Author Topic: APM 2.5  (Read 89233 times)

Offline kole_niš

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
Re: APM 2.5
« Reply #195 on: January 24, 2015, 11:17:49 PM »
Peti kanal koristi za 3 mode switch, isključivo, a dalje kao na slici, šesti na peti, sedmi na šestom itd je jedino moguće vezati sa 9x risiverima. I meni se čini da je sa logovima sve u redu, s tim što vidim da u flight modovima na prvom i drugom mestu nisi definisao koji su ti flight modovi, pa si možda ubacio u neki mod koji nije definisan. Nadam se da si proverio da li ti funkcionišu modovi, dok nisi poleteo, tj da li prebacuje pravilno sam apm, kada promeniš prekidač.

Veoma je verovatno da se radi o mehaničkom uzroku pada, tj slab lem ili prekid napajanja, ili bullet connector sa motora.

Offline rolex

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 115
Re: APM 2.5
« Reply #196 on: January 25, 2015, 10:04:01 AM »
Koliko iskustva sa letenjem helikoptera i multikoptera imaš?
U akro modu kada pustiš desnu palicu letelica zadržava trenutni ugao i na vraća se u vodoravni položaj, takodje dozvoljava i potpuno okretanje letelice oko svoje ose tj. naopačke. Na malim visinama to najverovatnije znači udarac u zemlju....


Offline Letac

  • Newbie
  • *
  • Posts: 6
Re: APM 2.5
« Reply #197 on: January 30, 2015, 09:07:16 PM »
Hvala na razjasnjenju za 5. kanal.
Definisanje flight modova mislim da mi radi uredno, provjerim to cesto na mission planneru. Prije tog poletanja nisam provjerio da li prekidac za modove radi uredno. Da li je to moguce provjeriti dok je letjelica na zemlji i bez telemetrije? Takodje, sta sam jos primjetio, kada upalim stanicu apm se nalazi u loiter modu, iako je prekidac na poziciji za stabilize mod. Moram mrdnuti prekidac u neku drugu poziciju pa vratiti kako bi on usao u stabilize mod (Naziv moda vidim preko telemetrije na mob. telefonu). Da li je taj bag poznat i postoji li rjesenje?
Ovo sto si napisao da na prvom i drugom mjestu nisu definisani flight modovi, da li se to odnosi na ovu sliku na kojoj meni pisu koji su modovi: https://www.dropbox.com/s/kump0a2qf0j9rh4/PrikazModovaAPM.png?dl=0 .
Mislim da uzrok pada nije mehanicke prirode.. sve sam spojeve baterija-ecs-motor prelemio jer sam mijenjao duzine kablova. Posle pada nije bilo problema oko kablaze, a sto se tice prekida napajanja na logu, prilikom pada baterija je odletila na drugu stranu :)

Iskustva nemam puno, prije sklopljene letjelice vozio sam helikopter i quadcopter (kineske igracke, sa kojima sam ucio orjentaciju u prostoru), ali od kako sam sklopio letjelicu nabrojao sam dosta sati leta.
Hm.., posto sam ranije probao acro mod, meni je letio kao u stabilize samo agresivnije i sa vecim uglom naginjanja, nisam primjetio da kada pustim palicu letjelica zadrzava trenutni ugao.. ako je to ispravno funkcionisanje acro moda, onda je to sigurni uzrok pada.
« Last Edit: January 30, 2015, 09:10:21 PM by Letac »

Offline mdarko

  • Newbie
  • *
  • Posts: 20
Re: APM 2.5
« Reply #198 on: February 13, 2015, 07:32:38 PM »
Da ne otvaram novu temu,imam APM 2.6 sa kompasom,gps ublox 6,za telemetriju koristim bluetooth,instalirao sam i OSD namjenjen bas za APM. Takodje imam i za FPV prijemnik i predajnik,sve spojeno i sve radi na izgled :D,ali kad upalim quad na displeju mi OSD izbacuje gresku "low rssi" i komande mi na daljinskom ne rade dobro,bez obzira sto sam daljinski kalibrirao preko softvera od APM-a. Daljinski je Futaba t9chp i radi na 35 mhz. Dobro mi se pokazao na cc3d. Ne znam u cemu bi mogao biti problem. Mision planer mi ne izbacuje ni jednu gresku.

Offline rolex

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 115
Re: APM 2.5
« Reply #199 on: February 13, 2015, 07:44:51 PM »
Rssi signal mora da se dovede iz prijemnika na APM da bi mogao da se koristi.
Imas mogucnost da promenis podešavanje samog minim-OSDa
http://plane.ardupilot.com/wiki/common-minim-osd-tuning-rssi/
Na koji način ti komande ne rade dobro?
Moguće da ti neko zračenje od ostalih stvari smeta, probaj da isključiš video predajnik pa pogledaj da li onda imaš problema u radu komande.

Offline mdarko

  • Newbie
  • *
  • Posts: 20
Re: APM 2.5
« Reply #200 on: February 13, 2015, 08:09:16 PM »
Pa povezan mi je prijemnik sa APM. Desava mi se kad dam komandu naprijed ili nazad da quad ne slusa komande,ide malo naprijed,malo nazad,malo lijevo,malo desno. Divlja jednostavno.

Offline rolex

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 115
Re: APM 2.5
« Reply #201 on: February 13, 2015, 08:17:53 PM »
Nisam se dobro izrazio, signal iz prijemnika RSSI mora biti povezan na APM, verovatno to kod tebe nije slučaj. On nije standardno dostupan na većini prijemnika već se oni moduju. Što se tiče komandi, u kom modu letiš?
Prvo bi trebao stabilize mode da se našteluje ali to podrazumeva da letelica ne drži svoju poziciju sama već ona održava horizontalni položaj u odnosu na zemlju i kompezuje yaw oscilacije. U ovom modu bez vetra letelica je prilicno mirna ali male korekcije su stalno potrebne. Svako ko leti multikoptere bi morao biti sposoban upravljati letelicom u ovom modu zato što je on osnovni i omogućava preuzimanje kontrole ukoliko nešto loše krene u ostalim modovima.
U principu kada se ovakva letelica sklapa, ne stavlja se sve odjednom na nju već se krene od minimalnog setupa pa se polako dodaju kamera, FPV, OSD....
Na taj način se zna koja komponenta unosi smetnje.
« Last Edit: February 13, 2015, 08:20:08 PM by rolex »

Offline mdarko

  • Newbie
  • *
  • Posts: 20
Re: APM 2.5
« Reply #202 on: February 13, 2015, 08:34:43 PM »
Probao sam sa iskljucenim predajnikom od FPV-a i isto,komande lijevo i desno dobro reaguju.  Nije mi jasno,ako mi u mision planeru pokazuje da je daljinski u redu (mislim na kalibraciju) i u njemu komande rade kako treba,zbog cega onda kad ga upalim ne rade.

Offline rolex

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 115
Re: APM 2.5
« Reply #203 on: February 13, 2015, 10:33:27 PM »
Mod u kome letiš?

Offline mdarko

  • Newbie
  • *
  • Posts: 20
Re: APM 2.5
« Reply #204 on: February 14, 2015, 09:05:55 AM »
Stabilize,ali nisam jos poletio :)

Offline kole_niš

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
Re: APM 2.5
« Reply #205 on: February 14, 2015, 09:43:24 AM »
Mdarko,

proveri da li je sve u redu sa prijemnikom, da se nije antena slučajno pokidala, pa da gubiš signal. Najvolje ostavi nam log fajl, pa da vidimo šta može biti problem.

Offline mdarko

  • Newbie
  • *
  • Posts: 20
Re: APM 2.5
« Reply #206 on: February 14, 2015, 11:41:20 AM »
Ma kod mene ima kabla na prijemniku preko metar i smotan je samo 20 cm je odmotano. ovo mi piše kad odem na Auto Analysis

Log File C:/Users/darko/AppData/Local/Temp/tmpDD96.tmp.log
Size (kb) 498.41015625
No of lines 7739
Duration 0:00:00
Vehicletype ArduCopter
Firmware Version V3.2.1
Firmware Hash 36b405fb
Hardware Type
Free Mem 0
Skipped Lines 0

Test: Autotune = UNKNOWN - No ATUN log data
Test: Balance/Twist = GOOD -
Test: Brownout = GOOD -
Test: Compass = GOOD - No MAG data, unable to test mag_field interference

Test: Dupe Log Data = GOOD -
Test: Empty = GOOD -
Test: Event/Failsafe = GOOD -
Test: GPS = FAIL - Min satellites: 0, Max HDop: 99.99
Test: IMU Mismatch = UNKNOWN - No IMU log data
Test: Parameters = GOOD -
Test: PM = GOOD -
Test: Pitch/Roll = GOOD -
Test: Thrust = GOOD -
Test: VCC = GOOD -
« Last Edit: February 14, 2015, 12:50:27 PM by mdarko »

Offline rolex

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 115
Re: APM 2.5
« Reply #207 on: February 14, 2015, 11:13:50 PM »
Pa kako znaš da komande nisu dobre ako nisi poleteo?

Offline mdarko

  • Newbie
  • *
  • Posts: 20
Re: APM 2.5
« Reply #208 on: February 15, 2015, 03:13:41 PM »
Pa drzao sam ga u ruci i probavao naprijed-nazad,lijevo-desno. Lijevo-desno radi dobro,a naprijed-nazad ne radi. Nazad i reaguje malo ali naprijed se buni totalno

Offline rolex

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 115
Re: APM 2.5
« Reply #209 on: February 15, 2015, 06:24:55 PM »
Ne bi trebao da se armuje bez gps signala, osim ako si namerno tako podesio.
Ako već imaš telemetriju, povezi mission planer na njega kada ga armujes. Imas mogućnost da vidiš rc in podatke tamo gde si radio kalibraciju radio prijemnika, pa na taj način možeš videti da li on šalje dobre komande tj. signal. Ja pretpostavljam da je to sve ok već se to ne može testrirati tako iz ruke već samo u letu, mada možda grešim.