Author Topic: Prvi benzinski motor  (Read 21622 times)

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Prvi benzinski motor
« Reply #15 on: December 15, 2008, 05:29:30 PM »
Elektro motori su buducnost naravno, ali tek kad se pronadje jeftin, snazan, lak i dugotrajan izvor energije.
Ali trenutno je racunica na strani benzinaca zbog ukupne cene (najveca stavka su baterije).
Za elektro varijantu ekvivalentnu benzincu od 50 kubika treba dati 3X vise para u startu, neka moja racunica(elektro motor, speed controler, tri seta baterija i dobar punjac).
Elektro varijanta za manje modele je priblizno jednaka glo, ali za velike avione nije ni priblizno.
Izracunajte koliko benzina mozete kupiti za tri seta LiPo baterija od recimo 10 celija u redu i 5000mAh kapaciteta.
Da, elektro motor moze raditi beskonacno dugo, sto za benzinca nije istina, ali ipak na kraju, racunica je na strani benzinaca, bar za sada.
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: Prvi benzinski motor
« Reply #16 on: December 15, 2008, 06:38:44 PM »
 (res)
Slazem se. Racunica $$ je nepovoljna za velike modele na elektro. Takodje, konacan rezultat zavisi i od pretpostavljenog perioda exploatacije. Za manje modele elektro je zakon u svakom pogledu. Samo fali zvuk, ali moze da se napravi i to.
OK, hteo sam malo da se nasalim, a prica sta je bolje nek ostane za neki drugi topic. Udaljili smo se od teme.
Ljubav je ljubav, pare su pare, a zivot tece izmedju... I meandrira naravno!

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: Prvi benzinski motor
« Reply #17 on: December 15, 2008, 07:52:14 PM »
Mislim da je DL-50 odlican izbor ,i stara verzija i najnovija verzija koja je izasla sa nekim modifikacijama

[url=http://www.acrohobby.co.kr/

koga interesuje neka nadje motor posto mi neda direkt link na taj proizvod
« Last Edit: December 15, 2008, 09:43:14 PM by Dejan Dobricki »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Prvi benzinski motor
« Reply #18 on: December 15, 2008, 09:13:35 PM »
zgrujic-u izostavio si težinu akumulatora. Znači elektro motor i još koji Kg nosača energije.  ;namig

« Last Edit: January 11, 2009, 04:04:15 PM by SABURO »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Prvi benzinski motor
« Reply #19 on: December 15, 2008, 11:10:23 PM »
Benzinski motori su neizostavni kad su u pitanju veliki modeli. Doduse benzince od 20 ccm postavljaju i na neke manje modele kao zamenu za glow motore od 15-tak ccm, pod uslovom, ako benzinci mogu da se "uglave" u model...

Benzinci imaju i prednosti i mana. Najveca prednost je gorivo koje nije skupo, trose malo i kad se jednom nasteluju ne traze vise dostelavanja... Mana im je tezina i znaju da prave smetnje...

Ja sam cele ove sezone leteo samo benzince i ovo sve sto pisem je iz mog iskustva...

Moram da naglasim, da se niposto NE UPUSTATE  u avanture sa Kineskim motorima. Mozda, mozda, DL 50, imao sam prilike da ga vidim kako radi, imam to snimljeno na onim mojim DVD-ima, gde covek koji ga je stavio na jednog prelepog dvokrilca kaze da DL 50 vrti, sa istom elisom, 300 obrtaja vise od DA 50 i da se manje greje... Ako mu je verovati...

Sve u svemu, ja sam cele ove godine leteo Zenoah 45 i imam dva takva motora, na Zero-u i na Thunderboltu. I o jednom i o drugom modelu, pa usput i motorima, ste mogli citati na ovom forumu...

Moji Warbird-i traze teze motore pa, mi ove Zenoe odgovaraju. Zenoah 45 ima magnetno paljenje i ja verovatno nikad necu kupiti motor sa elektronskim paljenjem.

Opet, iz mog iskustva (90 i kusur letova ove sezone) NI JEDNOM mi se motor nije ugasio i NI JEDNOM nisam dostelavao motor. Zenoah veoma lako pali (das saug, zaverglas, motor odmah da "znak zivota", skines saugh, zaverglas i motor je upalio). Svaki put tako... Ovog drugog Zenoah-a kako sam izvadio iz kutije i montirao na Thunderbolta, nisam morao da pipnem ni jednu iglu, odmah je radio savrseno...

Elektronsko paljenje, kao, lakse pali i tako to... to su price. Cinjenica je da kad saberes paljenje, bateriju, extra prekidac, zice skoro ti dodje tezina na isto. A, ne treba zaboraviti da moras da stavis kvalitetnu bateriju jer kad das pun gas paljenja vuku i po amper struje, pa, onda ti se posle par letova baterija isprazni pa, motor "brlja" a, da ne spominjemo da i tu bateriju moras puniti i imas, kod kuce, jos jednu obavezu pre odlaska na teren...

Sve u svemu, SAMO FIRMIRANE BENZINCE!!!! 

Ovde kod nas nema modelara koji se nije napatio sa Kineskim motorom. Ja prvi, sa onim sranjem SPE 40 a, da sad ja ne spominjem ostale... Posto znam problematiku, jer sam se "patio" dva meseca, znam da se niko nije usrecio sa Kineskim benzincem... Mozda su ga na kraju namestili da radi ali uz velike, zajebancije, bezbrojna otvaranja motora itd...

Svaki evro ili dolar koji date vise za firmirani motor se isplati, verujte...

Sto se mene tice sigurno necu menjati firmu, Zenoah je zakon... Imaju odlican odnos cene i kvaliteta. Kod Tony Klarka u Nemackoj ima da se kupe Zenoah motori i svaki i najmanji deo za iste...

Da ne zaboravim reci, Thunderbolt je sa gorivon 12,5 kilograma i Zenoah 45 ga vuce kao od sale, naravno ne moze da huveruje ili slicno ( to se od takvog modela ni ne ocekuje)...

Jole ima Somenzinijevog Jaka od 2,2 metra sa DA 50, tezine oko 7,5 kila, model huveruje sa trecinom gasa...

Na kraju, cinjenica je da treba paziti sa postavljanjem prijemnika ali, ako imate PCM prijemnik na 30-tak cm od motora (paljenja) i plasticni bovden izmedju servoa gasa i karburatora smetnji nema... Provereno, ja na Zerou letim takav seting, prijemnik je Futaba...
Ako imate stanicu na 2,4 GHz prijemnik mozete staviti na paljenje, smetnji nema...

Ako sam sta izostavio da napisem slobodno pitajte....

Pozdrav

Mirce

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Prvi benzinski motor
« Reply #20 on: December 16, 2008, 07:19:55 AM »


Hteo sam samo da pokazem da elektro motor priblizno iste mase 1570-:-1584g kao i gore pomenuti benzinac ima vise nego duplo vecu snagu 6.5-:-3kW, i sto rece GILE, ne mirise, pa te zena nece izbaciti iz stana. A isto ide na benzin - kad punis bateriju iz akumulatora sa automobila. Uz motor na mesavinu ti treba i sredstvo za pranje ulja sa modela...
 (res)
Ne potcenjujem motore sa unutrasnjim sagorevanjem, to je prica, a i ljubav za sebe. Samo pokusavam da budem praktican! Ako covek nema iskustva, nek prvo dobro pogleda sta ostali imaju i kako radi, pa nek se tek onda upusti u kupovinu.


Ovu pricu sam i pokrenuo kad sam vidio bas taj motor. Motor kosta 150dolara plus postarina jos nekih 50, pa ESC jos nekih 80 dolara a baterije za to cudo da ne pominjem.
Mislim da je benzinska varijanta jeftinija upola, doduse naravno samo kod manjih modela.
« Last Edit: December 16, 2008, 07:25:02 AM by saxpg »

Offline dule

  • Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Posts: 186
Re: Prvi benzinski motor
« Reply #21 on: December 16, 2008, 09:21:15 AM »
Ja sam jedan od onih kome su oci ispale zbog kineskog motora.Potpuno se slazem sa Mircetom da ako zelite benzinca, bolje se strpite malo i ustedite novca a onda kupite sebi neki brendirani i provereni i necete imati problema.Meni licno benzinci cine veliko zadovoljstvo u letenju,sto zbog zvuka ,sto zbog ekonomicnosti itd.Sto se tice elektronskog paljenja ,mnogo je bolje ali u kombinaciji LiPo i linearac.Kad dodjes na livadu ,dopunis bateriju 15min. i ceo dan letenje.Ja nisam uspeo da potrosim preko 1l benzina za ceo dan.Sto se tice ulja od mesavine,nema ga ,jer treba koristiti one rejsing sintetike i to 2% mesavinu.Sto se tice prijemnika ,sve ono sto je Mirce rekao ako se ispostuje ,nema problema.
Jednom nastelovan benzinac ,jednako puno zadovoljstvo(brendirani i nemoraju da se steluju).
Moja preporuka za benzince je Saito 36,DL-50(malo ima zezanja),ZDZ i moj omiljeni MVVS 45 magnezijum(ali u full opremi).
Tolko od mene!
Pozdrav