Author Topic: Koristan alat  (Read 3887 times)

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Koristan alat
« on: March 07, 2012, 06:45:45 PM »
Siguran sam da su mnogi imali problem podešavanja otklona komandi kod već završenog, ili kupljenog modela.Podatak o otklonima se nalazi na svakom iole ozbiljnijem planu, ali kako taj podatak precizno preneti na model, prava je glavolomka. Naravno da su dovitljivi napravili instrument kojim se vrlo precizno podese otkloni. Došao sam do jednog ovakvog jednostavnog instrumenta, toliko jednostavnog da neznam ni da li zaslužuje taj naziv. Nešto kao Kolumbovo jaje. Trebalo se setiti.



Na prvoj fotografiji je profil ovog alata koga drže dve opruge u sklopljenom stanju, a koje ujedno služe da se zakači za fiksni deo krila ili repa, a pokretno deo, odnosno komanda pokazuje otklon na polukružnoj skali.



Na ovoj slici sam ga "zakačio" za lenjir kako bi se videlo kako se vidi očitavanje "0"



I konačno na repu mog najnovijeg Piper-a



i još jedna slika



Sprava je veoma jednostavna i može se napraviti "Home made".
Ova je od malo jačeg aluminijuma, nije pravi dural, ali je obogaćen.
O Piperu ću pisati posle prvog leta, a to je ovijeh dana.
ex pseudonijum: licider

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Koristan alat
« Reply #1 on: March 12, 2012, 11:37:17 AM »
Svako ko se bavi izradom modela, teško da će uglove krila i horizontalnig stabilizatora podesiti ispravno, a da za to nema odgovarajući alat. Verujem da većina ima alat kao ovaj na slici koji je veoma jednostavan. Oni napredniji imaju istu alatku opremljenu digitalnim libelama. Naravno da je ona i skuplja.



Sa fotosa se vidi da je kravnje jedostavna i da nju čine dve libele koje se mogu pomerati po horizontalnoj osi, te da se to pomeranje može očitati na polukružnoj skali.
Vrednosti uglova se nalaze na svakom planu modela, naravno ako plan nije "divlji".

Na horizontalnom stabilizatoru Pipera to izgleda ovako :



Slika samo ilustruje izgled, ali ne pokazuje i vrednosti podešavanja.

I na krilu to izgleda kao na slici:



I ovde je slika samo informativnog karaktera.

Zašto pišem o ovim jednostavnim, a veoma korisnim alatima ili mernim spravama? Siguran sam da postoji mlađih kolega modelara kojima će ovo biti zanimljivo i korisno.
Nije mi bila namera da pišem o samom korišćenju ovih pomagala jer svako ko ih ima ili ih pribavi veoma će brzo shvatiti tehniku rada.
ex pseudonijum: licider

Offline Goran-Le

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 193
Re: Koristan alat
« Reply #2 on: March 18, 2012, 12:25:01 AM »
Sto mi je nesto poznat ovaj merac napadnih uglova mmmm


Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Koristan alat
« Reply #3 on: March 18, 2012, 08:06:19 AM »
Da, zahvalnost za nabavku - poklon ovog alata dugujem mom velikom prijatelju Gogiju, inače na forumu poznat kao Goran-Le .
Pozdrav, nadam se skorom viđenju.  (pijemo)  4e
ex pseudonijum: licider