Author Topic: TB-20 TRINIDAD Advanced acrobatic trainer  (Read 13595 times)

Offline mkrle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 141
TB-20 TRINIDAD Advanced acrobatic trainer
« on: January 08, 2013, 05:54:46 PM »
Zdravo svima, ja sam Krle. Muzičar ali i veliki ljubitelj RC aviona. Kao klinac sam bio član aero kluba u Nišu tako da sam tu pokupio neka iskustva, radio sa ljudima koji su bili u tome dugo... Ali eto sada se vraćam polako i mogu slobodno za sebe reći da sam ponovo početnik tako da će mi svaki Vaš savet puno značiti.
...
Kupio sam Trinidad TB-20 RTF model, prelep je i mislim da je odnos cena kvalitet odličan. Odlučio sam se za njega nakog dugog čitanja raznih foruma i uglavnom ljudi imaju pozitivna mišljenja o njemu...
...
Međutim ja sam naišao na par problema odmah u startu. Čitao sam da su ljudi govorili da su takođe imali par problema, tako da sam ja ukapirao da svaki model traži neku malu doradu.
Problemi na koje sam ja naišao su:
1. Trake koje drže prednja zakrilca (elevatori) nisu baš najbolje bila zalepljena, tako da sam morao dodatno da ih lepim.
2. Zadnji vertikalni stabilizator (rudder) i prednji točak vezani su istom dugačkom osovinom (čeličnom žicom) i kada se model uključi i kada dovede sve servo-e na početno mesto (centar), kada se rudder stavi da bude u centru, poluga pomera točak u desno i nemoguće je centrirati oba. Odnosno, poluga je taman toliko duža da je nemoguće iscentrirati i prednji točak i rudeder. Tako da sam kao jedino rešenje video da isečem žicu ( na najboljem mestu po mojoj ličnoj proceni) i da dodam malu luster klemu, najmanju koju sam našao (zbog težine). Tako sam rešio taj problem.
3. Ovaj problem mi se nije dopao ni malo jer mislim da ima vie posla rešiti ga. Prilikom pomeranja servo motora za ruder i prednji točak, dešava se to da se pomera cela kabina na kojoj je instaliran servo jer Kabina nije zalepljena baš kako treba. E sad da bih nju zalepio morao bih da skinem skoro sve i to ne bih da radim jer onda to i nije više RTF model... Tako da sam eto uz pomoć druga, koji je takođe u ovome, došao na ideju da zalepim kabinu sa donje strane i da dodam parče stiropora koji bi bio dodatno osiguranje. Za ovaj problem bih vas zamolio za predloge i recite mi šta mislite o ovome što sam uradio, da li je to dobra ideja ili ne.
...
To je to, ostalo je sve super, model prelepo izgleda i evo na slikama možete videti sve šta sam radio. Slikaću još kada ga sklopim malo detaljnije.
...
Veliki pozdrav i hvala svima.

p.s. link sa slikama
https://picasaweb.google.com/114726777711903116416/TB20Trinidad?authkey=Gv1sRgCI6h4OzYkKOXdQ#5831114226504531890


p.s.2 dodaću detaljnije slike i ovih problema.

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: TB-20 TRINIDAD Advanced acrobatic trainer
« Reply #1 on: January 08, 2013, 06:58:40 PM »
Zdravo Krle...

Mislio si na Ailerone, komandne povrsine na glavnom krilu, ta lepljiva traka normalno i naravno opusti malo kineski lepak, to se desava i kod boljih i skupljih modela nista strasno jos jednu traku i resena prica ili nekako dolepis isti tankim slojem epoxy...
Kad upalis Tx i stavis bat. u avion servoi ce doci u centar, stavi trimere u centar i odvrni taj sraf koji ucvrscuje polugu tocak-rudder na rucici servoa ruddera, neka servo zauzme ponovo svoj centar polozaj i sad natenane centritaj prednji tocak i rudder, jedan kraj upravljacke poluge je negde slobodan odnosno se steluje... doteraj sve u nulu i uvrni sraf koji ga steze..
To je sve striropor i tacne verovatno tu i tamo radi, probaj prvo da sredis sve servoe kako treba, ta ih utrimujes, pa malo dolepi kabinu epoxyje ucvrsti ... i u nebo... kupio si dobar avioon za super pare... pa uzivaj... kinez je to treba malo neke dorade fine... oni koji ne traze doradu su duplo skuplji i bolji... ali 2 x je 2x vise para
poz Zajko
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline Nitronen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
    • Kinepx
Re: TB-20 TRINIDAD Advanced acrobatic trainer
« Reply #2 on: January 08, 2013, 07:08:04 PM »
De si Krle motoristo stari!

Extra kupovina, prosle godine sam merkao taj avion pa sam na kraju kod Zajka uzeo Cesnu koja je isto vrh za te pare i jos uvek leti iako samo ona zna ste je pretrpela.

Aj sredjuj to pa moz da istestiramo kad otopi sneg.

Žaretov komšija vespaš
« Last Edit: January 08, 2013, 07:10:09 PM by Nitronen »

Offline mkrle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 141
Re: TB-20 TRINIDAD Advanced acrobatic trainer
« Reply #3 on: January 09, 2013, 12:07:25 AM »

Hvala na savetima obojici, malo sam pobrkao pojmove za to se izvinjavam. Pre 15 godina sve smo govorili na srpskom i sada sam malo zbunjen ali ono navićiću se.
...
Taj problem sa pozicijom točka i ruddera je u dužini te poluge, ona se šteluje na strani na kojoj je ruder ali nedovoljno. Zafali malo, pa sam ja probao da okrenem onaj deo na koji se kači poluga ali onda je predaleko. Nikako sredina. Razmišljao sam da jednostavno isrkivim točak, ali onda amortizer nije na pravom mestu tako da sam došao na ideju eto da secnem žicu i da ubacim neku malu klemu... To je sada OK.
...
Evo pregledao sam kabinu od kako sam je lepio i za sada izgleda dobro. Videću kada zakačim sve to lepo sutra da li se pomera i da li treba još ojačanja...
...

Offline mkrle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 141
Re: TB-20 TRINIDAD Advanced acrobatic trainer
« Reply #4 on: January 09, 2013, 10:55:09 AM »
Dakle, zalepljeno i sve funkcioniše. Malo belog drvofixa i malo lepka za pacove :) ... Malo parče stiropora kako dodatak.
To sve radi kako treba.
...
Imam jedno pitanje, koliko treba da bude napunjena baterija (1300mah) za 2 sata  (toliko piše da treba da se puni) kada se stavi na punjač 14V 1A  kolika će joj biti voltaža onda? (na nekim sajtovima sam našo da je ona 11.1V
http://www.rc-fever.com/riccs-2/riccs-tb-20-4ch-eps-propeller-rc-plane-rtf-24ghz.html),
(Juče sam punio bateriju 2 sata i mislim da se nije napunila, jer na unimeru sam izmerio da je 11.7V, ali tako je stajalo i kada je sam je proverio i posle sat vremena punjenja.
...
Danas sam upalio motor i uključio štopericu, potrajao je 2 min i stao. Izmerio sam bateriju i sada je 8.5V i pokreće sve komande ali ne i motor. Mislim da se upalila zaštita koja čuva bateriju da se ne isprazni do kraja (I to isto piše u prospektu da ima model)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: TB-20 TRINIDAD Advanced acrobatic trainer
« Reply #5 on: January 09, 2013, 11:29:17 AM »
Izvini, cime to punis LiPo bateriju?


Ako sam dobro razumeo zakacio si je direktno na 14V i 1A, e pa ako si to uradio sad joj nije nista, ubio si je kao zeca, dobro je da je nisi zapalio!

poz
« Last Edit: January 09, 2013, 11:41:23 AM by magic »
Veljko

Offline mkrle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 141
Re: TB-20 TRINIDAD Advanced acrobatic trainer
« Reply #6 on: January 09, 2013, 12:24:51 PM »
Strujni adapter 12 V kome je izlazni napon 14V (i treba da bude veći) ... Pa on u originalni punjač koji sam dobio uz bateriju (u čijem uputstvu piše da je preporuka da se poveže na strujni adapter od 11 do 14 V max do 1.5 A ili na akumulator za kola min 12AH) . Tako da sudeći po ovome ne bi trebalo da spržim bateriju. Ja sumnjam u ispravnost samog punjača.

Offline Nitronen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
    • Kinepx
Re: TB-20 TRINIDAD Advanced acrobatic trainer
« Reply #7 on: January 09, 2013, 01:30:18 PM »
Ako je to ovakav punjac, onda samo ubodi i on ce sam da ugasi "charging" lampicu kad zavrsi punjenje i to je to.



Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: TB-20 TRINIDAD Advanced acrobatic trainer
« Reply #8 on: January 09, 2013, 02:00:23 PM »
Strujni adapter 12 V kome je izlazni napon 14V (i treba da bude veći) ... Pa on u originalni punjač koji sam dobio uz bateriju (u čijem uputstvu piše da je preporuka da se poveže na strujni adapter od 11 do 14 V max do 1.5 A ili na akumulator za kola min 12AH) . Tako da sudeći po ovome ne bi trebalo da spržim bateriju. Ja sumnjam u ispravnost samog punjača.

Lipo baterije se ne mogu puniti strujnim adapterom, minimum minimuma je neki punjac iz prethodnog posta, njihova mana je sto su dosta spori i sto nemaju CV fazu tako da bateriju ne napune do kraja. A ako si 3S LiPo bateriju, koja inace ne sme da predje ukupnih 12,6V, natakao na 14V onda je jesi sprzio.

poz
« Last Edit: January 09, 2013, 02:57:53 PM by magic »
Veljko

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: TB-20 TRINIDAD Advanced acrobatic trainer
« Reply #9 on: January 09, 2013, 02:56:34 PM »
Krle, poslusaj , zna sta prica. HAUG!  lol
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline mkrle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 141
Re: TB-20 TRINIDAD Advanced acrobatic trainer
« Reply #10 on: January 10, 2013, 02:51:45 AM »
:)
...
Verujem na reč i neću je priključivati više ali evo kod druga sam je napunio na njegovom punjaču i sve je ok ona radi. Sutra ću probati preko mog pujnača i akumulatora. Tako bi trebalo da je najbolje.
...
P.S. gde da nađem metalnu kutiju :) imam valjda neku kući ali dobar je ovaj video klip.

...

Offline mkrle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 141
Re: TB-20 TRINIDAD Advanced acrobatic trainer
« Reply #11 on: January 10, 2013, 02:56:22 AM »
Da, takav je punjač isti.

Ako je to ovakav punjac, onda samo ubodi i on ce sam da ugasi "charging" lampicu kad zavrsi punjenje i to je to.



Offline mkrle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 141
Re: TB-20 TRINIDAD Advanced acrobatic trainer
« Reply #12 on: January 10, 2013, 03:01:33 PM »
E ovako, baterija je isprobana radi odlično. Malo sam taxirao po školskom dvorištu, štelovao prednji točak i sada je sve super. Baterija je izdržala 12 min na pola gasa i ima još ali eto ugasio sam je, mislim da je dovoljno. Sada ostaje da isprobam i svoj punjač i toliko.
...
JEDNO PITANJE, koliko dugo sme da se drži motor na max snazi, 20A

Offline mkrle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 141

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: TB-20 TRINIDAD Advanced acrobatic trainer
« Reply #14 on: January 10, 2013, 04:07:22 PM »
JEDNO PITANJE, koliko dugo sme da se drži motor na max snazi, 20A

Koliko god ima struje u bateriji.
Ovo je pod uslovom da je setup odgovarajuci, sto znaci da elisa nije prevelika i da je ESC dovoljno snazan.
Znaci sve dok ne primetis da se motor, ESC ili baterija greju previse, sve je OK.