Author Topic: alu ili mesingane cevčice...  (Read 8362 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
alu ili mesingane cevčice...
« on: October 23, 2012, 12:37:06 PM »
Potrebna mi je aluminijumski ili mesingani kutjasti profil unutrašnjeg prečnika od 6 mm.

Bio sam u Uradi sam, Mc Bricolageu... Ima li neko ideju gde da nabavim takav materijal?

Hvala unapred

Mirče

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: alu ili mesingane cevčice...
« Reply #1 on: October 23, 2012, 03:32:43 PM »
Čisto sumnjam da ćeš to pronaći kod nas, pogotovo, ako tražiš po unutrašnjoj dimenziji, a još u ovo vreme.
Neznam za šta ti treba, ali mislim da ćeš lakše pronaći karbonske, naravno ako možeš da ih koristiš.
#FFCC00

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: alu ili mesingane cevčice...
« Reply #2 on: October 23, 2012, 03:55:50 PM »
Ti profili mi trebaju za šinu za otvaranje kabine ne Zerou.
Našao sam aluminijum 10x10 spoljne mere, ali to je malo "glomazno".
Možda napravim šinu od okruglog matrijala...

Pozdrav

Mirče

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: alu ili mesingane cevčice...
« Reply #3 on: October 23, 2012, 05:11:37 PM »
Imam neke kvadratne profile. Da ne pišem puno, evo slike dole.  mmmm



Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 793
Re: alu ili mesingane cevčice...
« Reply #4 on: October 23, 2012, 06:39:34 PM »
Imas kod staklorezaca profile koje koriste za vakumiranje prozora veoma su lagane 6x6mm   6x8 mm Pozdrav

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: alu ili mesingane cevčice...
« Reply #5 on: October 23, 2012, 07:04:10 PM »
Hvala za ideje, videću kod staklorezaca ako ne nadjem, tu zovem Lasla...

Pozdrav i hvala

Mirče

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: alu ili mesingane cevčice...
« Reply #6 on: October 23, 2012, 09:48:06 PM »
Ti profili mi trebaju za šinu za otvaranje kabine ne Zerou.
Našao sam aluminijum 10x10 spoljne mere, ali to je malo "glomazno".
Možda napravim šinu od okruglog matrijala...

Pozdrav

Mirče

Ne bih ti preporučio aluminijumske profile iz gomile razloga, kao i one za prozore, jer su oni sa gumom, bar one koje sam ja koristio, a kad izvadiš gumu - nisu nizašta. Možda ima i neka druga vrsta, ali ja ih nisam video...
Za to, što ti hoćeš, najbolja kombinacija je egalizirani ili polirani čelik i teflon ili WD plastika !

Ako hoćeš "bezobrazne" klizače-otvarače, pa još da klize "sami" i rade što šta, usput, prežali jedan kanal na stanici i ... :big smile
#FFCC00

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: alu ili mesingane cevčice...
« Reply #7 on: October 25, 2012, 09:46:56 PM »
Mirče, imaš kod Rajana jako velik asortiman obojenih metala.. Koliko vidim imaju alu kvadratne šipke od 4x4 pa na gore.. Imaš i alu cevi 6mm, alu okrugle šipke.. Možeš da praviš raznorazne kombinacije.

Link do sajta je:

http://www.rajan.rs/pgs/products.html




Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: alu ili mesingane cevčice...
« Reply #8 on: October 26, 2012, 01:47:25 AM »
Hvala svima, ja gledo, gledo, pa na kraju kupio od gosn Majlata onu mesinganu kvadratnu cevku...

Inače, juče sam išao u komšiluk da vidim tu u jednoj firmi koja prodaje alu i PVC stolariju, imaju li kvadratne cevi kakve mi trebaju. Naravno nemaju, ali uzeh katalog i kad sam video cene, kupio sam sva vrata i prozore da promenim na kući... :sljus
Čekam ujutro majstore da izbijamo pendžere i vrata, pa da stavljamo nove...

Pozdrav

Mirče

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: alu ili mesingane cevčice...
« Reply #9 on: October 26, 2012, 03:25:44 AM »
 :sljus
A ja mislio, on traži za model, kad ono
......
Čekam ujutro majstore da izbijamo pendžere i vrata, pa da stavljamo nove...

Pozdrav

Mirče
:big smile
#FFCC00

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: alu ili mesingane cevčice...
« Reply #10 on: October 26, 2012, 09:45:11 AM »
Mesing je za nijansu teži od gvožđa i poprilično mekši  tako da neznam koliko je dobra investicija ta mesingana cev, jedina prednost je što nije podložan koroziji kao gvožđe, sve ostalo je na strani gvožđa. Specifična težina mesinga je 8.4 do 8.73 g/cm3 dok je gvožđa 7.75 do 8.05 g/cm3. Možda je najbolje od svega upotrebiti inox cev ako već mora metal, težina nerđajućeg čelika je 7,48 do 8,00 g/cm3.
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: alu ili mesingane cevčice...
« Reply #11 on: October 26, 2012, 10:12:22 AM »
Cev je potrebna da bi se od nje napravila "šina" za otvaranje kabine. Jedna strana cevi se proseče na glodalici, a strugar napravi dva - tri mala valjka iz kojih izlaze navoji M-2. Ti valjci klize kroz cev, a navoji prolaze kroz falc i na njih se steže pokretni deo kabine.

Evo slika da bi bilo jasnije...





Ne bih ja sve ovo ni pravio, ali kabina je u startu uradjena iz dva dela. Prednji se preseče i "šofer šajbna" se fiksira na trup, a deo gde ulazi pilot će se pomerati prema nazad.
Neću praviti nikakve "egzibicije" za otvaranje preko elektromotora ili pneumatike.

Težina mesinganih cevi nije mnogo bitan faktor, jer na modelu od 3 metra raspona 50 gr ne znači ništa. Važnija mi je bila veličina cevi, pošto one koje ima da se kupe 10 x 10 mm su mnogo "kabaste" i izgledaju ne srazmerno u odnosu na model.
Cev koju sam nabavo je malo bolje rešenje...

Pozdrav

Mirče