RC MODELI AVIONA - ELEKTRO > SCALE MODELI

Pilatus PC-21

<< < (12/15) > >>

Gatti.Gatozza:
Ako bi bio ljubazan da to bude u subotu...   :)aplauz

magic:
E pa desilo se i to, model je napokon poleteo  (yay)!!! Sve je bilo savrseno i preko svih ocekivanja, ali da krenem redom.

Juce posle letenja smo se Nikola, Mile i ja uputili kod Nikole da privedemo model kraju. Gomila sitnica koje oduzmu jako puno vremena, ali kada nas je vise sve nekako prodje lakse i bude zabavnije. Ovaj model je stvarno plod timskog rada gde ja sebe mogu da nazovem arhitektom, Nikola je odradio ali stvarno savrsen posao sto se kompletnog sklapanja tice i jos mnogo vise od toga kada su neki tehnicki detalji u pitanju i naravno Mile koji je pomogao oko struje i kabliranja. Hvala drugari! Jedna slika od juce na kraju dana kada smo sve jos jednom proverili i prekontrolisali



Nisam bas mirno spavao od uzbudjenja jer toliko stvari moze da podje naopako kada je model ovako kompleksan. Stigli smo na aerodrom dosta rano oko 9 i palo je malo slikanja









Nakon toga merenje obrtaja, po planu 7.950 obrtaja. Taman je polako i velika avijacija zavrsavala svoje aktivnosti i doslo je na red da se poleti. Naravno tu cast i obavezu ima Nikola kao provereni test pilot. Poslednje provere i odluka da se poleti bez flapsa. Vreme idealno bez vetra. Kratko zaletanje i model je bio u vazduhu, trap se uvlaci, po klik na komandama i model je leteo pravo kao strela! Provera komandi, tezista, flapsova i komandi i sve funkcionise savrseno! Posle 6 min doslo vreme da se slece, tockovi dole, flaps na drugu poziciju i bez gasa sa jedno 50m visine pod uglom od 30 stepeni model ide na dole, blago ravnanje i to je to  :)aplauz , fenomenalno. Ima i video tako da necu mnogo pisati o tome jer ce naravno slika reci vise od hiljadu reci.

Zamolio sam Nikolu da napravi samo jos jedno poletanje sa drugim setom baterija da vidimo kako se model ponasa na poletanju sa prvom stepenom flapsa. Poletanje i jos jedno savrseno sletanje. Maltene da nije bilo promene u odnosu na to kada je bez flapsa tako da sam odlucio da ja poletim bez flapsa. Sta da kazem, pustio sam model da malo vise trci, blago penjanje, uvlacim tockove i model neverovatno pitomo radi sve sto od njega trazim. Neverovatan dozivljaj, u vazduhu deluje kao pravi avion, i stvarno je skala po svemu. Vreme je za sletanje, posle drugog zaokreta otvaram tockove da prodjem iznad sebe radi potvrde, nakon treceg pun flaps i blago nadole. Sve je savrseno a adrenalin rastura!

Moj drugi let sam napravio posle jedno sat vremena kako bio dao sebi vremena da razmslim o svemu i to je bila skoro pa replika mog prvog leta, malo me je samo presao u bukvalno zadnjnih 5cm od zemlje jer flapsovi bas naprave lep vazdusni jastuk na kojem model prosto sam lebdi i ne treba dirati dubinu, tako da je malo poskocio na sletanju ali sve je bilo OK.

Trebace mi sigurno jos par dana da se slegnu utisci ali ja sam prezadovoljan, sva ocekivanja su ispunjenja i prevazidjena. Bice jos slika i video.

poz

misha:
Cestitam Veljko. Prelep model.

svrco:
Bravo majstore cestitam i da se naletis njim, u petak sam citao tvoj post spremio se i prosetao do prodavnice da ga vidim uzivo...
Tako mi se svidja i dijelova dosta imam, samo mi je motor manje snage od tvog...

SABURO:
Evo i ja da napisem nekoliko redova o ovom avionu s obzirom da smo se druzili nesto vise od godinu i par meseci.  8)
Model nije pravljan za elektro pogon, vec je izvorni ARF za glow motor. S obzirom da ga ljudi jako puno prebacuju na elektro, to zahteva dosta izmena na samom modelu jer je pristup totalno razlicit od modela sa glow motorom. Kada se izvadi iz kutije, cocpit je ulepljen na trup i prvo ga je trebalo izdvojiti u jednom komadu i napraviti da komplet kabina bude odvojiva celina kako bi se lakse pristupalo baterijama i ostalim komponentama pre svakog leta, u suprotnom bi moralo svaki put skidati krila sto je prilican smor. Naravno, to je samo pocetak modifikacija, jer ispod kabine postoje i rebra od spera koje je trebalo iseci kako bi se napravio battery deck, a ujedno tu rupu sa gornje strane koju pokriva kabina i s donje strane koju pokrivaju krila treba ojacati jer je model skidanjem kabine u tom podrucju bio oslabljen. Trup modela je od kompozitnih materijala, dok su krila i horizontalci radjeni od drveta, presvuceni oratex-om i farbani. sto znaci da se treba voditi racuna o transportu i letenju kako se te povrsine ne bi ostetile jer je njihovo saniranje daleko komplikovanije nego kod modela sa oracoverom. Tako da se sa ovoliko ogromnim modelom stvarno moralo voditi dosta racuna tokom rada kako ne bi se nesto ostetilo, jer se to odmah vidi. Takodje se trebalo dosta voditi racuna oko ukrajanja kabine, jer kada se opseca moralo se ici milimetar po milimetar kako se nesto ne bi zeznulo, jer se u suprotnom kabina ceka minimum tri meseca da dodje u lindinger pa tek onda nekako do nas...znaci kocentracija na nivou u takvim situacijama.

Neka fabricka resenja kao sto je npr resenje za horizontalce i vertikalac mi se uopste nije dopalo, pogotovo kada sam video zelju u magic-u da ovaj model leti +160km/h  (:sok:) Znao sam da ce doci do prepravki kako ne bi doslo do flatera, jer su mnogi to i imali. Prvobitno resenje kako je fabrika zamislila na horizontalcima je staro resenje koje ne pije vodu, makar po meni. Tj, dva horizontalna stabilizatora koja su nezavisna, treba da se spoje metalnom spojnicom u obliku slova "П" i kao to ce biti dovoljno na modelu od par kg i tim brzinama. Naravno to smo prepravili i malo narusili scale izgled jer smo stavili za svaki elevator po servo jer je tako daleko sigurnije. Vertikalac je ostao resen po fabrickom resenju i to mi se ne dopada, ali je za sada funkcionalno.
Treca stvar koju smo nabudzili i nije izvorna su vratanca prednjeg stajnog trapa. Tu je fabriski bila rupa, ja sam napravio vratanca u kombinaciji balza + staklena tkanina + crvena boja. Sve je ispalo kao da su njegova, ali ono sto nam je zadalo dosta muke je mehanizam za zatvaranje i otvaranje vratanaca, a da su nezavisna od radio stanice. Sve je reseno uz pomoc stapa i kanapa, tj polugica i malih federa. Za ovo resenje je bio zaduzen moj otac i ispostavilo se da je primenljivo, sto je danas i u tri leta potvrdjeno. Imalo bi ovde jos svasta da se pise o modifikacijama, ali ajde da ostanemo na ovome, jer stvarno model zahteva jako puno paznje i strpljenja, sto se na kraju i isplatilo jer avion stvarno jako lepo leti.

Postoji i snimak leta, pa da sada ne prepricavam, sve u svemu vrlo pitom avion sa sirokim diapazonom brzina koje pruzaju scale letenje ovog lepotana. Sletanje mora biti kao sa scale avionima jer dovlacenje modela sa punim flapsom moze biti pogubna kombinacija. Brzina sletanja je jako lepa i uopste nije velika. S druge strane ovakav avion (mislim na koncepciju i tezinu) i pristup sletanju je odlicna vezba za magicovog jet-a. Iskren da budem, celu noc sam se prevrtao i sa velikim nestrpljenjem iscekivao poletanje i nikada me ovoliki adrenalin nije protresao kao danas, jebem li ga valjda je to zbog svesnosti koliko je sati rada, timskog rada ulozeno u ovaj model, a potom i kolicina finansijskih sredstava.
Npr, jedan detalj s obzirom da sam ga setovao sa mojom stanicom, na stanici je ukupno utroseno preko 18h rada na zemlji, a to je sve zezanje oko elektronike, trapova itd.

Zahtevan model i jako lep vizuelno, a i u letu. Magic je danas napravio dva sjajna starta i po meni dva vrlo uspesna i lepa sletanja. Veljko, zelim ti da te jako dugo sluzi i da se nauzivas sa njim, jer je stvarno jako lep za letenje i jos lepsi u letu. Svima se zhvaljujem na saradnji jer bez timskog rada i duha ne bi bilo ovako dobrih rezultata.

 (pijemo)

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version