RC MODELI AVIONA - ELEKTRO > AKROBATSKI MODELI
"BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
branek:
Na red je došlo i sklapanje. Modelarenje!! ;namig
Za ovaj avion ne dolazi uputstvo koje je pisano za njega, već za sličan avion od iste firme, pa onda u uvodu piše da je to uputstvo samo vodilja, a da je samom modelaru ostavljeno na izbor kako rešavati neke stvari. U suštini, nije neki preveliki problem.
Naravno, u mojoj izvedbi uvek neka komplikovanja, zavisno od toga ko mi pomaže, koliko nas je u istoj prostoriji, da li je neko gladan, sa kim sklapam i slično! :D :D :D Ali o tome u nekom od sledećih postova. :mhm
Dakle počeo sam od ugradnje servo pokretača u krila. Kao što sam već napomenuo, u krila ide Graupner HighVoltage-Brushless-Servo HBS 760 BB. Servo pokretač se ugrađuje u krila, i već ima ulepljen držač za njega:
Prvo sam krep trakom zaštitio mesto gde će biti bušenja i sečenja, plus na krep traci je lakše obeležiti položaje servoa:
Odštampani raspored mi je služio kao referenca, međutim ipak sam morao da premeravam jer se ne slažu sve mere:
Servo je zatim priključen na servo tester, i podešen na sredinu otklona (1500us). Ovo je potrebno da bi se podesilo da poluga servoa bude pod 90 stepeni što je više moguće. Za one koji ne znaju, poluga ima neparan broj zuba, tako da se okretanjem za 180 stepeni može dobiti bolji položaj. Treba isprobati obe varijante i koristi onu koja je bliže 90 stepeni.
Zavisno od položaja servoa u krilu, jedan kraj poluge servoa se odseče. Posle vraćanja vijka za učvršćenje poluge servo je spreman za ubacivanje u krilo.
I položaj unutar krila:
Odmeravanjem je označen deo koji je prvo otvoren.
Vidi de da je servo na dobrom mestu.
Otvor je zatim proširen na odgovarajuću veličinu, i zatim je označeno mesto gde će biti postavljena poluga zakrilca. Kao što se vidi, sve je u liniji, baš kako treba.
Poluga kontrolne površine je postavljena pod uglom od 11 stepeni u odnosu na donju strani iste.
Da bi tačno imali 11 stepeni, napravljen je alat. Parče letvice probušeno pod tim uglom:
i ugao posle bušenja kroz letvicu:
Pripremljen je prohromski mašinski vijak, 3mm x 40mm.
Rupa je nalivena retkim cijanoakrilnim lepkom i zatim je vijak uvijen više od 20mm:
Vijak je uvijen u blok balze i ovo je savršeno jako spajanje, tako da ništa dodatno nije potrebno.
Potom je postavljena i veza poluge i šipke, sa kugličnim ležajem:
Tada je izgledalo kao da neće biti dovoljno hoda, međutim pomeranjem zakrilca se pokazalo da je ovo idealno rešenje, i da je radijus zakretanja takav da će se kontrolna šipka minimalno pomerati gore dole za preporučene otklone.
Na sledećoj slici je prikazano sve komplet montirano.
Time je završeno jedno krilo. Isti postupak je bio i na drugom krilu:
Oba krila završena:
Ovim je ugradnja servo pokretača u oba krila završena.
Nastavak sledi.
branek:
Nastavlja se sklapanje.
Sledeće na čemu sam radio su horizontalni stabilizatori, i ugradnja servo pokretača u njih. Predviđeno je da u oba horizontalna stabilizatora ide po jedan servo Graupner HighVoltage-Brushless-Servo HBS 690 BB. Biće povezani na dva kanala prijemnika.
Ipak, pre ugradnje servo pokretača, morao sam da zalepim malu drvenu "klocnu" za montiranje horizontalnih stabilizatora, tj. za pričvršćenje istih na trup. Ova "klocna" će kasnije poslužiti za držanje šrafa, i bajoneta koji prolazi kroz oba stabilizatora. "Klocna" je od lipe, oblikovana prema unutrašnjem rasporedu u horizontalcu i zalepljena epoksidnim lepkom:
Kasnije će biti prikazano kako je rešeno pričvršćivanje horizontalca.
Vraćamo se na ugradnju servo pokretača. U korizontalnim stabilizatorima nije bilo držača servoa, već su oni morali biti iskrojeni od 2mm avio špera:
Nakon toga, je određen njihov položaj u horizontalcu:
Držači servo-a su zalapljeni u unutrašnjost krila 5-minutnim lepkom.
Posle toga je obeležen i položaj šrafa koji će biti poluga komandne površine. Metod povezivanja servoa sa komandnom površinom je isti kao i za krilo.
Servo pokretač je proizvoljno postavljen, da bi se utvrdilo da li je položaj otvora dobar:
Pošto je položaj otvora bio perfektan, servo je mogao i da se konačno fiksira u horizontalni stabilizator:
Pripremljen je šraf koji će biti poluga za komandnu površinu. Vidi se da sve u liniji i baš onako kako sam očekivao da će biti:
Za bušenje rupe sam koristio isti šablon kao i za krila što je bio:
Na kraju je šraf zalepljen na isti način kao i na krilima, i montirana je veza poluge.
Na kraju su otvori malo dorađeni i montirana šipka za vezu između poluga servo pokretača i komandne površine. To je urađeno na isti način kao i na krilima. Konačne slike kako to izgleda će biti pokazane u nekom od finalnih postova.
Svima bih želeo da se izvinim što možda neće biti slika svih koraka koje ovde opisujem, ali pošto slikam telefonom, ponekad je nemoguće slikati jer su mi ruke umazane lepkovima i prašinom, a ne bih da telefon baš uništim. Ipak trudiću se da sve važne slike budu postavljene.
U sledećem postu će biti opisan rad na kabini.
branek:
Iako su mnogi već videli ovaj model uživo i kako leti, a neki bogami i izgubili na tamičenju, u fotofiniš završnici, red je da slike koje još uvek postoje, da se pojave ovde. Kada završim sa postavljanjem slika od prošlogodišnjeg sklapanja, onda ću vam predstaviti par promena za ovu godinu! Veoma lepih promena! :) (<--)
U poslednjem postu sam najavio da će sledeći post biti o tome kako je kabina sređena. To je bio relativno lak posao, jer se sve uklapa u milimetar. Bilo je potrebno samo postaviti malu zakačku napred, i nazad napraviti otvor za bravicu sa oprugom.
Dakle, prvo mala karbonska cevčica, kao zakačka napred, izrezana na meru:
Ošmirglana spolja, da bi mogla biti zalepljena:
Zatim je na kabini probušena rupa gde će se ona uklopiti:
Kao što vidite, pomagači su bili zainteresovani! :) :)
Evo kako to izgleda sa unutrašnje strane:
Paralelno sa tim je sve isprobavano i na trupu, da budemo sigurni da se sve uklapa. Evo kako je izgledalo sve to kada je i na trupu sve sređeno:
Za bravicu:
Za prednju zakačku:
Ostalo je smo lepljenje. E tu je bio teži deo. Prednja cevčica je zalepljena bez ikakvih problema, ali je onda došlo na red da se zalepi zadnja bravica. E tu je nastalo problema, jer šta god sam pokušao, u bravicu je ušao lepak, epoksi, 5min. Na kraju se potpuno zaglavila, i morao sam dobrih 2 sata da čačkam lepak i da je razrađujem. Ipak sam uspeo na kraju. Pošto sam bio prilično ulepljen lepkom, nisam to slikao, ali evo na ovoj slici se vidi montirana bravica.
Gornji levi ugao:
Toliko za ovo obnavljanje teme.. sledeće je montiranje cevi koje će biti vođice za bajonete.
Pozdrav svima!
Navigation
[0] Message Index
[*] Previous page
Go to full version