstvu nacrtana konusna navrtka (ne znam kako se tacno zove).

Jel postoji neki nacin da se sa tim obicnim navrtkama spiner dovede u red ili da potrazim ove konusne?

Hvala!