Author Topic: Pogorelić  (Read 13359 times)

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Pogorelić
« Reply #15 on: April 24, 2013, 08:02:01 PM »
Ko ne zna razlog to ce mu se ponoviti.

Offline uzvarb

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 88
Re: Pogorelić
« Reply #16 on: April 24, 2013, 08:25:33 PM »
Vrlo moguce.  (:sok:)
ne ne decko tako se ne prave eroplani, taj avion nikada nece poleteti...

Offline svrco

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 102
Re: Pogorelić
« Reply #17 on: April 24, 2013, 08:26:27 PM »
Covek postavio post da osvesti ljude i pokaze da se to moze desiti bilo kome od nas, posebno pocetnicima koji nisu upuceni u sve...
Ne znam samo Petre sta ti zelis postici sa takvim pristupom ovoj temu??

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Pogorelić
« Reply #18 on: April 24, 2013, 08:32:48 PM »
 :_D  Ako se i desi biće to u šerpi ili dubokom loncu, ali šta će oni sa avionom, ni oni neznaju zašto se upalila  (nene)
ex pseudonijum: licider

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1696
Re: Pogorelić
« Reply #19 on: April 24, 2013, 10:42:59 PM »
Bog te j..o ,zamalo da mi izgori kum...  :mhm Savo Pogorelic...  :hehe

A zamisli kume da su ti bile u nekom pajperu,pa da i on izgori...ko da ti napravi posle pajpera  :sljus  :_D
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Pogorelić
« Reply #20 on: April 25, 2013, 08:43:08 AM »
Od kako sam gledao par snimaka na Youtube kako gore liPo baterije, i citao par topika ovde ja punim baterije ovako:
stavim bateriju u zaptivnu kesicu (onu sa patentom) izvucem samo kablic za napajanje i "zakopcam"
tako spakovanu bateriju stavim u kanticu sa peskom i prekrijem je istim tako da mi samo viri kablic
punjac takodje u kesicu tako da samo viri kablic i stavim ga preko peska u tu kanticu.
Pored drzim jos jednu kanticu sa peskom i sve to bar 1m udaljeno od svega sto moze da se zapali.

Mozda paranoicno, ali ovaj slucaj je jos jedno opravdanje moje "paranoje" :)

Offline matovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 413
    • ModelSport.rs
Re: Pogorelić
« Reply #21 on: April 25, 2013, 10:51:47 AM »
Od kako sam gledao par snimaka na Youtube kako gore liPo baterije, i citao par topika ovde ja punim baterije ovako:
stavim bateriju u zaptivnu kesicu (onu sa patentom) izvucem samo kablic za napajanje i "zakopcam"
tako spakovanu bateriju stavim u kanticu sa peskom i prekrijem je istim tako da mi samo viri kablic
punjac takodje u kesicu tako da samo viri kablic i stavim ga preko peska u tu kanticu.
Pored drzim jos jednu kanticu sa peskom i sve to bar 1m udaljeno od svega sto moze da se zapali.

Mozda paranoicno, ali ovaj slucaj je jos jedno opravdanje moje "paranoje" :)

...i onda sve to zalijes cementom preko za svaki slucaj  :_D

Salu na stranu :).... treba biti obazriv ali ne i paranoican :)... NIKAD ne ostavljati lipo baterije da se pune bez nadzora, koristiti kvalitetan punjac i baterije, ako je baterija sumnjiva odmah u recycle bin :), bolje je baciti nego napraviti x10 vecu stetu na modelu ili nedaj boze zapaliti kucu ili nesto slicno.

Savo stvarno si mogao da zapalis kucu... pokusavam i mom ocu da objasnim to isto posto i on stavi baterije na punjenje i onda izadje do "pijace caskom"  :sljus

 (pijemo)

Offline batans

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 355
Re: Pogorelić - jos uvek nema odgovora !
« Reply #22 on: April 25, 2013, 03:15:40 PM »
              I zlo i dobro. Savo druze sta reci? Dobro je sto mi kojima se to nije desilo mozemo videti sta sve mogu LiPo. A identicnu bateriju sam do skora imao i ja. Nesto sam ceprkao oko "TT Mini Titan-a", postavio Idle Up1 sa V-krivom gasa (ler skoro na max., maximum na max.) i zaboravio. Stavio u normal, tamo je AVCS i nesto mi nije po volji, gas na nulu, sve u sobi, na rotirajucem postolju. Da prebacim na ID1, tamo je RATE. Pazi, helikopter dobije skoro maximalni gas, zarotira se do ludila, batrija od centrifugalne sile izleti sa cicak trake i tresne u komodu. Uz put je sustigne jedan krak rotora zasece je dobro i pukne. Sve se smiri. Baterija hladna, kroz onu alu foliju koja je rasecena se vidi nesto crno unutra. Voltmetar, samo jedna celija radi. Skalpel, rasecem plasticne folije , odlemim te dve celije i naravno u kantu za smece. Ona jedna ispravna je na polici. Prva misao dok se sve to desavalo je da sto pre bacim bateriju na tearasu ocekujuci momentalno dim. Medjutim nista. Zato kazem jos uvek nema odgovora ili pravila. Ja kao i vecina punim baterije u sobi, na parketu, bez ikakvog obezbedjenja, doduse nikada nisu bez nekog budnog u kuci. Dobro je da si nam ovo pokazao, nesto cu morati da menjam.
                 
                                                                            Pozdrav, Bata Stepanovic

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: Pogorelić
« Reply #23 on: April 25, 2013, 07:46:57 PM »
Accucell ima opciju pregleda napona po celiji baterije, trebalo bi gledati kako to napreduje kada dodje do balansiranja. Ja iskreno ne budem nesto preterano srecan kada balansiranje krene da traje preko 15-20 min, i jos pokazuje duze vreme 4.2 4.2 4.19...

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Pogorelić
« Reply #24 on: April 25, 2013, 08:09:12 PM »
Hvala svima na razumevanju, sada kada sam malo smirio strasti mogu da sagledam šta je moglo da se desi. Naš drug zuba bi me po zubima prepoznao. Ostala je kuća jer ovakav požar u potkrovlju punom drveta i garderobe prošao je samo pukim slučajem bez tragičnih posledica. Ja spavam u prizemlju iza stepeništa i troje vrata, smrad je stigao do moje spavaće sobe tu u prizemlju. Znači krajnja neozbiljnost sa moje strane. Nisam palio bateriju za slikanje kao što je tu neko pomenuo, kada sam ugledao prizor sledio sam se i počupao kablove kako sam stigao, kakvo razmišljanje da li je trebalo iščupati prvo ovaj ili onaj kabl. Ne bih voleo da bilo ko doživi ovo iskustvo i zato sam ga i podelio sa dobrom namerom i dobrim drugarima.



Ovako izgleda samogaesća ploča koja je bila ispod baterije, nagorela je u dubini 2 cm. šta bi bilo da je bila zapaljiva. Punjač Accucell je pun tačkica od rastopljenog metala.Nešto kao kad brusite brusilicom prema staklu.
Ne bih da smaram, ali za ubuduće pamet u glavu. Baterije u metalnu kutiju od keksa i daleko od zapaljivih stvari.
ex pseudonijum: licider

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: Pogorelić
« Reply #25 on: April 26, 2013, 12:27:52 AM »
Ja svoje drzim na terasi, u metalnoj kuitji koja se hermeticki zatvara.
To su one manje kutije sa ruckom, valjda od municije, 
koje su se nekada prodavale na vojnim otpadima. Izuzetno zgodna za ovu namenu. 
« Last Edit: April 26, 2013, 12:29:38 AM by drjack »

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Pogorelić
« Reply #26 on: April 26, 2013, 03:19:07 PM »
Ja svoje drzim na terasi, u metalnoj kuitji koja se hermeticki zatvara.
To su one manje kutije sa ruckom, valjda od municije, 
koje su se nekada prodavale na vojnim otpadima. Izuzetno zgodna za ovu namenu.

Ja svoje drzim u istoj kutiji. Ima ih na Bubanj potoku subotom.
One su atestirane za municiju, tako da su za baterije i vise nego dobre.

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: Pogorelić
« Reply #27 on: September 13, 2013, 10:42:17 PM »
Savo, sta reci, osim one narodne "kako je moglo da bude, dobroje", i "pamet uglavu sledeci put"  :) Nadam se da su ljudi shvatilo poentu tvog posta, da treba biti oprezan sa ovakvim stvarima i da to nisu igracke. Posto sam u RC svetu od maja ove godine dosta vremena sam gledao po raznim forumima iskustva ljudi i naleteo sam na nesto slicno na RCgroups.com, a evo i linka http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1982347#post25926305 Ideja nije losa mora se priznati, samo da je zavario rupice na dnu  :big smile
Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Pogorelić
« Reply #28 on: September 14, 2013, 07:39:53 AM »
  :_D Ona baterija van kutije ostala čitava, znači kutija ne pomaže ni ič. I pored kvalitetnog punjača otišla mast u propast.  :jaki:
ex pseudonijum: licider

Offline pedjartv

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 54
Re: Pogorelić
« Reply #29 on: September 14, 2013, 08:44:36 AM »
kada sam poceo sa RC hobijem nailazio sam na mnoge savete,a jedan od tih je i bio da pazim na baterije dok se pune i da dobro sve prekontrolisem ! gledajuci ovaj post shvatio sam poentu tog saveta.

isto tako sam i dobio savet da uvek letim sa pistavcem i da pazim na baterije da se ne preprazne. tako da ljudi slusajte iskusnije,pitajte sve sto vam nije jasno jer zato i postoje ovakvi forumi  (pijemo)