Author Topic: Gimbal - DIY (cinestar-like)  (Read 17450 times)

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Gimbal - DIY (cinestar-like)
« on: September 29, 2012, 11:01:17 PM »
Posto se snimanjem I ovim modelima bavim iz hobija, nemam nameru da dam 1000 I vise eura za gimbal,

Krenuo sam da pravim gimbal nalik Cinestar 8 ili Zenmuse, samo klasika zupcanici I kais,
inace aluminijumska cev varena I ispala je solidno, mada je to prvi model, uskoro cu odraditi drugi od cevi 10x10mm, i eloksirati ih,  specijalna farba za eloksiranje stize za par dana.

Tezina nije problem, jer je ceo gimbal oko 450grama, cak i manje, jer sam skidao neke krajeve vitroplasta, mada bih voleo da bude ispod 300gr, jer ovo je bez servoa...

Problem mi nastaje jer nema nekog normalnog resenja za ove zupcanike I kais kao sto je na slici, to je u stvari repair kit za AV200 gimbal, samo meni to treba puta 2, pa je cifra pomalo visoka.

http://www.quadrocopter.com/CineStar-Gimbal-Repair-Kit_p_543.html

ima li neko znanja ili ideju za jeftinije resenje ?  prekopao sam internet I ebay, ali uglavnom su to alumijumski zupcanici za CNC mashine, I nisu lagani.
« Last Edit: September 29, 2012, 11:04:59 PM by djbojan »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Gimbal - DIY (cinestar-like)
« Reply #1 on: September 30, 2012, 07:54:59 PM »
Quote
Tezina nije problem, jer je ceo gimbal oko 450grama, cak i manje, jer sam skidao neke krajeve vitroplasta, mada bih voleo da bude ispod 300gr, jer ovo je bez servoa...

Moja verzija je 396g sa servoima i prikljičnim elementima za centralnu ploču MK. I ja sam prvo mislio na bravariju, ali je stolarija mnogo lakša. Još mi samo fali jedan kompletan mikrokopter.  :big smile


http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,6632.msg58525.html#msg58525

Bilo od čega da se pravi nosač, uspešnost zavisi od dobre geometrije i pravilnog položaja kamere na njemu. Ipak glavnu ulogu igra servo sa određenim prenosnim odnosom. Servo ima izvesno kašnjenje reakcije od primanja signala do početka pomeranja kamere, pa ne treba nikada kriviti nosač ako ne radi idealno precizno kako se to očekuje. Isto je i sa telom MK jer je važno samo da je dovoljno kruta konstrukcija jer glavnu ulogu igra elektronika, motori i propeleri.
Ovde sam napisao prednosti zupčastog prenosa naspram kaišnog.
http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,6632.msg58547.html#msg58547


Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: Gimbal - DIY (cinestar-like)
« Reply #2 on: September 30, 2012, 08:44:23 PM »
Lep nosac, ali mislim da zupcanici ipak ne mogu da pridju kaisu koji je oko 6mm sirok, ja sam imao problem da se aparat zatrese kad se servo pomeri, ali je kais uzan 3mm, a i manje. 

To je bilo sa nosacem koji sam kupio iz turske,  http://www.copterframes.com/index.php?route=product/product&product_id=91

ali je i aparat tezak,  Eos550d ima oko 650gr.

E sad sto se tize zupcanika, sve je ok kako vi kazete Tibeteagle,

ali se javlja zazor izmedju zupcanika i verujem da je jako tesko nacentrirati taj zazor izmedju, a i uvek se taj zazor povecava po malo, mozda ja i gresim, danko je imao taj problem koliko mi se cini.

Nisam ja izmislio kais nego su ga odradili na dobrim i skupim gimbalima, Av130, Av200, cinestar.....   provereno dobro rade

 Oko Zenmuse ne vredi polemisati jer je totalno druga kategorija, direktno.  Ali sam morao da ga pomenem, jer je mama u svetu gimbala...  :)aplauz

 

E da, kad smo kod varijacija prenosa sa servoa na objekat, znaci u ovon slucaju kolevku gde montiramo aprat, neprevazidjena je poluga, nema zazor i kasnjenja, samo je jako mali pomeraj, oko 90 stepeni realno , znaci 45 napred, 45 nazad.  ali stim da su poluge iste duzine od osovina da bi dobili 1:1, samo tu servo mora biti bez zazora u zupcanicima.
      Ali najgore sto je mali hod.....
« Last Edit: September 30, 2012, 08:51:04 PM by djbojan »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Gimbal - DIY (cinestar-like)
« Reply #3 on: September 30, 2012, 11:54:57 PM »
Bojane moja tehnika ozubljenja je specijalna i nema prazan hod. Poenta je u tome da sam sam konstruisao zupce na zupčanicima tako da se slobodno mogu pritisnuti jedno do drugog. Guma servo ležišta daje elasičan pritisak.Naravno ni ovaj prenos nije idealan, ali je bolji od kaišnog koje dodatno povećava vreme reakcije i njegova elastičnost je suvišna i može dovesti do vibracije kamere a koja može kvariti kvalitet video snimaka. Sasvim je dovoljno da ima elastičan spoj između nosača i tela multikoptera.
O Zenmusu i te kako vredi polemisati jer on potvrđuje da je najbolji prenos bez prenosa, odnosno direktan priključak na motor koji radi bez velikih ubrzanja kao mali motor u servou, kao jedan od glavnih razloga sporosti hobi servo motora. Tu nema kašnjenja reakcije a ni uticaj mane ni jednog od prenosa koje smo pre spomenuli. Inače ovaj sistem se može uraditi od delova za robot tehniku za ne punih 100$... ali ovo je već druga priča.
 ;namig
« Last Edit: September 30, 2012, 11:59:59 PM by tibeteagle »

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: Gimbal - DIY (cinestar-like)
« Reply #4 on: October 01, 2012, 05:07:54 AM »
Veoma zanimljiva prica, trebali ste ponuditi nekoj poznatoj firmi vase resenje,

A mogli bi da pomognete sa infirmacijama oko direct drive motora i drajvera za njih.

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Gimbal - DIY (cinestar-like)
« Reply #5 on: October 01, 2012, 10:30:07 PM »
Ja mogu iz licnog iskustva da potvrdim da Tibeteagle-ov gimbal odlicno radi i da nema problema sa luftom u zupcanicima.

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: Gimbal - DIY (cinestar-like)
« Reply #6 on: November 09, 2012, 05:03:44 AM »
Posto sam imao problema sa podesavanjem i umirivanjem trzaja na snimku, na gimbalu od kolege Tibeeagle-a, mislim da je moj aparat tezak za tu primenu,

  Resio sam da mu dodam zupcanike koje sam kupio za moj gimbal rucne izrade,  i dodam externi potenciometar, mada me ubija sto nisam na vreme kupio kais za cinestar.

  Pa sam isekao i odradio od repnog kaisa za T-REX 450, sve je ovo radi testa, i ja sam prezadovoljan!

Probao sam sa obicnim servo testerom i probao sam sa Mikrokopterovom plocicom u ruci, i naslonjenu na gimbal  i super je !

   rezultati su fantasticni, samo sto je taj servo koji sam koristio malo spor za ovu primenu, ali snimak je tečan i miran skroz.   (yay) (yay) (yay) (yay)

odoh da spavam, ne vidim da kucam vise......




Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Gimbal - DIY (cinestar-like)
« Reply #7 on: November 09, 2012, 06:23:55 PM »
Odlično Bojane.  :)aplauz Trudiš se, ali možda ne u dobrom smeru.

Mehanički gledano, snaga servoa se ne menja sa prenosom. Sa većim prenosnim odnosom se dobije veći momenat ali povećava se put servoa, a koja rezultira povećanje vremena reakcije na kameru, jer servo mora da napravi veći ugaoni pomak, a za to treba više vremena. Za kaišni prenos je poreban servo sa 2BB, a servo koji imaš je sa 1BB. Potenciometar direktno priključen na osu pomeraja kamere je manje precizna povratna informacija* i bolje je ako je na vratilu servoa.

  Mnogo je jednostavnije i praktičnije ako staviš jači servo sa originalnim prenosom i dobi ćeš ono što treba. Recimo neki bolji sa coreless motorom, jer oni mnogo bolje ubrzavaju iz mesta i brže menjaju smer zbog manje mase rotora motora. Kod stabilizacije je to važno jer se u kratkom vremenskom intervalu mnogo puta motor se mora okrenuti u suprotan smer okretaja. Generalno, ovo je ključni razlog zašto modelarski servoi nikada neće moći postoći onu preciznost što daje direct drive pogon.

  Mnogi po svetu eksperimentišu sa raznim prenosima i servoima, a naći pogodan koji će da zadovolji i maksimaliste je dosta teško. Kako sam već pre negde rekao, ne treba očekivati od modelarskih servoa jeftinije klase puno, pogotovo ako treba pomerati tešku kameru. Na kvalitetu servoa ne treba štedeti, jer je to najvažnija komponenta u celom nosaču. Manja foto-video kamera bi isto pomogla, a u kategoriji do 400g je veoma zadovoljavajući izbor. Tela kamere sa prizmom su teža i nepotrebna na MK.

* ovo mogu dodatno da objasnim po potrebi.


Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: Gimbal - DIY (cinestar-like)
« Reply #8 on: November 09, 2012, 07:02:23 PM »
Sve ja vas razumem, ali ovo radi sasvim dobro, verujte da radi daleko bolje nego sto je bilo, i snimak je jako dobar, samo ja nemam mnogo vremena da sve testiram i odradim kako treba....

  Elektronika je iz digital coreless servoa, prebacio sam je iz SKYHOLIC HDS-2288   u   HITEC HS-485HB , jer ima carbon zupcanike i nema lufta u njima.

  Veceras cu probati da preradim PowerHD 8312 TG, on je isto digital i imam coreless motor, tako da je dovoljno brz za sve sto mi treba.

 Mislim da ako mnogi uspevaju sa ovim principom rada po svetu, necu da se vise maltretiram i mucim, resenje je na pomolu samo da se podese sitnice, i uskladi sve,  brzinu ima, preciznost isto i resen problem.

Cinestar moze da nosi i RED EPIC tako da dalje ne treba pricati....

« Last Edit: November 09, 2012, 07:04:14 PM by djbojan »

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Gimbal - DIY (cinestar-like)
« Reply #9 on: November 09, 2012, 08:59:03 PM »
nisam expert al mislim da ovo jako dobro izgleda,cak stovise mi se svidja kako je odradjeno!
ex pseudonijum: sova

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Gimbal - DIY (cinestar-like)
« Reply #10 on: November 09, 2012, 09:00:23 PM »
Ovaj nosač na video klipu ima Savox servoe. Znači da znaju od čega gine muva. Ipak pokvarili su, jer su napravili preveliki prenos na uštrb kvaliteta stabilizacije. Upravo sam pogledao i nisam video ni jedan klip sa njim, gde je horizont stabilan. Što više, kao da uopšte ne radi, već samo ga koriste za pomeranje uglova kamere, a slika se giba isto kao i MK i to u mirno vreme. Poteciometri na osama okretaja im je trebao samo zbog većeg hoda kamere, jer spoljnji potenciometar ima preko 270 stepeni slobodnog hoda a servo su prepravili na 360+. Dobro prodaje robu, kada okreću kameru na sve strane, bez stvarne potrebe prilikom snimanja preko 90 stepeni, sa malom rezolucijom stabilizacije ili nikakvom. Ti imaš šanse da sa boljim servoima i originalnim prenosom imaš mnogo bolju stabilizaciju. Probaj. ;namig

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: Gimbal - DIY (cinestar-like)
« Reply #11 on: November 11, 2012, 01:03:26 PM »
Nakon nekoliko noci provedenih u probama i testiranjima sam dosao do zakljucka da ne mogu dobiti precizno pomeranje na pitch osi, uvek imam sitne trzaje jer servoi su male rezolucije, u prevodu malo koraka za njegov put.

  Sad imam dilemu i ne bih da tresnem ali sve se svodi da SAVOX SC-1258TG rade najbolje posao,

   bolje da pitam nego da kupim pa opet da dobijem isto,

   podaci o ovom servou

 Limit angle:  200°±10°
Connector wire gauge:  #22 AWG
Connector wire length:  250 ±5 mm
Horn gear spline:  25T
Control system:  Pulse width modification
Amplifier type:  Digital Controller
Operating Travel:  100° (when1000→2000 μsec)
Neutral position:  1500 μsec
Dead band width:  3 μsec
Rotating direction:  Counterclockwise (when1500→2000 μsec)
Pulse width range:  800→2200 μsec
Maximum travel: Approx 130°(when900→2100 μsec)
 
    a kao prvi opis se navodi    Combines leading edge technology with super high 12 bit (4096) resolution

    E sad na sta se misli pod rezolucijom ?   Vise koraka i veca preciznost ?


Ako je tako, necu da se mislim veceras kupim i cekam, za roll osu mi dobro rade i ovaj Hitec HS-485HB
   
 Ako je tako , onda cu vratiti sve u pocetno stanje kao sto je Tibeteagle bio postavio i koristiti njegov prenos, mada mogu odmah probati externi potenciometar da bih dobio ipak toliko zeljeni i trazeni veliki hod kamere

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Gimbal - DIY (cinestar-like)
« Reply #12 on: November 11, 2012, 08:07:33 PM »
Quote
Combines leading edge technology with super high 12 bit (4096) resolution
Ovo zanči da sa oko 0.044 stepeni može da čita svoj potenciometar. (od prilike 180/4096=0.044) Odgovor je dakle jeste, ima veću rezoluciju od drugih, ako su sa 11 ili 10 bita.
Quote
Dead band width:  3 μsec
Ovaj parametar je isto dobar i odnosi se na mogućnost reakcije servoa na najmanji dati signal sa kojim je servo upravljan. Ovo je obično oko 5 μs. Proba ću veoma kratko da objasnim. Treba znati da se servo upravlja se PWM signalom, što ukratno podrazumeva da se vremenska dužina signala odnosi na položaj servoa. Nadalje i vezano za ovo, navodi se još dužina signala 900-2100μs upravljanja sa radnim periodom ugla vratila od 130 stepeni. Iz ovoga se može izračunati da osetljicost elektronike na odziv od 3 μs podrazumeva 0.325 stepeni pomaka na vratilu servoa. (2100-900=1200/3=400 i 130/400=0.325) Sa prenosom koji je na pitch osi na osovini klupice kamere će biti oko 0.2 stepeni rezolucije jer se sa prenosom povećava rezolucija. To je već toliko mali ugao da će nosač kamere da upije onu sitnu vibraciju koja nastaje na servou.
Odmah poređenja radi nosač sa direct drive pogon (DJI Z15 Zenmuse) sa mikrokoračnim upravljanjem koračnog motora radi sa 0.056 stepeni, što je za tek 4 puta bolje i ne više.
Quote
Horn gear spline:  25T
Hitec ima 24T pa će se zupčanik morati premestiti na njegov točkić.

Konačno, uzevši u obzir snagu i metalne zupčanike Savox servoa, znači da je od najboljih i može se očekivati samo mnogo mnogo bolji rezultat. Bojane znam da od ovoliko puno brojeva boli glava, ali je suština sakrivena baš u njima.
Kupuj.  ;namig





« Last Edit: November 11, 2012, 08:46:13 PM by tibeteagle »

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: Gimbal - DIY (cinestar-like)
« Reply #13 on: November 11, 2012, 08:58:14 PM »
Hvala vam na podrsci i informacijama, nadam se da ce mnogima ovo znaciti,  video sam ja odavno ovaj Savox 1258TG  servo, samo nekako mi je bio ipak skup, ali ako je to resenje, onda nista nije skupo.  Doduse veci je problem dostava u srbiju, ali i to cemo resiti preko nekog iz DE.

  Sad sto se tice frekvencije signala, kod wookonga postoji 50,100,200,400 HZ,

a kod Mikrokoptera je

servo refresh 8 = 44.4Hz
servo refresh 7 = 50Hz
servo refresh 6 = 58.8Hz
servo refresh 5 = 72Hz
servo refresh 4 = 88.8Hz
servo refresh 3 = 114.28Hz
servo refresh 2 = 181.8Hz

Veceras pazarim  SAVOX SC-1258TG  , pa cemo videti kad stigne.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Gimbal - DIY (cinestar-like)
« Reply #14 on: November 11, 2012, 09:24:09 PM »
Ovi podaci nisu toliko važni sada, jer se odnose na učetalost slanje informacije o polužaju. Ako servo može da čita, onda je bolje staviti što veću frekvenciju. Znači ne odnosi se na preciznost. Možda si pročitao onu, sada suvišnu, informaciju koje sam kasnije izbrisao.
Ja bih uzeo ovaj:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__9765__Hitec_HS_7985MG_Coreless_Digital_Servo_10_4kg_62g_0_16sec.html
Evo više o njemu:
http://www.servocity.com/html/hs-7985mg_servo.html
Ima ga na stanju a cena je skoro ista.
Poz.