Author Topic: Avion za pocetak na DX6i  (Read 15722 times)

Offline core.graphic

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
Avion za pocetak na DX6i
« on: January 14, 2013, 10:30:22 PM »
evo ovako, pichim simulator Phoenix 3.0 i vozio sam Blade 120sr (koji posedujem) , savladao sam dosta dobro, i u simulatoru a i ovako u zatvorenom prostoru, napolju nisam nesto spec leteo , em hladno em vetar...
nego, lepo mi je Zajko rekao batali helise uzmi avion....  Daleko od toga da su helisi losi, nego su mi u simulatoru (oni ozbiljniji) teski, a drugi problem je taj sto me 3D letenje ni malo ne zanima, bas mi je glupo/dosadno/ne-realno... a, da kupim recemio Blade 130x ili 450 sta s'njim da radim ako me 3D ne interesujue.... cak su mi i za video snimanje losi, klate se levo-desno!!! bolji su oni quad/octa trte mrte. a ni to me ne fascinira i preskpo je :)
ova 120-ica leti onako lepo polako i u manjem prostoru sto se meni i svidja! to imam i to cu voziti ....
e  sad, u simulatoru sam leteo neke trenazne avione i to mi se cini daleko lakse od helija .... i letenje i sletanje ... koji biste mi preporucili da uzmem kod Zajka u Ivanchi , te da uparim sa Spektrum DX6i , sta je po vama ok za pocetnika. Posto i drugar planira od proleca da krene , njega zanimaju avioni i to oni iz ww2 ,pa eto i u njegovo ime nesto da nam preporucite za pocetak , uzeli bi dva ista najverovatnije.  (<--)   ()-()
Hvala.

(i ,hvala ljudima iz pancheva koji su me pozvali da probam da letim njihov avion , obecavam cim se prolepsa malo vreme - dolazim)  :mhm

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Avion za pocetak na DX6i
« Reply #1 on: January 14, 2013, 10:57:39 PM »
Ovakvo ili slicno pitanje je postavljeno zilion puta, ali se barem ja nikada necu umoriti da dajem uvek isti odgovor. Moja preporuka za prvi model je da on bude od nekog penastog materijala, na elektro pogon, raspona ne manjeg od 140cm i po mogucstvu da je jedrilica. Kod Zajka model koji ispunjava sve gore navedene karakteristike je Radian Pro.

Zasto je to sve bas tako moze da se obrazlozi pojedinacno sto ovom prilikom necu ciniti jer je vrlo opsirno i vise puta vec objasnjeno.

WW2 modeli su lepi i zabavni ali ako se sa njima pocinje (narocito ako su to avioncici malog raspona) postoji veliki rizik da se od cele price odustane jako brzo, ne kazem da tako ne moze ali to nije najpametniji i najlaksi put. U RC modelarstvu se moraju sve stepenice preci, svako preskakanje ce nas sacekati pre ili kasnije i tada ce to biti bolno ...

poz
« Last Edit: January 14, 2013, 11:01:12 PM by magic »
Veljko

Offline svrco

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 102
Re: Avion za pocetak na DX6i
« Reply #2 on: January 14, 2013, 11:04:51 PM »
U principu sve avione mozes leteti sa 6 kanala, izuzev nekih jet modela ali to je jako daleko od tvojih  potreba... Ja bih ti preporucio za pocetak da uzmes nekakvu jedrilicu tipa easy star:
http://www.multiplex-rc.de/produkte/kategorien/produkte/detailansicht/productgroup/zubehoer-fernsteuerungen/productcategory/elapor-modelle-bausaetze/product/rr-easystar-ii-mit-bl-antrieb.html?tx_lwshopitems_pi1[action]=show&tx_lwshopitems_pi1[controller]=Product&cHash=624c0e835d80b7b9e787dbe27c6caefc
Jako je lagana za nauciti letiti, mozes joj kasnije nadograditi elerone, a i kada naucis letjeti i usavrsis sve uvek ce ti se javiti zelja da sa njim odletis par krugova relax, a i lako se popravlja tacnije lepi ako je razbijes... Ili neki od njenih kopija tipa bixler sa hobby kinga koji je dosta pristupacniji finasijski...
Sto se tice ww2 aviona, uglavnom su to modeli sa krilima na sredini ili ispod trupa i oni su malo vrckaviji, tako da bih ti preporucio to kao 3 model...
Sa srecom pa izvestavaj sta si odlucio... ()-()

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: Avion za pocetak na DX6i
« Reply #3 on: January 15, 2013, 12:43:14 AM »
Nisi nam rekao za pocetak da li ti se vise svidjaju elektro ili glow varijante. Ako se odlucis za glow svakako bih ti preporucio Arrow-a, jako dobar model za ucenje a moze da radi i osnovne akrobacije jako lepo.

Sto se tice tvog duga koji voli WWII avione obavezno P-51D Mustang PTS 40, uz model dolaze neke plastike koje se postave na napadnu ivicu krila i time se poveca sama povrsina i stabilnost cime ovaj model postaje odlican trener, kasnije kad se savlada letenje, skines te plastike i imas atraktivan i dobar WWII avion. Mada ne mogu da kazem da je ovo bas avion koji bi preporucio kao prvi, trebalo bi da imate nekoga za pocetak da vam polece i slece a vi da pravite osnovne krugove dok se ne oslobodite. Jer simulator i uzivo letenje nije bas isto. Kad budes poleto videces sta adrenalin radi :D

Ako pak se odlucis za neku elektor varijantu onda poslusaj magic-a.....sve ima svoje mane i prednosti, to je vise licno opredeljenje.
« Last Edit: January 15, 2013, 01:03:13 AM by disljenko »

Offline core.graphic

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
Re: Avion za pocetak na DX6i
« Reply #4 on: January 15, 2013, 01:00:01 AM »
hvala svima na brzim odgovorima, sto se tice foruma, mnogo sam se zadrzao citajuci temu o helijima pa se izvinjavam sto sam postavio pitanje za koje sam pretpostavio da je bilo :)

sto se tice aviona najvise mi se dopadaju ova dva sto su disljenko i magic pomenuli, leteo sam oba u simulatoru po danu bez vetra i sa malo vetra i za prvi put vise nego odlicno mi se to cini, u odnosu na 70h koje sam leteo heli 4 kanala, avion Arrow mi se cini jako jako lepo :) e, sad dal sam dobro podesio komadne na stanici to ne znam.... za moj heli sam podesavao prema nekom forumu, i uspeo sam da ga istrimujem koliko toliko :) sad za avione kako i sta ide ne znam , al pretpostatavljam da je malo jednostavnije. Cim malo otopli i jos koju prozborim na forumu pravac kod zajka sa drugarom pa da vidimo neki avionchic.

koliki su troskovi za popravljanje arrow-a ,a koliki za Radian Pro....!?
takodje me zanima kako se u realnosti radian pro ponasa po vetru ?

hvala

Offline svrco

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 102
Re: Avion za pocetak na DX6i
« Reply #5 on: January 15, 2013, 01:23:17 AM »
Ja sam bio u dilemi sta kupiti kao prvi model, arrow je od drveta, popravke su problematicne, stiropor je bolji jer ce padova sigurno biti a mozes ga na livadi zalepit za 5 minuta i nastaviti letiti... letio sam radian pro po vetru, preslab je sav se mota (to je razlog zasto ga nisam kupio), ali stvarno odlicno jedri... Dok sa Easy starom radim lupinge rolove pri punoj brzini bez ikakvih problema...
« Last Edit: January 15, 2013, 01:35:16 AM by svrco »

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Avion za pocetak na DX6i
« Reply #6 on: January 15, 2013, 09:37:39 AM »
Ko sto rece Disljenko, prvo odluci da li ces na struju ili na glow. Imas par Magicovih postova gde o struji mozes da saznas apsolutno sve. Elektro modeli su cisti, baterijama nisi ogranicen na samo jedan model i sam elektro setup ti omogucava da pravis razne kombinacije u zavisnosti od mogucnosti motora, broja celija baterija i velicine propelera za razlicite aplikacije. Ali, kao sto rekoh, prosaraj malo po delu foruma posvecenom elektro modelima i nacices sve sto te zanima. Sa druge strane, sa glow modelom kada izadjes na letenje letis koliko ti se leti. Naspes gorivo i udri dok te elektro varijante ogranicavaju brojem baterija koje imas. Tandrcu, dime i to je nesto sto se ljudima svidja. Ipak, glow modeli su prljavi, ne gine ti ciscenje modela pre svakog odlaska sa aerodroma. Moras da vodis racuna da ne usvinjis auto i sl. Sto se tice popravke, ako izuzmemo ne daj Boze varijantu gde si potpuno unakazio model, oba od gore ponudjenih su relativno laka za opravku. Penaste materijale lepis dok je drvo malo komplikovanije ali sama konstrukcija trenaznih aviona je takva da moze lako da se poprave jer su sve pravi uglovi, ravne ivice itd...

Ako se odlucis za glow, moj glas ide za Arrow-a. Ja sam sa njim ucio letenje i, uz dosta vezbanja na simulatoru, na drugom letu sam sam poleteo i sleteo. Naravno, imao sam iskusnog pilota pored sebe cije sam savete slusao.

Posto koristis Phoenix, mozemo jedno vece da otvorimo sesiju pa letimo zajedno na simulatoru.

pozz

EDIT: Zaboravih da kazem da, ako ti je drugar bas zapeo za warbird-a, T-28 eventualno, onaj PZ. Nista drugo.
« Last Edit: January 15, 2013, 09:44:39 AM by Anakin »
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: Avion za pocetak na DX6i
« Reply #7 on: January 15, 2013, 11:55:00 AM »
Pre nego sto bilo sta odlucis obavezno procitaj ovaj kekst i prodji kroz sve podkategorije. Imao je ovaj teks i ovde na forumu ali ne mogu da ga pronadjem !

http://www.rcsrbija.rs/index.php?route=information/information&information_id=8

Offline bora61

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 307
Re: Avion za pocetak na DX6i
« Reply #8 on: January 26, 2013, 05:19:48 PM »
... amozes i moje postove sa dilemam, trilemama da prodjes.
Pogledaj sta sam uzeo kod Zajka, pa vidi da li ti pije vodu...
Izgleda da sam jedini koji je preskocio jedrilice..i uzeo Trojana 28.

Cekam, lepo vreme, da odem napolje pa sta bude...
Jedino me vrine sto ne nadjoh na strani site koji salje delove za Trojana u Srbiju.

Verovatno je jednostavnije i kompotnije kupiti ih kod Zajka.
Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Avion za pocetak na DX6i
« Reply #9 on: January 26, 2013, 05:49:14 PM »
...i nadasve jeftinije  mmmm (:beer:)
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline milomirts

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 131
Re: Avion za pocetak na DX6i
« Reply #10 on: March 06, 2013, 02:56:47 PM »
posto je covek pitao za prvi avion za pocetnika sa dx6i stanicom da li bi meni neko preporucio neki avion.ja sam naprimer zainteresovan za piper j3 cub 400 a krila su mu 1020mm.
da li bi mogao to da vozim kao pocetnik ili bi morao da uzmem nesto drugo posto sam vec poceo da ga vozim na phoenixu.cisto da znate uzeo bi elektro varijantu.
mess with the best,die like a rest

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Avion za pocetak na DX6i
« Reply #11 on: March 06, 2013, 03:32:24 PM »
posto je covek pitao za prvi avion za pocetnika sa dx6i stanicom da li bi meni neko preporucio neki avion.ja sam naprimer zainteresovan za piper j3 cub 400 a krila su mu 1020mm.
da li bi mogao to da vozim kao pocetnik ili bi morao da uzmem nesto drugo posto sam vec poceo da ga vozim na phoenixu.cisto da znate uzeo bi elektro varijantu.

Koliki budžet imaš?
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Avion za pocetak na DX6i
« Reply #12 on: March 06, 2013, 03:39:47 PM »
J-3 Piper Cub je po svojim karakteristikama dobar za pocetnika, visokokrilni, spor, trom, poslusan u vazduhu.
Medjutim kao i sve trokolice s repnim tockom, moze lako da se desi da imas problema na poletanju, vec je pisano ovde o tome....
Ali ako ga dobro uvezbas na simulatoru, ne bi trebao da bude problem..
Ako se polece sa laganim dodavanjem gasa,  ali bas laganim i kada digne dupe, treci zadnji tocak, treba malo ruke na rudderu da ga drzis pravo.... pun gas i u vazduhu si... posle toga sve je lako i prosto... na sletanju je odlican i poslusan... Na samom letenju dodavanje gasa ga penje u vazduh , ali to je tako kod njega, treba ga trimovati bez imalo vetra sa pola gasa... jedino sto mozes sa njima da uradis kad ga savladas je loping... malo je dosadan ali dobar za pocetnika.. (<--)
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline milomirts

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 131
Re: Avion za pocetak na DX6i
« Reply #13 on: March 06, 2013, 04:04:16 PM »
pa ja sam mislio da uzmem elektro varijantu ali me drug tera da uzmem glow varijantu sa krilima od
2000mm sa motorom od 10cc pa sam zbog toga i pitao sta bi mi peporucili sobzirom da sam pocetnik
a vec sam vozio par puta u feniksu ali mi malo slabije ide sletanje pa sad stvarno neznam sta da uzmem elektro ili glow ai gledao sam neki snimak sa elektro i mogu reci da nije bas toliko spor
kako izgleda na snimku.ajde pomagajte
mess with the best,die like a rest

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Avion za pocetak na DX6i
« Reply #14 on: March 06, 2013, 05:39:15 PM »
posto je covek pitao za prvi avion za pocetnika sa dx6i stanicom da li bi meni neko preporucio neki avion.ja sam naprimer zainteresovan za piper j3 cub 400 a krila su mu 1020mm.
da li bi mogao to da vozim kao pocetnik ili bi morao da uzmem nesto drugo posto sam vec poceo da ga vozim na phoenixu.cisto da znate uzeo bi elektro varijantu.

pa.. U proslom postu si rekao oko 1m raspon krila i da bi uzeo elektro...  mmmm mmmm

Sto bolji to veci...ili sto veci to bolji... kako hoces... Samo to ce da te kosta jedno prilicno para za ovdasnje uslove, ali dobra stvar, pogotovu ako si stvarno mislio na benzinca, a mozda si mislio i na glow, sto je jeftinije u startu...
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior