Author Topic: Himoto 1/10 awd electro pitanja  (Read 3738 times)

Offline kissellii

  • Newbie
  • *
  • Posts: 5
Himoto 1/10 awd electro pitanja
« on: March 12, 2012, 12:34:18 PM »
Nabavio sam himoto truggy iz naslova
S obzirom da sam matori pocetnik  4e  imam par pitanja za iskusne

1. Probao sam vec ali ne znam da li mu na duzi rok smeta...voznja sa baterijom od 8.4v i voznja sa baterijom 9.6v. Oiginalna je 7.2v. Pri testu sa ove dve jace baterije nisam primetio da se esc ili motor greju.....Sve su NiMH

2. Kolika je trajnost @stock@ motora koji ima cetkice i po prospektu se vrti na 20000rpm. Da li postoji neki standard tipa 50 voznji i sl....

3. Ako se uposte resim da stavim jaci motor na 30000rpm da li to obavezno podrazumeva i promenu esc ili ne. Ako zavisi od esc kako to da znam sem metodom montiraj  pa probaj  mmmm

pozdrav svima  oo))

Offline matovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 413
    • ModelSport.rs
Re: Himoto 1/10 awd electro pitanja
« Reply #1 on: March 12, 2012, 01:32:43 PM »
Pozdrav  ()-()

1) Zavisi na koliko je deklarisan kontroler i motor (max V), u sustini ne bi trebalo da je problem ako se ne greju motor i ESC. NiMH baterije ne daju veliku struju pa ne bi trebalo nista da mu se desi.
2) Zavisi u kakvom je stanju sobzirom da je polovan?
3) Svi su odavno presli na brushless motore i lipo baterije, skoro pa nikakvo odrzavanje ne treba i mnooogo duze traju ako se koriste u granicama dozvoljenog.

Tako da preporuka je predji na brushless motor/esc i lipo baterije i uzivaj.

Poz.
Milos

Offline todor

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 388
Re: Himoto 1/10 awd electro pitanja
« Reply #2 on: March 12, 2012, 01:37:34 PM »
Nabavio sam himoto truggy iz naslova
S obzirom da sam matori pocetnik  4e  imam par pitanja za iskusne

1. Probao sam vec ali ne znam da li mu na duzi rok smeta...voznja sa baterijom od 8.4v i voznja sa baterijom 9.6v. Oiginalna je 7.2v. Pri testu sa ove dve jace baterije nisam primetio da se esc ili motor greju.....Sve su NiMH

2. Kolika je trajnost @stock@ motora koji ima cetkice i po prospektu se vrti na 20000rpm. Da li postoji neki standard tipa 50 voznji i sl....

3. Ako se uposte resim da stavim jaci motor na 30000rpm da li to obavezno podrazumeva i promenu esc ili ne. Ako zavisi od esc kako to da znam sem metodom montiraj  pa probaj  mmmm

pozdrav svima  oo))


1. Ako si vec probao i sve radi ok, znaci da mu ne smeta. Probaj malo da ga vise opteretis pa onda vidi da li se greje esc. Inace predji na LiPo baterije, dosta su bolje id NiMh...
2. Pa koliko ja znam nema trajnost, nekom traje jedu voznju a nekom 50, sve zavisi kako ga vozis, da li ima hladjenje ili ne.....
3. Pa time ces povecati u ukupnu A  motora , pa samim tim i ESC treba sa vecim A (bar tako mislim, za ovo nisam siguran).
Pozdrav

Offline kissellii

  • Newbie
  • *
  • Posts: 5
Re: Himoto 1/10 awd electro pitanja
« Reply #3 on: March 12, 2012, 02:35:15 PM »
nije polovan, nov je

nisam napisao da je polovan ?

tj sad je polovan, vozio sam ga jednom ()-()

Offline matovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 413
    • ModelSport.rs
Re: Himoto 1/10 awd electro pitanja
« Reply #4 on: March 12, 2012, 02:49:43 PM »
nije polovan, nov je

nisam napisao da je polovan ?

tj sad je polovan, vozio sam ga jednom ()-()

Ovde mozes videti razlike izmedju brushed i brushless motora http://www.thinkrc.com/faq/brushless-motors.php

Koliko moze da traje motor (brushed ili brushless) zavisi od upotrebe i odrzavanja, kao sto rekoh brushless motori su neuporedivo dugotrajniji a i nema odrzavanja jer su vecinom hermeticki zatvoreni. Dakle odgovor na to pitanje niko ne moze da ti da konkretno :)

 (pijemo)

Offline jovanovic28

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 150
Re: Himoto 1/10 awd electro pitanja
« Reply #5 on: March 13, 2012, 07:12:18 PM »
Motor za taj Himoto je bas jeftin pa nema neke velike brige ako rikne. Inace imam jedan polovan bas od tog modela .. ako ti zariba taj tvoj, cimni poklonicu ti  (:beer:)
http://www.helipal.com/03011-540-motor.html

Offline kissellii

  • Newbie
  • *
  • Posts: 5
Re: Himoto 1/10 awd electro pitanja
« Reply #6 on: March 14, 2012, 02:28:39 PM »
hvala svima
vezbacu izdrzljivost na @poljancetu@ pa cu doci da vas ispratim jednom na savskom nasipu, mogu da budem onaj safety car   (pijemo)

Offline kissellii

  • Newbie
  • *
  • Posts: 5
Re: Himoto 1/10 awd electro pitanja
« Reply #7 on: March 15, 2012, 10:35:26 AM »
Dodatna pitanja

1. Na esc u imam ulaz u koji trenutno nista nije ubodeno a pored njega pise batt - da li je to za kontrolu napona lipo baterije ili ne?

2. Kako se na automobilu koji nema na esc ovu funkciju kontrolise da lipo ne padne ispod zeljene voltaze - koliko kosta to dodatno resenje?

3. Da li nimh bateriju mogu da @pokvarim@ ako sistem vuce prejaku amperazu u odnosu na ono sto baterija moze da isporuci - koliko sam citao na to se pazi kod lipo baterija ali mi nije jasno za nimh. Pitam jer su moje nimh dodatne baterije sa airsoft puske.

Na dealextreme ima prihvatljivih punjaca i lipo baterija. Pri tom punjac moze da puni i nimh u brzom rezimu pa razmisljam da narucim.

hvala svima