Author Topic: Izrada DLG jedrilice  (Read 99476 times)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #165 on: August 26, 2013, 10:54:04 AM »
Krenem ja da prepravljam pokojni DLG u elektro jedrilicu, mrzelo me opet da mu pravim telo. Krenem da se izmisljam nesto oko kabine, napravim je i evo sta je ispalo







Pravio avionce a napravio gliser  :sljus :hehe Bice ovo zanimljivo :) igramo se.

Offline mad_mangod

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 323
  • Goran Nis
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #166 on: August 26, 2013, 04:15:38 PM »
VACI!!!!!!!  (:sok:) (:sok:) (:sok:)
Pa ovo je EXTRA!!!  (work)
Biti ili (ne)biti,
pitanje je koga.

Goran
YU1SIS
Niš

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #167 on: August 28, 2013, 01:22:00 PM »
Hvala Goki, sutra mozda padne i prvi let :)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #168 on: August 29, 2013, 09:34:48 AM »
Evo da ne bi otvarao temu samo zbog ovoga, a i tehnicki je ovo i dalje DLG (samo sa motorom :P) jer ima peg za bacanje, postavicu slike avionceta ovde :)

Zvacu ga Feniks, posto ima vatrene boje i nastao je iz pepela prethodnog aviona  (fiu)













Cuje se kao formula, a malo i izgleda tako. Ja sam zadovoljan :) test voznja sledi.

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #169 on: October 29, 2013, 09:44:06 AM »
Radim nova krila za dlg veoma lagana. Dok sam vakuumirao krilo ona mala perforacija sa ubrusa se preslikala na povrsinu krila. Nemam trenutno slike posto sam na poslu. Sta mislite, dali ce te sitne neravnine nesto bitno uticati na performanse krila u normalnom rezimu leta? Folija koju sam koristio ispod ubrusa ispade suvise tanka...

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #170 on: October 30, 2013, 11:41:52 AM »
Dobio sam jako lepe odgovore na RCGroups. Evo krila, da pokazem i ovde.









Na osnovu pretrage za informacijama i odgovorima ljudi, mozda ovo postane novi trend. U pitanju je tajna "golf loptice" :) To je to, idemo dalje  (<--)

Offline boca55

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 233
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #171 on: November 22, 2013, 11:52:05 AM »
Na ovom se linku moze skinuti odlicna knjiga o DLG jedrilicama. 84 strane.
http://uploaded.net/file/85cjvx4q

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #172 on: March 04, 2014, 04:34:16 PM »
Na pocetku ovog topika sam definisao cilj da izrada DLG jedrilice bude jeftina i laka... i to sam postigao sa prvim DLGom, ali onda jedna stvar vodi drugoj... navuce se covek... Nisam siguran dali da otvaram drugi topik, jer sada u igru ulazi ozbiljno ulaganje vremena, ucenje, trud... skuplji materijali koji se teze nabavljaju, izrada kalupa... Za malo ozbiljniju jedrilicu rad je MNOGO ozbiljniji.

U svakom slucaju, napravio sam svoje prvo kalupljeno telo za DLG, iz jednog dela full od karbona. Masa tela bez poklopca i nosaca horizontalca na repu (i bez dorade sedla za glavno krilo, koje sam malo izglupirao) iznosi 29gr. Nakon svih dorada nadam se maksimum 33-34gr. Ima kozmetickih nedostataka jer mi je prva stvar iz kalupa, moram da usavrsim tehniku jos malo. Zavrsetak kod repa je ovalnog oblika po horizontali, zbog vece krutosti i izdrzljivosti. Evo par slika, jedva cekam da sastavim celu jedrilicu, jer pocinje da lici i dobija karakteristike ozbiljnog modela.









Toliko iz mog podruma za sada... olenjio sam se malo. 4e

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #173 on: March 14, 2014, 11:19:35 AM »
Ima puno mesta za poboljsanja, ali sam zadovoljan kako prica napreduje. 270gr masa, povrsina krila 24dm2, sto mu daje opterecenje od 11,25gr/dm2. Vise je za hvatanje termala nego za ultra visine pri lansiranju. Evo slicica













Bice i neki video. Generalnim konceptom sam zadovoljan, sada idem u dorade finih detalja i sitne izmene dizajna.

Offline milzoric

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 273
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #174 on: March 14, 2014, 11:53:05 AM »
Svaka cast Vaci kad cemo da letimo :)aplauz

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #175 on: March 14, 2014, 12:43:58 PM »
O jea. Super izgleda.  (thumb)



« Last Edit: March 14, 2014, 12:48:30 PM by tibeteagle »

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #176 on: March 14, 2014, 03:14:05 PM »
Hvala drugari :) Zoricu izlazimo na letenje cim napravimo ovaj famozno Savez  :hehe
Ma samo treba da se dogovorimo, evo krece lepo vreme, bice sad letenja kolko 'oces  (<--)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #177 on: March 16, 2014, 01:43:08 PM »
Posto nisam bacao nekoliko meseci, posle jednog dana bacanja mi otekao misic na ledjima na desnoj strani :( Jutros sam jedva izdrzao malo bacanja da me drug snimi (mislim moj avion... :)) i sada cu praviti pauzu neki dan, pa posle polako...

Evo par laganih bacanja



U nedostatku altimetra, jedini nacin da se proceni visina lansiranja je sledeci video. Moze neka procena sa vase strane, sto vise procena, to "preciznije" cemo odrediti visinu... valjda.



A evo i jedan ruzni usporeni snimak bacanja.



Evo i jedna slika ruznog mene



 ()-()

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #178 on: March 16, 2014, 01:49:09 PM »
 :)aplauz :)aplauz :)aplauz
Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #179 on: March 16, 2014, 06:09:02 PM »
Quote
Moze neka procena sa vase strane, sto vise procena, to "preciznije" cemo odrediti visinu... valjda.
Za određivanje visine modela se može uraditi sledeće. Na zemlji treba odneti model na 50, 100, 150, 200m i gledati dosta dugo koliki je model za oči, a najviše raspon krila. To bi trebalo da su referencne slike, koje će mozak da upotrebi pri upoređenju sa dobijenom slikom pri letu. Može da se upotrebi i palac sa ispruženom rukom i da se vidi na kojoj udaljenosti se poklapa sa rasponom krila. Ako ima neki natpis ili broj na krilu, to još više pomaže, i treba zapamtiti na kojoj udaljenosti počinje čitljivost.
U ostalom u termičkom letenju nije toliko bitno na kojoj si visini, već da li se model penje. To znači da tamo ima dizanja i vredi tamo ostati. Za ovo treba dosta da se posveti vremena i bi će uspeha, što je glavni cilj u jedrenju.
 ;namig