Author Topic: DLG VERSUS COMPOSITE 150cm iz Hobby King-a  (Read 10586 times)

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
DLG VERSUS COMPOSITE 150cm iz Hobby King-a
« on: August 31, 2012, 11:23:12 PM »
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__23138__Versus_Composite_DLG_1500mm_Glider_Kit.html

Gospodo, šta mislite o ovome DLG-u iz HK?! Skoro se pojavio i brzo planuo!!!
Kad sam ga vidio na sajtu bilo ih je 8 na stanju (22h), ujutro (9h) 2 kom, a za pet minuta nijedan  ")
Baš me zanima kakav je jer mu izrada djeluje odlična, fiberglas, karbon, kevlar glumi šarke na horizontalcu i vertikalcu... a masa u kompletu oko 290gr! Sve mi to djeluje mnogo zanimljivo, a pogotovo u skladu sa cijenom - oko 150€.

Gledao sam DLG Saleta Čapunovića (čije ću slijetanje možda propratiti nekom fotkom ukoliko mi on da dozvolu  :)aplauz) i od njega sam i saznao koliko ove stvarčice u stvari koštaju tako da sam od njih odustao prije nego što sam i pomislio da kupim.

Ima li ko iskusan po pitanju DLG-a da procijeni valja li pomenuta ptičica tih para, a uzgred kakve su ove jedrilice za termalno ili padinsko letenje?  (pijemo)

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: DLG VERSUS COMPOSITE 150cm iz Hobby King-a
« Reply #1 on: August 31, 2012, 11:51:56 PM »
ovo kao da sam ja pitao

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: DLG VERSUS COMPOSITE 150cm iz Hobby King-a
« Reply #2 on: September 01, 2012, 12:08:12 AM »
Na papiru po karakteristikama vrlo lici, da ne kazem da je kopija ovoga

http://www.fvk.de/Blaster%202.html

a on je jako dobar.

Kupis, probas, pa znas :).

poz
Veljko

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: DLG VERSUS COMPOSITE 150cm iz Hobby King-a
« Reply #3 on: September 01, 2012, 12:18:05 AM »
Ovo je kopija Topsky-a. Slican je Blasteru ali ovaj ima penasta a ne suplja krila, sto je za pocetnika malo bolje. Svakako, za ove pare se ne moze kupiti ni priblizno dobar DLG. Jedino sto sklapanje DLg-a uopste nije naivna prica, postaviti precizno komande i ostati u granicama tezina je prava umjetnost. Naravno trud se isplati visestruko.
@ Nikola, naravno :) taj dan mi nista nije islo, pa ni bacanje DLGa i pntranje po drvecu nije strasno  :)

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: DLG VERSUS COMPOSITE 150cm iz Hobby King-a
« Reply #4 on: September 01, 2012, 12:24:50 AM »
Izvini, Veljko, ali ovo je kopija modela Topsky 1, koja se prodaje i kao Dymond DLG.



Evo i LINK KA PRODAVNICI

Nisu cak ni boju nasli za shodno da joj promene.  :sljus

Sto se tice termala, trebalo bi da su dobre jer za hvatanje termala i sluze a na padinu mogu sigurno sobzirom da su od karbona, kompozita itd... Mozda bi im za padinu trebalo malo balasta jer su lagane.

E sad, ovo kako leti Bog sveti zna. Dok ne uzmes ili neko ko je uzeo ne napise konkretno neces znati. Problem je sto ovako izgleda super, izgleda i Fling od GreatPlanesa, a leti kao cigla.

Posto mene ove jedrilice izuzetno zanimaju pa sam procitao sve i svasta i uradio domaci, moj savet za prvu DLG jedrilicu je Vladimirov ELF. Jedrilica iz muskito kategorije. Opremljena ce te kostati manje od 200 eura a dobijes jedrilicu vrhunskog proizvodjaca.


EDIT: Vidi ovog Saxa sto pise u isto vreme.  (kush)
« Last Edit: September 01, 2012, 12:27:11 AM by Anakin »
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: DLG VERSUS COMPOSITE 150cm iz Hobby King-a
« Reply #5 on: September 01, 2012, 09:08:23 AM »
OK nisam znao da ima jos "kopija" blastera :). Poznavajuci kako radi firma Staufenbiel velika je verovatnoca da to nije kopija vec bas taj model, dodajte nemacki porez i transport na cenu iz HK i eto cene iz Satufen-a.

I meni je ova kategorija zanimljiva, ali i ovo sto imam jedava stizem da letim, mozda jednog dana.

poz
Veljko

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: DLG VERSUS COMPOSITE 150cm iz Hobby King-a
« Reply #6 on: September 01, 2012, 12:02:49 PM »
Kao što sam obećao:

Vraćamo se sa RC aeromitinga u Beranama 12.08. i odlučismo da napravimo kafe pauzu negdje na pola puta. Odluči Sale da mi demonstrira izbačaj i let njegovog DLG-a obzirom da se ranije nijesam sretao sa jedrilicama ovog tipa. Divio sam se njegovoj hrabrosti da je lansira neposredno pored magistrale okružene prašumom  (:sok:)  (res).

Mislio sam da je kod DLG-a najteže izbacivanje, ali sam se uvjerio da je polijetanje p... dim pri slijetanju... paziii drvooo  (:sok:)

   

Onda je nastupio kontraevolutivni proces - vraćanja čovjeka na drvo (to valjda dolazi sa ovim hobijem) i uz malu našu zemaljsku pomoć sa tla i Saletove alpinističke vještine jedrilica prođe bez ogrebotine  :)aplauz

I tako ja ostadoh zatečen i što bi rekao sin mačor tati mačoru: Ajmo tata, dosta smo jeb...!!!

Sale, pozdrav  (pijemo)
« Last Edit: September 01, 2012, 12:09:48 PM by tataBulik »

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: DLG VERSUS COMPOSITE 150cm iz Hobby King-a
« Reply #7 on: September 01, 2012, 07:57:59 PM »
 :hehe    ()-()      Jako!!!!

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: DLG VERSUS COMPOSITE 150cm iz Hobby King-a
« Reply #8 on: January 31, 2013, 10:30:30 PM »
Ljudi ja sam se ozbiljno zaljubio u ovu kategoriju a svi znate koliko volim helikoptere.....
Jako me podseca na moju bivsu kategoriju S8E i S8E/P (radio komandovani raketoplani).....
Ovo bi bilo ekstra za takmicenja kod nas!!!!

E sad kupiti ili praviti model :o :o :o
Iz mog iskustva sa gore pomenutom kategorijom prakticno smem da potpisem da je 10% model a 90% posto letenje odnosno prepoznavanje i koriscenje termike.
Tako da to dalje implicira da je i ovakav da kazemo "jeftiniji model" vise nego dobara za takmicenje narocito ako se tek ulazi u pricu....
Kao glavnu prednost ove kategorije bi izdvojio NIKAKVE post-troskove (kao u S8E... raketni motori jenokratni a 15 evra kom pa puta 3 za takmicenje + eventualni trening).

Joj jako mi se svidja!!!!!
« Last Edit: January 31, 2013, 10:38:49 PM by IVAN3D »
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: DLG VERSUS COMPOSITE 150cm iz Hobby King-a
« Reply #9 on: February 01, 2013, 01:04:23 AM »
Quote
Ljudi ja sam se ozbiljno zaljubio u ovu kategoriju a svi znate koliko volim helikoptere.....
Jako me podseca na moju bivsu kategoriju S8E i S8E/P (radio komandovani raketoplani).....
Ovo bi bilo ekstra za takmicenja kod nas!!!!
E sad kupiti ili praviti model :o :o :o
U Subotici su mlađe kolege modelari napraviji sami nekoliko DLG. Sa iskustvo starijih u tehnologiji stakloplastike i CAD CAM radom mlađih je, između ostalog, rođen i ovaj model. Nisam pratio u detalje nastanaka, ali evo rezultata. Na ovim slikama u albumu se vide modeli i svi koji su zaslužni za strpliv i pametan rad na ovim modelima.
Kupiti je mnogo lakše. Ako ne iz inostranstva, onda treba ih pitati šta imaju na prodaju od delova ili ceo model.
Recimo preko Arpad-a na ovom forumu, koji je na sledećoj slici.



A ovaj u kapi je Lorand, elektroničar i CAD CAM majstor u ovom projektu.



Ja sam odmah pomislio na male školske klizače, kada sam prvi put ugledao ove RC modele. Pa i jesu RC klizači sa mnogo većim mogućnostima. Ja obično im govorim da su ovo modeli na bacanje.  :big smile

 ;namig



« Last Edit: February 01, 2013, 01:11:29 AM by tibeteagle »

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: DLG VERSUS COMPOSITE 150cm iz Hobby King-a
« Reply #10 on: February 01, 2013, 11:31:11 AM »
Ivane, ne slazem se u konstataciji da je u DLG letenju 90% letenje a 10% model...
Mislim da je upravo obratno, jer u ovoj kategoriji svaki gram, ustvari svakih pola grama pravi ogromnu razliku.
Ja sam kupio model sa slike koji drzi Arpad i DLG je stvarno poseban dozivljaj.
Ovo mi je prvi DLG i na njemu sam se ucio ali nije vise u stanju za neko takmicenje, tako da cu prvom prilikom kupiti novi.
Po meni trebalo bi da gledas varijantu sa krilom od penastog materijala koji je presvucen.
Ova krila jesu malo teza, ali su dosta jaca. Meni je krilo nekoliko puta puklo kada sam ga hvatao pri vecoj brzini.

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: DLG VERSUS COMPOSITE 150cm iz Hobby King-a
« Reply #11 on: February 01, 2013, 12:18:25 PM »
Ivane, ne slazem se u konstataciji da je u DLG letenju 90% letenje a 10% model...
Mislim da je upravo obratno, jer u ovoj kategoriji svaki gram, ustvari svakih pola grama pravi ogromnu razliku.
Ja sam kupio model sa slike koji drzi Arpad i DLG je stvarno poseban dozivljaj.
Ovo mi je prvi DLG i na njemu sam se ucio ali nije vise u stanju za neko takmicenje, tako da cu prvom prilikom kupiti novi.
Po meni trebalo bi da gledas varijantu sa krilom od penastog materijala koji je presvucen.
Ova krila jesu malo teza, ali su dosta jaca. Meni je krilo nekoliko puta puklo kada sam ga hvatao pri vecoj brzini.

Ja samo da ponovim da ne govorim o pukoj konstataciji vec o nekom svom iskustvu...
Moji modeli S8E i S8E/P su sa ovim vrlo slicni osim sto trup ima leziste raketnog motora i nemaju toliki vertikalac a to je savrseno jasno zasto.
E sad i S8E model vrhunski je tezak oko 120gr bez motora a moj jedan bio 165 a drugi sa karbonskim krilom i eleronima (mi smo pravili model) oko 145gr sto pokazuje da je bio prilicno tezi od "vrhunskog" ali sam i pored toga pobedjivao prakticno uvek od drzavnih preko world cup-ova pa do Svetskog prvenstva...

Ok ne kazem da se sa nekom krntijom uvek moze postici rezultat ali i za to imam licni primer....
Na Svetskom prvenstvu me je pobedio moj drugar iz reprezentacije sa tolikom kantom od modela da je to prosto neverovatno ceo svet se cudio a kasnije su svi hteli da mu se potpisu na krilo.
Jednostavno startovao je u boljem trenutku od mene i iako je drasticno generalno losiji od mene (sto i sam kaze) uleteo je u bolje uslove i izleteo maksimum a ja nisam!!!

Zato kazem da je umece bitnija stvar ali eto radi dobrih odnosa menjam odnos sa 80% prema 20% u korist umeca letenja  (pijemo)

moj prvi model







i ja u poznatom inostranom modelarskom casopisu  ::)



i onaj drugi sa eleronima jer je u propozicije dodato i precizno sletanje...






(ovo se pravilno prevodi ubica nevidljivih sto je bilo celom svetu interesantno jer sam se sa njim takmicio 2000. a znate sta je bilo 1999.)

I na kraju ocajna fotografija modela koji samo Laza i ja spremali kao veliko iznenadjenje konkurenciji za svetsko prvenstvo raketoplan sa sklopivim krilima od 2.3m!!! sta da vam pricam kada sam ga nosio na overu modela ljudi su se krstili, nazalost vremenski uslovi nisu dozvolili da letim njega a kasnije je dodato i precizno sletanje pa vise nije bio imperativ ostati sto duze u finalnom letu u vazduhu pa je nazalost izgubio svrhu....




Bilo kako bilo mislim da je F3K divna kategorija i da bi mogli lagano da udjemo u to....

pozzzzzzz

 ()-()
« Last Edit: February 01, 2013, 12:24:32 PM by IVAN3D »
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: DLG VERSUS COMPOSITE 150cm iz Hobby King-a
« Reply #12 on: February 01, 2013, 04:36:08 PM »
Ma naravski  ()-() iskustvo i umece je broj 1 samo kazem da je (konkretno u ovoj kategoriji) jako velika uloga modela. Ne kostaju dzaba po par hiljada evrica a da nemaju ni 150-200gr :)
Ne znam jesi obratio paznju na "Vortex" mislim da sam ga mozda pominjao ranije, ako ne ovdje onda na nekom drugom forumu.
Prave ga Slovenci, super mashina ali mnogo $$$$$$.



Jedna od dobrih opcija za kupovinu je i www.arthobby.com imaju fine modele od 1.5m