Author Topic: MultiWii PRO Flight Controller w/MTK GPS Module  (Read 14409 times)

Offline djgorandj

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 184
  • www.rcavioni.com
Re: MultiWii PRO Flight Controller w/MTK GPS Module
« Reply #30 on: March 18, 2013, 02:16:21 PM »
Za sad sastavljen jos jedan quad, ram isti, kontroler leta kao i esc-ovi isti, stim sto ga vozim kao X. Bez vetra solidno mirno leti, jos moram da eleminisem vibracije motora i elise, nisam za sad zadovoljan, po vetru je takodje nemoguce leteti. Motori na ovom su 1000kv, 12x4.7 elise.
Problem je kao i kod predhodnog identican, po nekom manjem vetru krece da se klacka, i cesto udje u takve oscilacije da pada, menjano je sve zivo od podataka i nista pametno nisam dobio. Ako samanjim PID postaje tesko upravljiv ali i tad uleti u vibracije, ne znam dal ima ko neko podesavanje na svom gde se to ne desava.?

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: MultiWii PRO Flight Controller w/MTK GPS Module
« Reply #31 on: March 18, 2013, 03:17:09 PM »
Hm, koji su esc u pitanju?
Malo mi je mnogo da na 1000KV stavis 12x4.7 elise...mada ni onda ne bi smeo da toliko osciluje-da padne...ja bih isao do 10x4.5...

Smanjivanje PID-ova nije resenje...kopter leti gde on hoce i ne slusa :)
nema tu magicnog resenja, experimetisati i experimetisati :)

Nisam pametan...da budem iskren zbog toga se trudim da predjem na megapirateng ili arducopter :)
ali nazalost stalno ima nekih problema sa megapirateng, mada ovaj 2.9r7 leti odlicno (kad hoce :)  )... a arducopter jos nemam :)
 (<--)

Offline djgorandj

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 184
  • www.rcavioni.com
Re: MultiWii PRO Flight Controller w/MTK GPS Module
« Reply #32 on: March 18, 2013, 03:26:55 PM »
Plush 30a na oba quada, na jedonm 1000kv na drugom 1350kv motori, elise na ovom 12x4.7 a na 1350kv 9x4.7, mada nisam siguran da je to problem, mogu tu i manje elise da dodju, tj doci ce karbonske 10x4.7.

Al dok se zezam ovako probacu i sa minimalnim vrednostima, ali mi se cini da uvek zaosciluje. Po meni nepotrebno, ako ima vetra nek ga nosi, ja cu da ga ispravim, a ne da leti ko klackalica :D

Bikvalno klackalica, bas mirno leti kad nema vetra, cim krene da duva po malo pocinje da se klacka, i onda ono njegovo cuveno velika oscilacija levo desno i pana, nema mu pomoci. Bice ovih dana testiranje, moram prvo da sto vise smanjim vibracije za sad mi je to problem, matori motori na ovom poslednjem quadu pa i lezajevi losiji, njih sam nekako izbalansirao sad elise, jer i one nisu u vinkli, al cim bude to sto manje, prelazim na testiranje po vetru.

Video sam da negde se pominje kontrola vetra pa to jos nisam probao, tj ja bi za sad to stavio na off ako vec nije po defaultu.


Mada i megapirate dolazi u obzir, probacu tu verziju, ja sam 2.8 al tesko da to ispodesavam, ima opet milion podesavanja.

Offline rolex

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 115
Re: MultiWii PRO Flight Controller w/MTK GPS Module
« Reply #33 on: March 18, 2013, 06:46:34 PM »
Do koje vrednosti za Gyro filter si išao najniže?
Samo super izbalansiran kvad može da podnese velike vrednosti, ja sam kod mene koristio predzadnju najnižu vrednost jer je tek tada leteo bez tih oscilacija.

Offline djgorandj

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 184
  • www.rcavioni.com
Re: MultiWii PRO Flight Controller w/MTK GPS Module
« Reply #34 on: March 18, 2013, 06:48:15 PM »
To je jedino izostalo na probi, zaboravio. Trudicu se da ga podesim da sto manje osciluje pa zatim i filter da ukljucim.

Offline rolex

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 115
Re: MultiWii PRO Flight Controller w/MTK GPS Module
« Reply #35 on: March 18, 2013, 10:12:42 PM »
Fliter je uključen stalno ali je podrazumevana vrednost 256 HZ.
Potrebno je skinuti samo 2 kose crte ispred nove željene vrednosti.
Skoro sam siguran da će ti 42hz ili 98hz rešiti problem klackanja.

      //#define ITG3200_LPF_256HZ     // This is the default setting, no need to uncomment, just for reference
      //#define ITG3200_LPF_188HZ
      //#define ITG3200_LPF_98HZ
      #define ITG3200_LPF_42HZ
      //#define ITG3200_LPF_20HZ
      //#define ITG3200_LPF_10HZ      // Use this only in extreme cases, rather change motors and/or props

Offline djgorandj

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 184
  • www.rcavioni.com
Re: MultiWii PRO Flight Controller w/MTK GPS Module
« Reply #36 on: March 20, 2013, 09:44:56 AM »
kod mene nije ukljucen, jednom sam samo drzao 256, a koja ce razlika biti u stabilnosti leta? Uskoro mi stizu novi motori nadam se da cu smanjiti vibracije na minimum. Stare sam sredio, balansirao ali i dalje nisu zadovoljavajuci, upadaju u vibracije na nekom broju pa prestaju itako dalje. Ovo probam za vikend i javljam se povodom toga.

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: MultiWii PRO Flight Controller w/MTK GPS Module
« Reply #37 on: March 20, 2013, 12:24:40 PM »
Kao sto rekoh  ranije -a i rolex ti je opet lepo objasnio-stavi taj filter na 98Hz ili 42Hz...
Ja se nikad nisam posebno trudio da izbalansiram ni motore ni one gemfan elise i nikad nisam imao posebnih problema zabog nekih vibracija-da mi multiwii ne leti nikako...a kamoli da hoce flipuje...

Stabilnost leta u svakom slucaju ce ti biti veca-jer je sad i nemas ;)...

Treba ti dva minuta da to promenis i uploadujes...mnogo brze i lakse nego balansiranje :)...
Sad imam neke jeftine  elise 12x45   na hexi i kad bi video kako to sve hoce da zavibrira  ne bi poverovao...ali i multiwii i megapirateng leti fino...
 (<--)

Offline djgorandj

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 184
  • www.rcavioni.com
Re: MultiWii PRO Flight Controller w/MTK GPS Module
« Reply #38 on: March 20, 2013, 12:31:00 PM »
To svakako, druga poenat price je da taj quad leti sa gopro3 i snima, tako da svakako moram da balansiram sve u idealu, a stiyu i karbonske elise, 10x4.5 tako da ce sve polako na svoje mesto da stane.

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: MultiWii PRO Flight Controller w/MTK GPS Module
« Reply #39 on: March 20, 2013, 01:46:07 PM »
To stoji-ako ces i da snimas sa kopterom...taj prokleti jello efekat je pravi smor za ukloniti...
pored koptera i njegove izvedbe jako zavisi i od kamere i uslova pod kojim snimas...a posto se svi trudimo da snimamo kad je lep i suncan dan :) jello je jos izrazeniji -kratka expozicija i zatvorena blenda i eto problema...

 (<--)

Offline djgorandj

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 184
  • www.rcavioni.com
Re: MultiWii PRO Flight Controller w/MTK GPS Module
« Reply #40 on: March 20, 2013, 02:03:28 PM »
Eto, ja ovo radim amaterski, za svoju dusu, ali snimak koji treperi nije nikome lep. Tako da motori se menjaju svakako, elise i posle slede razne nadogradnje. (na putu je sonar do 5m, olaksa ce neke stvari). Letenje se za mene podrazumeva samo kad je lepo vreme. Inače ne uživam u letenju quada. Avioni su za mene uzivanje.

Offline askic

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
    • ENTER Subotica
Re: MultiWii PRO Flight Controller w/MTK GPS Module
« Reply #41 on: March 20, 2013, 02:57:42 PM »
Hoće li mi neko, molim vas, reći za šta koristite sonar?

Offline djgorandj

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 184
  • www.rcavioni.com
Re: MultiWii PRO Flight Controller w/MTK GPS Module
« Reply #42 on: March 20, 2013, 03:06:46 PM »
On javlja kontroleru trenutnu visinu letelice, na taj nacin letelica ostaje na recimo 1 metar visine sto pribliznije. Ako sonar nema dometa recimo na 7 metara tu ulogu nastavlja da vodi barometar. Sonar je precizniji dosta.

Offline djgorandj

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 184
  • www.rcavioni.com
Re: MultiWii PRO Flight Controller w/MTK GPS Module
« Reply #43 on: March 27, 2013, 08:07:22 AM »
Ponovo je bilo letenje, do duse po lepom vetru. Ubacio sam filter 42hz, opet je upadao u oscilacije ali ovog puta uspe da se izbori sa njima i ponovo stane kako treba. Probao sam i gps hold position, i on je zadovoljavajuce radio.

Sad ocekujem sonar, pa cu i to testirati ali i nove motore koji bi vibracije smanjili na minimum.

Snimke nisam kacio, losi su, drhte.

Offline djgorandj

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 184
  • www.rcavioni.com
Re: MultiWii PRO Flight Controller w/MTK GPS Module
« Reply #44 on: April 18, 2013, 07:41:21 AM »
Posle duzeg vrena ponovo isao na letenje, evo snimka sa jedne livade, motore sam zamenio, elise 10x4.5, sada leti sa 3s 2200mah oko 6.5 min, tj hoveruje, ali valjalo bi da se stave bar dve baterije. Trenutno je samo gopro fixirana za ram, snimak je bez stabilizacija, sam ookracen, tj sirov. Ukoliko se ukljuci sowtverska stabilizacija snimak bi bio odlican. Ocekujem brushless gimball pa ce prica biti jos bolje i to dosta.


Sad ne upada u oscilacije sam od sebe, jedino se to desava kada propada sa velike visine, ali uspeva da se izbori sa tim.