Author Topic: Nejednaka brzina motora  (Read 6142 times)

Offline Baky

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 79
  • Ljubav preko žice ♪♫
Nejednaka brzina motora
« on: October 08, 2012, 09:52:30 PM »
Ljudi, treba mi savet...

Imam X525 quad sa Turnigy 2217 motorima i Mystery Blue 30A ESC-ovima.

Quad uvek naginje u istu stranu (nazad desno) i dosta nestabilno leti. Ovaj problem se javljao (u manjoj meri) sa KK boardom i sa Criusom AIOP pločicama. Nivelisao sam mu položaj libelom da proverim da nije do toga. Imam utisak da je problem do ESC-a jer sam menjao mesta motorima i quad i dalje beži u istu stranu mmmm

Ima li neko idaju šta još da probam ili da poručim rezervni ESC?

Offline darko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 338
Re: Nejednaka brzina motora
« Reply #1 on: October 09, 2012, 12:10:39 AM »
Moraš kalibrisati svaki esc pojedinačno tako da zapamti početnu i krajnju poziciju gasa tvoje stanice !
Nađi uputstvo za esc i uradi to i tvoji problemi će nestati !

Offline Baky

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 79
  • Ljubav preko žice ♪♫
Re: Nejednaka brzina motora
« Reply #2 on: October 09, 2012, 01:55:29 PM »
Radio sam i to, zaboravih da napišem.

Jedino što mi pada na pamet, pošto sam ih kalibrisao sve od jednom po proceduri za kalibraciju i na KK i na MegaPiratesu, je da ih sve razvežem od pločice pa da jedan po jedan kačim na throttle kanal i da vidim da li će da da neke rezultate.

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: Nejednaka brzina motora
« Reply #3 on: October 09, 2012, 02:56:58 PM »
Možda glupo pitanje, ali da li si vodio računa o smeru rotacije prilikom montaže propelera?

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Nejednaka brzina motora
« Reply #4 on: October 09, 2012, 03:14:09 PM »
Ne bakćem se ovim napravama, ali najsigurniji način da definišeš šta nije u redu, je da, na bilo kom ESC-u, kačiš jedan po jedan motor i na svaki montiraj jednu istu elisu (imaš ih četiri 1-2-3-4), znači prvo sa elisom 1, uradiš promenu sa svakim motorom i meriš broj obrtaja na 2/3 gasa. Onda, isto to sa elisom 2, pa 3 i 4 !
Nema veze da li je elisa push ili pool, samo je bitno da tačno upišeš u tabelu, koja je koja !
Naravno, možeš i da na svaki prikačeni motor, prvo izmenjaš elise, pa redom...

                ł     ELISA-1  ł    ELISA-2  ł    ELISA-3   ł   ELISA-4   ł
.-----------ł-------------ł-------------ł-------------ł-------------ł
MOTOR-1  ł                  ł                  ł                  ł                  ł
MOTOR-2  ł                  ł                  ł                  ł                  ł
MOTOR-3  ł                  ł                  ł                  ł                  ł
MOTOR-4  ł                  ł                  ł                  ł                  ł

Uporedi rezultate i ako se poklapaju ili je jako mala razlika, stavi ESC broj 2 pa 3 i 4. Motor i elise ne moraš da menjaš ! Ostaviš zadnju kombinaciju, koju si testirao i menjaš samo ESC.
Ako su i sad rezultati identični, očigledno je, da je problem u pločici ili ti neka elisa nije balansirana ! Ako je elisa neizbalansirana, postignuti broj obrtaja je manji, na svim motorima, što se vidi iz gornje tabele. Osim toga, i proizvedeni zvuk se razlikuje !..
Ovom metodom si eliminisao dilemu ESC -motor - elisa.
Sto posto sam siguran da nisi uzeo elisu, kao moguć problem, kao i većina !

Pozdrav
Miša
« Last Edit: October 09, 2012, 03:24:18 PM by miša2002 »
#FFCC00

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Nejednaka brzina motora
« Reply #5 on: October 09, 2012, 03:21:40 PM »
Da ne bude zabune, ovo
......
Nema veze da li je elisa push ili pool, samo je bitno da tačno upišeš u tabelu, koja je koja !
.......
se odnosi samo na merenje, a ne na konkretan raspored na kvadu !!!
#FFCC00

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Nejednaka brzina motora
« Reply #6 on: October 09, 2012, 05:54:00 PM »
Cek bre malo, a sta se dogadja sa obicnim trimovanjem?  mmmm

Kazes da stalno bezi u jednu stranu, ajde napisi jos nesto, koju stanicu koristis? Kad probas da trimujes ima li efekta? Uspes li uopste da ga podignes od zemlje ili ne? Jesi li siguran da se motori okrecu u pravu stranu i jesu li rotacije rasporedjene pravilno?
Imas li iskustva u letenju quad-a ili ti je ovo prvi rc uredjaj?

Ajde malo pisi pa da vidimo....

P.S. Ako nista ne uspe imamo mi neke poznanike u institutu Lola pa da ga pogleda tim naucnika...
« Last Edit: October 09, 2012, 06:06:03 PM by ivanmagd »

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: Nejednaka brzina motora
« Reply #7 on: October 09, 2012, 06:50:24 PM »
a da li si mozda kalibrisao gyro-e ?   Ili ne znam sta ima da se podesava i kalibrise,

nema to veze sa ESC-ovima, oni ne mogu na taj nacin da uticu na naginjanje, njima kontroler zadaje gas i pegla letelicu, znaci tebi kontroler brljavi, neka kalibracija,

aj slikaj centralni deo blize, gde ti je kontroler, da vidimo vesanje plocice i quada, i slikaj ceo quad iz 2-3 ugla.  4e


Offline Baky

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 79
  • Ljubav preko žice ♪♫
Re: Nejednaka brzina motora
« Reply #8 on: October 10, 2012, 10:48:12 PM »
a da li si mozda kalibrisao gyro-e ?   Ili ne znam sta ima da se podesava i kalibrise,
Kalibrisao sam gyroe po uputstvu koje ide uz Arducopter. Jedino što mi sad pada na pamet je da ovo vešanje ne drži pločicu paralelno sa quadom i da zbog toga nastaje razlika. Probaću da proverim, pa javljam.

aj slikaj centralni deo blize, gde ti je kontroler, da vidimo vesanje plocice i quada, i slikaj ceo quad iz 2-3 ugla.  4e
Evo:


Cek bre malo, a sta se dogadja sa obicnim trimovanjem?  mmmm
Reaguje na trimovanje, ali ne mogu nikako da postignem da stoji mirno. Čim povećam throttle, počinje da ide u suprotnu stranu od ove na početku.

Kazes da stalno bezi u jednu stranu, ajde napisi jos nesto, koju stanicu koristis? Kad probas da trimujes ima li efekta? Uspes li uopste da ga podignes od zemlje ili ne? Jesi li siguran da se motori okrecu u pravu stranu i jesu li rotacije rasporedjene pravilno?
Imas li iskustva u letenju quad-a ili ti je ovo prvi rc uredjaj?
Koristim Turnigy 9X sa ER9X firmverom. Elise i motori se okreću u pravu stranu (po uputstvu za arducopter), proverio više puta.

Ovo mi je prva RC letilica, vežbao sam se na quadu u simulatoru. Možda to nije najsrećnije rešenje, ali ne verujem da bi trebao da bude ovoliko nestabilan.
Mišo, probaću ovaj metod za vikend pa da vidim šta će da izađe iz toga.

Hvala svim na pomoći!

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: Nejednaka brzina motora
« Reply #9 on: October 11, 2012, 12:07:57 AM »
A reci mi, odakle ti ideja da izolujes tu plocicu od frejma ?  mislim na taj us.ani sundjer,


Skini taj shit i stavi plasticne odstojnike, i udri na svaki cosak srafove po 3mm i mora da leti.

Zato ti se i naginje, jer nije ravno plocica u odnosu na frejm koptera.


 aj pisi sta si URADEO  ()-()

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Nejednaka brzina motora
« Reply #10 on: October 11, 2012, 09:41:42 AM »

Reaguje na trimovanje, ali ne mogu nikako da postignem da stoji mirno. Čim povećam throttle, počinje da ide u suprotnu stranu od ove na početku.



Nisam u ovoj prici ali sam se sretao multirotorima kod drugih. Ima li tvoja ploca opciju  self-leveling?
Neki dan smo kod drugara na oktu sa KK2.0 plocom ukljucili tu opciju, i letelica je tek tada pocela da se stabilizuje, ali nismo uradili sve do kraja, trebalo je jos ispodesavati ziroskope. A to sto ti ide u stranu, sigurno je do neravne pozicije ploce.

Offline mihajlo

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 144
Re: Nejednaka brzina motora
« Reply #11 on: October 11, 2012, 10:55:41 AM »
Iz sopstvenog iskustva.Skidaj te sundjere!