Author Topic: FunFly build thread  (Read 45283 times)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: FunFly build thread
« Reply #75 on: June 07, 2009, 01:08:43 AM »
Dobro izgleda model. Još ako ga budeš leteo kao Mojo... (thumb)
Evo pomoć.
Motor ne treba da vuče dole kod ovakvih modela sa simetričnim profilom krila. Pravo je najbolje.
Treba da vuče samo malo desno i to 1-2 stepeni. To se postiže stavljanjem jedne M4 podloške ispod dva prednja šarafa sa kojim se pričvršćuje motor.
obavezno staviti kontra maticu! I STOP matica je isto dobra. Posle prvih letova proveriti sve šarafe!
Rezervoar stavi na levu stranu, da se delom kompenzuje težina motora. Sa druge strane je servo za gas.
Ništa ne brini.  ;namig

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: FunFly build thread
« Reply #76 on: July 17, 2009, 11:25:54 PM »
Avion je konacno zavrsen   (<--)
Posle puno cekanja i muka sve je sklopljeno i za sada izgleda ok, nadam se da ce tako i leteti

Setap je kao sto sam i rekao:
ASP 52
servoi: hx5010
servo gasa hxt 9g

Ideja je bila da se sve nalepnice sem tekstualnih odrade u chrome foliji, ali pvc folija je teska za rad i slabo lepi, pa je sve sem kabine odradjeno avery belom.




















Zahvaljujem se svima koji su mi pomogli i prvom prilikom  ()-()

p.s ostaje jos samo pitanje tezista. Dakle gde je teziste, i da li meriti sa punim, praznim ili mozda polupunim(praznim) rezervarom.
« Last Edit: July 17, 2009, 11:35:55 PM by n3mke »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: FunFly build thread
« Reply #77 on: July 18, 2009, 02:53:41 PM »
Bravo N3mke!  (yay)
Sve si dobro uradio i snimio. Vide se detalji, pa na osnovu toga samo nekoliko primedbi i saveta.
Servo za gas je malo kritičan. Ne zbog radne snage već zbog slabe konstrukcije. Ovi mali providni servoi su pravljeni za elektro park flajere gde nema velike vibracije. Od vibracije motora, koji ti je nešto veće kategorije nego što bi bilo dovoljno, može prvo da strada potenciometar pa i još koji osetljivi zupčanik. Ako ti se to desi u letu  mmmm
Promeni na neki robustniji servo klase HS81. Taj je već isproban i trpi vibracije.

Kormila podesi na manji hod, oko 30 stepeni maksimum. Posle možeš povećavati koliko hoćeš, do 45 stepeni, ali za prve letove je bolje tako. Najbolje je podešavati na polugi servoa. Na servou bliže osovini a kod komandne površine dalje od ose okretaja.
Znači maksimum hod palice i do 30 stepeni kormilo. Ovo važi za sve komande, horizontalac, vertikalac i elerone.
Sve komandne površine podesi tako da u nultom položaju palice budo paralelni sa osom leta. To nije teško podesiti na oko. Stavi lenjir na kraj krila i elerone podesi paralelno sa osom profila.
Sve komande u nulti položaj podešavaj mehanički na polugana a ne sa trimovanjem na stanici. Na stanici neka parametar trima (finog podešavanja) bude blizu nule.

Ako još nisi palio motor, pre poletanja svakako dobro traba da se podesi. Stabilan ler gas i da brzo uhvati maksimum gas bez kašljanja. Mnogi to zanemare, pa još jedan izvor nesigurnosti pri prvom letu.

Težište se meri sa praznim rezervoarom. Pošto si stavio veći, a samim tim i teži, motor, težište će biti ispred tačke koja se preporučije. Normalno je da bude na oko 100 mm od napadne ivice krila prema nazad. Za 3D letenje na oko 120mm.
Model može da leti ako je težište ispod 100mm ali će onda biti nešto brži i brže će ponirati nos u letu. Modelu u opše ne znači mnogo ako se balansira tako, da se stavlja olovo na repni deo, pa čak i do 100g ako treba.
Probaj ovako da poletiš, sa tim da ako su akumulatori pljosnato poređani, onda ih stavi u zadnji deo krila, prema eleronima.

Drvene elise se lako lome. U glavnom prilikom sletanja kada se točkovi zakače u travu a elisa udari u zemlju. predlažem da nabaviš plastične APC 12x4 ili RAM 12x4 koji ima deblji presek u korenu. Poleći sa dobro pokošene livade.

Ako još nisi leteo motorni RC model preporučujem da ti pomogne neko pri prvom poletanju. Ako treba, otputuj do prvog iskusnijeg pilota. Vredi.

Puno sreće i  adrenalina  (thumb)





Offline MEPHISTO

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 409
Re: FunFly build thread
« Reply #78 on: July 18, 2009, 11:52:58 PM »
Екстра, Немке, авион изгледа феноменално!

Од целог авиона до сада сам видео само мотор, али вредело је чекати!

Имаш П.М.

P.S. Тибетигл је као моделарски добри дух - кад год запне ето њега да помогне! Тибет, пратио сам овај топик па знам да ти је Немке сигурно захвалан на помоћи око свега. Успут, и мени је твоја помоћ моного значила у мојој, додуше краткотрајној моделарској каријери.

Наравно, захваљујем се и свим осталим искуснијим моделарима који прискоче у помоћ када затреба...

 (res)

Offline srpska posla

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 304
Re: FunFly build thread
« Reply #79 on: July 19, 2009, 08:36:23 AM »
Svaka čast,  feeeenooooomeeeenaaaalno!!!!
Jednom Hobi, opet Hobi treci put...to su vec srpska posla

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: FunFly build thread
« Reply #80 on: July 19, 2009, 09:24:20 AM »
Nemke, cestitam!
Izgleda odlicno , a pretpostavljam da ce da leti jos bolje.

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: FunFly build thread
« Reply #81 on: July 19, 2009, 01:46:12 PM »
Hvala puno na lepim recima  :big smile
Nadam se i ja da ce lepo leteti, videcemo mozda vec veceras :)

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: FunFly build thread
« Reply #82 on: August 26, 2009, 09:49:23 PM »
Danas je konacno poleteo avion...
Doduse bio je ultra baksuzan dan, pantheru je u letu otpao spiner sa eg-a sa sve elisom
Cim sam nastelovao motor i malo ga razradio vidim da se otkacio auspuh, posto nisam imao imbus a bilo je 7:30, zatehnem nekako klestima i poletim. leteo sam jedno 20 sekundi a onda sam cuo buku i shvatio da nece izdrzati...
primetio sam odma da je avion repat, a teziste sam stavio na nekih 12cm (95g olova nazad), taman za 3d. U svakom slucaju odlicno je leteo, motor vuce vertikalno bez ikakvih problema. Videcemo sledeci put :D
« Last Edit: August 26, 2009, 09:59:32 PM by n3mke »

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: FunFly build thread
« Reply #83 on: August 27, 2009, 10:41:38 AM »
SERBIAN MADE i kljesta se slazu  :)aplauz  nikako imbus kljucevi fali samo jos i tezi cekic  (work)  :sljus
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: FunFly build thread
« Reply #84 on: August 30, 2009, 11:09:34 PM »
Evo konacno i snimaka, model je poleteo i moram priznati leti super.

i sletanje


Koliko sam razumeo tibeteaglea teziste je na 10-12cm, gledano na krajevima krila. U pocetku sam stavio na 12 ali cinilo mi se da je bas bas previse, pa sam vratio na nekih 10.5cm (40g olova)
Verovatno bi trebalo jos malo u nazad ali videcemo jos.
Model ide ko po sinama a neki ekstremniji 3d se jos nisam usudio da pokusam, do sada sam probao hovering i circle rol i sve radi bez muke.
trapovi od 4mm nisu izrdazali dzombe pa ce izgleda morati 5mm :)

Offline dule

  • Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Posts: 186
Re: FunFly build thread
« Reply #85 on: August 31, 2009, 09:03:56 AM »
E pa Nemke svaka cast.Odusevio sam se.Gledao sam i onaj elektro kako teras i odlicno je.
Samo tako nastavi.
Pozdrav!
PS:El to onaj motoric sto smo stelovali?
Koje gorivo koristis?

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: FunFly build thread
« Reply #86 on: August 31, 2009, 09:50:27 AM »
svaka cast!!lepa ptica ,i kako vidim i mirne ruke !!dobitna kombinacija! pozdrav

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: FunFly build thread
« Reply #87 on: August 31, 2009, 09:55:11 AM »
hvala :)

jeste Dule to je ono motorce, a gorivo je synth 10% nitro.

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: FunFly build thread
« Reply #88 on: August 31, 2009, 06:47:51 PM »
Modelar u potpunosti, sam pravi sam leti sa odusevljenjem sam gledao klipove. Novi talenat na nasim prostorima jos i mlad cestitam.
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: FunFly build thread
« Reply #89 on: August 31, 2009, 11:50:25 PM »
Bravo N3mke (thumb)   :jaki:
Mladi Mojo.  (yay)  Bolje Mojo nego Mujo ;D
Nemam nikakve primedbe, samo vežbaj letenje i bi će sve OK.

Quote
Koliko sam razumeo tibeteaglea teziste je na 10-12cm, gledano na krajevima krila.
Gledano u korenu krila kod trupa!

Kamerman neka stavi širokokutni objektiv. Za tvoje letenje je tesno mali ovoliki kadar.   (photograf)
Pa hajde sada slobodno pokaži svima onu malu Smile figuricu sa prstom.  :mhm
 ;namig