Author Topic: Setup za FPV  (Read 4378 times)

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Setup za FPV
« on: April 25, 2013, 09:05:13 AM »
Želeo bi da napravim neki manji quad za zezanje odnosno FPV, pa sada imam nekoliko nedoumica.

1. Na koji control board da se odlučim? Multiwii/Megapirate ili HobbyKing KK ili DJI Naza?
Da li je ovaj Multiwii/Megapirate generalno upotrebljiv? cena mi je vrlo interesantna, pogotovo što postoje jeftini dodatci tipa OSD ili GPS za smešnu lovu, tako da je cenovno i po mogućnostima (na papiru) definitivno najinteresantniji, samo ne znam koliko je upotrebljiv u realnosti?

2. Izbor motora/propelera. Planiram da uzmem originalni DJI F450 frame, i neke 500-700kV motore, recimo ovaj. Stavio bi mu 1045 electric propelere i neku big ass bateriju od 5000mAh ili veću, sa idejom da imam autonomiju od barem 30 minuta.
Da li je ovo pametno ili da ipak idem na preporučenih 1000-1200kV za ovaj frame? Ako bi išao na te motore onda mi svi kalkulatori izbacuju da ne mogu da idem sa 10" propelerima, i flight time je prilično jadan.

3. Za kontrolu bi uzeo jedan Graupner GR-12 prijemnik i nakačio na moju MX-20 stanicu. Ideja sa ovim mi je da za početak dobijem range od oko 1000-1500m samo sa ovakvim stock antenama (uključujući clover leaf na video linku), bez da moram da komplikujem sa panel antenama, video switcherima, signal switcherima i sl. zezancijama. 
Da li je izvodljivo da se Multiwii/Megapirate nakači na graupnerovu hott telemetriju? Ako ništa drugo onda bar da dobijem nivo baterije?

4. Ostatak konfiguracije bi bio FatShark Predator + 5.8GHz sistem + sony kamerica 720l + mini pan/tilt mehanizam + clover leaf antene. Neću da stavljam GoPro kameru (bar ne u početku) jer želim da sav potencijalni payload iskoristim za što veću bateriju i što veću autonomiju.

5. Pošto ovu igračku uopšte ne nameravam da štedim, hoću barem malo da zaštitim elektroniku, i napravio bi nešto ovakvo od aluminijuma:

sa ciljem da može da izdrži direktan udar pri većoj brzini (od ispod ionako neće biti ničega, pa nema šta da se štiti dole). Da li je to overkill ili da prosto kupim neki već gotov od vitroplasta ili onaj ziggycap tvrdi plastični poklopac?


Kakva su mišljenja za ovo, i da li bi nešto menjali?

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Setup za FPV
« Reply #1 on: April 25, 2013, 02:59:06 PM »
Da ne komentarisem sve, samo par stvari, ako vec planiras da letis "opustenije" tj rizicnije uzmi jeftinije komponente jer ce sigurno da se lome.
I ne vidim sta ce ti pan na multikopteru kojim planiras da letis FPV. Tacnije ne treba ti ni tilt jer ces sa oba samo da se izgubis u prostoru.



Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: Setup za FPV
« Reply #2 on: April 25, 2013, 03:49:42 PM »
Ovo generalno i jesu jeftinije komponente... HK motori umesto Robbea, Multiwii a ne Mikrokopter i sl... Tako da što se tiče toga nije frka, samo me najviše još kopka to oko snage motora, da li mogu sa ovim frameom i graupnerovim 1045 eprop da teram 700kV motore..

A pan/tilt mehanizam je čisto da imam elektronsko štelovanje, ništa drugo...
« Last Edit: April 25, 2013, 03:58:06 PM by danko »

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: Setup za FPV
« Reply #3 on: April 25, 2013, 04:32:01 PM »
Nemoj sa 700KV ici na 10x5 eprop...minimum 900KV!

Sto se tice megapirateng i zadnje 2.9r7 (r300) verzije- sa crius AIO pro...komotno ti je mogu preporuciti posto je letim od kako je izasla.
Alt hold, loiter , head free (simple mode) rade odlicno i jos nisam, u evo vec 50-tak letova imao ni jedan problem!
Generalno, mala je razlika u ceni izmedju apm i aio pro...ja bi ipak isao na apm :)

Ako ces da koristis vec dji ram...onda kupi kod Vlade u kompletu sve -za nekih 170eur imas kompletan sistem esc/motori /ram...korektni motori i esc, dobre elise (ove novije)...i teraj.
Doduse sve to moze i jeftinije i bolje...u hobbykingu :)...

HK esc ubec 30A sa simonK sofwerom,NTM prop motori...su ipak bolji izbor.

Ja na 700KV motore bi ipak isao na  11x5 minimum, narocito ako ides na grupnerove elise...ali mislim da je max. za taj dji ram upravo 10x4.5...
Eventualno koristiti 4S baterije...
Evo, ja sam bas juce probao na robbe 2827/34(760KV) 4S batt  sa 11x4.7 elisama...hexa je mnogo osetljivija i...nista spektakularno...ali ipak se oseca da je letilica nervoznija...doduse, trebalo bi korigovati pid podesavanja...
 (<--)



Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: Setup za FPV
« Reply #4 on: April 25, 2013, 04:43:33 PM »
cakra:
Šta kažeš na ove motore?
NTM Prop Drive Series 28-30S 900kv / 270w
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__25081__NTM_Prop_Drive_Series_28_30S_900kv_270w_short_shaft_version_.html

Jedino što mi ne ide u glavu je da ecalc.ch sa ovim motorima, 10" e-prop i baterijama od 6000mAh izbacuje samo 9.6 minuta leta odnosno 16.8 min u hoveru.

Inače graupnere 10" e-prop već imam pa zbog toga hoću njih da letim, a kako sam računao na F450 mogu bez problema i 11" da stavim, pa možda čak i 12" pri čemu će da ima nekih 13mm razmaka između vrhova.

Uzeo bi ja taj komplet F450 od Vlade, i nije neka razlika u ceni, ali je fora što ne znam koliki flight time ću da izvučem sa 10" graupnerima i tim motorčićima pošto ecalc mi izbacuje da oni uopšte nemaju dovoljno snage za eprop... Generalno mi je ideja da imam vreme leta od minimum 30 minuta, pa prema tome pokušavam da sve dimenzionišem.
« Last Edit: April 25, 2013, 04:45:05 PM by danko »

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: Setup za FPV
« Reply #5 on: April 26, 2013, 10:25:03 AM »
NTM prop su sasvim ok motori...ja imam na jednoj hexy roxxy 2827/37 750kV-11x4.7 a na drugoj ntm prop 3530 1100kv sa e-prop 11x5,
a nedavno sam sastavio i jedan quad sa NTM prop 2836 750kv kolegi sa foruma mrburns imas i topic o tom quaduhttp://www.rcfly4um.org/index.php/topic,11139.0.html i quad mu sa multiwii-jem leti zaista odlicno! Prijatno se iznenadih perfomansama cak i po solidnom vetru!
Posto je njegov setup veoma slican tom tvom zeljenom-pitaj ga za flight time...on koristi elise 11x4.7 i 12x4.5 i misim da ima dosta solidan flight time-ne secam se tacno koliko minuta i sa kojim batt? mmmm

Ako kupis onaj dji komplet-ne vidim razlog da ne koristis njihove nove 10x3.8 elise-koje su gotovo potpuna kopija graupnerovih eprop...i sa tom baterijentinom od 6000mA ima da se naletiiis :)
a ne znam kako taj ecalc racuna...ja ga bas i nisam koristio :)...
 (<--)


Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: Setup za FPV
« Reply #6 on: April 26, 2013, 10:40:10 AM »
Ja idem na te Graupner e-prop 10" iz prostog razloga što ih već imam gomilu (kupio sam za hexu, pa ne mogu da ih letim, motori nemaju snage i stavio sam slowfly 1045 karbonske). Uzeću ove NTM 28-30S 900kV motore, pa ako ne bude išlo sa njima kupiću onda veće 11" ili 12" propelere...

DJI komplet ne bi kupovao jer mislim da su ti motori koji dolaze sa njim isuviše slabi za to što meni treba (veliki flight time). Od DJI-a bi uzeo samo originalan frame zbog čvrstoće, a sve ostalo nabavljam sam.

Odlučio sam da za kontroler odabarem APM 2.5, on podržava GPS i OSD, i takođe ima podršku za HoTT telemetriju tako da mi je i to super.

Offline kole_niš

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
Re: Setup za FPV
« Reply #7 on: May 10, 2013, 03:56:18 PM »
Odlučio sam da za kontroler odabarem APM 2.5 ...

Danko,

Dobar izbor!