Author Topic: Gabor  (Read 141856 times)

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Gabor
« Reply #180 on: August 24, 2022, 09:51:21 AM »
J-3 Cub, drvene konstrukcije sa rasponom krila od 1180mm, proizvođač je dobropoznati Dancing Wings Hobby.

30468-0

Početkom sezone je imao prvi let, ali prilikom sletanja se prevrnuo


Nakon zamene osovine i prop saver-a, rešili smo i kapotaz (fabrički je bio jako mekan i providan), kojeg je odštampao Nedeljko iz B.Palanke. Malo sam modifikovao ugao fiksiranja glavnog trapa, i stavio sam malo veće točkove.

30470-1

Pri poletanju je dosta stabilniji, a za sletanje definitivno zahteva idealno pokošenu i nisku travu ili betonsku pistu

30472-2

Evo jednog video zapisa, doduše tekst je na mađarskom jeziku, ali mozete pogledati kako je leteo


Detaljan tekst i fotke imate na mom blogu, na sledećem linku:






« Last Edit: August 24, 2022, 10:12:11 AM by Gabor »

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Gabor
« Reply #181 on: November 28, 2022, 09:47:35 AM »
TrainAir je visokokrilni trener model od za nas vec dobropoznatog proizvodjac Styroman iz madjarske

30753-0

Od penastog materijala,  prodaje se sa rasponom krila od 1200mm. Ovaj na%u0161 je bio prototip i ostavljena je puna duzina krila od 1500mm

30755-1

Do nas je stigao na neki nacin sasvim slucajno. Trebali smo da preuzemo model Fun Cub od istog proizvodjaca, ali nismo uspeli da se organizujemo i da se nadjemo tog dana kad smo bili u Budimpesti, jer i proizvodjac, i distributer su bili na godisnjem odmoru, van grada. Posto smo imali narudzbinu za trener model od penastog materijala, dan pred polazak sam kontaktirao par poznanika, da vidim ko ima da proda trazeni model. Andras iz Soljmara (gradic nadomak Budimpes1te) mi je ponudio ovog trenera. Ubrzo smo se dogovorili za cenu, i za vreme, kad nas ceka kuci na kaficu i da preuzmemo model

30757-2

Nakon dve nedelje, od kad je model preleteo u nasu flotu, ukazala se prilika da izadjemo da ga poletimo

30759-3

Detaljnije o modelu mozete procitati na mom blogu, na sledecem linku:


« Last Edit: November 28, 2022, 09:55:23 AM by Gabor »

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Gabor
« Reply #182 on: December 09, 2022, 10:12:53 AM »
Ugly Stik - model od penastog materijala, od za nas vec dobropoznatog proizvodjaca Styroman iz madjarske. Raspon krila 1300mm, predvidjen na elektro pogon.

30769-0

Kit sadrzi:
- unapred isecene delove krila, trupa, repnih povrsina, tockove od penastog materijala

- razna ojacanja od karbona, plastike i spera

- elerone, ojacanje krila od balze

- delove za spajanje servoa sa pokretnim povrsinama

- srafove metalne i plasticne

- stajne trapove od plastike

- sablone za farbanje od kartona

- fajl sa detaljnim fotkama i link ka snimku o koracima sastavljanja

30771-1

Vrlo lako se sastavlja, pocetnicima je idealna opcija

30773-2

30775-3

Ponasanje u vazduhu je cak i bolja od ocekivanog, zadovoljan sam sa modelom

30777-4

Detalje o sastavljanju modela mozete pogledati na mom blogu: https://bit.ly/3XtpGXM-FUgSt1300






Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Gabor
« Reply #183 on: December 10, 2022, 09:06:56 AM »
Video prilog o prvom letu modela


Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: Gabor
« Reply #184 on: December 12, 2022, 05:49:31 PM »
Gabore bravo za video.
Htedoh da pitam nešto oko farbanja, taj Plastofix, kako se pokazao kao podloga na penastim materijalima?
Dobar  je štos  sa UHU lepkom za elerone, da li ga ima kod nas da se nabavi?

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Gabor
« Reply #185 on: December 12, 2022, 10:49:24 PM »
Odlicno uradjeno, svidja mi se. UHU Por sam nekada davno koristio na indoor modelima, odlican lepak!
Evo i kod mene kako sam popunjavao zazore za elerone na Yak-u onomad, pre 11 godina! Nedostaje mi ovaj model, uzivanje je za letenje.

http://rcfly4um.org/index.php/topic,7894.msg48651.html#msg48651

Uhu por sam kupio u dmt-u onomad, a kod nas ga nisam nasao u prodaji.
Ako neko zna gde ima da se kupi, neka ostavi link
« Last Edit: December 12, 2022, 10:52:38 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Gabor
« Reply #186 on: December 13, 2022, 08:08:41 AM »
Za UHU lepak najverovatnije će uskoro biti rešenja. Od pre par dana koristim osim UHU POR i UHU HART. Treba da vidimo koliko bi trebalo, pa da rešimo narudzbu.

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Gabor
« Reply #187 on: December 13, 2022, 03:35:48 PM »
Gabore bravo za video.
Htedoh da pitam nešto oko farbanja, taj Plastofix, kako se pokazao kao podloga na penastim materijalima?
Dobar  je štos  sa UHU lepkom za elerone, da li ga ima kod nas da se nabavi?

Hvala Dragane!
Plastofix kao podlogu koristim samo kod plastičnih delova. Treba paziti da se nanese tanko i posle povrsina nece biti kao kora narandze. Kad i farbam plastiku, nanosim vise tankih slojeva.

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Gabor
« Reply #188 on: March 30, 2023, 11:07:41 AM »
Fun Cub - model od penastog materijala, od za nas vec dobropoznatog proizvodjaca Styroman iz madjarske. Raspon krila 1520mm, predvidjen na elektro pogon.

30843-0

Kit sadrzi:
- unapred isecene delove krila, trupa, repnih povrsina, tockove od penastog materijala

- razna ojacanja od spera

- srafove metalne i plasticne

- fajl sa detaljnim fotkama i link ka snimku o koracima sastavljanja

30845-1

30847-2

30849-3

Ponasanje u vazduhu je cak i bolja od ocekivanog, zadovoljan sam sa modelom

30851-4

Detalje o sastavljanju modela mozete pogledati na mom blogu: https://bit.ly/3HCF4v7-FuCu1520





Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Gabor
« Reply #189 on: April 21, 2023, 09:34:32 AM »
Sredinom marta meseca 2023. preleteo je u nasu flotu model aviona J-3 Cub.

31149-0

Piper J-3 Cub - odlican je model, pogotovo za RC pilote, pocetnike. Siroka krila iznad trupa, velike repne povrsine cine model stabilnim i sporim pri letu i sletanju. Konfiguracija stajnog trapa "taildragger" ide u prilog pocetnicima, takvi modeli lakse se slecu. Proizvodjac modela, Kyosho ima u ponudi model sa razmahom krila od 1700mm, koji moye da se sastavi kako sa glow, tako sa elektro motorom.

31151-1

Krila su iz jednog dela. Model je kompletan, po recima Vladimira treba da se ubaci prijemnik, baterija, i moze na livadu. Kad sam ga ugledao nisam se razocarao, mada se vidi da se radi o polovnom modelu, koji ima par sati letenja iza sebe. Te, da ima tu malo posla da izgled aviona bude po mom, po nasem ukusu

31153-2

Nakon pregleda, situacija je sledeca:

-motor: Turnigy 4260-500KV
-esc: nemam pristup da bi ocitao, ali posto ima ozbiljan hladnjak, rekao bih da je neki od minimum 85A
-elisa: APC 14*8.5

- na krilu, sa donje strane je pocepana folija
- na krajevima krila je folija bila podignuta, pa vracena, najverovatnije zbog ugradnje LED dioda.
- LED diode nisu u funkciji

Ostali delovi su u redu. Bilo je pitanje, sa kojom baterijom su ga leteli, ali smo brzo nasli odgovor. Ovaj setap odgovara bateriji od 5S, taman lepo legne na svoje mesto unutar trupa, a i tezišse je gde treba da bude.

Dok je Erika popravila pocepanu foliju, ja sam ugradio prijemnik, namestio sam ga na daljinski upravljac, proverio sam otklone, pravce pokretnih povrsina.

Dana 19.03.2023. predvece se ukazala prilika da izadjemo do hipodroma da probamo model

31155-3

Posto su teren tretirali, postao je malo grbav, pa sam se nadao da necu prevrnuti model. Pri sletanju, ipak sam uspeo. Grbav teren, mali tockovi su losa kombinacija.

31157-4

Ponasanje je odlican, sa lakocom leti vec na 40-50% gasa. Vrlo sam zadovoljan sa njim, zaokreti su stabilni i tacni, nisam probao aerobatiku, ali mislim da nece biti ni sa tim problema. Prilikom sletanja sam skroz skinuo gas, i sam je gubio visinu. Da teren nije bio toliko grbav, sletanje bi bio za primer. Kad sam izmerio bateriju, tek onda sam se iznenadio. Nakon 5 min. leta samo 18% baterije je potrosio. To znaci, da sa lakocom imam 8 min. u vazduhu.

31159-5



Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1457
  • teramo ga jako
Re: Gabor
« Reply #190 on: April 21, 2023, 10:47:12 AM »
Bas lepo ,da te dugo sluzi i da se naletis sa njim ,kupovina za 10ku

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Gabor
« Reply #191 on: April 23, 2023, 08:37:47 AM »
Hvala Dejane! Jedan od modela koji trajno ostaje član flote.

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Gabor
« Reply #192 on: April 24, 2023, 10:56:30 PM »
Gabore, ovo je nekad bio moj model. Imao je glow motor a ja sam uradio konverziju na elektro. Esc je Turnigy 85A, ugradio sam ga tako da ima provetravanje spolja. Motor ti je poznat, ja sam ga leteo sa Apc 14x8.5 i 6S 4000 baterijom. Taj setap je davao savrsene rezultate, letovi su sa tom baterijom trajali 20-30 minuta u zavisnosti od nacina letenja. Ta baterija je dovodila cg u savrsenu poziciju i avion u toku leta ima jako dobar 'stav'. Nakon tog modela to nisam osetio ni na jednom avionu koji sam leteo.
Sa drvenom 14x8 elisom vreme letenja je bilo 15-20minuta.
Ja sam mu lepio foliju da izbleda kao osa i tako ga samo unistio.
Vidim na tvom blogu da presvlacis neki zuti Cub, nadam se da se radi o ovom avionu jer je bas zasluzio.

Da te lepo sluzi!

 Ivan.

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Gabor
« Reply #193 on: April 25, 2023, 11:10:22 AM »
Eto, konačno sam dobio odgovor ko je bio vlasnik modela. Već od ranije imam jedan Kysho Cub, kojeg smo bukvalno sačuvali od bacanja, toliko je bio oštećen. O tom avionu imaš kompletnu temu na blogu. Kad sam ovog poleteo, nakon prvog zaokreta je me oduševio. Lagano leti, nije živčan, jako lepo prati komande pilota. Onda sam i rešio da ga sačuvamo i ostaje trajni član flote, dok onog drugog Cub-a sam ponudio u oglasima. Inače, da, njega sređujemo sad, da bude po našem ukusu, i naravno vredi potrošiti svaki dinar na njega. Pošto smo sa poslom stigli do 90%, uskoro ćeš ga videti kako izgleda sređen, i ako bude bilo sve po planu, onda ga donosim i u Valjevo  (<--) Naravno, na blogu uvek imaš update teme... Ako nas ne zezne vreme, onda za vikend će imati re-maiden flight u Pečuj, u mađarskoj.

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Gabor
« Reply #194 on: May 11, 2023, 02:18:24 PM »
Evo kako izgleda Cub nakon saniranja

31324-0 31326-1 31328-2

Po planu, svoj ponovni let je imao na RC susretu u Pečuj, u madjarskoj

31330-3 31332-4 31334-5 31336-6