Author Topic: Kraguj i Galeb  (Read 28590 times)

Offline milzoric

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 273
Re: Kraguj i Galeb
« Reply #45 on: August 02, 2013, 07:44:09 PM »
Ljubiteljima avijacije i vazduhoplovnog modelarstva sve cestitke za danasni praznik.



Offline milzoric

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 273
Re: Kraguj i Galeb
« Reply #46 on: August 02, 2013, 07:45:06 PM »





Offline milzoric

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 273
Re: Kraguj i Galeb
« Reply #47 on: August 02, 2013, 07:46:02 PM »




Offline milzoric

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 273
Re: Kraguj i Galeb
« Reply #48 on: August 02, 2013, 07:47:13 PM »

Flying live Drum Village F1A Nis
Ovako sam poceo pre 30 godina


Offline kole_niš

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
Re: Kraguj i Galeb
« Reply #49 on: August 02, 2013, 11:11:19 PM »
Jedrilica je fenomenalna! Svaka čast!

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Kraguj i Galeb
« Reply #50 on: August 03, 2013, 11:24:48 AM »
koliko je para da se napravi jedna lasta??za mene bez setapa samo konstrukcija??
ex pseudonijum: sova

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 801
Re: Kraguj i Galeb
« Reply #51 on: August 03, 2013, 02:57:32 PM »
Jel ovo Lasta 95  gde ste nabavili planove bas extra izgleda,jel ima negde plan na internetu za Lastu 95

Offline milzoric

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 273
Re: Kraguj i Galeb
« Reply #52 on: August 04, 2013, 09:00:25 AM »
Informacije oko izrade RC modela Lasta 95, posto mnoge interesuje postupak izrade i sema. Model je napravljen od letvica 2x2 mm (veza sa rebrima na trupu), aviospera 1 mm (rebra na trupu i neka ojacanja na krilima),  balze od 3 mm (3 planka i to od ostataka od drugih modela) i naravne lipove letvive 10 x 3 mm za ramenjacu krila.
Trup je pravljen sistemom rebra spojena sa letvicama posle toga se plankira i obradjuje sa finim smirglom naravno bez zurbe. Krilo je od balze sa ojacanjima od spera i ramenjacama od letvica uvek treba voditi racuna da kraj krila i repne povrsine treba budu sto laganije radi kasnijeg doterivanja tezista jer se posle dodaje tezina napred cime se tezina modela povecava, posle ide lakiranje bojenje i preslacenje folijom. Sema i crtrez modela Lasta 95 generalno je nema na netu ima nekih skica, ja sam skidao sve moguce slike i obradom na PC uvecavajuci uklapajaci skenirajuci detalje i sve to isprintati na stampac dosao sam do nekog rezultata sto za Kraguja i Galeba nije slucaj jer oni bas imaju silnu dokumentaciju. Posle tog izrada Laste izgleda kao modelarski kipar. Plan izrade ove  moje Laste bice dostupan svima koje zanima, ali dok ne bude gotova izrada ovog prototipa, jer ima uvek nekih prepravki dorade boljih kombinacija i varijanti sa nekih drugih modela sa ciljem da ide sto manje materijala, da bude sto laksa i naravno da ne kosta mnogo. Kod mene je cilj popularizacija aviona domace proizvodnje ex YU i naravno Srpskog vazduhoplovstva sa dosta druzenja upoznavanja i razmena iskustava, takmicenja, a takodje sam da se modeli izradjuju na tradicinalni nacin od balze letvica cime se razvija motorika, a ne kupovinom instant modela od stirodura i ostale sintetike. I na kraju mislim da bi modelari Srbije i regije trebali da imaju bar neki simpozijum jer novopeceni modelara, lutaju vise nema naziv jedrenje vec glajdanje, vertikalac nazivaju ruder itd ipak imamo svoje pismo i jezik.
Na kraju bice plan i nacrt sa svim detaljima.

Toliko pozdrav svim modelarima ne zamerite na ovoj maloj polemici kulumni imamo mali klub u onivanju ,,Beloglavi Sup,, Nis koji je registrovan polako prikupljamo istinsko clanstvo trazimo prostorije nasao sam lokaciju za letenje ,,Bubanj selo,, nemamo aero klub pa je tesko, radi se u domacoj radinost i dosta se luta oko izrade modela.

Milorad Zoric Misa  Nis

Offline milzoric

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 273
Re: Kraguj i Galeb
« Reply #53 on: August 04, 2013, 09:04:47 AM »
Pogledajte spot Laste pravo malo remek delo srpske avijatike

Offline milzoric

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 273
Re: Kraguj i Galeb
« Reply #54 on: August 04, 2013, 10:57:09 AM »
Da li neko zna gde se nalazi lokacija u Srbiji na 03.10 minuti spota Lasta training aircraft
Misa

Offline vladasimon

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
    • vladasimon's Blog
Re: Kraguj i Galeb
« Reply #55 on: August 04, 2013, 01:33:48 PM »
Mnogo liči na planinu Stol kod Bora  ;namig


Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Kraguj i Galeb
« Reply #56 on: August 10, 2013, 10:45:13 AM »
jeste stol kod bora tu smo vozili gazelom snimatelje za snimanje ovog spota!!pozz zoricu gde ti je onaj brat???jel on jos modelari???
ex pseudonijum: sova

Offline milzoric

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 273
Re: Kraguj i Galeb
« Reply #57 on: August 10, 2013, 07:13:19 PM »
Veoma mi je draga za ovu informaciju i naziv lokacije i mesta kod Bora (Stol) imamo tako lepa mesta za avanturizam i lepu prirodu.
Brat mi nije toliko aktivan sa modelarstvom bavi se PC, ali kad ga pokupim sa kola voli da leti i asistira prilikom uzlacenja jedrilice ,,ORANGE BOX,, sa slike



Pozdrav Gorane
ZM

Offline milzoric

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 273
Re: Kraguj i Galeb
« Reply #58 on: August 10, 2013, 07:14:34 PM »




Offline milzoric

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 273
Re: Kraguj i Galeb
« Reply #59 on: August 28, 2013, 08:44:48 PM »
Zavrsen zmaj Laste 95 bez setapa.