Author Topic: Adde  (Read 6595 times)

Offline Adde

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Adde
« on: May 18, 2013, 09:59:39 PM »
Pozdrav svima na forumu! Ovde sam novi clan a modelarstvom se bavim nesto vise od godinu dana. Sve je pocelo time da sam hteo mome jedanestogodisnjem sinu da omogucim da se bavi ovim fantasticnim hobijem a na kraju se i ja zarazio. Sin mi se veoma brzo naucio da leti a meni je trebalo puno vise vremena i puno se stvari izdesavalo od kada smo poceli, o tome cu pisati drugom prilikom.

U hangaru imamo dosta aviona i drugih letilica, evo lista od onih koji su u letnom stanju:

Modeli sa SUS motorima

  • MIH Trainer, visokokrilni trainer, raspon 1600 mm, 2,5 kg, SC 46
  • Nepoznat stariji model, visokokrilni trainer, raspon 1300 mm, 1,5 kg, Enya 36V
  • CMP Katana 50, akrobatski model, raspon 1350 mm, 2,9 kg, OS 61 FX

Modeli sa elektricnim pogonom

  • El Lajban, visokokrilni trainer, raspon 1100 mm, 600 g
  • Extra 260, akrobatski model, raspon 1350 mm, 1,6 kg
  • Whizz, akrobatski model, raspon krila 800 mm, 500 g
  • Kyosho Stratus Sports, elektricna jedrilica, raspon 1980 mm, tezina 1,35 kg
  • 3 modela od deprona, raspon 750 - 850 mm, 100 - 115 g
  • Spirit EPP model, raspon 880 mm, 195g

Ostale letilice

  • Quadkopter 360 mm
  • Quadcopter 600 mm
  • Mikro helikopter Hobbyking FP100

Slike cu postaviti ovh dana. Vecinu modela smo kupili u paketu od coveka koji prestao da se bavi modelarstvom. Osim modela u letnom stanju imamo i nekoliko nedovrsenih koji cekaju sledecu zimu.

Offline Adde

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
El Lajban
« Reply #1 on: May 18, 2013, 10:40:22 PM »
El Lajban

Ovaj model sam napravio prosle zime mladjem sinu koji ima 9 godina i kojega stariji sin i ja obucavamo. Sa ovakvim modelom sam se naucio da letim i posto je taj model penzionisan, napravio sam sinu ovaj. Model je od balze, letvica i sper ploce a pravio sam ga sa skice. Krilo, horizonalni i vertikalni stabilizator su presvuceni kineskim Hobbyking filmom.

  • Raspon krila: 110 cm
  • Duzina: 88 cm
  • Tezina 600 - 650 gr u zavisnosti od baterije
  • Pogon: Outrunner 2830 1100 KV, ESC 30A
  • Upravljanje: 3 kanala, motor, kormilo visine i kormilo pravca






Offline Adde

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
MIH Trainer
« Reply #2 on: May 18, 2013, 10:52:11 PM »
MIH Trainer je nas prvi model sa SUS motorom.

Raspon krila 1600 mm
Duzina 1350 mm
Tezina 2,6 kg
Motor SC 46
Upravljanje, 4 kanala: motor, krilca, kormilo visine i kormilo pravca




Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Adde
« Reply #3 on: May 19, 2013, 06:45:49 AM »
Pozdrav,

i dobro nam došao na forum i u modelarstvo! Zarazno je, mnogo je zarazno.

RCFLY4UM tim...

Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline Adde

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: Adde
« Reply #4 on: May 19, 2013, 02:17:11 PM »
Hvala na dobrodoslici, nadam se dobrom druzenju.

Offline Adde

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Dnevnik jednog pocetnika
« Reply #5 on: May 20, 2013, 08:07:08 PM »
Avioni su mi jos u detinjstvu bili velika ljubav i oduvek sam zeleo da imam "avion koji leti". Secam se da sam kao klinac dobio model, mislim da je bio neki Boeing, koji je mogao da "taksira", pali svetla i zvucao je kao mlazni avion i od tada je zelja za modelom koji leti bila jos veca. Naravno, zelja je ostala samo zelja zbog vremena i dela sveta u kojem sam rastao.
Sada, 40 godina kasnije imam klinca od 10 godina koji je opsednut avionima. Posto su druga vremena i posto zivimo u sasvim drugom delu sveta puno je lakse da mu se zelje ispune. Naravno, i ja sam dobio priliku da ostvarim san iz detinjstva.

Prvi korak je bio istrazivanje i ucenje na internetu. Slucajno sam nabasao na sajt jednog starog svedskog konstruktora modela koji zivi 30-tak kilomatera od mene. Bosse Gårdstad, je brzo odgovarao na moje mejlove i ubrzo mi je ponudio jedan model koji je on konstruisao i sa kojim je obucavao mnoge pocetnike. Model sam kupio napravljen ali prazan i kompletirao sam ga potrebnom instalacijom. Model se zove El Lajban i ima sledece specifikacije:

  • Raspon krila: 110 cm
  • Duzina: 88 cm
  • Tezina 750 - 800 gr u zavisnosti od baterije
  • Pogon: Outrunner C2628 1350 KV, ESC 30A
  • Propeler: 8 X 4 i 9 X 4,5
  • Upravljanje: 3 kanala, motor, ruder i elevator

Konstrukcija je od balze i plywooda presvucena plasticnim filmom. Evo i nekoliko fotki "lepotana": Broj na krilu je serijski broj modela kojeg je Bosse svojerucno napravio, kaze da je poceo sa brojem 1.







Kao sto vidite model ima male povrsine kojima se upravlja kao i krila prelomljene konstrukcije, sto znaci da oprasta pocetnicke greske. Posto sam masinski inzinjer po zanimanju i sebe smatram intiligentnim covekom resio sam da sam naucim da letim. Posle dosta teorije i Youtube klipova sam resio da probam.

Otisao sam na obliznji sportski aerodrom i za divno cudo uspeo da poletim sa zemlje. Leteo sam oko samog sebe u centru i okrecao se za modelom. Posle vise krugova sam dosao do zakljucka da cu pre ili kasnije morati da sletim. Vrtoglavica od silnog okretanja je postajala sve gora i resio sam da sletim pre nego sto se onesvestim. Oduzeo sam gas i posle nekoliko krugova model je posle jednog skoka sleteo.

Posle desetak minuta vrtoglavica je prestala i okurazio sam se da probam da letim ispred sebe. Opet sam nekako uspeo da model podignem u vazduh i pokusao da letim u obliku ovala. Avion bi pri okretu usporio i gubio visinu a na pravcu bi se dizao i ubrzavao, a i oval je bio dosta "strukiran". Sada sam se mnogo bolje osecao jer se nisam vrteo vec mi je glava radila kao da gledam tenis sa visokim loptama, znaci levo-desno i gore-dole. Opet sam oduzeo gas i nekako uspeo da sletim. Avion mi je predaleko otisao i sleteo u visokoj travi. Stajni trap je zapeo za travu a nos udario u zemlju i propeler se slomio. Posto nisam racunao da to moze meni da se desi, nisam imao rezervni propeler tako je letenje tu i zavrseno.

Sledeci dan sam otisao na isti aerodrom sa dva rezervna propelera, lepkom i alatom. Sve je bilo kao i juce samo sto je duvao vetar. Pri prvom pokusaju poletanja avion se na oko 2 metra visine prelomio preko desnog krila i udario u zemlju. Ovaj put se pored slomljenog propelera i motor odvalio. Posle jedno pola sata popravljanja model je bio spreman za let. Opet sam pokusao da poletim i opet se ponovila ista stvar od malopre. Pored slomljenog propelera i odvaljenog motora i stajni trap se odvalio.

Posle 45 minuta popravljanja je model opet bio spreman za let. Posto samo idiot radi istu stvar vise puta i ocekuje razlicit rezultat ja sam resio da nesto promenim. Pala mi je na pamet genijalna ideja, start iz ruke o kojem sam citao. Drzao sam radio u levoj ruci a avion povise glave u desnoj ruci. Dao sam nesto vise od pola gasa, potrcao i bacio avion horizontalno. Avion je malo pokleknuo i graciozno se podigao u visine. Sa osmehom na licu sam zadovoljno pogledom pratio avion. Odjednom sam primetio da model leti pravo prema pravim avionima koji su bili parkirano stotinak metara dalje. Levo je bio put preko koga je apsolutno zabranjeno preletanje i ja sam zapoceo desni zaokret. Posto mi je ovo bio prvi desni zaokret u zivotu malo sam preterao i model je poceo da se opet okrece prema pravim avionima. Hteo sam da ga vratim prema sebi i pobrkao levo i desno i model je na negde 50 metara zapoceo da pada u spirali. Mene je uhvatila panika i nisam znao sta da radim tako da sam od tog trenutka bio samo posmatrac.

Otrcao sam do mesta havarije i imao sam sta da vidim:







Sleteo sam 25 cm ispod zemlje! Za divno cudo stete skoro nije ni bilo. Propeler se slomio, lastici koji drze krilo su popucali i obadva serva se odvalila. Trebalo mi je desetak minuta da iskopam avion iz zemlje. Sledeci sat vremena mi je trebao da izbacim svu zemlju iz motora i da ponovo postavim servo motore.

Pazljivom citaocu je verovatno jasno da sam opet ostao bez propelera a i bez samopouzdanja i u ovom trenutku sam poceo da svatam da mi je potrebna pomoc. Otisao sam i uclanio se u RC Klub i kupio simulator. Posle nekoliko lekcija letenja sa duplim komandama i desetak sati u simulatoru i sin i ja smo naucili osnovne manevre kao levi i desni zaokret, oval, pravougaonik i osmice. Sada vezbamo nadletanje preko piste i "touch and go".









Nastavak sledi ...

PS Moj savet pocetnicima:
  • Uclani se u RC klub
  • Kupi simulator i leti u simulatoru sto vise mozes
« Last Edit: May 20, 2013, 08:11:22 PM by Adde »

Offline Adde

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: Dnevnik jednog pocetnika
« Reply #6 on: May 20, 2013, 08:12:30 PM »
Ovo sam napisao pre godinu dana kada smo poceli da letimo. Hteo sam da nastavim sa pisanjem ali nisam imao vremena od letenja.

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Adde
« Reply #7 on: May 20, 2013, 08:25:09 PM »
Adde,

Odličan post. Svaka čast. Voleo bih da su nam svi članovi ovako rečiti i željni pisanja. Svaka čast...

Pozdrav
branek

P.S. Teme sam spojio, jer je praksa da se u delu za predstavljanje ima po jedna tema za svakog korisnika koji želi da se predstavi...
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline Dusan014

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 55
Re: Adde
« Reply #8 on: May 22, 2013, 09:33:28 AM »
to se  moze lako popraviti inastavite sa letenjem  (<--) pozdrav

Offline Adde

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: Adde
« Reply #9 on: June 01, 2013, 07:02:51 PM »
Danas sam leteo i imao prvi sudar u vazduhu napolju. Kada zimi letimo u hali cesto se desava zbog ogranicenog prostora. Bio je udar krilom u krilo, meni je otpao vrh krila a drugom avionu je krilo osteceno negde po sredini. Obojica smo uspeli da sletimo sto je retkost. Ja sam leteo sa mojim visokokrilnim trenaznim modelom a kolega sa skala modelom Piper Cub 1:4 koji je pravio dve zime. Na svu sreci njegov avion nije puno ostecen.