Author Topic: GROUPNER MT6 monster truck 30cc  (Read 2424 times)

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
GROUPNER MT6 monster truck 30cc
« on: March 14, 2013, 08:33:08 PM »
Pozdrav svim automodelarima  (pijemo)

Danas sam bio u prilici da vidim (otklonim kvar) na pomenutom autu sina od mog prijatelja.

Pošto znaju da se bavim modelarstvom, zvali su me jer auto ne reaguje na komande, a oni o tome ne znaju ništa.
Da ne bih dužio priču, pored svih provjera servoa, risivera, kablića... eventualnih Gremlina..., problem je bio, totalno idiotski, "izdušena baterija", NiMH od 6V  :sljus koja se tako brzo praznila da auto ne stigne ni da odreaguje servoima.

Pošto smo locirali problem, imam jedno pitanje za vas iskusnije u ovome. Da li je moguće da auto nema power box obzirom da je servo upravljača poveliki, neki Groupnerov, mislim od 100gr?! Servo gasa i kočnice je standardni 50ak gr. Ja sam ga probao sa risiverom od mog Short course truck-a iz HK i sve radi OK, ali ipak...?

Inače me zanima, koja je to granica veličine - snage servoa gdje je potrebna primjena power box-a?
« Last Edit: March 14, 2013, 08:36:15 PM by tataBulik »

Offline magic

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: GROUPNER MT6 monster truck 30cc
« Reply #1 on: March 14, 2013, 09:02:33 PM »
Ispravna baterija moze uvek da da vise struje nego neki  power box. Njima je ocigledno ta baterija skroz mrtva i treba je zameniti sa nekom slicnom ili jos bolje sa LiFe.

Power box sluzi kao stabilizator napona i vrsi ulogu dvostrukog napajanja zbog povecane bezbesnoati na avionima, na auticima se ne koristi.


Poz
Veljko

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: GROUPNER MT6 monster truck 30cc
« Reply #2 on: March 15, 2013, 12:22:52 AM »
Hvala puno Magic, tako sam i mislio. Samo sam se malo prepao kad sam vidio onaj veliki servo, a nejaki risiver  mmmm

 (pijemo)

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: GROUPNER MT6 monster truck 30cc
« Reply #3 on: March 15, 2013, 12:47:03 AM »
Na tim velikim benzincima treba koristiti mnogo vece baterije nego na ovim manjim modelima, ista je voltaza u pitanju ALI su baterije jedno 5 puta vece :) zaboravih tacno koji je kapacitet ali recimo nesto preko 3000 bi trebalo da radi posao dobro. Za box-om nema potrebe ako se koristi ovako velika (inace fabricka za te vece modele) baterija i sasvim je dovoljna da opsluzuje par tih velikih servoa AKO je ispravna ! ;)

Offline magic

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: GROUPNER MT6 monster truck 30cc
« Reply #4 on: March 15, 2013, 08:31:21 AM »
Da pojasnim ovo sto je napisao Bigneda da neko ne bi pomislio da moze da stavi AA baterije. Veliki servo vuce vise struje i samo neki veci pack moze to da izdrzi.

I ja sam se skoro ponovio sa HPI Bajom (menjao za FG-a) i stavicu LiFe od 1700 mAh sto je najbolje resenje.

Poz
Veljko