Author Topic: F3K ili DLG jedrilice  (Read 46917 times)

Offline kremic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 478
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #75 on: November 01, 2008, 08:26:21 PM »
Aj se vrati na moj post koji sam "okacio" onaj sa kratkim fitiljem , da ga sada opet ne copyram.
Da li bar mozemo da se nadjemo, (bilo gde u SRB) i da bar onako da krenemo. Ocito da pravila neka sada decidno ne mozemo preko foruma napisati, sloziti se, usaglasiti...
Mozemo da se zato nadjemo, malo da jedrimo, da se druzimo, fitilji ce nam tada svima porasti (ako jos nesto ne izraste, mozda rog ili... kamo srece nesto drugo), i  kao sto treci put velim, merenjem utvrditi neke elemente koje bi posle primenili.
Ako to ne pije vodu, ok, aj da kupimo modele (a samo koliko nas je spremno za tako nesto, ne smem ni da krenem da brojim, necu daleko dogurati u tom brojanju). Secam se one price o kriticnoj masi, :), koji je to broj koji ce prevagnuti na ovu ili ONU stranu..?

Pa opet velim , danas po ko zna koji put, koliko nas ima u ovoj prici? Mozemo li da se izbrojimo? jel to toliko tesko? Moraju svi malo da se oglase koji su zainteresovani za ovu pricu, pa makar se samo "registrovali" kao neki buduci takmicari u toj nekoj samo nasoj kategoriji!

Ako je to recimo 10 ljudi, pa ne vidim problem ni oko stolica (koje skoro svi imamo u svojim automobilima), stolove cemo naci, lapatopova ima isto koliko 'oces, evo ja ga ustupam OMA za evidenciju, Boco kod mene je jos uvek onaj tvoj inverter koji bi nam posluzio za stampac da okacimo rezultate, sudije i takmicari smo svi, mozemo i to lako resiti zrebom ko bi kome sudio, nema lazi nema prevare...
Od kukanja nam nema 'leba!

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #76 on: November 01, 2008, 08:56:06 PM »
Mirce,

slazem se sa svim sto si napisao sem da ne mozemo da vozimo svi identican model. MOZEMO SVI DA IMAMO ISTI MODEL I ISTI SET. PITANJE JE SAMO DALI TO I HOCEMO? (work).

No, da skratim pricu. Model o kome sam malopre pisao je Easy Glider, u obe varijante. Siguran sam da ih vec ima vise od 20 kod nas. Ja ga nemam ali cu ga rado kupiti.


Prema tome dajem moj konacan predlog:

Dve kategorije.

1.Open:
Ako je nekome stiropor bas gadan
Oko pravila vas 3-4 (barem u prvoj sezoni) cete se verujem lako dogovoriti  ;)

2. Klub:
Easy Glider u obicnoj i Pro varijanti. Moze i Arcus od Robbe ali mislim da je inferiorniji.
Samo 2 tipa motora (vec pisano o njima) koje cemo izjednaciti preko razlicitog vremena rada.
2S LiPo baterija
samo 2 tipa elise u zavistnosti od motora
eleroni kontrolisani preko Y kabla
jedna tezina za sve, bice utvrdjena naknadno.
Ako neko i nema nista od potrebne opreme sve ce ga kostati cca 120Eur +stanica

O oba seta je vec pisano na forumu u odeljku za Elektro jedrilice. Informisite se ako vas zanima.

Toliko od mene. Ja svakako dolazim na druzenje gde god ono bilo samo javite.

Pozdrav
« Last Edit: November 01, 2008, 09:09:02 PM by magic »
Veljko

Offline boca55

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 233
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #77 on: November 01, 2008, 09:07:19 PM »
Ja dolazim 9. na Jarak a vi?

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #78 on: November 01, 2008, 09:13:19 PM »
Za prvo druzenje nema pravila, nema takmicenja, samo jedrenje...

9-ti novembar u 10 casova na Lisicjem jaraku je konacan termin za Prvi jedrilicarski skup.

Zamolio bih sve koji ce doci da napisu ovde jedan post da znamo koliko ca nas biti. Hvala unapred...

Pozdrav

Mirce
« Last Edit: November 01, 2008, 10:38:01 PM by mirce »

Offline modelar

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 78
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #79 on: November 01, 2008, 09:52:34 PM »
Dolazim !
Ovog puta sa Easy starom  :'( za kasnije cemo videti.
Pozz

Offline kremic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 478
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #80 on: November 01, 2008, 11:18:38 PM »
 (<--)
Vec sam se izjasnio, pa da jos jednom potvrdim dolazak.

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #81 on: November 02, 2008, 12:09:30 AM »
Suština priče o takmičenju je kako usaglasiti različite jedrilice i sve podvesti pod približno iste startne uslove.

Ne postoji način usaglašavanja prema motoru, elisi, težini ili rasponu krila.
Čak i zbog različitih profila krila dve približno jednake jedrilice će penjati sasvim različito.

Ja sam zbog Easy Glider Pro jedrilice pre 10-tak dana izveo par testova potiska različitih elisa.
Dakle motor Turnigy 3530 1400KV i 2S baterija.

Evo rezultata:
9x4.7 16A/560g
10x4.7 20A/800g
9x5 folding 16A/620g
9x6 folding 16A/550g
? elisa 23A/750g
11x6 folding 24A/1000g

I šta se iz ovog može da izvuče?
Da zadnja elisa ima najveci potisak i ništa više.

Ali to uopste ne znači da će sa tom elisom i najbolje da penje.
Čak i sa istim elisama različitih proizvodjača potisci su različiti.

Jedino je merodavna startna visina početka jedrenja.

Kada se utvrdi merna metoda po kojoj će barem približno svi takmičari startovati sa iste visine to deluje fer.

A onda kome će biti bitno da li je neko izleteo na određenu visinu za 10 ili 60 sekundi?

Pozdrav Goran

Što se tiče dolaska.... zavisi od raspoloživog vremena...
« Last Edit: January 11, 2009, 07:41:27 PM by SABURO »

Offline atlantis32de

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 124
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #82 on: November 02, 2008, 01:03:43 AM »
Sta ovo sve ima sa naslovom :f3k ...to samo vi znate!

Offline boca55

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 233
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #83 on: November 02, 2008, 06:32:49 AM »
Bobane sve je bolje nego ništa, hteo bi da se organizujemo i napravimo takmičenje u bilo kojoj kategoriji, moze u F3K, a moze i neka relax varijanta elektrojedrilice.
Malo zameram nekim diskutantima sto su odmah krenuli od razmišljanja, ko će koga da prevari. Tome onda nema kraja. Treba krenuti u početku široko da se uvuče u priču što više modelara, a kada se pojavi kritična masa onda ćemo da krenemo prema strožijim pravilima.
Motornjaci su krenuli sa takmičenjem "Limbo" što pozdravljam, a to je prvi korak  da se kasnije krene u organizaciju takmičenja F3A -akrobatski modeli.
Ali svakako, da ćemo kada se u subotu nadjemo na Jarku, da se nešto dogovorimo za početak.
« Last Edit: January 11, 2009, 07:43:00 PM by SABURO »

Offline kremic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 478
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #84 on: November 02, 2008, 07:47:46 AM »
Malo zameram nekim diskutantima sto su odmah krenuli od razmišljanja, ko će koga da prevari. Tome onda nema kraja.

Ma kakve prevare  Boco? Tesko je ovako preko foruma u ovim diskusijama osetiti i pravu notu reci, ona je jednodimenzionalna pa nekada izgleda uvredljiva, gruba... itd
Kao sto Goran rece, radi se samo o fer -playu, nista vise od toga a ni manje. To nam je upravo prvi cilj da se ovim prvim okupljanjem dogovorimo kroz prakticne letove, koje bi to bile prihvatljive opcije.

Najbolje bi bilo kada bi mogli da pazarimo iste modele, s moje strane predlog je ok, licno bih se potrudio da takav model nabavim kroz par meseci  da ga bar na prolece imam, ali sta drugi vele i sta misle o tome, pa moraju i oni da se nekako javno izjasne .
Sve cemo bolje znati kroz nedelju dana i kada se uzivo budemo videli.
« Last Edit: January 11, 2009, 07:43:29 PM by SABURO »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #85 on: November 02, 2008, 08:20:05 AM »

Suština priče o takmičenju je kako usaglasiti različite jedrilice i sve podvesti pod približno iste startne uslove.


Gorane, slazem se sa ovim ali ne u klub klasi!


Sada sam procitao moj post od juce i video da jedna stvar vezano za moj predlog modela i komboa mozda nije jasna pa cu je pojasniti:

model/motor/kontroler/spiner/elisa/4 servoa/baterija/punjac  SVE TO ZA 120Eur! Znaci samo fali stanica! Ispod toga ne postoji na ovome svetu.

Pozdrav
« Last Edit: January 11, 2009, 07:43:57 PM by SABURO »
Veljko

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #86 on: November 02, 2008, 09:49:31 AM »

Suština priče o takmičenju je kako usaglasiti različite jedrilice i sve podvesti pod približno iste startne uslove.


Nemojte me shvatiti pogresno, svakome svoj predlog izgleda najlogicnije. Za sada je po meni takodje Magicov
najpravicniji, da svi kupe isti setup. Cak vecina vec ima Easy Glider. Kod nas u Crnoj Gori ima jedan Easy Glider
i 5 Robbe Arcusa. Medjutim nisam misljenja da ce neko ko nema takvu jedrilicu dati 120 eura da bi se takmicio,
sem mozda par ljudi. Stoga moj predlog:

raspon do 2000mm
tezina do 1kg
power 150W
rad motora 30 sekundi

Ne zaboravite da je ovo takmicenje u RC modelarstvu, znaci mislim da nije potrebno pokazati da si samo
dobar pilot, vec odabiranjem prave kombinacije za odredjenu snagu, i svoje modelarske kvalitete.
Po meni sve jedrilice ogranicene na 150W imaju iste sanse.

S obzirom da je ovo tema o F3K, i da sam ja ovih dana bio u potrazi za svojom prvom DLG, onima koje
interesuje ovaj link bice od koristi-

www.arthobby.com

Rijec je od Poljskoj fabrici jedrilica, izmadju ostalih i DLG, koja pravi izuzetno kvalitetne jedrilice u odnosu
na njihovu cijenu.

Sasa
« Last Edit: January 11, 2009, 07:44:13 PM by SABURO »

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #87 on: November 02, 2008, 12:43:04 PM »
Kao i obično evo iznuđenog poteza.

Da ne bi se više licitiralo šta gde kako, ajmo da vidimo šta ovi evropljani rade i šta propisuju za klasu F5J.

Opet sam morao da zasučem rukave pa sam za sada preveo jedan deo pravila koja vam prezentujem.

Dotle sam stigao a nastavak može da usledi do sutra.

F5J Pravila

Cilj:
Omogućiti takmičenje radio-kontrolisanih elektro jedrilica. U takmičenju se lete nekoliko rundi. Za svaku rundu takmičari su podeljeni u grupe. Rezultati u svakoj grupi se normalizuju kako bi imali smislene vrednosti bez obzira na vremenske prilike koje se menjaju u toku takmičenja. Takmičari sa najboljim rezultatima sa kvalifikacija lete dve a najviše četiri runde kao jedna grupa kako bi se utvrdio konačan plasman.
Direktor takmičenja najavljuje broj krugova pre početka takmičenja.

1. Opšta pravila

1.1 Definicija radio kontrolisanih jedrilica

Letilica koja je opremljena električnim motorom koji generiše aerodinamičke sile koje deluju na površine krila koje su fiksne tokom leta osim kontrolnih površina. Letilice koje imaju promenljivu geometriju krila moraju se pridržavati specifikacija za minimalno i maksimalno opterećenje krila. Letilica mora biti kontrolisana od strane pilota na zemlji korišćenjem radio komandi. Bilo kakva promena geometrije krila mora biti inicirana sa daljine pomoću radio komande. Baterije moraju biti u modelu i ne smeju da imaju nikakvu konekciju sa zemljom ili drugim letećim objektom. Korišćenje solarne energije za punjenje baterija tokom leta nije dozvoljeno
 
1.2 Prefabrikacija modela letilica

Nema ograničenja, sve dok su u skladu s pravilima.
 
1.3 Karakteristike radio kontrolisanih jedrilica

a) Maksimalna površina: 150 dm²
    Najveća težina na poletanju: 5 kg
    Opterećenje krila: 12 - 75 g / dm ²

b) Pogonske baterije mogu biti napravljene od bilo kakvih ćelija

c) Minimalni poluprečnik nosa: 3 mm.

d) Nije dozvoljen fiksni ili izvlačeću uređaj koji će usporiti model tokom sletanja.

e) RC predajnik mora da bude u mogućnosti da da radi sa razmakom kanala od 20 kHz. Ako predajnik ne može da zadovolji taj uslov širina opsega od 50 kHz će biti određena

f) Bilo kakav uređaj koji emituje iz modela prema pilotu je zabranjen. Bilo kakvo korišćenje telekomunikacionih uređaja uključujući toki voki ili mobilni telefon je zabranjeno.

g) Takmičar može koristiti dva modela u takmičenju.

h) Takmičar može kombinovati delove modela tokom takmičenja tako da rezultujući model se uklapa u pravila koja su prethodno definisana. Delovi treba da budu provereni pre takmičenja

i) Zbog mogućnosti starta u bilo kom trenutku takmičari moraju da imaju mogućnost promene dva kanala sa minimalnim razmakom od 20 kHz (zbog mogućeg preklapanja frekvencija). Takmičar može biti pozvan da koristi bilo koju od tih frekvencija u toku takmičenja sve dok je ispunjen uslov da je pozvan da promeni frekvenciju minimalno 30 min pre početka runde. Poziv upućuje menadžer ili direktor takmičenja u pisanoj formi.

j) Svaki balast mora biti pričvršćen unutar letilice i pritegnut sigurno.

Ako mislite da ovo ima smisla i nađu primenu, prevešću i ostatak pravila....
Ovde za sada ništa ne piše što već nemamo ili ne možemo da ispunimo...

Pozdrav Goran
« Last Edit: January 11, 2009, 07:51:37 PM by SABURO »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #88 on: November 02, 2008, 08:19:55 PM »
Iz Novog Sada za sada dolazimo trojica, Sale, Golub i ja, naravno ako vreme bude prihvatljivo za letenje.

Pozdrav

Mirce

Offline kremic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 478
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #89 on: November 02, 2008, 08:32:05 PM »
 :)aplauz

Ok, bicemo na vezi, pa da samo vremensku prognozu ispratimo , da je konsultujemo oko cetvrtaka ako kojim slucajem budemo morali/mogli da promenimo termin okupljanja.
A ostali?
Aj oglasite se, tj. dodjite. (poz)