Author Topic: Kako spojiti krila pod uglom (i razdvojiti)  (Read 15583 times)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Kako spojiti krila pod uglom (i razdvojiti)
« on: February 26, 2013, 09:31:44 PM »
Modelari,

Resio sam da napravim svoj prvi model aviona. Odlucio sam se za DLG jedrilicu raspona oko 2m, mozda nesto malo manje. Cackao sam po netu, citao, jos uvek citam... ali nikako da resim jedan problem. Mozda ne umem da ga trazim?
Posto ce jedrilica imati malo veci raspon, bilo bi zgodno da se krila lako montiraju i demontiraju na licu mesta. To ne bi trebalo da oteza mnogo model (ocigledno), i trebalo bi da se krila montiraju cvrsto pod nekim malim uglom. Kako to izvesti?
Kada su krila ravna lako je staviti bajonet, ali kada imaju vrlo nizak profil i pod uglom su, kako onda? Moze li i tu bajonet nekako?
Verovatno je pravim modelarima ovo smesan problem, takozvane decije bolesti. Ali i ja sam dete u tom svetu modelara...

Dopuna: Krila ce biti od stirodura presvucena folijom. Mozda je to bitno. Kroz njih ce ici tanke karbonske sipkice.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Kako spojiti krila pod uglom (i razdvojiti)
« Reply #1 on: February 26, 2013, 09:57:57 PM »
Gde si video DLG krilo na rastavljanje?  mmmm DLG jedrilica je jedina kod kojeg se krilo ne rastavlja. Nema jednostavnog rešenja da bude lagano, da se čvrsto sastavi pod uglom i da izdrži veliku centrifugalnu silu od 3-4 G prilikom ispucavanja. Pođi prvo sa klasičnom školskom jedrilicom. Ubrzo ćeš da shvatiš da je multikopter najjednostavnija letelica za napraviti i leteti. Potrebno znanje aerodinamike i kod jedrilice je blago rečeno obimno, dok kod MK je nula.
 ;namig

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Kako spojiti krila pod uglom (i razdvojiti)
« Reply #2 on: February 26, 2013, 10:27:04 PM »
Pravo da ti kazem nisam nigde ni video DLG a kamo li na rastavljanje. Ali mi nekako logicno delovalo da ako ima veliki raspon da se i rastavlja. U stvari.. cek...

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__23138__Versus_Composite_DLG_1500mm_Glider_Kit.html

recimo ovo, krila se sastavljaju pod uglom, i to je DLG. Ne znam na koju foru. A ako je jedno krilo tesko recimo 50gr (lupam) na 4G to bi bilo 200gr. Da deluje i sila od 500gr, nekako mi to nije mnogo kao laiku...

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Kako spojiti krila pod uglom (i razdvojiti)
« Reply #3 on: February 26, 2013, 11:07:57 PM »
teško će da funkcioniše DLG sa stirodur krilima.

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Kako spojiti krila pod uglom (i razdvojiti)
« Reply #4 on: February 27, 2013, 12:28:00 AM »
Ajmo redom...

1. Prvi model ikada koji pravis je, ni manje ni vise nego, DLG?
2. Pravis nesto sto nikad nisi video?
3. Pravis DLG sa razmahom od 2 metra!? (ima, nije da nema, ali je razmah takmicarskih modela ogranicen na 1.5m)
4. Krila od stirodura!?  :sljus

Optimisticno... Inace bi koristio neki drugi epitet ali bi mi posle brisali post i pretili banom bez upozorenja.

Nemoj opet da kukas kada te naduva 80% foruma.
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline Viper

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 131
Re: Kako spojiti krila pod uglom (i razdvojiti)
« Reply #5 on: February 27, 2013, 12:43:57 AM »
Pravo da ti kazem nisam nigde ni video DLG a kamo li na rastavljanje. Ali mi nekako logicno delovalo da ako ima veliki raspon da se i rastavlja. U stvari.. cek...

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__23138__Versus_Composite_DLG_1500mm_Glider_Kit.html

recimo ovo, krila se sastavljaju pod uglom, i to je DLG. Ne znam na koju foru. A ako je jedno krilo tesko recimo 50gr (lupam) na 4G to bi bilo 200gr. Da deluje i sila od 500gr, nekako mi to nije mnogo kao laiku...

Nisi dobro pogledao, krilo je iz jednog komada... ;)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Kako spojiti krila pod uglom (i razdvojiti)
« Reply #6 on: February 27, 2013, 12:44:59 AM »
Ja pitao za pomoc, ako neko hoce da pomogne hvala, ako nece ne mora. Vidim da ti ili neces ili ne znas. Ja cu napraviti sta sam naumio na ovaj nacin ili onaj. Ne volim hejtere (izvinjavam se na stranoj reci) i negativne ljude. Ako neko nesto ne zna to ne znaci da nije moguce. Pa nece se ta jedrilica takmiciti... covece...
U svakom slucaju hvala sto nisi rekao do kraja sta si hteo.

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Kako spojiti krila pod uglom (i razdvojiti)
« Reply #7 on: February 27, 2013, 12:49:12 AM »
Viper, na slicici 6 po redu se vidi rastavljena jedrilica, tu su levo i desno krilo razdvojeni.

Ne vidim problem u stiroduru kao sto je vise njih navelo, jer je bas model sa linka od pene ojacan karbonom, kao sto i ja planiram. Na kraju krajeva, ako se ne snadjem sa rasklapajucim sistemom, napravicu 1,5m iz jednog dela. To vec moze da se transportuje.
« Last Edit: February 27, 2013, 12:51:53 AM by Vaci »

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Kako spojiti krila pod uglom (i razdvojiti)
« Reply #8 on: February 27, 2013, 12:50:07 AM »
nije problem u tome da li će se takmičiti, nego je problem što prilikom lansiranja DLG jedrilice ona stvarno trpi veliko opterećenje i to je glavni razlog što se one prave od karbona.

Offline Viper

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 131
Re: Kako spojiti krila pod uglom (i razdvojiti)
« Reply #9 on: February 27, 2013, 12:57:11 AM »
Ne znam kome je namenjen poslednji post...ali silno gresis. Nije da niko nece da ti pomogne,nisu ljudi negativni, nego brate, iako smo mozda zemljaci:), lupas... DLG 2m, krilo 50gr, jos od stirodura, pa jos na rastavljanje a uz sve to prvi model...Sam si kriv sto svi skoce na tebe, ko sto rekose.
Retko kad se ukljucujem ali nisam mogao da izdrzim, narocito sto iz iskustva znam koji triper moze da bude DLG jer sam radio jedan raspona 1.5m od balze a nije mi ni blizu prvi model...


Krilo je iz 2 komada zbog poste. Vidis da imas parce staklene tkanine? Spojis krilo i to je to, nema vise demontaze...

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Kako spojiti krila pod uglom (i razdvojiti)
« Reply #10 on: February 27, 2013, 01:02:32 AM »
Nece se takmiciti, ali verovatno nece ni poleteti... ;namig
Ne razumem se u jedrilice, ali Vi pocetnici zaista imate pogresan pristup ovoj materiji... ili sam ja nesto prespavao !!! ili su to neke nove svemirske tehnologije, nama matorcima nepoznate...
Ne radi se o hejterima, nego o tome ima li smisla da kao pocetnik pravis jedrilicu DLG od 2m, pretpostavljam sa motorom, esc itd u Full-u, sa krilima od stirodura i sa budjetom od 50 Eur... Vec ti rekoh bolje sacuvaj neke parice i kupi kakav takav, ako si vec zapeo Treiner... Stanicu imas, to je jedino sto si dobro osmislio i uradio ...
"Ako neko nesto ne zna, to ne znaci da nije moguce"
Pa... za nekog ko je pocetnik, i ko ne zna ni kako je dosao na takvu ideju, obicno je NEMOGUCE ....
Ima ovde ljudi koji hoce da pomognu i da kazu nesto i sto znaju i sto ne znaju, ali mnogo misle da znaju (obicno pocetnici), ali ponekad je mnogo tesko na,
da tako kazem... besmisleno pitanje dati odgovor

U zdravlje  ()-()
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline mkrle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 141
Re: Kako spojiti krila pod uglom (i razdvojiti)
« Reply #11 on: February 27, 2013, 01:11:41 AM »
Ja bih se složio sa tim da treba da se počne sa manjim modelom čisto dok se ne uvežba rad i sve što ide uz to... A posle može i raketa na pogon na pivo...

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Kako spojiti krila pod uglom (i razdvojiti)
« Reply #12 on: February 27, 2013, 01:12:48 AM »
Ok hvala svima. Molim moderatore da obrisu ovu temu da ne gnjavim ljude. A ja ako uradim nesto zakacicu ovde.
Nema problema.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Kako spojiti krila pod uglom (i razdvojiti)
« Reply #13 on: February 27, 2013, 01:24:25 AM »
DLG koji prodaje HK je u kitu. Kada se dobije trajno se slepljuju krila.
Krilo je od stirodura ali presvučeno providnom staklolastikom što daje 90% krutosti celom krilu.

Vaci, možda hoćeš odmah BMW ali da ga još i praviš je veliki izazov i za nejiskusnije svetske graditelje. Drago mi je da raste u tebi entuzijazam za gradnju ali to treba da se radi sa mnogo poštovanja prema tehnici. Tehnika ne prašta ni jednu grešku.
Ima dobrih školskih modela da se kupi i da se steknu prvi utisci. Nemoj odustati samo mnogo više treba da se upoznaš sa temom. Da bi se pravio jedan ozbiljan model potrebno je imati i uslove sa puno alata i da ne nabrajam još sve ostalo...
 ;namig

Offline svrco

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 102
Re: Kako spojiti krila pod uglom (i razdvojiti)
« Reply #14 on: February 27, 2013, 11:36:35 AM »
Ja takodje mislim da to nije dobra ideja ali cu se zadrzati na tome! Covek je pitao za savet i izneo sta mu je na umu, nije trazio da mu dajete kritike na njegove postove!