Author Topic: Hteo da letim FPV, ali...  (Read 29715 times)

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1696
Re: Hteo da letim FPV, ali...
« Reply #15 on: January 05, 2013, 11:55:59 PM »
Danas se retko koriste 35/70 Mhz stanice a posebno za FPV. Iako na prvu loptu izgledaju pogodnije to su to zastarele tehnologije sa FM modulacijom koja zaostaje za modernim sistemima koji rade na vise frekvencija i gde se automatski menjaju frekvencije (frequency hopping) ukoliko je neki kanal zauzet ili postoji neka smetnja u kanalu.

Jedna od stvari prilikom izbora stanice na koju moras da obratis paznju je broj kanala, za FPV ne bi trebao da uzimas nista sto ima ispod 8 kanala.


A sta mislis na FUTABU FX18,osmokanalna  na 35mhz,




sa resiverom, PCM  R9000S.





ili sa njenim originalnim resiverom





i sa BIXLEROM




Je li to sve pogodno za,, FPV".
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: Hteo da letim FPV, ali...
« Reply #16 on: January 06, 2013, 12:40:26 AM »
Bixler, naravno odlična platforma za početnike (ES klon).
Što se same stanice tiče, može na malim daljinama gde se pre leta može proveriti da li još neko leti na tom kanalu i da li ima smetnji.
Na daljinama 1km+ u tako "klot" obliku NE. A ni sama stanica verovatno nema puno veći domet.
Zamisli čak i da možeš da nabaviš neki booster kojim bi digao predajnu snagu i omogućio domet od npr 10km (uopšte nije problem i mnogo veći domet da se ostvari). Svaki izvor smetnji na tvom kanalu koji bi se pojavio na toj daljini bi doveo do gubitka kontrole a ti na poletistu verovatno ne bi bio svestan da "tamo negde" smetnja ima kriticne vrednosti. Sa druge strane stanica sa frequency hopingom bi uvek bila u stanju da nadje slobodan kanal bez smetnji.

Da li ti prijemnici imaju Failsafe? To je jedna od karakteristika koja bi trebala da je takodje obavezna za iole ozbiljan FPV.
Poslednje što želimo je da nam na granici prijema, model odleti u nepoznatom pravcu. Zato se u ozbiljnim FPV sistemima na failsafe aktivira autopilot koji model vraća "kući".
Dzoni je pricao o daljinama 1.5km+. Ne ulazeći u to koliko je realno da bi postigao daljine o kojima priča (sa modelom koji je spominjao u jednom komadu), iskoristio sam njegova pitanja kao šlagvort za mali uvod u FPV pošto na ovom forumu ne postoji neko mesto gde bi to sistematski bilo obrađeno. A zanimljivh tema iz te oblasti ima puno.
Jedna velika tema je video link (frekvencije, snage, antene, polarizacije, ...). Veći je izazov u slučaju kada je model iza prepreke (slučaj koji je pomenut u uvodu) imati video link koji radi nego RC link. Kao i imati video link koji funkcioniše bez obzira na međusobni položaj prijemne i predajne antene. U slučaju upravljanja letelicama poput HK450 kratkotrajan gubitak video linka (a bez vizuelnog kontakta) znači skoro siguran gubitak letelice (to je jedan od mnogih razloga zbog kojih zaista ima malo smisla koristiti ga za takve namene). Bixler i slične letelice bi mogle i da "sačekaju" da se video link povrati.

P.S. Zar nisi FrSky modul ugradio u tu stanicu ili je to bila neka druga Futaba?
« Last Edit: January 06, 2013, 02:00:40 AM by nebeski »

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1696
Re: Hteo da letim FPV, ali...
« Reply #17 on: January 06, 2013, 01:53:18 AM »

P.S. Zar nisi FrSky modul ugradio u tu stanicu ili je to bila neka druga Futaba?

Jesam,to je ta,radi i na 35 mhz a moze i na 2,4 ghz.





a i onaj PCM  prijemnik ima  Failsafe.  oo))
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: Hteo da letim FPV, ali...
« Reply #18 on: January 06, 2013, 02:08:26 AM »
Hehe to je sad potpuno druga mašina i više ne odgovara opisu   4e

A sta mislis na FUTABU FX18,osmokanalna  na 35mhz

To ti je sad ko u Ladu Nivu kad ubaciš motor od Mercedesa 200D.
Vozi za sve pare  :big smile,  moraš samo na menjač da pripaziš  ;namig.



P.S. Zar nisi FrSky modul ugradio u tu stanicu ili je to bila neka druga Futaba?

Jesam,to je ta,radi i na 35 mhz a moze i na 2,4 ghz.





a i onaj PCM  prijemnik ima  Failsafe.  oo))

Onda nabaviš booster, autopilota (za svaki slučaj ;)), dobar video link sa usmerenom antenom, osd, natovariš bixlera baterijama ili nađeš neki greben od 40km da jedriš po njemu i ćeraš ga do kraja grebena  ()-()
« Last Edit: January 06, 2013, 02:11:01 AM by nebeski »

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: Hteo da letim FPV, ali...
« Reply #19 on: January 06, 2013, 11:38:51 AM »
Svaka cast na detaljnim objasnjenjima! :) Verujem da ce mnogima posluziti, a znam da sigurno ima ljudi koji zele da oprobaju FPV :)

E sad, posto smo zakljucili da booster nije legalan (bar tezak za uvoz), kako ga nabaviti u Srbiji? Da li postoji neka domaca firma koja pravi slicne stvari? Da li je moguce preraditi antenu za TV koja se ukljucuje u struju radi pojacanja signala? (iako je risiver u pitanju) Ali koriscenje elektronike?

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: Hteo da letim FPV, ali...
« Reply #20 on: January 06, 2013, 05:07:05 PM »
E sad, posto smo zakljucili da booster nije legalan (bar tezak za uvoz), kako ga nabaviti u Srbiji? Da li postoji neka domaca firma koja pravi slicne stvari?
Moj ti je predlog za pocetak modularna stanica sa LRS orange i/ili FrSky  modulom, to je nesto sto ces ubedljivo najlakse nabaviti. FrSky bi trebao sam da ima oko 2km domet.

Da li je moguce preraditi antenu za TV koja se ukljucuje u struju radi pojacanja signala? (iako je risiver u pitanju) Ali koriscenje elektronike?
Ne nije moguće.

Dok ovo pišem setio sam se još jednog razloga zašto su 35/70 Mhz stanice nepogodne za FPV. A to su dimenzije antena. Zbog malih frekvencija talasne duzine su proporcionalno veće nego one kod 433MHz i 2.4 Ghz tako da bi eventualne usmerene antene bile ogromne i krajnje nepraktične za transport.
Zadnjih godina je razvoj antena za FPV na višim frekvencijama daleko odmakao i ništa od toga ne bi moglo da se koristi.

Offline core.graphic

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
Re: Hteo da letim FPV, ali...
« Reply #21 on: January 07, 2013, 02:57:25 PM »
i ova fora nije losa....

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Hteo da letim FPV, ali...
« Reply #22 on: January 07, 2013, 08:41:51 PM »
Mislim da ti je pre svega najbitnije da stanes i razmislis koliko je komplikovan ceo sistem o kom pricas i koliko nepoznanica za tebe tu ima.
FPV letenje je totalno drugacije od klasicnog RC letenja i to treba imati na umu. U nekim aspektima je jednostavniji a u nekim komplikovaniji.
Imaj na umu da cak i sa sirokim socivima i head trackerom ono sto mozes da vidis kroz kameru je prilicno ograniceno, a to je razlog sto nema bas mnogo FPV "akrobatskog" letenje.

Za pocetak ti je bitno da odaberes sto stabilniju platformu sa sto manje komponenti o kojima moras da brines jer vrlo lako sve moze da krene nizbrdo.
Zaboravi na OSD sa GPS-om, autopilotima i slicnim. Vitalne informacije koje treba da imas na ekranu su napon baterije i RSSI RC prijemnika.

Za to sto hoces ti je definitivno najbolja varijanta probati Orange LRS tj OpenLRS iako je relativno nov sistem.

Jos jedan ne mali problem 2.4ghz sistema je sto najcesce nema nikakvih naznaka da ces izgubiti kontrolu, a kad se desi period oporavka je dovoljno dug da su sanse da izgubis letelicu prilicno velike dok sa starijim sistemima (35,40,72mhz) ovo nije slucaj. Spektrum je posebno poznat u FPV svetu kao los izbor.
Ako si od pocetka planirao FPV prva greska ti je bila stanica koja nije modularna (znam, prosao kroz isto).

Razmisli ponovo na temu platforme kojom hoces da udjes u FPV (a i RC), sta ti to tacno nedostaje kod multikoptera, a to kako izgleda je najmanje bitno jer je najcesce neces ni videti ;)
« Last Edit: January 07, 2013, 08:46:06 PM by ak »
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline sman

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 348
Re: Hteo da letim FPV, ali...
« Reply #23 on: January 08, 2013, 09:49:34 AM »
citam ovu temu nesto mi je jasno nesto nije, jer o ovoj problematici bukvalno nemam pojma mmmm...
recimo ovako, imam stanicu dx6i i Turnigy 9X...imam i neki avioncic koji bi recimo mogao da posluzi za ovo letenje (helikopterom ni u ludilu iako ga vozikam tu i tamo)...
 
e sad, moze li neko ovde da postavi (stavku po stavku), sta bi sve bilo potrebno da se komletira nesto od osnovne opreme za ovo letenje a da to bude sa hobykinga, (jer uglavno tamo svi trgujemo) naravno da to vremenom  moze da se nadogradi...
pretpostavljam da ce to jos negog interesovati... (pijemo)
pozdrav   

Offline batans

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 355
Re: Hteo da letim FPV, ali...
« Reply #24 on: January 09, 2013, 01:29:51 AM »
                          Moji unuci bi rekli katastrofa. Virtuelni zivot, virtuelno modelarstvo i internet koji to ocas posla izgenerise. Internet, velika korist i jos veca steta ako nisi oprezan pa te uzme pod svoje. Modelarsvo, najlepsi hobi na svetu ali ni priblizno jednostavan i lak kako ga po pravilu internet-modelari shvataju. Izazovan, upravljamo spravama koje se krecu u sve tri dimenzije a nama ljudima je bog ipak dodelio samo dve, napred-nazad, levo-dasno. E mi modelari znamo i gore-dole. Ali zasto odmah najteze a da nam u mozak i prste nije dobro uslo ona sto je na pocetku. I o coveku se radi a ne o svetski poznatom brendu. Malo fizike, malo aerodinamike, malo konstrukcije i gradnja, malo pogon, pa iskustvo onih koji su osvojili RC letenje, odmah dogovor sa samim sobom da ne zaboli mnogo kada model padne. Pa kad sve ovo prodje kroz realnu praksu, na livadi i to sa nekim trenaznim visokokrilcem koji pola leti sam i ceka tek po neko korigovanje, onda nesto indiferentnije u autostabilnosti pa i po koja akrobacija.  A dok sve ovo ne postane deo modelarskog zivota neminovno mora da prodje nekoliko godina. Ne radi se o probama, danima ili mesecima. Godine su u pitanju. A internet, djavo. Odmah helikopter, naravno i FPV, bar do one planine sto se tamo gubi u plavoj izmaglici. Ima slika, lete to neki u Kaliforniji ili koje kuda samo sto nema slika i teksta sta je sve prethodilo tome sto sada pokazuju.
                            Beograd je velika varos, ima sjajnih modelara, vec godinama se time bave i taj pocetak o kome ovde pisemo je davno iza njih. Licni kontakt, ne kroz monitor, ce sigurno pomoci. U modelarstvu je to sigurna i najbolja skola. Iz ovih reci se sigurno moze videti i moja preporuka. Jeftina stanica i jeftini trenazni stiroporac. Ako se nadjes u ovoj prici niko te nece zadrzati sve do helikoptera i FPV-a. Ako ne, to sto ostane od bezuspesnih pokusaja daj nekom klincu da se igra.

                                                                                      Puno pozdrava, Bata Stepanovic.

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Hteo da letim FPV, ali...
« Reply #25 on: January 09, 2013, 02:09:39 PM »
citam ovu temu nesto mi je jasno nesto nije, jer o ovoj problematici bukvalno nemam pojma mmmm...
recimo ovako, imam stanicu dx6i i Turnigy 9X...imam i neki avioncic koji bi recimo mogao da posluzi za ovo letenje (helikopterom ni u ludilu iako ga vozikam tu i tamo)...
 
e sad, moze li neko ovde da postavi (stavku po stavku), sta bi sve bilo potrebno da se komletira nesto od osnovne opreme za ovo letenje a da to bude sa hobykinga, (jer uglavno tamo svi trgujemo) naravno da to vremenom  moze da se nadogradi...
pretpostavljam da ce to jos negog interesovati... (pijemo)
pozdrav
Na Hobby King-u ima dosta korisnih stvarcica za FPV ali ne dovoljno. Jedini video wireless combo koji imaju da bi mogao da se koristi za kratke domete je mozda na 5.8ghz, sve ostalo je realativno lose.
I dalje ne postoje (ili su retke/preskupe) plug-and-fly FPV konfiguracije.
Ima mnogo varijabli koje bi uticale na odgovor na tvoje pitanje a samo neke su: tip letelice, domet, stil letenja (usmerena ili omni antene, visoko/nisko) itd.
Ali evo opsti odgovor na opste pitanje, uzmi 5.8ghz 200mw kombo i neku nadzornu kameru sa HK-a.

Trenutno sam bas u fazi sklapanja proste FPV multikopter konfiguracije za manje domete, relativno jeftine (mislim i da vecina komponenti mogu da se nadju na HK), sto je posebno zgodno kad je neko proximity letenje u pitanju, ali ne vidim da postoji interesovanje za ovu temu na forumu niti ima gde da se okaci.
« Last Edit: January 09, 2013, 02:43:55 PM by ak »
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline sman

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 348
Re: Hteo da letim FPV, ali...
« Reply #26 on: January 09, 2013, 04:33:13 PM »
citam ovu temu nesto mi je jasno nesto nije, jer o ovoj problematici bukvalno nemam pojma mmmm...
recimo ovako, imam stanicu dx6i i Turnigy 9X...imam i neki avioncic koji bi recimo mogao da posluzi za ovo letenje (helikopterom ni u ludilu iako ga vozikam tu i tamo)...
 
e sad, moze li neko ovde da postavi (stavku po stavku), sta bi sve bilo potrebno da se komletira nesto od osnovne opreme za ovo letenje a da to bude sa hobykinga, (jer uglavno tamo svi trgujemo) naravno da to vremenom  moze da se nadogradi...
pretpostavljam da ce to jos negog interesovati... (pijemo)
pozdrav


Na Hobby King-u ima dosta korisnih stvarcica za FPV ali ne dovoljno. Jedini video wireless combo koji imaju da bi mogao da se koristi za kratke domete je mozda na 5.8ghz, sve ostalo je realativno lose.
I dalje ne postoje (ili su retke/preskupe) plug-and-fly FPV konfiguracije.
Ima mnogo varijabli koje bi uticale na odgovor na tvoje pitanje a samo neke su: tip letelice, domet, stil letenja (usmerena ili omni antene, visoko/nisko) itd.
Ali evo opsti odgovor na opste pitanje, uzmi 5.8ghz 200mw kombo i neku nadzornu kameru sa HK-a.

Trenutno sam bas u fazi sklapanja proste FPV multikopter konfiguracije za manje domete, relativno jeftine (mislim i da vecina komponenti mogu da se nadju na HK), sto je posebno zgodno kad je neko proximity letenje u pitanju, ali ne vidim da postoji interesovanje za ovu temu na forumu niti ima gde da se okaci.

evo ovako, ja imam ovog "stiroporca" http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__16568__Floater_Jet_EPO_with_Motor_ARF_.html

ak, sta bi ti od opreme kacio na ovo cudo!? domet da recimo bude oko 1 km a moze i vise, visine letenja osrednje!?

 nije lose da potoji poseban deo na forumu u vezi ove oblasti,pa da korisnici lakse podele svoja iskustva...
 

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Hteo da letim FPV, ali...
« Reply #27 on: January 09, 2013, 05:33:39 PM »
Ovde kod nas na forumu prvi (koliko ja znam) se ovom temom bavio ZGRUJIC a evo i link ka njegovom radu
 http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,82.msg200.html#msg200
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: Hteo da letim FPV, ali...
« Reply #28 on: January 09, 2013, 08:07:47 PM »
Ja iskreno ne bih gledao te 5.8ghz video linkove na HK-u, i meni su delovali poprilicno zanimljivo u pocetku, ali sto sam vise citao, vidim da uopste nisu dobri... em se lako gubi signal, em treba mnogo jaci signal da bi imao isti domet... koliko sam video 900mhz je najbolje sto se tice video linka.

Elem, ja sam se manuo helikoptera, i najverovatnije ce pasti neki Bixler, ili se odlucim sam da napravim od balze, sto mi ujedno deluje kao mnogo bolji uvod u sve ovo nego da zakacim sve odmah na Bixlera.

Offline sman

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 348
Re: Hteo da letim FPV, ali...
« Reply #29 on: January 09, 2013, 09:30:46 PM »
dobro je sto si odustao od helija, ali ti ni balza nije dobra za pocetak...stiroporac ti je zakon, mozes ga krpiti dugooo... ;namig  (pijemo)