RC MODELI HELIKOPTERA > SUS HELIKOPTERI

GoPro nosač kamere

(1/9) > >>

danko:
Kompletirao sam danas novi nosač za GoPro kameru.

Ovo je bila neka početna ideja:


Stim što je plan da prvo napravim jedan nosač od vitroplasta/staklolita, da na njemu upeglam greške, pa tek onda da uzmem karbonske ploče i aluminijum i da napravim nešto ovako:


U samoj konstrukciji je bilo nekoliko stavki koje su mogle da se reše malo logičnije, ali mi je najveći problem napravio tip sa CNC-om od koga sam dobio delove isečene, međutim izgleda da je koristio konusno glodalo, tako da sam sve ivice dobio pod uglom od 45°, što nije bio problem sa nosač baterije i prednje ploče, međutim za rezove širine 1.55 mm gde je trebalo uklopiti dva dela, taj ugao sam morao da skidam brusilicom, i naravno da nisam mogao da dobijem savršene uglove, samim tim sam imao male offsete prilikom celokupnog uklapanja i naleganja.
Sledeća greška je što sam pročišćavajući rupe kroz koje prolazi osovina isuviše liberalno burgijao, pa sam dobio nekih 0.5mm lufta, što možda ne izgleda strašno, ali je dovoljno značajno da zbog tog lufta, na drugom kraju nosača imam hod od 2-3 mm...

Uglavnom, ovako je sve ispalo:




Nosač baterije prilično solidno i funkcionalno izgleda:




Ovu verziju neću nešto posebno da šminkam (iako je lakiranje ispalo katastrofalno), već ću na njemu da gledam da upeglam mehaniku i elektroniku, a šminku ću ostaviti za karbon verziju..

danko:
Možda i da navedem koliko me je koštalo sve ovo:

Vitroplast ploče, €15
Vitroplast štapovi/cev za osovine, €2
Aluminijum 5mm ploča 17x17cm + isecanje na waterjetu, €35
Isecanje vitroplasta na CNC-u, €45
Sitnice (distanceri i sl.), €6
Isecanje zupčanika, €10
-----------------------------
Ukupno: €113

Na to sve dolaze servoi, za roll sam kupio Futaba 3003, a za nick mi je ostao Graupner MKDS18 od mikrokoptera (mada me nešto zeza, moguće da je crkao na prošlom nosaču), pa to još može da bude dodatno od €25 pa do €140 u zavisnosti od tipa servoa.


cakra:
meni samo fali gopro  ;namig


Dobar projekat Danko...konacno neko nesto i radi ;)
nikako da zavrsim Hisight III...bice jednom... :)


--- Quote from: danko on June 09, 2012, 01:05:43 AM ---
Isecanje vitroplasta na CNC-u, €45
--- End quote ---

auh...
kao sto ranije rekoh...cnc 170x170mm...trenutno sa konusnim glodalima sa uglom od 30 stepeni...
(jbg...ta imam i slabo se tupe    ")    )
za aktivne clanove foruma... i interesantne projekte...sa prilozenim vektorskim crtezom ...u vitroplastu...cu da isecem dzaba!
Vas materijal...rokovi isporuke..raaaastegljivi  (spava)...

Toliko... (<--)



vpanin:
Sve je bolje i bolje ovo shto pravish...Chekam neku konachnu verziju kojom cesh biti zadovoljan, pa onda krecem tvojim stopama
 

danko:
Prošli vikend sam se malo zezao sa nosačem, rešio sam da ga rastavim skroz, malo utegnem i prelakiram ponovo pošto sam prošli put koristio neki katastrofalni sprej koji sam našao u garaži... Nisam hteo puno da ga šminkam već sam samo prešmirglao malo grubo, i prelakirao tek toliko da izgleda ok...

Pošto mi je Graupner MKDS18 servo crkao (nešto je izgorelo na pločici jer je bio zaglavljen u jednom položaju a on je pokušavao da pokrene motor, pa ne znam da li je to moguće popraviti), odlučio sam da za prvu ruku i za nick i roll osu uzmem obične jeftine Futaba S3003 servoe... Danas mi je stigla porudžbina pa sam sve ponovo namontirao i probao prvi put..

Prvi utisak, i bez bukvalno ikakvih podešavanja u mktools-u (ostala su podešavanja za stari graupner hi-res servo), ponašanje je bilo sasvim solidno... Većinu vibracija su upili gumeni odstojnici koji su montirani ispod nosača baterije i nose čitav gimbal, stim što sam ja hteo da dodam još jedne silikonske amortizere direktno ispod kamere...
Naime, uzeo sam običnu plastičnu kanalicu 15x15mm, napunio je onim kućnim prozirnim silikonom i ostavio da se osuši... Uglavnom sušilo se to 7 dana, i kada sam danas probao da izvadim tu kockicu video sam da se samo sa površine jedno 5-7mm stvrdnulo, a pri dnu ništa... Danas sam napravio takvu cevčicu od papira, napunio silikonom i ostavio tako da se osuši, nadam se da je papir dovoljno porozan da propušta vazduh/vlagu da osuši silikon sa svih strana, ali videćemo za koji dan kada ga otvorim... Ako mi i to ne uspe, alternativa je da probam recepte sa neta da pomešam silikon sa glicerinom, i druga alternativa da kupim onaj tečni dvokomponentni lateks za pravljenje silikonskih kalupa za livenje pa da probam sa tim..

Cenim da uz neke razumne troškove CNC isecanja, i sa ovim Futabinim servoima (eventualno neki dodatni regulator napona za +6V), ceo nosač kamere može da se napravi za nekih 50-60 evra (+vreme da se sastavi).

Uglavnom, ovo je snimak od danas, bez ikakvih podešavanja, umeren vetar, i hexa koja nije kalibrisana kako treba pa leti na sve strane:

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version