Što se tiče "bajatih" sprejeva, bez obzira da li su korišćeni ili ne, bitno je da ih "izmućkaš" što bolje i da se pri tom zvuk kuglice dobro čuje tj da ima metalni zvuk pri udaru o dno spreja. Ukoliko ne uspeš da dobiješ metalni zvuk (metal o metal) i posle dugotrajnog mućkanja, znači da se punioc nataložio na dno i bolje ga je baciti. A da li je još upotrebljiv proveriš na nekom parčetu, tako što posle mućkanja, pustiš mlaz sa oko 30cm razdaljine i povučeš u levo ili desno, kraći trag. Ako se farba sliva, tj curi, presporo si pomerio. Ponoviš postupak malo brže i ako se ne sliva, a uz to i relativno dobro pokrije površinu, znači da je još upotrebljiv.
Kod mnogo bajatih sprejeva, sušenje je mnogo duže, pa čak može i nijansa da se promeni.
Farbu na kojoj piše da je i za leksan, najbolje isprobati na nekom parčetu leksana i mehanički proveriti da li se skida - intenzivno pritisneš palcem ili već i povučeš po njoj.
Pošto se model farba iznutra, uopšte nije bitno da li je farba mat ili sjajna, spolja se podjednako sijaju.
E sad, koliko možeš da prefarbaš sa 100ccm, to zavisi, uglavnom od tebe.
Ja nikad nisam merio koliko može da se prefarba sa 100ccm ili već, ali sigurno može bar jedan model iz dva-tri puta tj oko pola kvadrata ? Ako farba dobro pokriva, može i više.
Kad prskaš sprejem nikad ne idi na manje odstojanje od 30cm i ne trudi se da iz prve bude sve intenzivno ofarbano i uvek idi u istom pravcu po sloju, a sledeći pod 90 stepeni u odnosu na prethodni. Vremenski razmak između slojeva je oko 1sat a može i kraće, ako nije debelo nanet prethodni sloj. Bitno je da slojevi budu što tanji i tri sloja su dovoljna.
Najbolje bi bilo da malo istreniraš ruku na nečem drugom.
I još nešto. Ako nameravaš da farbaš modele u više boja, da obavezno zaštitiš deo druge boje jer će u suprotnom biti one boje kojom si prvo prskao.
Prajmer nemoj da koristiš, jer nema bezbojni tj providni, bar kod nas, koliko je meni poznato.
Pozdrav
Miša