Author Topic: Potrebni savjeti oko popravke modela od balze  (Read 3180 times)

Offline dejanxx

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Potrebni savjeti oko popravke modela od balze
« on: September 10, 2012, 08:58:34 PM »
Pozdrav svima, juce sam imao prvi let sa novim modelom, otisao je u kovit pri zadnjem planiranom zaokretu, pao sa nekih 70ak metara i nije puno ostecen, napuklo jedno krilo na sredini izmedju flapsa i elerona otprilike, pukla jedna strana vertikalca i otpao stajni trap sve ostalo je bez ogrebotine... skinuo sam foliju i pogledao kakvu balzu trebam kupiti za oblaganje i koju letvicu koja ide duzinom krila  jer su rebra u krilu citava... Pala mi je jedna ideja na pamet kad sam to vec rasklopio pa me interesuju savjeti iskusnih modelara koliko je to pametno uraditi... Mislio sam dodati nekoliko rebara i krilo i tako ga produziti za 20 centimetara naravno i drugo bih rasklopio i uradio isto... Da li bi to puno uticalo na karakteristike leta u kako? hvala svima

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: Potrebni savjeti oko popravke modela od balze
« Reply #1 on: September 10, 2012, 09:02:48 PM »
O kom se modelu radi? Daj neke fotografije sa oštećenjima. Nemoj produžavati krilo, jer da je to bilo potrebno to bi uradili u fabrici.

Offline dejanxx

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: Potrebni savjeti oko popravke modela od balze
« Reply #2 on: September 10, 2012, 09:06:37 PM »
Nisam bas vjest sa fotografijama a model je cessna bird dog od black horse-a

Offline pericamitic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 290
Re: Potrebni savjeti oko popravke modela od balze
« Reply #3 on: September 10, 2012, 09:11:13 PM »
Kako ti pade sa 70m ? ")

Offline dejanxx

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: Potrebni savjeti oko popravke modela od balze
« Reply #4 on: September 10, 2012, 09:15:39 PM »
Bio daleko, i nisam dovoljno povecao gas u zaokretu, odjednom se strmoglavi na nos i nije bilo sanse da ga izvucem zvuk kada ja pao u sumu je bio strasan ja sam mislio da se raspao u milion komada medjutim nevjerovatno je kako je dobro prosao... Sutra cu postavit slike, a sada razmisljam o tom dodavanju rebara, pa cekam predloge iskusnih po tom pitanju

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Potrebni savjeti oko popravke modela od balze
« Reply #5 on: September 10, 2012, 09:16:34 PM »
Mogao je da ode u kovit zbog nekoliko razloga a najverovatnije je da si ga usporio pa je upao u stoling (stall), moguce je i da je zbog lose podesenog tezista CG bio repat t.j. da je tezina bila na veca na repu nego na nosu zbog cega se dogadja da je avion totalno neupravljiv ili delimicno upravljiv i veoma lako se svaljuje na krilo ili u kovit. Proveri zbog cega se dogodio pad, moguce je da baterija nije bila dovoljno pricvrscena za trup pa se pomerila unazad ili unapred sto je prouzrokovalo disbalans tezista a baterija je jedina na avionu koja u najvecoj meri utice na teziste jer je najteza stvar u avionu. Mada nisi rekao koji je avion u pitanju i dali je elektro ili glow?
Pozdrav Ivan

Offline dejanxx

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: Potrebni savjeti oko popravke modela od balze
« Reply #6 on: September 10, 2012, 09:23:06 PM »
Poceo sam ja poseban post kako sam usao u ovaj hobi i tu cu detaljno opisati sve o letu, model je bio jako stabilan ja kao pocetnik sam ga letio bez problema jedino me iznenadilo da je trazio jaci gas u zaokretu jer bi poceo da pada u kovit ali pretpostavljam da je to do tezine i velicine model... ima dosta uzroka koji su mozda doveli do toga opisacu sve u ovom topicu
 http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,10149.0.html
Pa cemo tu o tome diskutovati naravno postavicu i slike... sad me zbog nabavke materijala interesuje ovo za produzenje krila...