Author Topic: DJI NAZA & Flame wheel 550  (Read 43016 times)

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: DJI NAZA & Flame wheel 550
« Reply #60 on: August 25, 2012, 12:12:47 AM »
Naza dobija napajanje iz svoje VU jedinice, tako da je preporučljivo da ih povadiš.
Takodje obrati paznju na problem koji se javlja kada se PLUSH ESC-ovi koriste sa NAZOM.
Moraces da prvo ukljucis nazu pa tek kad je ona inicijalizovana da dovodis napajanje do ESC-ova.
Mozda bi promena firmware-a na ESCovima koju je radio Bojan pomogla da se ovo izbegne.

Offline mihajlo

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 144
Re: DJI NAZA & Flame wheel 550
« Reply #61 on: August 25, 2012, 07:37:59 AM »
Ako sam dobro razumeo morao bi imati posebno napajanje (bateriju) za esc ili neki Y kabel ili prekidac? Koji sve ESC moze da se flesuje?Pitam jer u neznanju sam kupio Turnigy 25 basic (iskidali su mi zivce i quad) ovakvi su beskorisni a ako se mogu srediti da osposobim quad.

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: DJI NAZA & Flame wheel 550
« Reply #62 on: August 25, 2012, 12:34:58 PM »
Ja sam koristio malu 2S bateriju kojom sam napajao NAZU i prijemnik da bih izbegao prekidac ili dodatne konektora izmedju baterije i motora.
Ali nije problem i ako napravis Y kabl koji bi sa baterije isao nezavisno prema motorima i nazi.
Mozda nije losa ideja da nazu napajas sa balansnog konektora a motore sa glavnog  mmmm.

Ovde imas spisak ESC-ova sa verzijama SimonK softvera za njih:

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AhR02IDNb7_MdEhfVjk3MkRHVzhKdjU1YzdBQkZZRlE#gid=0

Offline mihajlo

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 144
Re: DJI NAZA & Flame wheel 550
« Reply #63 on: August 31, 2012, 06:16:32 PM »

Na ovom ekranu se vidi trenutna vrednost kontrolnog signala u svakom od ovih kanala i indikacija moda.
Važno je primetiti da postoji veoma uzak opseg u kome se nalaze vrednosti za ATTI i MANUAL mod, dok je u svim drugim slučajevima aktivan FAIL SAFE.
Plavom bojom je na slici obojen ATTI mod koji je selektovan signalom u U kanalu, takodje je i ispisan u donjem desnom uglu.
Kod mene je X1 vezan na kanal 7 na stanici (AUX2) a X2 na kanal 8 (AUX3). Na kanalu 7 mi je tropoložajni preklopnik a na kanalu 8 potenciometar.
Njihovu funkciju ću opisati kasnije.




Jel mozes objasniti.
Ako mozes uporedo objasniti i za turnigy stanicu (stari firmware)

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: DJI NAZA & Flame wheel 550
« Reply #64 on: September 01, 2012, 12:49:01 AM »
Ovde imas primer konfiguracije sa T9X:



Danas su se pojavila i sledeca dva videa (od tri, treci tek treba da bude objavljen)
koji opisuju konfigurisanje naze.





Logika sa prekidacima je u tome da za svaki od tri polozaja definises koja vrednost ce se pojaviti na U kanalu.

Ja sam konkretno pravio mixeve za prekidace kojima se biraju modovi na DX8.



Na ovom ekranu se vidi trenutna vrednost kontrolnog signala u svakom od ovih kanala i indikacija moda.
Važno je primetiti da postoji veoma uzak opseg u kome se nalaze vrednosti za ATTI i MANUAL mod, dok je u svim drugim slučajevima aktivan FAIL SAFE.
Plavom bojom je na slici obojen ATTI mod koji je selektovan signalom u U kanalu, takodje je i ispisan u donjem desnom uglu.
Kod mene je X1 vezan na kanal 7 na stanici (AUX2) a X2 na kanal 8 (AUX3). Na kanalu 7 mi je tropoložajni preklopnik a na kanalu 8 potenciometar.
Njihovu funkciju ću opisati kasnije.




Jel mozes objasniti.
Ako mozes uporedo objasniti i za turnigy stanicu (stari firmware)

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: DJI NAZA & Flame wheel 550
« Reply #65 on: September 01, 2012, 11:54:52 AM »
Upravo je izasao i treći Alishanmao video tutorijal:

« Last Edit: September 01, 2012, 01:33:02 PM by nebeski »

Offline mihajlo

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 144
Re: DJI NAZA & Flame wheel 550
« Reply #66 on: September 01, 2012, 12:34:34 PM »
Da pogledao sam
Pokusacu da objasnim sta mi nije jasno.
Ja bi da postavim Control Mode Switch sa tro polozajnim prekidacem 0-GPS,1-ATTITUDE, 2-FAIL-SAFE (onaj fail-safe izmedu GPS i ATT). Nisam vest i ne zanima me akrobatika da bi koristio MANUAL mod. Sta se desava kad letis sa GPS modom.I cemu konkretno sluzi FAIL SAFE mod.Sta bi se desilo kada bi za vreme leta(zbog neke frke) ukljucio fail-safe?

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: DJI NAZA & Flame wheel 550
« Reply #67 on: September 01, 2012, 01:17:36 PM »
Gps ga drzi na poziciji gde ga postavis, a failsafe spusta letelicu u slucaju gubitka linka ili  ako ne mozes da se snadjes iz nekog razloga. Failsafe ima dva moda, da sleti, ida sleti tamo gsw je gps uhcatio lock satelita prvi put (home)

Offline mihajlo

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 144
Re: DJI NAZA & Flame wheel 550
« Reply #68 on: September 01, 2012, 01:43:39 PM »
Ako sam dobro shvatio npr letim u atti modu i frka mi je prekidacem selektujem fail safe mod i dji naza leti ka go home.Drugo postavim heksu na neku visinu i razdaljinu prekidacem selektujep gps mod i ona na tom mestu ostaje da leti

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: DJI NAZA & Flame wheel 550
« Reply #69 on: September 01, 2012, 04:43:35 PM »
  • U GPS modu kada su obe palice u centralnom polozaju naza nastoji da zadrzi poziciju (GPS hold).
  • U Atti modu kada su obe palice u centralnom polozaju naza nastoji da zadrzi samo visinu koju odredjuje barometarskim senzorom.
  • Kada je samo leva palica u centralnom polozaju u ATTI i GPS modu desnom palicom pomeras letelicu a NAZA nastoji da zadrzi visinu na kojoj se nalazi.
  • U GPS modu i ATTI modu NAZA ne dozvoljava nagib veci od 40 stepeni ni na jednu stranu, a pustanjem desne palice radi se automatsko ravnanje letelice.
  • Ako sam prebacis NAZU u failsafe mod ti si joj u stvari poslao komandu ili da sleti ili da se vrati na mesto odakle je poletela i sleti. Sta ce od to dvoje da uradi se konfigurise u NAZA Assistant-u.
  • Kada se aktivira LEVEL 2 alarm za bateriju ili izgubis radio link NAZA ce da sama predje u failsafe i uradi jednu od dve prethodno spomenute akcije.
  • Veoma je bitno da failsafe na prijemniku (ako postoji) bude tako konfigurisan da prebacuje nazu u njen failsafe kada dodje do prekida radio linka. Originalni T9X prijemnik nema failsafe podesavanja ali postoji univerzalni dodatak na HK-u.


Vrlo cesto se stanice koje sluze za let multikoperima prilagode da imaju opruge na obe palice kako bi se obe same centrirale kada ih pustis.
 

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: DJI NAZA & Flame wheel 550
« Reply #70 on: September 01, 2012, 05:00:58 PM »
Pre 2 dana se pojavila nova verzija firmwarea za nazu !!!

http://www.dji-innovations.com/naza-firmware-version-2-02-has-released/

Offline mihajlo

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 144
Re: DJI NAZA & Flame wheel 550
« Reply #71 on: September 01, 2012, 05:41:14 PM »
Hvala dobri ljudi. (pijemo)  ()-()
Naza lepo leti

Offline matovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 413
    • ModelSport.rs
Re: DJI NAZA & Flame wheel 550
« Reply #72 on: September 24, 2012, 03:10:48 PM »
Drugari bacam se u "letacke vode" po prvi put pa imam par glupavih pitanja za pocetak  :sljus

Planiram da uzmem ove jeseni/zime nazu 550 ARF sa gopro nosacem pa posto nemam ni stanicu moje pitanje je koliko kanala mi je potrebno za multirotor + camera gimbal ?

U nekom trenutku cu verovatno preci na neki ozbiljniji nosac kamere pa bih od starta uzeo i ozbiljniju stanicu koje ce me sluziti sledecih par godina... ko zna mozda pocnem i avione da vozim  :)aplauz

Spektrum bih zaobisao a Futaba mi je nekako najmilija pogotovo sto ima jeftinih a dobrih prijemnika na HK.

Futaba 8J
Futaba 8FG
Futaba 10CG

Svaki savet dobro dosao  (pijemo)

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: DJI NAZA & Flame wheel 550
« Reply #73 on: September 24, 2012, 04:13:57 PM »
Sa NAZOM koja ima GPS da bi koristio sve mogucnosti (ukoliko su potrebne naravno) ti je potrebno 8 kanala.
* Aileron
* Elevator
* Throotle
* Rudder
* Flight mode control (3 pos switch)
* Orientation control (3 pos switch)
* Gain control (Pot)
* Kamera pitch control (Pot)

Naza dozvoljava manuelnu kontrolu samo pitch-a na kameri (NAZA kontrolise i rol ali samo radi stabilizacije). Ako ti treba vise stepeni slobode za kameru, koristi se posebna elektronika za stabilizaciju i kontrolu na koju moze po potrebi da se kaci i poseban prijemnik.

Offline matovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 413
    • ModelSport.rs
Re: DJI NAZA & Flame wheel 550
« Reply #74 on: September 24, 2012, 10:09:54 PM »
Zahvaljujem na odgovoru. Da planiram i GPS modul, dakle min 8 kanala mi treba :) .... jos jedno pocetnicko pitanje, ukoliko ide dodatna elektronika za gimbal treba mi bar jos 1 kanal???

Znam da za "profi" snimanje ide 2 coveka sa 2 stanice, jedan za voznju drugi za kameru.... ne planiram nista slicno ali opet zelim stanicu koja ce mi koristiti mozda i za to. Da li onda uzeti stanicu sa 10+ kanala i miran sam sledecih 5 godina bar :)

Ne uzimajte mi za zlo sto trujem temu  (pijanoo)