Author Topic: MultiWii PRO Flight Controller w/MTK GPS Module  (Read 14410 times)

Offline djgorandj

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 184
  • www.rcavioni.com
MultiWii PRO Flight Controller w/MTK GPS Module
« on: February 24, 2013, 05:06:04 PM »
Da li je neko sastavljao ovej kontroler: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=26588?

Koji softver ucitati u njega, ostaviti wii 2.1 ili megapirate? Ja sam probao sa oba al imam problem jer mi ne rade pitch i roll komande, ako otkacim 1 od signala na simulatoru istovremeno pomera oba paralelno. Ako su oba zakacena ne desava se nista, kao da se ponistavaju, tj to i rade.

Ploca sa originalnim softverom radi, ali ni na nju ne mogu da povezem planer

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: MultiWii PRO Flight Controller w/MTK GPS Module
« Reply #1 on: March 05, 2013, 10:06:06 AM »
Hm, ne znam da li si resio problem...
Nemam taj kontroler, ali to ti  je klasican atmega  baziran fc i sve kontrole mozes konfigurisati u arduino sketchu...
Ne bi ti preporucio da se bakces sa megapirateng, jer je jako zaznut za podesavanje i  ne leti bas sjajno...barem kod mene nije sa crius aio pro...
Komotno ubaci zadnji multiwii dev verziju i treba da radi...
Posto ja iskljucivo koristim sum ppm konekciju na fc (na tu "naviku" me primorao mikrokopter  :D )...nikad do sada nisam imao takvih problema.
 Eventualno, pogledaj na HK  da li imaju neku dokumentaciju (sumnjam) gde su naveli entuakno odstupanje u dizajnu u odnosu na klasican arduno mega kontroler...ako to ne nadjes ostaje ti da sam rucno pregledas i ispratis koji pinovi se koriste za potrebne funkcije fc-a...
Mora to da proradi...ima toga koji vec lete (<--)

Offline djgorandj

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 184
  • www.rcavioni.com
Re: MultiWii PRO Flight Controller w/MTK GPS Module
« Reply #2 on: March 08, 2013, 07:21:53 AM »
Megapirate radi sa planerom, al ima dosta stvrari kojih treba podesiti pa sam odustao za sad od njega.

Snimio sam wii2.1, za sad radi solidno.

1. problem, posle ubacivanja andrucopter softvera greskom, obe ploce su pocele da pogresno daju komandu, tj preko andruina sam posle ubacio wii2.1 ali pomeranjm palice roll ili pitch nista se ne desava. Jedna od te dve ploce, posle par brisanja i ubacivanja raznih verzija je proradila a druga i dalje ne zeli. Kako je prva proradila pojma nemam, pa ako neko zna kako da resim ovo sa komandom bio bih mu zahvalan.

2. originalni video sa prvog letenja, gopro montirana na gimbala ali nije bio ukljucen, ima sitnih oscilacija lavo desno, vozim ga u + konfiguraciji. Levl, mag i althold bio ukljucen mada althold ne radi ili nisam ja primetio neku razliku.

Takodje kada propada sa vece visine, recimo deset metara, desi se da zaosciluje, kao da pid nije ok i onda mu nema vadjenja, samo padanje.

Offline Baky

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 79
  • Ljubav preko žice ♪♫
Re: MultiWii PRO Flight Controller w/MTK GPS Module
« Reply #3 on: March 08, 2013, 02:15:56 PM »
1. problem, posle ubacivanja andrucopter softvera greskom, obe ploce su pocele da pogresno daju komandu, tj preko andruina sam posle ubacio wii2.1 ali pomeranjm palice roll ili pitch nista se ne desava. Jedna od te dve ploce, posle par brisanja i ubacivanja raznih verzija je proradila a druga i dalje ne zeli. Kako je prva proradila pojma nemam, pa ako neko zna kako da resim ovo sa komandom bio bih mu zahvalan.

To pokušavaš da koristiš PPM-Sum ulaz ili si sve regularno spojio?
Pada mi na pamet mu učitaš eprom clear iz Arduina. Mene je tako zezala jedna pločica pa je to rešilo problem.


Offline djgorandj

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 184
  • www.rcavioni.com
Re: MultiWii PRO Flight Controller w/MTK GPS Module
« Reply #4 on: March 08, 2013, 02:22:56 PM »
Ne koristim ppm, samo sam spojio sve kanale na plocu, normalno kablicem.
Ako ucitam program povezem sa motorima qvad leti ali ne moze njime da se upravlja, levo desno napred i nazad ne rade. Na simulatoru na kompu takodje ne rade. Ako odkazim roll recimo, poclacenjem palice pitch-a ona paralelno vuce sa njim i roll, kao da su fizicki spojene a 100% nisu.

Taj problem je bio na obe ploce ali je jedna tokom flesovanja pocela da radi. Probacu ponovo da ocistim sa andruino programom pa da snimam nesto na nju. Najverovatnije je neki problem sa softverom, jer jedna od te dve ploce radi sad, znaci moze programiranjem da se to sredi, samo treba provaliti kako.

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: MultiWii PRO Flight Controller w/MTK GPS Module
« Reply #5 on: March 08, 2013, 02:51:13 PM »
Obavezno odradi eeprom clear..imas u arduino lib tu opciju...
hm, mada mi cudno sve to...

Offline djgorandj

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 184
  • www.rcavioni.com
Re: MultiWii PRO Flight Controller w/MTK GPS Module
« Reply #6 on: March 08, 2013, 03:08:29 PM »
Radio sam clear iz andruina, i posle ubacio ponovo, medjutim ta jedna i dalje zeza sa komandom za roll i pitch. Najgore je sto sam ja posle toga ko sumanut ubacivao sve moguce verzije siftvera, i wii i megapirate i neke u beta fazi al nisam imao spojenu stanicu pa ne znam kako je proradila a virtualni xp odakle sam flesovao je sada obrisan, tako da sad radim iz win 7. Mada nema to veze, od kako je proradila prva ploca ona i dalje sad radi. Nisam probao opet da ubacim andrucoper da vidim dal ce se desiti ista greska a cenim da hoce.

Offline rolex

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 115
Re: MultiWii PRO Flight Controller w/MTK GPS Module
« Reply #7 on: March 08, 2013, 11:39:55 PM »
@djgorandj
Ono što se vidi sa snimaka je da si odlično izbalansirao motore i propelere. Može li se znati koje motore i propelere si koristio?

Offline Baky

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 79
  • Ljubav preko žice ♪♫
Re: MultiWii PRO Flight Controller w/MTK GPS Module
« Reply #8 on: March 09, 2013, 02:00:31 AM »
Jedino što mi pada na pamet je da si možda nešto drugo upisao u config.pde pa ti je selektovan neki drugi board?

Kod mene je bio problem što na MultiWii-u nikako nije hteo da čita PPMSum na Criusu, dok u MegaPiratesu sve radi.

Offline djgorandj

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 184
  • www.rcavioni.com
Re: MultiWii PRO Flight Controller w/MTK GPS Module
« Reply #9 on: March 09, 2013, 08:33:12 AM »
Pa nije bas idealno, al mislim da je ram najvezi krivac sto sve to tako izgleda utegnuto. Danas cu valjda napraviti koji snimak sa ukljucenim gimbbalom.


plush 30a kontroleri, NTM Prop Drive 28-26 1350KV / 310W motori, elise 9x4.5.

Sa oba wii 2.1 i MultiWii version r1360 (20130306) - pre2.2.zip leti stabilno i lepo, ima sitne oscilacije levo-desno, imam i 2 spinera za te motore koji su krivi malo, tako da vibracija ima ali ram to sve lepo cvrsto drzi. Uskoro mi stizu spineri, pa cu smanjiti vibracije na minimum. Do tad mora sa 2 kriva.

Ono klackanje gde se vidi klizaliste, ponavlja se samo ako podignem vislje kvad pa krene da se spusta, tj propada, u tom trenutku postaje nestabilniji, mada na snimku starog zdanja se spustio sa 15 metara pa se nije desilo nista. Prvo da sacekam spinere pa onda ostalo.

ps motori bi bili idealniji da su bili 1100kv ili 1000kv sa elisama 11x4.5, sf elise su u pitanju.

Offline djgorandj

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 184
  • www.rcavioni.com
Re: MultiWii PRO Flight Controller w/MTK GPS Module
« Reply #10 on: March 09, 2013, 06:56:18 PM »
Danas leteo ceo dan i snista posebno nisam uradio. Qvad leti lepo ali kad hoce da krene da osciluje to je to, ne moze da se spreci ne cesto se dogadja kada krenem da ga vozim od mene napred malo brze, dok hoberuje i dok se vozi ravno poprilicno je stabilan i leti bez problema. Promenio sam plocu , probao sa originalnim softverom i greska se ponavlja, Ne znam dal moze da se dogodi da neki od esc-ova pravi problem? Tj sve moze da bude problem. Uvek se desi da krene na levu ili desnu stranu da osciluje, nikad napred nazad.

Offline rolex

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 115
Re: MultiWii PRO Flight Controller w/MTK GPS Module
« Reply #11 on: March 09, 2013, 09:04:23 PM »
Da li si pokušao u skeču da promeniš vrednost za gyro filter?

Offline djgorandj

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 184
  • www.rcavioni.com
Re: MultiWii PRO Flight Controller w/MTK GPS Module
« Reply #12 on: March 11, 2013, 07:15:25 AM »
Mislim da je otkriven  proble, tj uzrok problema. Juce sam bio na letenjeu i sve ik, letelica leti perfektno stabilni sve dok ne krene da duva vetar. Na vetru pocinje da osciluje su sve strane i pocnu da se gase potori sto prouzrokuje da krene da osciluje no na snimku gore, levo desno i padanje. Cim nema vetra leti super. Mislim da u kodu multiwii-ja ima neki deo koji se bavi vetrom, moracu to da nekako eliminisem za sad pa da vidim razliku.


Ako neko ima slian problem ili je imalo nesto slicno nek javi, barometra je zasticen od sunca i vetra.

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: MultiWii PRO Flight Controller w/MTK GPS Module
« Reply #13 on: March 11, 2013, 11:52:28 AM »
Da, taj problem postoji kod multiwii-ja (i ne samo kod multiwiija)...narocito ako imas vece elise.
Naime, posto multiwii vec po defaultu leti sasvim ok, sto je vecini korisnika uspeh ;) - mnogi nece da se udubljuju u pid tunning...
A resenje je u pid podesavanju...
Kao sto si i primetio, to se javlja i prilikom poniranja-kad kopter leti u svojim turbulencijama od elisa...
Ja jos uvek nisam otklonio te slabosti u potpunosti...i zaista je ozbiljan problem ako hoces kopterom da snimas nesto mmmm
A barem kod mene-vetra svaki dan...pirka li pirka...narocito kad odem na Tisu-tamo duva uvek :'(...
i nema tog gimbala koji ce sve to da ispegla  lol
Ja sam se odusevljavao wookongom i snimcima njegovog leta po vetru...i onda vidim na forumu da ga je coveku oduvao vetar...pa ti sad idi pa snimaj-stresno brate!
 (<--)

Offline djgorandj

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 184
  • www.rcavioni.com
Re: MultiWii PRO Flight Controller w/MTK GPS Module
« Reply #14 on: March 11, 2013, 12:01:34 PM »
Upravo tako, kada pocne da pada, tj gubi visinu i po vetru je uzasno nestabilan i sansa da padne je preko 90%. Sve dok se leti stabilno i mirno u levlu je ok, bez brzog letenja napred nazad, i to ga zeza, i cim pocne vetar da duva krece klackanje i polako otkazivanje rada nekog motora. Videcu sta moze da se uradi sa tim. Da on kad se sklopi i pusti da leti sasvim odlicno leti, bez ikakvog podesavanja ali dalje finije stelovanje ima milijardu opcija.