Author Topic: Sklapanje Hexakoptera - Problem  (Read 35744 times)

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: Sklapanje Hexakoptera - Problem
« Reply #45 on: February 06, 2012, 05:50:30 PM »
Ljudi, nisam ja kreten pa da mislim da ću naučiti da letim sa hexom nakon 5 minuta... To mi je jasno, i nema tu šta.. Ono što sada pokušavam je da hexu osposobim da funkcioniše ispravno, a za letenje ima vremena.

Dakle, moj problem sa gasom... Podesio sam sve kako stoji u onom MX-20 upustvu na sajtu, svi modovi, kanali sve, mikrokopter-tool podešavanje mi stoji vario, i to sve izgleda ok, ali ja opet kada startujem hexu ona radi sa 50% snage u default režimu.

Evo par screenshotova iz podešavanja, možda neko vidi u čemu je problem:








Ono što meni pada na pamet je da nije problem u tome što nisam monitirao FlightCTRL, da on nema veze sa opcijom "Enable Attitude Control", pa da zbog toga ne radi?

Offline darko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 338
Re: Sklapanje Hexakoptera - Problem
« Reply #46 on: February 06, 2012, 06:46:31 PM »
Meni ove postavke izgledaju dobro ! Kada startujes motore držiš li palicu skroz dole ? Vario i GPS switch treba upaliti tek kada dignes kopter u vazduh drzis ga u hoveru koju sekundu mirnog i onda palis vario prekidac !~

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: Sklapanje Hexakoptera - Problem
« Reply #47 on: February 06, 2012, 06:54:34 PM »
Kada startujem motore ja držim palicu skroz dole... Ali čim je pustim opruge je automatski vrate na sredinu i meni se čini da kopter radi na pola gasa... Moje pitanje sve ovo vreme je da li je to normalno, i da li tako treba da funkcioniše?

Ali očigledno moram da montiram propelere pa da probam da li će ga takvo startovanje dići u vazduh kada je palica na sredini...

Offline milan_vranic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: Sklapanje Hexakoptera - Problem
« Reply #48 on: February 06, 2012, 06:55:03 PM »
Mislim da je velika greska u startu kupiti mikrokopter koji je velika investicija a da ne znas nista ni o stanici ni o rc modelima, ni o letenju itd. ali dobro to je tvoja odluka  kupio si i to je to !
Što se tiče stanice treba da bude mode 2 jer većina nas leti u tom modu inajprirodniji je za letenje !
Dakle palica na lijevoj strani je gas ( gore dole ) i treba da bude bez federa a lijevo desno je yaw ( okretanje repa oko ose ) dok je na desnoj strani palica gore dole ( dubina , znači naprijed ide mikrokopter dole a na sebe ide gore ) i lijevo desno je eleron znači skretanje lijevo desno !
Palica od gasa mora biti skroz dole i tu kada upalis motore oni ce raditi ali će se polako okretati , takoreći na leru !
Mode 2 nema nikakve veze sa senzorom za visinu i njegovim podesavanjem !
Prvo podesi mikrokopter da leti notmalno bez senzora za visinu ili GPS a !
Kada si sve podesio uzmi mikrokopter u ruku i drži jako daleko od sebe i dodaj komande ujedno provjeravajući da se mikrokopter naginje na stranu na koju treba ! Nemoj da letiš prije nego provjeriš ovo !
Ali moj savjet je da nađeš nekoga ko ima mikrokopter i da ti on pomogne uživo a ne preko foruma jer šteta je razbiti ovako skupu igračku !

Odakle si ?
Ako nemas nikoga da ti pomogne u tvom gradu ja sam na skypu darko vujasinovic pa da probamo preko skypa !

Slazem se sa svime sto si napisao sem sa boldovanim ali kapiram kada vec budes jednom probao mx20 i vario da ces promeniti misljenje

Milane, ne razumijem te ! Ni na jednoj stanici se ne koristi feder na palici od gasa !
A što se tiče vario moda , ja letim sa njim ali sam rekao da on ne treba da koristi nista na početku jer je on apsolutni početnik i njemu to može samo smetati na početku ! Treba da se nauči da leti bez gps a i altitude senzora !

Koristi se na MX20, naravno mozes da ga uklonis ali Danko to nije uradio kao i 90% ostalih koju upravljaju mikrokopterom sa MX20, pa i sam Holger (covek koji stoji iza mikrokopter.de ) upravlja sa MX20 i federom na gasu, pogledaj video koji sam ostavio..

@Danko,

poletis u free modu

dignes ga na visinu na koju zelis i pustis gas da se sam vrati na sredinu (jer ima feder koji ga vraca) i on bi trebalo da hoveruje na toj visini

ukljucis vario

i to je to
« Last Edit: February 06, 2012, 06:57:22 PM by milan_vranic »

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: Sklapanje Hexakoptera - Problem
« Reply #49 on: February 06, 2012, 06:57:59 PM »
Kada startujem motore ja držim palicu skroz dole... Ali čim je pustim opruge je automatski vrate na sredinu i meni se čini da kopter radi na pola gasa... Moje pitanje sve ovo vreme je da li je to normalno, i da li tako treba da funkcioniše?

Ali očigledno moram da montiram propelere pa da probam da li će ga takvo startovanje dići u vazduh kada je palica na sredini... Probaću prvo da ga pričvrstim za sto za svaki slučaj..

Offline darko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 338
Re: Sklapanje Hexakoptera - Problem
« Reply #50 on: February 06, 2012, 07:07:10 PM »
U suštini onda kod tebe i nema problema jer kada ti se palica vrati na sredinu onda i treba da radi na pola gasa ~

Milane, nisam znao da je na MX20 to tako rjeseno ali mi je sada jasno i zasto je tako urađeno jer ja kada letim u vario modu onda moram sam da da vratim palicu u sredinu da bi kopter  lebdio  a ne isao gore ili dole !

Offline milan_vranic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: Sklapanje Hexakoptera - Problem
« Reply #51 on: February 06, 2012, 07:09:39 PM »
Zasto lepo ne bi otvorio stanicu i skinuo feder koji je vraca na centralnu poziciju? Ocigledno ti to predstavlja problem, a kasnije kad se malo uhodas, uvek mozes da vratis na fabricka hardwerska podesavanja.

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: Sklapanje Hexakoptera - Problem
« Reply #52 on: February 06, 2012, 09:23:52 PM »
Sve je prošlo ok :)

Montirao sam propelere, kada je palica na dole kopter radi na 'leru', a kada pustim palicu na sredinu on je malo krenuo da se podiže, i kada sam ga istrimovao onda je stajao u mestu... Tako da je sve ok što se tiče konfiguracije :)

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: Sklapanje Hexakoptera - Problem
« Reply #53 on: February 06, 2012, 09:32:35 PM »
Evo i par fotki :)










Pošto za sada sve funkcioniše kako treba, sada treba da provalim kako se koristi punjač za LiPo baterije, i koje parametre da stavim a da se nešto ne zapali :)


Offline vpilic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 315
    • http://www.rcsrbija.rs/
Re: Sklapanje Hexakoptera - Problem
« Reply #54 on: February 06, 2012, 09:49:14 PM »
Odlicno sklopi ga ti brzo :)
Imas sve lepo objasnjeno, Magic je to lepo srocio i napisao a imas i postove od drugh koje mozes da procitas i dosta da naucis.
http://rcfly4um.org/index.php?topic=670.0

 Naravno ako i dalje nesto nije jasno lakse je da pitas  :big smile

  Nego reci mi kako si resio balansiranje elisa?

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: Sklapanje Hexakoptera - Problem
« Reply #55 on: February 06, 2012, 10:18:57 PM »
Evo i video prvog 'leta', ako se može tako nazvati :)

Osim gasa, malo sam se poigravao i sa yaw-om jer mi je stalno sam rotirao... ali opet je trimovanje rešilo stvar...


Offline milan_vranic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: Sklapanje Hexakoptera - Problem
« Reply #56 on: February 06, 2012, 10:23:14 PM »
Svaka cast na brzini sklapanja

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: Sklapanje Hexakoptera - Problem
« Reply #57 on: February 06, 2012, 10:25:55 PM »
Vezano za punjač, ima li neko Power Peak C8 EQ-BID da bi mogao da me posavetuje kako da ga naštimam da mi puni bateriju?

Baterija je LiPo, a na etiketi piše:
Vislero 3300 20C
(40C BURST 5C CHARGE)
14.8V 4SIP FLAT
49Wh

A pozadi na warning etiketi piše:
"Charge rate not to exceed 1C"
"Do not discharge below 3 volts per cell"


Šta je fora sa ovim da napred na etiketi piše 5C charge, a pozadi piše da se ne sme puniti sa više od 1C.

Ima li neko stvarne parametre za ovaj tip baterije?

I potpitanje, pošto imam dve identične baterije, da li mogu onaj BID čip da koristim za obe baterije, tj. da li se on odnosi na tip baterije, ili za svaku bateriju ponaosob?
« Last Edit: February 06, 2012, 10:50:30 PM by danko »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Sklapanje Hexakoptera - Problem
« Reply #58 on: February 06, 2012, 11:14:14 PM »
Da ne otvaram uputstvo od punjaca probacu da dam sve parametre iz glave:

Pre svega, punjac se prvo upali pa se poveze baterija i balans kablic. Voditi racuna o polaritetu balans kablica, prvi pin (crni) je minus i on je na punjacu obelezen trouglicem na balans portu.

Za ovu bateriju setovanje je sledece:
voltaza punjenja 14,8V
struja punjenja 3,3A (1C)
tip baterije LiPo sa balansiranjem

Kada pocne punjenje, punjac pokazuje trenutne V i A, vreme od pocetka punjenja i koliko je mA ugurao do tog trenutka u bateriju. Najpametnije je u toku punjenja prebaciti na ekran koji u toku punjenja prati napon na svakoj celiji pojedinacno. Razlike u naponu izmedju celija u toku punjenja i na kraju bi trebalo da su u 1/10V idealno u 1/100V. Punjenje ovako od skroz prazne baterije (3V po celiji) traje oko 1:25 sati.

U svetu postoji jako malo proizvodjaca baterija a puno brendova. Svi kupuju sa tih par mesta, a baterije kao i sve drugo u proizvodnji imaju razne klase. Po specifikaciji ova baterija verovatno nije novije generacije i verovatno da moze da se puni samo do 2C ali je to stvarno nepotrebno jer zahteva velike snage punjenja i jake ispravljace. Ja uvek punim sa 1C i balansiram baterije. Praznim ih do maksimalno 80% nominalnog kapaciteta u letu, i kada se vratim sa letenja dopunim do 2/3 nominalnog kapaciteta (3,8V po celiji) do narednog letenja. Dan pred letenje ih punim do kraja. Ne drzim ih u frizideru vec samo na sobnoj temperaturi i tako mi traju i po 3 godine. Punjenje jacim strujama ne skracuje vreme punjenja proporcionalno (da ne ulazim u detalje i sada sve objasnjavam) pa cak ni 3C nije duplo brze od 1C, prema tome u kucnim uslovima za tim nema potrebe.

Bid cip je zamisljen da se zalepi za bateriju i stoji na njoj, tako da ne moramo da podesavamo parametre za nju svaki put kada je stavljamo na punjac. Ja ih imam ali ih ne koristim jer u mom punjacu ima 10 memorijskih mesta gde sam podesio parametre i to je to. Kako trenutno imas samo te baterije to je u ovom trenutku nepotrebno a verovatno i za kasnije.

Za sve sto se tice baterija, struje, elektromotora i kontrolera stojim na raspolaganju, za letenje i podesavanje stanice za multi kopter neka se javi neko drugi :).

poz
« Last Edit: February 06, 2012, 11:27:17 PM by magic »
Veljko

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: Sklapanje Hexakoptera - Problem
« Reply #59 on: February 06, 2012, 11:43:00 PM »
magic, da li ja smem da priključim bateriju na punjač pa da se onda igram sa podešavanjima, pošto ovako na prazno ne vidim menije za podešavanje koje bi trebao da vidim?