rcfly4um
RAZNO => PLANOVI / NACRTI MODELA => Topic started by: Nitronen on January 18, 2012, 01:05:45 AM
-
Malo sam se igrao kako bi izgledao neki moj model iz glave koji bi mogao da se odradi stirodurom. Jos uvek nisam usao u detalje, ali bih voleo poneki savet vezano za volumene krila i kontrolnih povrsina.
(http://i37.photobucket.com/albums/e98/nitronen/Razno/sukurina.jpg)
Takodje me interesuje kako bi se ovi zaseceni krajevi krila sa zadnje strane odrazili na let modela?
Bela tacka koja se vidi na pogledu odozgo bi po programu trebalo da bude teziste celog objekta ako zamislimo da je sav od istog materijala. Tako da dodavanjem motora i korekcijom duzine nosa (koji sam namerno pustio da bude malo duzi) racunam da bi mogao lepo da se izbalansira.
Poz!
-
:)aplauz :)aplauz :)aplauz
super izgleda!
-
Pa ako je tu teziste(sto je tesko za poverovati) model ce biti previse nosat, uzimajuci u vidu da je sve od istog materijala. Sa nekog mog gledista !!!
-
Malo sam izmenio vertikalni stabilizator, onaj gore deluje previse glomazno.
(http://i37.photobucket.com/albums/e98/nitronen/Razno/sukurina2.jpg)
I meni deluje kao da bi u ovoj situaciji trebalo da je teziste malo vise prema napred. Ipak mislim da bi polozajem baterije i eventualno skracivanjem nosa moglo da se ubudzi (work)
http://www.youtube.com/watch?v=U5sJE7LJuLQ (http://www.youtube.com/watch?v=U5sJE7LJuLQ)
-
Crtez je dobro ispao.
To sto si izracunao je kako ti kazes "teziste celog objekta" i nema veze sa letenjem istog, a da bi model letio kako treba, moras izracunati centar tezista.
Postoje formule kojima se to radi, ali najlakse je za pocetak koristiti on-line tablicu koja se nalazi ovdje:
http://adamone.rchomepage.com/cg_calc.htm (http://adamone.rchomepage.com/cg_calc.htm)
Ako malo googlas ima ih jos dosta po netu.
-
Kul, hvala na linku.
Crtez je radjen u Rhinoceros-u, pa on tamo ima opciju za izracunavanje centra mase. I ta tacka bi trebalo da bude suma tezista od svih delova zajedno. Ali vrlo je moguce da sam nesto pogresno izracunao.
-
Jeste, ali ta tacka ti ne znaci mnogo kod aviona.
Centar tezista kod aviona izracunava se na neki drugi nacin, kao sto se moze videti na formuli.
Sada sa sobom nemam literaturu, i internet mi je slab, ali postoje proracuni na osnovu kojih se znaju neki osnovni odnosi kao napr. koliko % krila treba za eleron, pa koliko % krila je velik horizontalac itd itd.
Ima ljudi na forumu koji mnogo bolje od mene znaju osnove aerodinamike, pa se mozda na forumu nadje u buducnosti neki tekst o tome.
-
Sve ti je lepo objasnjeno,ja prvo da pohvalim trud za crtez i zelju da uradis nesto sam i to od samog pocetka.Centar tezista modela se trazi na nekih 30% od napadne ivice krila (to je 30% od dubine krila).Ovo je grub podatak ali i neka vodjica ka daljem radu na tezistu.Moj brat je bio u pravu da bela tacka nece biti teziste za model koji bi trebao da poleti.Zato smo tu da pomognemo.Samo napred i pitaj sta te interesuje.Pozzz
-
Koliko se ja razumem u crteže, bela tačka je "omanula" poziciju u 3D, a u stvari je to spiner.
Težište, tj bela tačka i ne postoji na toj projekciji, ali površni posmatrači potvrđuju da je spiner - bela tačka! Čak ni tekst ne pročitaju, po dobrom starom običaju !
Znači, sa leve strane se nalaze projekcije sa težištem! Desno gore je slika spinera...
Malo sam se igrao kako bi izgledao neki moj model iz glave koji bi mogao da se odradi stirodurom. Jos uvek nisam usao u detalje, ali bih voleo poneki savet vezano za volumene krila i kontrolnih povrsina.
(http://i37.photobucket.com/albums/e98/nitronen/Razno/sukurina.jpg)
Takodje me interesuje kako bi se ovi zaseceni krajevi krila sa zadnje strane odrazili na let modela?
Bela tacka koja se vidi na pogledu odozgo bi po programu trebalo da bude teziste celog objekta ako zamislimo da je sav od istog materijala. Tako da dodavanjem motora i korekcijom duzine nosa (koji sam namerno pustio da bude malo duzi) racunam da bi mogao lepo da se izbalansira.
Poz!
Samo napred i ne dozvoli da te pokolebaju itd.
-
Ako ovaj model poleti nazvacu ga "Bela tacka" :)
Miša je u pravu, mislio sam na sitnu tacku koja je trenutno u ravni sa zavrsetkom krila. Ako pretpostavimo da to jeste CG onda mislim da je na finoj poziciji posto bi se dodavanjem motora, tockova i baterije pomerila prema napred. A zadatak bi bio to da se tim pomeranjem nacentrira na 30% krila.
Hvala svima na komentarima!
PS. Kolebam se da li sam vertikalac trebao ipak da ostavim malo veci.
Krila sam malo zasekao na vrhovima za donje strane. Tu malo smanjujemo opterecenje u njihovom korenu, a nadam se da se time malo dobije i efekat dihedrala.
-
Teško da bi to bila ista tačka. CG se drugačije računa!
saxpg ti je dao jedan od linkova. Na tom sajtu imaš vrlo korisnih informacija o principima. Savetujem ti da pročitaš sve komplet !
http://adamone.rchomepage.com/ (http://adamone.rchomepage.com/)
-
Dada, mora malo da se prostudira dalje ;)
-
Ovo su podaci koje sam dobio iz kalkulatora.
(http://i37.photobucket.com/albums/e98/nitronen/Razno/sukurina3.jpg)
Ako ja to umem dobro da protumacim. Potrebno je da odaberem drugi aeroprofil ciji AC ce se poklopiti sa ovim zeljenim iz kalkulatora. Posto mislim da ovaj moj aeroprofil ima centar malo vise prema pozadi?
-
Pronasao sam ovaj odlican sajt gde autor objasnjava celi proces dizajna korak po korak. Vrlo korisno shtivo:
http://www.airfieldmodels.com/ (http://www.airfieldmodels.com/)
http://www.airfieldmodels.com/information_source/math_and_science_of_model_aircraft/rc_aircraft_design/index.htm (http://www.airfieldmodels.com/information_source/math_and_science_of_model_aircraft/rc_aircraft_design/index.htm)
-
Malo sam se vise nalozio pa sam spremio i skin, ako eventualno poleti.
(http://i37.photobucket.com/albums/e98/nitronen/Razno/sukurina4.jpg)
Ovo bi moglo da se odradi ploterom na PVC, samo je pitanje koliko ona sa sobom nosi tezinu kada bi se celi model oblepio. Ili eventualno samo sa gornje strane.
Cim razjasnim malo ove nejasnoce oko CG krenucu sa probnim seckanjem da vidimo kako sve to stoji u masi.
-
Meni se bas dopada dizajn, bice zanimljivo ako " bela tacka " poleti
-
pozz mene interesuje dal crtez nacrtan u ovom programu moze da se koristi za secenje na cnc masini ili mora da se prebaci u neki drugi program da bi se seklo.
licno pokusavam da nacrtam konstrukciju mi-24 helikoptera i da ga napravim u stiroduru pa potom kalup ....
-
@fifti: Danke schoen! :)
@sova: Od ovog 3D crteza mogu da se odrade vektorske projekcije. Ili da se konvertuje u bilo koji od popularnih 3D formata.
Ja cu verovatno sa finalnim 3D oblikom odraditi projekcije svakog dela posebno i to exportovati u Adobe Illustrator format. Pa onda tamo dodatno srediti. Jedna bitna stvar je sto pojedine Bezierove krive exportuje iz vise delova pa to naknadno u 2D programu treba spajati ako ti trebaju kao jedan vektor. Takodje se desi da nabaca puno linija jednu preko druge pa onda treba malo procistiti crtez.
-
:)aplauz
Al si mu ga dao po "d'zajnu"... Lepo, lepo, biće tu nešto.
Ja lično ne volim ovu "klasu" modela - modeli za vikend; u Petak uveče počneš da ga praviš, a u Nedelju popodne ga poravniš sa livadom i žao ti elise i...
To su zujke za zezanje za koje baš i ne važe pravila aerodinamike. Dovoljno je znati par osnovnih stvari i sa dobrim motorićem, to samo "piči"...
Kako kažu neki: "I na dršku od metle, ako staviš dovoljno jak motor, ima da leti!"
Da me ne shvatite pogrešno, apsolutno cenim i podržavam vaš - tvoj trud, želju, volju i... (work)
***
Adobe programe zaboravi za izradu tehničke dokumentacije tj crteža. Vektorski fajl iz Ilustratora je prilagođen i predviđen za štampu...
Ne znam u kom programu si crtao i koju vrstu fajlova podržava. Meni liči na 3DSMax. U svakom slučaju, ako može da eksportuje-snimi fajl u .dxf ili .dwg formatu, pola posla si završio.
Da se spremi fajl za laser ili cnc mašinu, nije jednostavno i potrebno je još dosta toga znati.
Za to ti je najpogodniji CorellDRAW. Importuješ .dxf fajl u njega, središ, obradiš, doradiš i eksportuješ u .dxf formatu ili ga snimiš u izvornom .cdr fajlu. Većina koristi .cdr fajl za dalji rad na mašini...
PostScript fajlovi nisu za mašinsku obradu!
Uostalom, importuj .ps ili.eps fajl u korel i videćeš o čemu se radi. Nacrtaj krug i kocku samo kao linije objekta i snimi kao .ps fajl pa importuj to u korel i u korelu nacrtaj ista takva dva objekta i uporedi...
Pročešljaj malo po forumu. Par puta je već pisano o ovome.
-
Interesantno to za Corel da se ima u vidu, onda ce .dwg odraditi taj posao za 2D.
Sve crtano u Rhinocerosu, predvidjen je za industrijski dizajn. Najvecu primenu mislim da ima u dizajnu jahti i plovila.
Evo spiska fajlova koje moze da exportuje:
http://www.rhino3d.com/4/help/fileio/file_formats.htm (http://www.rhino3d.com/4/help/fileio/file_formats.htm)
I evo fine galerije da vidite sta sve moze ;)
http://gallery.mcneel.com/?g=7 (http://gallery.mcneel.com/?g=7)
PS. Jos jedan link, ovo je princip po kome funkcionise modelovanje u Rhino-u
http://en.wikipedia.org/wiki/Non-uniform_rational_B-spline (http://en.wikipedia.org/wiki/Non-uniform_rational_B-spline)
-
Adobe programe zaboravi za izradu tehničke dokumentacije tj crteža. Vektorski fajl iz Ilustratora je prilagođen i predviđen za štampu...
Da ne dodje do zabune, EPS format je takodje vektorski format, a takodje i AI, PDF, CDR, CGM, DXF, EVA, EMF, SVG VML WMF XAR i jos mnogi.
Naravno, pitanje formata je slicno pitanju ko za koji klub navija (Partizan ili Zvezda) tj, ako je neko naucio da radi u Adobe programima, lakse ce mu biti datamo zavrsi posao,
a mi koji smo navikli na Corel (ja ga koristim od daleke verzije 2.0) koristicemo njega.
Najbolje je pitati onoga ko sece, koji mu formato odgovara i tako odneti.
-
@mišo
Nije stvar koji format ko voli i koji program kome leži, već je stvar u načinu ispisa vektora! Nijedna mašina ne razume šta je pesnik mislio, već samo direktnu komandu, a to nemože da dobije iz adobeovih programa na pravi način...
Pri izradi filma ili ploča za štampu, to nije bitno, kao ni pri štampanju na laserskom štampaču ili onom pljuckavcu, ali na ploteru već nastaju vidne razlike, kao i na kateru, CNC mašinama, laserskim sekačima itd.
Ne bih sad da objašnjavam šta kako i zašto, jer bi to bilo off topic.
Evo jednog banalnog primera koji to objašnjava:
Imamo deset stepenika uz koje treba da se popnemo. Normalno, ićićemo prvi, drugi, treći... a ne treći, prvi, sedmi, drugi...
Ukratko, mašina ne razme vektor već samo tačku definisanu sa x i y...
Da skratim, .dxf, .dwg i .cdr su formati koji se koriste za rad na laserskom sekaču i CNC mašinama! Ima još par vrsta, ali nijedna nije iz štamparskih programa, a i oni se ne koriste direktno, već preko "prevodioca" koji govori tim jezikom!
Elem, možda je nekom lakše da sve to nacrta u, recimo- Adobeovom Ilustratoru, ali takav fajl je neupotrebljiv za gore pomenute mašine, bez obzira što je vektorski (pogledaj gornji primer sa stepenicama)...