Author Topic: funny epo-elektro konverzija  (Read 12998 times)

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
funny epo-elektro konverzija
« on: May 13, 2013, 08:43:57 PM »
 Oduvek sam želeo jedan mali rc model, za džep tako reći... Iz tog razloga sam i kupio mini mustanga koji na žalost  do danas nije uspešno poleteo....
I dalje nošen tom idejom rešio sam da prepravim Funny epp od Lindingera.

Rec je o modelu raspona 555mm, duzina 505mm i masa 59gr.
                           

   


setup, zna se, od mini mustanga





dakle tezina komplet modela oko 140gr, manje -vise, nisam uracunao stiro koji ću da izvadim iz trupa i karbonske šipkice za ojačanje.



Vidim na rcgroups da su se ljudi dosta zezali sa prepravkom sličnog modela  multiplex Fox, pa je ta tema i meni vodilja.

Prvo sam odredio CG, nalazi se na sredini krila





odsekao njušku i počeo da dubim trup





nastavak sledi....

Offline Birdum_Bardum

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 140
Re: funny epo-elektro konverzija
« Reply #1 on: May 13, 2013, 11:31:39 PM »
Ovo je odlicno  :)aplauz. Planiram slican projekat takodje sa setup-om od mustanga, samo mi reci koju mu elisu planiras?

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: funny epo-elektro konverzija
« Reply #2 on: May 14, 2013, 01:21:55 AM »
naručio sam sa HK sklapajuću 5.5 x 3.3 , dok ne stigne ona probaću sa 5x3 običnom, sa njom sam na ovom motoru dobio sam potisak 170gr, trebalo bi da bude dovoljno.

Offline Birdum_Bardum

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 140
Re: funny epo-elektro konverzija
« Reply #3 on: May 14, 2013, 01:55:51 AM »
naručio sam sa HK sklapajuću 5.5 x 3.3 , dok ne stigne ona probaću sa 5x3 običnom, sa njom sam na ovom motoru dobio sam potisak 170gr, trebalo bi da bude dovoljno.
Sklapajuca je idealna za tvoj model, ja planiram obicnu, idem nesto na "pusher" varijantu, samo se bojim da ne preteram sa 6x4   mmmm
« Last Edit: May 14, 2013, 02:00:07 AM by Birdum_Bardum »

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: funny epo-elektro konverzija
« Reply #4 on: May 14, 2013, 08:09:38 AM »
probaj da nađeš sklapajuće elise nekog drugog proizvođača. ja sa tim elisama sa HK-a imam jako loše iskustvo. KADA pukne, ne ode samo elisa nego može da krivi i osovinu, a siguran sam i da bi ti iščupala motor iz elapora...  a onda, džaba ušteda. ne znam da li graupner pravi tako male dimenzije.
« Last Edit: May 14, 2013, 08:11:20 AM by Gatti.Gatozza »

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: funny epo-elektro konverzija
« Reply #6 on: May 14, 2013, 09:56:06 AM »
Gati misliš da pukne u letu tj. dok radi? Ne znam, nisam ih do sad koristio a pomislio sam da će taman da mi budu...
sve jedno prvo ga probam sa običnom 5x3.

Anakin, hvala za linkove, nisam do sad nikad naručivao od švaje. Ove krakove da montiram na spiner od HK?
« Last Edit: May 14, 2013, 10:03:47 AM by firebird »

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: funny epo-elektro konverzija
« Reply #7 on: May 14, 2013, 12:08:42 PM »
da, u toku rada samo pukne. meni su baš pucale na graupner terry-u, i to upravo 6x3 ako se dobro sećam. sama elisa je možda i ok, ali onaj deo koji drži elise je katastrofa lošeg kvaliteta. o nekoj balansiranosti nema ni govora. 

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: funny epo-elektro konverzija
« Reply #8 on: May 14, 2013, 01:58:33 PM »
Anakin, hvala za linkove, nisam do sad nikad naručivao od švaje. Ove krakove da montiram na spiner od HK?

Narucivanje ti se ne isplati jer je transport 20 evra. Plus ove nase od skora pomamljene derikoze... Sa elektrosetapima nemam blage veze ali mislim da je bolje resenje uzeti u paketu i spiner i krake. Aeronaut su oko 10 evra, Graupner za nijansu skuplji. Jedino ako imas nekoga preko da ti naruci pa posalje nekim busom ili slicnim alternativnim nacinom dostavljanja robe.
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline Birdum_Bardum

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 140
Re: funny epo-elektro konverzija
« Reply #9 on: May 14, 2013, 02:45:50 PM »
Naleteh na temu gde je @sasa preradio slican model na istom setup-u (od mustanga), http://www.rcfly4um.org/index.php?topic=10623.0
Vidim koristio je i padajuci propeler, isti taj sto si narucio iz HK: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=13191  mmmm



Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: funny epo-elektro konverzija
« Reply #10 on: May 14, 2013, 04:26:07 PM »
Da jeste sasa prepravljao, za sada nije imao nikakvih problema sa spinerom i elisama koliko ja znam.
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: funny epo-elektro konverzija
« Reply #11 on: May 14, 2013, 04:29:04 PM »
 Pa jbg. nemam nikog iz inostranstva da mi donese, jedino ako neki od mojih kolega s' posla ode skoro do austrije ali slaba vajda da oce da se zezaju i traze ovaj spiner za mene, trebao sam ja kad sam bio u lindingeru i kupio ovo odma da uzmem i njega... ali inspiracija za prepravku mi je dosla tek kasnije  :sljus.....ovaj sa HK sam vec narucio i krenuo je ovamo.

Naleteo sam na problem sa polozajem elektronike, kad postavim motor napred onda servoi za rep i lift mora da dodju skroz pozadi, u repu,  servoi za elerone odmah iza krila pozadi (ne mogu u krila ispred zakrilaca kako sam planirao) a i baterija opet iza, skroz prema repu.

Kako da postavim ove servoe pozadi, mislio sam da ukopam rep i da stoje ovako



takodje mi pada na pamet da ceo horizontalac bude pokretan, vidim da su ljudi i tako pravili i da se dobija stabilniji let, al ne znam dal moze ovaj servo da izdrzi?

« Last Edit: May 14, 2013, 04:32:56 PM by firebird »

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: funny epo-elektro konverzija
« Reply #12 on: May 14, 2013, 05:24:25 PM »
 Evo ovako sam planirao da isecem kontrolne povrsine , na krilima 1.2 x 20 cm celom duzinom a na horizontalcu da stavim karbonsku sipkicu koja ce ujedno sa ovim srednjim delom da izigrava sarkicu.

                                     

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: funny epo-elektro konverzija
« Reply #13 on: May 14, 2013, 07:47:31 PM »
Ja bih ti predlozio da ne stavljas servo na vertikalac, mislim da nema potrebe za njim.

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: funny epo-elektro konverzija
« Reply #14 on: May 15, 2013, 12:36:27 PM »
@saxpg-savet prihvacen.  Ok, vidim i ja da je to mozda suvisno na modelu ove velicine, ako skinem servo mora da dodajem neki tegic-sraf na kraj repa da bi ostao balansiran, pa reko kad vec jedem gv... da jedem do kraja  pa da ima i rep upravljiv ;namig . Za sad cu ga eliminisati pa ako se u letu pokaze da vuce u neku stranu lako mogu uvek da ga dodam.

dajte mi savet dal da menjam nesto oko velicine krilaca, ove mere su samo onako od oka , ne znam koliko su zaista izdrzljivi ovi servoi pa da ih ne preforsiram velikim povrsinama...?