Author Topic: Farbanje karoserija za autic  (Read 9034 times)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Farbanje karoserija za autic
« on: February 26, 2012, 01:54:31 PM »
Imam jedno pitanje vezano za farbanje karoserija. Posto cu imati da ofarbam barem 4 maske za autic zanima me da li neko moze da mi kaze koliku povrsinu mogu da pokrijem kvalitetno sa 100ml farbe odnosno sa farbom u spreju na kome pise da je od 100ml, oni mali Tamiya sprejevi, verovatno ste ih nekada vec videli do sad. Da napomenem da nisam expert po pitanju farbanja :)!

Posto na spreju nigde ne pise rok upotrebe da li on uopste i postoji (sprej sa kuglicom koji nije nikada prethodno koriscen) jer imam i neke farbe koje sam kupio pre 5 godina. I koliko jos dugo moze da se koristi nakon prvog koriscenja, ako se

I da li je bolje da uzmem farbu koja je samo za Lexan (materijal od koga se prave maske) ili je OK i farba na kojoj pise i da je za plastiku (u zagradi pise i Lexan), drvo, metal i keramiku? Obe su kupljene u modelarskoj radnji.

poz
Veljko

Offline vladasimon

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
    • vladasimon's Blog
Re: Farbanje karoserija za autic
« Reply #1 on: February 26, 2012, 06:28:55 PM »
Pozdrav!

Ono što ja mogu da ti kažem iz ličnog iskustva je da sam sa Tamiya farbom od 100ml, tačno i kvalitetno uspeo da ofarbam jednu masku u razmeri 1/10 a u pitanju je ova maska.

Radio sam sa Tamiya i LRP farbama i samo njih mogu da ti preporučim  :mhm

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Farbanje karoserija za autic
« Reply #2 on: February 26, 2012, 07:25:54 PM »
Pozdrav!

Ono što ja mogu da ti kažem iz ličnog iskustva je da sam sa Tamiya farbom od 100ml, tačno i kvalitetno uspeo da ofarbam jednu masku u razmeri 1/10 a u pitanju je ova maska.

Radio sam sa Tamiya i LRP farbama i samo njih mogu da ti preporučim  :mhm

Ma zadnji put sam farbao masku pre 12 godina isto sa tamijinom farbom, i secam se da je jedan sprej bio taman dovoljan za jednu masku, da se dobro ofarba. OK hvala.

Jos da mi neko kaze za rok trajanja, i na konju sam.

poz
Veljko

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Farbanje karoserija za autic
« Reply #3 on: February 26, 2012, 08:24:41 PM »
Što se tiče "bajatih" sprejeva, bez obzira da li su korišćeni ili ne, bitno je da ih "izmućkaš" što bolje i da se pri tom zvuk kuglice dobro čuje tj da ima metalni zvuk pri udaru o dno spreja. Ukoliko ne uspeš da dobiješ metalni zvuk (metal o metal) i posle dugotrajnog mućkanja, znači da se punioc nataložio na dno i bolje ga je baciti. A da li je još upotrebljiv proveriš na nekom parčetu, tako što posle mućkanja, pustiš mlaz sa oko 30cm razdaljine i povučeš u levo ili desno, kraći trag. Ako se farba sliva, tj curi, presporo si pomerio. Ponoviš postupak malo brže i ako se ne sliva, a uz to i relativno dobro pokrije površinu, znači da je još upotrebljiv.
Kod mnogo bajatih sprejeva, sušenje je mnogo duže, pa čak može i nijansa da se promeni.
Farbu na kojoj piše da je i za leksan, najbolje isprobati na nekom parčetu leksana i mehanički proveriti da li se skida - intenzivno pritisneš palcem ili već i povučeš po njoj.
Pošto se model farba iznutra, uopšte nije bitno da li je farba mat ili sjajna, spolja se podjednako sijaju.
E sad, koliko možeš da prefarbaš sa 100ccm, to zavisi, uglavnom od tebe.
Ja nikad nisam merio koliko može da se prefarba sa 100ccm ili već, ali sigurno može bar jedan model iz dva-tri puta tj oko pola kvadrata ? Ako farba dobro pokriva, može i više.
Kad prskaš sprejem nikad ne idi na manje odstojanje od 30cm i ne trudi se da iz prve bude sve intenzivno ofarbano i uvek idi u istom pravcu po sloju, a sledeći pod 90 stepeni u odnosu na prethodni. Vremenski razmak između slojeva je oko 1sat a može i kraće, ako nije debelo nanet prethodni sloj. Bitno je da slojevi budu što tanji i tri sloja su dovoljna.
Najbolje bi bilo da malo istreniraš ruku na nečem drugom.
I još nešto. Ako nameravaš da farbaš modele u više boja, da obavezno zaštitiš deo druge boje jer će u suprotnom biti one boje kojom si prvo prskao.
Prajmer nemoj da koristiš, jer nema bezbojni tj providni, bar kod nas, koliko je meni poznato.

Pozdrav
Miša
« Last Edit: February 26, 2012, 08:31:43 PM by miša2002 »
#FFCC00

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Farbanje karoserija za autic
« Reply #4 on: February 26, 2012, 10:52:53 PM »
OK hvala!

poz
Veljko

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Farbanje karoserija za autic
« Reply #5 on: February 27, 2012, 08:07:16 AM »
Nemoj samo da "mućkaš" kao onaj na Diskaveruju u nekoj emisiji o Hot road automobilima...
Dali mu sprej, pa mu rekoše da mućka dok ne prestane kuglica da se čuje!!!

Mućko on siromašak jedno 45 minutam cela radionica "umrla od smeha". Onda došao šef i kaže: - Izgleda da se sprej pokvario, evo ti drugi... :sljus

Pozdrav

Mirče

Offline matovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 413
    • ModelSport.rs
Re: Farbanje karoserija za autic
« Reply #6 on: February 29, 2012, 09:11:23 PM »
Evo i ja treba da farbam masku za truggy 1/8 pa posto drugar ima profi air brush (za makete) razmisljam da uradim sa tim, da ne narucujem sprejeve.

Koja farba i gde moze da se uzme kod nas za ovu namenu (lexan)? Ako moze i neki tip iskusnijih sa air brush-om bio bih zahvalan  ()-()

Pozz!

Offline mantagt

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 265
Re: Farbanje karoserija za autic
« Reply #7 on: February 29, 2012, 10:34:34 PM »
Ja bi skrenuo paznju na odabir krep trake, ukoliko se vrsi maskiranje, jer imam losa iskustva iako sam uzeo najskuplju nije mi odradila posao kako valja, tj. iako je lepljena kako treba i bez imalo vazduha dozvolila je podlivanje farbe svugde po malo i upropastila mi "umetnicki" rad...

Sto se prajmera tice, meni su u farbari rekli da imaju i bezbojni, e sad nisam proveravao dal je to tacno...

Offline matovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 413
    • ModelSport.rs
Re: Farbanje karoserija za autic
« Reply #8 on: February 29, 2012, 11:41:33 PM »
Ja bi skrenuo paznju na odabir krep trake, ukoliko se vrsi maskiranje, jer imam losa iskustva iako sam uzeo najskuplju nije mi odradila posao kako valja, tj. iako je lepljena kako treba i bez imalo vazduha dozvolila je podlivanje farbe svugde po malo i upropastila mi "umetnicki" rad...

Sto se prajmera tice, meni su u farbari rekli da imaju i bezbojni, e sad nisam proveravao dal je to tacno...

Pametno zboris :)... a jel si prethodno dobro ocistio/oprao masku iznutra? Ja nemam nikakvog iskustva sa farbanjem jos uvek ali gledam po netu i youtube-u na sve strane pa je to mozda razlog sto krep traka nije uhvatila lepo po ivicama???

Sebi sam zadao prilicno tezak zadatak posto planiram da uradim ovako nesto na krovu/haubi



Osnova ce biti crna, bulldog na krovu recimo i dve fluorescentno zute strafte skroz od preda do spojlera (npr. mini cooper, mustang, itd ;) ). Ukupno 4 boje  (:sok:)

E sad razmisljao sam da mi je jednostavnije da uradim nalepnicu bulldog-a i preko nje ofarbam zute strafte i crnu bazu (mnogo jednostavnije naravno), samo je pitanje jel ce boja koja ide preko nalepnice da uhvati kako treba a da ne puca/skida posle odredjenog vremena???

Lud li sam!?  :big smile

Offline mantagt

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 265
Re: Farbanje karoserija za autic
« Reply #9 on: February 29, 2012, 11:52:48 PM »
@matovic

Da masku sam, po savetima sa neta, dobro oprao zatim osusio i matirao propisno... Traka je zalepljena propisno, cvrsto istiskana i uopste nije delovala da ce da podlije, a ipak jeste... Za razliku od maske, kad sam krpio spojler od auta, maskirao sam s nekom najobicnijom krep trakom i ivica je bila perfektna...

Druze, zadao si sebi dosta komplikovanu aplikaciju, ja bi to resio ipak nalepnicom... Lud si!  :_D

Offline matovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 413
    • ModelSport.rs
Re: Farbanje karoserija za autic
« Reply #10 on: February 29, 2012, 11:57:50 PM »
Ludost totalna znam :)... ali sta ces kad volim izazove  :sljus

Kad sve lepo uradim (a hocu garant!) izgledace extra  :big smile

Offline Belja kv

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Re: Farbanje karoserija za autic
« Reply #11 on: March 01, 2012, 08:43:21 AM »
CUTTER je vrh za nesto sto ti hoces da uradis,raspitaj se mozes da uradis negativ lepis iznutra ili pozitiv pa lepis odozgo.Ako hoces da spricas moze samo je malo z.. lepis jedno pa drugo i vodis racuna da nelepis preko farbe da je nebi skinuo kad odlepljujes

Offline matovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 413
    • ModelSport.rs
Re: Farbanje karoserija za autic
« Reply #12 on: March 24, 2012, 12:51:16 PM »
Nego momci, odakle narucujete sprejeve? Na vecini online radnji salju samo via "ground shipping" pa ne moze za Srbiju.

Druga stvar, uzeo sam neke boje za air brush kod nas... lik u radnji me ubedjuje da mi treba primer za lexan??

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Farbanje karoserija za autic
« Reply #13 on: March 24, 2012, 02:31:00 PM »
Ja sam moje kupio u DMT licno.

poz
Veljko

Offline matovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 413
    • ModelSport.rs
Re: Farbanje karoserija za autic
« Reply #14 on: April 15, 2012, 10:28:07 PM »
Konacno sam ofarbao svoju prvu karoseriju... nije bas ispalo perfektno ali i nije lose za prvi put  :)aplauz

Na prevojima mi se malo podlila boja, da li zbog vlage danas, da li zbog toga sto sam susio fenom... ili sam jednostavno previse nategao traku... uglavnom nije toliko strasno :)







Farbao sam air brushom, meni prvo iskustvo i mogu reci da sam vec usao u stos... sledeca ce biti mnogo bolja ;)

Poz i hristos voskrese!
 ()-()